Free Methodist Bible Quizzing
... God's Word in the Hearts of Teens!        

BQ Info:
   Contacts
   Tourneys
   Brochure/Rules
   2017 Finals
   2017 Quotes
   Hall of Fame
   History
   International
   Quiz Cycle

BQ Stats:
   Index
   2016 Finals

BQ Store:
   Study Supplies
   Question Sets
   Quiz Hardware
   Quiz Software

BQ Links:
   FM Quizzing
   FM Colleges
   Social Media
   Concordance

BQ Multimedia:
   Finals Photos
   Videos
   Audio
Tuesday, 25 July 2017
S T A T I S T I C S :

National Quiz-Mail Update March 2001


**************************************
ARIZONA-SOUTHERN CALIFORNIA QUIZ 
Phoenix, Arizona -- January 20, 2001 -- Luke 8-10
Tournament Director: Alan Noble

Team Competition: 
(1)  Redlands CA--Green         4-1             580 
(2)  Phoenix Sonrise, AZ                3-2     620 
(3)  Redlands, CA--1            2-2     540
(4)  Redlands, CA--A            2-3     500
(5)  Azusa, CA                  0-4     200

Individual Competition: 
(1)  Brian Morgan (Redlands--1)         70              
(2)  Ben Logan (Redlands--1)            60
(3)  Josh Morgan (Redlands--A)          50
(4)  Chris Vere (Phoenix)               20
(4)  Nicole Morgan (Redlands--Green)    20
(6)  Kyle Montgomelry (Phoenix)
        
Individual Consolation (15 Questions)
(7)  Melissa Logan (Redlands--Green)    100 (13)
(8)  Becca Shyrock (Azusa)                40
(8)  Jeff Brock (Redlands--A)             40
(10)  Megan Reeves (Azusa)                20
(10)  Cliff Vere (Phoenix)                        20
(10)  Drew Forrell (Redlands--A)                  20

Notes:          
* There were a total of 15 quizzing youth on 5 teams from 3 churches.
* All three churches plan to go to Nationals at Central College in June.
* After the round robin tournament there was a tie for first between
Redlands--Green and Phoenix.  
* Redlands--Green won the tie breaker on Question 15, winning 140-120.

********************************
NORTH CENTRAL CONFERENCE QUIZ
Janesville, WI -- February 3, 2001 -- Luke 1-19
Tournament Coordinators: Mike Hopper & Steve Otey

Veteran Team Competition:
(1)  Richland, IL               4-0     820
(2)  Fillmore, MN       3-1     640
(3)  Woodstock, IL      2-2     500
(4)  Janesville, WI     1-3     300
(5)  Iowa City, IA      0-4     380

Young Teen Rookie Competition:
(1)  Fillmore, MN       4-0     780
(2)  Woodstock, IL      3-1     760
(3)  Richland, IL               2-2     480
(4)  Janesville, WI     1-3     260
(5)  East Peoria, IL    0-4     260

Veteran Division Individual Competition:
(1)  Jonathan Shinabarger (Woodstock)   100 (12)
(2)  Stephan Hopper (Fillmore)          100 (19)
(3)  Susanna Hopper (Fillmore)           60
(3)  Gretchen Elsasser (Richland)        60
(5)  Shannon Elsasser (Richland)         40
(5)  Annette Miller (Iowa City)          40

Young Teen Rookie Division Individual Competition:
(1)  Sarah Gerloff (Woodstock)          100 (9)
(2)  Sarah Hopper (Fillmore)             60
(2)  Janae O'Brien (Woodstock)           60
(4)  Brian Elsasser (Richland)           20
(5)  Luke Lubahn (Fillmore)
(5)  Tara Giebelhausen (East Peoria)

(15 persons recognized for knowing quote verses.)

********************************
GENESEE/SUSQUEHANNA/KEYSTONE QUIZ
Albion, NY -- February 3, 2001-- Luke 1-19
Tournament Director: Eric Young

Senior Teen Veteran Team
(1)  Albion, NY                         5-1     153 ppq
(2)  Brockport, NY                      3-3     130 ppq *beat Gowanda 2
(3)  Gowanda, NY--2                     3-2     128 ppq
(4)  Pearce (North Chili), NY           2-3     124 ppq
(5)  Gowanda, NY--2                     1-5      93 ppq

Senior Rookie/Young Teen Veteran Team
(1)  Albion, NY--2                      6-0     137 ppq
(2)  Pearce (North Chili), NY           5-1     137 ppq
(3)  Gowanda, NY--2                     4-2     130 ppq
(4)  Northgate (Batavia), NY            3-3     133 ppq
(5)  Gowanda, NY--1                     2-4     110 ppq
(6)  Allegany, NY                       1-5      87 ppq
(7)  Albion, NY--1                      0-6      93 ppq

Young Teen Rookie Team
(1)  Gowanda, NY                        6-0     193 ppq
(2)  Brockport, NY--1                   5-1     170 ppq
(3)  Pearce (North Chili), NY           5-1     170 ppq
(4)  Albion, NY--2                      5-1     140 ppq
(5)  Albion, NY--1                      4-2     117 ppq
(6)  New Hope (Rochester), NY           3-3     120 ppq
(7)  Northgate (Batavia), NY--2         3-3     107 ppq
(8)  New Life (Endicott), NY--1         3-3     103 ppq
(9)  Brockport, NY--3                   2-4     100 ppq
(10) Northgate (Batavia), NY--1         2-4      93 ppq
(11) New Life (Endicott), NY--2         1-5      73 ppq
(12) Brockport, NY--2                   0-6      37 ppq
(13) Emporium, PA                       0-6       0 ppq

Senior Teen Veteran Individuals
(1)     Peter Ellis, Gowanda - 16
(2)     Adam Harriff, Pearce
(3)     Korey Ashton, Albion
(4)     Ashley Farner, Gowanda
(5)     Melissa Williams, Gowanda
(6)     Zac Ellis, Gowanda

Senior Rookie/Young Veteran Individuals
(1)     Oliver Smith, Albion - 10
(2)     Chris Pulice, Brockport - 15
(3)     Allison Davis, Brockport
(4)     Alex Houseknecht, Albion
(5)     Kim Cooper, Gowanda
(6)     Joel Norton, Brockport

Young Teen Rookie Individuals
(1)     Julia Szymanski, Gowanda - 17
(2)     Stephanie Cockrell, Pearce
(3)     Joanna Stewart, Pearce
(4)     Yolanda Gambino, Gowanda
(5)     Elizabeth Thrush, Gowanda
(6)     Andre Primus, New Hope

*9 quizzers quizzed out in the preliminary round.
All quizzers in the final advanced on quiz outs.

Young Teen Rookie Consolation
(1)     Robert Bannister, Albion - 10
(2)     Mary Stewart, Pearce - 15
(3)     Eric Liddle, Albion
(4)     Andrew Langdon, Northgate
(5)     Jon Miller, Albion

Notes:
*We had 25 teams representing 9 churches.  Total of 138 in attendance.
*Top quizzers by division (by PPQI):
STV: Oliver Smith-Albion 6.78ppqi, Adam Harriff-Pearce 6.17ppqi 
SRYV: Julia Szymanski-Gowanda 6.05ppqi, Lyndsay Pierce-Northgate 5.89 ppqi 
YTR: Jannelle Pulice-Brockport 7.75ppqi, Stephanie Cockrell-Pearce 7.45ppqi 
*53 out of 77 quizzers knew all of their quotes for the month.  
*33 out of 77 quizzers quizzed out at least once.  
*We had a big snow storm to the east and Oneida could not make it (they got
as far as Syracuse and turned around).  Yorkshire and Parkridge could not
attend due to too many conflicts for quizzers with school musicals, solo
competitions and the flu.
*We have added a Regional Fun Tournament for Emporium, PA on April 21. 

********************************
GATEWAY CONFERENCE QUIZ
Rushville, IL -- February 3, 2001 -- Luke 1-19
Tournament Director: Kelly Mueller

Senior Teen Veteran Team Competition: 
(1)     Alton, IL (boys) 5-0 
(2) Vandalia, IL 4-1 
(3) Cowden, IL 2-3 
(4) Greenville, IL 2-3 
(5) Alton, IL (girls) 1-4 
(6) Decatur, IL 1-4

Senior Teen Rookie/Young Teen Veteran Team Competition: 
(1)     Greenville, IL 4-0 
(2)     Alton, IL 3-1 
(3)     New Halls Ferry, MO 2-2 
(4)     Cowden, IL 1-3 
(5)  Rushville, IL 0-4 

Young Teen Rookie -A Team Competition: 
(1)     Greenville, IL 3-0  
(2)     Alton, IL 2-1  
(3)     Paris, IL 1-2
(4)  Cowden, IL 0-3 

Young Teen Rookie -B Team Competition:  
(1)     Hillsboro, IL 3-1  
(2)     Rushville, IL 3-1  
(3)     Decatur, IL 2-2 
(4)     Vandalia, IL 2-2 
(5) Greenville, IL 0-4

Individual Competition: 
Senior Teen Veteran 
(1)     Andrew Mueller (Alton)  
(2)     Blake Houghtaling (Vandalia) 
(3)     Josh Ball (Decatur) 
(4)     Lydia Scandrett (Alton) 
(5)     Becky Long (Cowden) 
(6)  Melody Sanders (Greenville)

Senior Teen Rookie  
(1)     David Switzer (New Halls Ferry) 
(2)     Roman Grubbs (New Halls Ferry) 
(3)  Alethea Eichoffer (Greenville)  

Young Teen Veteran   
(1)     Kendra Houghtaling (Vandalia) 
(2)     Nathan Scandrett (Alton)  
(3)     Tiffany Sanders (Greenville) 
(4)     Kristy Moody (Alton) 
(5)     Christina Gasser (Greenville)  
(6)  Tracy Mueller (Alton)

Young Teen Rookie  
(1)     Dwight Sanders (Greenville) 
(2)     David Wright (Paris) 
(3)     Lindsey Jahn (Greenville) 
(4)     Hannah Groves (Greenville) 
(5)     Emily Ruppert (Hillsboro) 
(6)     Jeron Midgley (Paris)

Quiz Outs 
7 - Andrew Mueller   
5 - Tiffany Sanders, Blake Houghtaling     
4 - Nathan Scandrett, Kendra Houghtaling, Dwight Sanders
3 - David Wright, Emilie Garman
2 - Lydia Scandrett, Emily Ruppert, Jessica Dothager, Roman Grubbs, David
Switzer, Wes Ball       
1 - Hannah Groves, Lindsey Jahn, Kristy Moody, Becky Long, Anna Smith,
Christina Gasser, Josh Ball 
 
********************************
PITTSBURGH CONFERENCE QUIZ
Brooke Hills F.M. Church in Wellsburg, PA -- February 3, 2001-- Luke 1-19
Tournament director:  Harold Allman

Team competition:               In Division Record
Senior Teen Veteran:
1.  Butler, PA                  2-1     (114ppq)
2.  Apollo, PA                  2-1     (105ppq)
3.  Brooke Hills, WV            2-1     ( 71ppq)
4.  East Liverpool, OH          0-3

Senior teen rookie/Young teen Vet
1.  New Brighton, PA            4-0
2.  Monacrest, PA               3-1
3.  New Middletown, OH #2       2-2
4.  New Middletown, OH #1       1-3
5.  Jeannette, PA               0-4

Young Teen Rookie:
1.  Monacrest, PA               6-0
2.  Cove Run, PA                5-1
3.  East Liverpool, OH          4-2
4.  New Brighton, PA            3-3
5.  Brooke Hills, WV            2-3
6.  Apollo, PA                  2-4
7.  Penn Hills, PA              1-4
8.  Ellwood City, PA            0-6

Individual Competition:
Senior Teen:
1. Kristin Moorehead (Apollo, PA)       100
2. Steve DeFelice (Butler, PA)           70
3. Erika Moorehead (Apollo, PA)          60
4. Nikole Moorehead (Apollo, PA)         40

Young Teen: (Finalists from 12 contestants)
1.  Dominick Olshanski(Monacrest, PA)    100
2.  Jacob Raymond(Cove Run, PA)           60
3.  Chelsea Weekley(New Brighton,PA)      20
4.  Megan Sisson (Monacrest, PA)          20
5.  Jessica Bowman (Brooke Hills, WV)     20
6.  Stephanie Olshanski (Monacrest, PA)

17 Teams from 11 churches participated
30 quizzers had all the quote verses memorized
14 quizzers quizzed out at least once

********************************
WABASH CONFERENCE QUIZ
Columbus, IN -- February 3, 2001 -- Luke 1-19
Tournament Director: Jay Vincent

STV
1.  Vincennes, IN         5-1      1180
2.  Nicholasville, KY     5-1      1000
3.  Bedford, IN             5-1       800
4.  Champaign, IL        2-4       660
5.  Indy John Wesley   2-4       760
6.  Terre Haute, IN       1-5       260
7.  Anderson, IN          1-5       600
 
STR
1.  Anderson, IN            6-0        1120
2.  Bedford, IN               5-1        940
3.  Mt. Carmel, IL          4-2         800
4.  Winona Lake, IN       3-3         740
5.  Indy Aldersgate        2-4         560
6.  Mooresville, IN         1-5         140
7.  Kokomo, IN             0-6         100 
 
YTR A\YTV
1.  Bedford, IN            5-1        800
2.  Indy First               5-1       1040
3.  Vincennes, IN        4-2        900
4.  Indy John Wesley   3-3        860
5.  Champaign, IL        2-4        780
6.  Bedford, IN II          2-4        640
7.  Indy John Wesley   0-6        320
 
YTR B
1.  Kokomo, IN           6-0        880
2.  Indy Northside       4-2        800
3.  Mooresville, IN       4-2        680
4.  Champaign, IL       3-3        660
5.  Attica, IN I             2-4        660
6.  Indy Aldersgate     2-4        400
7.  Mt. Carmel, IL       0-6        160
 
YTR C
1.  Bedford, IN III        6-0        820
2.  Indy John Wesley  5-1       1080
3.  Bloomington, IN     3-3       680
4.  Indy Aldersgate II   3-3       660
5.  Attica, IN II            3-3       600
6.  Terre Haute, IN      1-5       400
7.  Spraytown, IN        0-6      140
 
INDIVIDUALS
STV
1.  Mendy Baldwin - Bedford
2.  David Swank - Vincennes
3.  Geoffery Bush - Bedford
4.  Sarah Todd - Champaign
5.  Tyler Crandall - Anderson
6.  Kristi Arnold - John Wesley
 
STR
1.  Travis Caples - Anderson
2.  David Hose
3.  Crystal Jenkins
 
YTV
1.  Adam King - Vincennes
2.  Kari Evely - Nicholasville
3.  Nikki Oliver - John Wesley 
 
YTR
1.  Derek Cox
2.  Sarah Arnold - John Wesley
3.  Elizabeth Swank - Vincennes
4.  Amy Bither - John Wesley
5.  Andy Fortner - Mooresville
6.      Hannah Yochum - Vincennes

********************************
PACIFIC NORTHWEST CONFERENCE QUIZ
Snohomish, WA -- February 3, 2001 -- Luke 1-19
Tournament Director: Timothy Griffin

14 Teen Teams, 7 Junior Teams and a total of 120-some people. Again we had
teams from eight churches in Washington: Auburn(AU), Burien(BU),
Hillcrest(HC), Longview(LV), Mountain Creek(MC), Olympia(OL),
Sedro-Woolley(SW), and Shoreline(SL).

Senior Teen                     Pts.    W/L
1st - 604 Mtn Creek             780     5/0
2nd - 601 Auburn                820     4/1
3rd - 602 Auburn BJD            680     4/1
4th - 605 Olympia               560     2/3
5th - 607 Sedro-Woolley         540     2/3
6th - 603 BotHilBur             580     1/5
7th - 606 Sedro-Woolley         280     0/5

Young Teen                      Pts.    W/L
1st - 406 Sedro-Woolley PSJ     800     5/0
2nd - 403 Shoreline             800     4/2
3rd - 404 Sedro-Woolley LG      600     3/2
4th - 405 Sedro-Woolley TSJ     700     3/2
5th - 401 Auburn                        500     1/4
6th - 407 Mtn. Creek            440     1/3
7th - 402 Burien                        420     1/5

Juniors                         Pts.    W/L
1st - 205 Mtn. Creek            1160    6/0
2nd - 207 Sedro-Woolley         880     5/1
3rd - 201 Auburn                570     4/2
4th - 204 Longview              700     3/2
5th - 203 Hillcrest             560     3/2
6th - 206 Sedro-Woolley         580     1/5
7th - 202 Burien                        440     1/5
8th - 208 Shoreline             240     0/6

Individual Placements
Senior Teen
1st - Jeffrey Bilbro(MC)                100/9
2nd - Kevin Springer(OL)                100/13
3rd - Patricia Clark(AB)                100/19
4th - Matthew Steele(MC)        40
5th - Leah Bartholomew(MC       20
6th - Annamarie Larson          20

Young Teen
1st - Phillip Nelson(SW)                100/13
2nd - Conor Franklin(SW)        100/18
3rd - Logen Franklin(SW)        100/21
4th - Brian Earp(SH)            80
5th - Ben Winslow(SH)           20

Teen Rookie
1st - Evan Almaas(AU)           100/8
2nd - Faith Rayton(AU)          100/16
3rd - Shauri Coleman(SW)        100/19
4th - Julie Thompson(AU)        20
5th - Shane Cote

Junior Veterans
1st - Tim Bilbro(MC)            100/9
2nd - Tayler Franklin(SW)               100/13
3rd - Sadie Olson(SW)           80
4th - Luci Miner(SW)            70
5th - Kaela Botz(AU)            20
6th - Kariann Ensign

Junior Rookies
1st - Ben Miller(MC)            100/12
2nd - David Timm(HC)            100/14
3rd - John Bilbro(MC)           100/20
4th - David Conolly(HC)         40
5th - Jackie Sperlich(BU)               20
6th - Jacob Rhea(AU)

Notes:
        * 6 rounds of great quizzing
        * Hosted in an FM church that doesn't have a quiz team as of yet
        * Thanks to Mountain Creek who took responsibility for setup, lunch
and teardown
        * Morning devotions and worship provided by the Sedro-Woolley teams
        * A success because of the coaches, quizmasters, moms and dads and
most of all the heavenly Father for taking interest in and investing in the
lives of these Bible Quizzers.

********************************
EAST MICHIGAN CONFERENCE QUIZ
Clarkston, Michigan -- February 10, 2001 -- Luke 17-19
Tournament Director: Sylvia Stevenson

Senior Teen Veteran Team Competition:
'A' Division
(1) Hastings, MI     5-0     840
(2) Holland, OH      4-1     740
(3) Westland, MI     3-2     740
(4) Spring Arbor, MI 2-3     520
(5) Green Oak, MI    1-4     520
(6) Clarkston, MI    0-5     400

'B' Division
(1) Linden, MI       5-0     800
(2) Holland, OH      4-1     680
(3) Alpena, MI       2-3     540
(4) Holland, OH      2-3     300
(5) Pontiac, MI      2-3     400
(6) Clarkston, MI    0-5     200

Senior Teen Rookie/Young Teen Veteran Team Competition
(1) Clarkston, MI    4-0     680
(2) Clarkston, MI    2-2     580
(3) Spring Arbor, MI 2-2     560
(4) Dearborn, MI     2-2     480
(5) Green Oak, MI    0-4     280

Young Teen Rookie Team Competition
'A' Division
(1) Hastings, MI     4-0      620
(2) Alpena, MI        3-1      580
(3) Dearborn, MI     2-2      500
(4) Clarkston, MI    1-3      480
(5) Linden, MI         0-4      260

'B' Division
(1) Clarkston, MI    4-1      620
(2) Holland, OH      3-2      540
(3) Pontiac, MI       3-2      520
(4) Spring Arbor, MI 3-2      520
(5) Bad Axe, MI      1-4      340
(6) Owosso, MI       1-4      480

Senior Teen Veteran Individual Competition 
(1) Daniel Dickinson (Hastings)     100(6)
(2) Jonathan Meador (Spring Arbor)  100(20)
(3) Mark Henke (Westland)            60
(4) Elizabeth Dickinson (Hastings)   60
(5) Matt Green (Green Oak)           20
(6) Courtney Bavar (Clarkston)        0

Senior Teen Rookie/Young Teen Veteran Individual Competition
(1) T.J. Thompson (Clarkston)       100(15)
(2) Scott Bigger (Clarkston)        100(17)
(3) Sarah Fitzpatrick (Spring Arbor) 80
(4) Ryan Ikeler (Clarkston)          50
(5) Brian Bigger (Clarkston)         40
(6) Andrew Cryderman (Linden)         0

Young Teen Rookie Individual Competition
(1) Dan Walters (Dearborn)           100(9)
(2) Matthew Dickinson (Hastings)     100(14)
(3) Anna Zenz (Spring Arbor)          80
(4) Barry Nzegwa (Alpena)             40
(5) Jeffrey Stanifer (Alpena)         20
(6) Kim Bratt (Dearborn)               0

********************************
NORTH MICHIGAN CONFERENCE QUIZ 
Cedar Springs, Michigan -- February 10, 2001 -- Luke 1-19
Tournament Director:  Sue Main
 
Senior Teen Team Competition:
(1)  Lakeview, MI Girls            2/0
(2)  Lakeview, MI Boys            1/1
(3)  Evart, MI                           0/2
 
Young Teen Team Competition:
(1)  Lakeview, MI C-- 2/1
(2)  Niles, MI            2/1
(3)  Lakeview, MI  6--1/2
(4)  Stanwood, MI
 
Senior Teen Individuals:
(1)  Sarah Quisenberry, Lakeview        100/11
(2)  Brent Leitly, Evart                        100/12
(3)  Paula Atherton, Evart                    60/15
 
Young Teen Veteran Individuals:
(1)  Magan Quisenberry, Lakeview        100/16
(2)  Meagan Wilkinson, Stanwood        80/10
(3)  John Paul Fry, Niles                      60/19
(4)  Caleb Decker, Lakeview                60/20
 
Young Teen Rookie Individuals:   (2 rooms, one round)
(1)  Jacob Quisenberry, Lakeview        100/16
(2)  Ashley Cole, Lakeview                  100/14
(3)  Garrett Silva, Lakeview                  100/14 (play-off)
(4)  Chris Moore, Lakeview                  100/18
(5)  Amanda Easton, Stanwood           80/10
(6)  Bruce Aldridge, Lakeview              60/19
 
4 churches, 7 teams, 27 quizzers.  ALL QUIZZERS earned the Memory Award for
the month!!
 
Children's Quizzers (studying Matthew):
(1)  Lakeview
(2)  Zeeland (2nd place tie)
(2)  Hastings (2nd place tie)
(3)  Cedar Springs
(4)  Mancelona
(5)  Evergreen-Sheridan

********************************
						
						

Last Modified: Sunday, 15 February 2015