Free Methodist Bible Quizzing
... God's Word in the Hearts of Teens!        

BQ Info:
   Contacts
   Tourneys
   Brochure/Rules
   2017 Finals
   2017 Quotes
   Hall of Fame
   History
   International
   Quiz Cycle

BQ Stats:
   Index
   2016 Finals

BQ Store:
   Study Supplies
   Question Sets
   Quiz Hardware
   Quiz Software

BQ Links:
   FM Quizzing
   FM Colleges
   Social Media
   Concordance

BQ Multimedia:
   Finals Photos
   Videos
   Audio
Saturday, 22 July 2017
S T A T I S T I C S :

National Quiz-Mail Update April 2001


**************************************
PITTSBURGH CONFERENCE BIBLE QUIZ
Penn Hills, PA -- March 3, 2001 -- Luke 1-22
Tournament director:  Harold Allman

Team competition:               In Division Record
        Senior Teen Veteran:
        1.  Apollo, PA                  4-0
        2.  New Brighton, PA                    3-1
        3.  Butler, PA                  2-2
        4.  Brooke Hills, WV            1-3
        5.  East Liverpoll, OH          0-4

        Senior teen rookie/Young teen Vet
        1.  New Middletown, OH -1       4-0
        2.  New Middletown, OH-2        3-1
        3.  Hookstown, PA               2-2
        4.  Jeannette, PA               1-3
        5.  Oneida Valley, PA           0-4

        Young Teen Rookie:
        1.  New Brighton, PA            6-0
        2.  Monacrest, PA               5-1
        3.  Cove Run, PA                3-2
        4.  Ellwood City, PA            3-2
        5.  Penn Hills, PA              2-3
        6.  Brooke Hills, WV            2-4
        7.  East Liverpool, OH          1-5
        8.  Oneida Valley, PA           0-6

Individual Competition:
        Senior Teen:
        1. Brian Daniels (New Brighton, PA)      80
        2. Kristin Moorehead (Apollo, PA)        80
                3. Justin Sargent (New Middletown, OH)   20
        4. Erika Moorehead (Apollo, PA)          20
                5. Steve DeFelice (Butler, PA)
                6. Nikole Moorehead (Apollo, PA)

                Young Teen: (Finalists from 14 contestants)
        1.  Stephanie Olshanski(Monacrest, PA)    60
        2.  Megan Sisson (Monacrest, PA)          60
        3.  Chris Gibson (Butler, PA)             20
        4.  Julie Mileham (New Brighton, PA)      20
        5.  Dominick Olshanski (Monacrest, PA)    10
                6.  Christie Bash (Apollo, PA)

18 Teams from 13 churches participated
33 quizzers had all the quote verses memorized
21 quizzers quizzed out at least once

******************************************
GREENVILLE REGIONAL BIBLE QUIZ
Greenville, IL -- March 3, 2001  Luke 122
Tournament Directors: Kelly Mueller & Mark Scandrett

Senior Teen Veteran -A  Team Competition: 
(1) Alton, IL           4-2     1020    
(2) Vincennes, IN       4-2      980   (beat Vandalia)  
(3) Vandalia, IL                4-2      980
(4) Richland, IL              4-2        900
(5) Anderson, IN        2-4        760 (beat Nicholasville)
(6) Nicholasville, KY   2-4     780
(7) Bedford, IN         1-5        580

Senior Teen Veteran -B  Team Competition: 
(1) Indy-John Wesley    5-1     880     
(2) Greenville, IL      5-1     760
(3) Champaign, IL       5-1     720
(4) Terre Haute, IN     3-3     640
(5) Iowa City, IA               2-4     760
(6) Decatur, IL         2-4     540
(7) Janesville, WI      0-6     120

Senior Teen Rookie -A  Team Competition 
(1) Anderson, IN                4-0     
(2) New Halls Ferry, MO         3-1     
(3) Bedford, IN                 2-2
(4) Oakdale, KY 1               1-3
(5) Greenville, IL              0-4

Senior Teen Rookie -B  Team Competition 
(1) Mt Carmel, IL       4-0     
(2) Oakdale, KY 2       3-1     
(3) Mooresville, IN     2-2
(4) Indy-Aldersgate     1-3
(5) Indy-John Wesley    0-4

Young Teen Veteran  Team Competition: 
(1) Greenville, IL      6-1     1180
(2) Alton, IL                5-2        1140 (Beat Fillmore)    
(3) Fillmore, MN                5-2     1140
(4) Indy-First          4-3       980 (Beat Cowden)
(5) Cowden, IL          4-3       1060 
(6) Champaign, IL       3-4      840
(7) Waterloo, IA        1-6      200
(8) Indy-John Wesley    0-7      360

Young Teen Rookie -A  Team Competition: 
(1) Woodstock, IL       4-1     900 (beat Bedford)
(2) Bedford, IN         4-1     900
(3) Vincennes, IN       41     860
(4) Indy-John Wesley    2-3     400
(5) Champaign, IL       1-4     440
(6) Greenville, IL      0-5     440

Young Teen Rookie -B  Team Competition: 
(1) Fillmore, MN                5-1     (beat Richland) 
(2) Richland, IL                5-1     
(3) Alton, IL           4-2     
(4) Greenville, IL 2    3-3     (beat John Wesley)
(5) Indy-John Wesley 2  3-3
(6) Bedford, IN 2            1-5
(7) Manhattan, KS        0-6
                                
Young Teen Rookie -C  Team Competition: 
(1) Decatur, IL         5-1     780
(2) Champaign, IL 2     4-2     780     
(3) Rushville, IL       4-2     740
(4) Indy-Northside      4-2      720
(5) Indy-Aldersgate     2-4     300
(6) Bedford, IN 3       1-5     400
(7) Bloomington, IN     1-5     440

Young Teen Rookie -D Team Competition 
(1) Bloomington, IN     50      
(2) Cowden, IL          41     
(3) Greenville, IL      32      
(4) Hillsboro, IL               23      
(5) Attica, IN          1-4
(6) Mt. Carmel, IL      0-5

Young Teen Rookie -E  Team Competition: 
(1) Paris, IL           6-0
(2) Mooresville, IN     5-1     
(3) Vandalia, IL                4-2     
(4) Hillsboro, IL 2     3-3
(5) Attica, IN 2        2-4     
(6) Terre Haute, IN     1-5
(7) Spraytown, IN       0-6

Individual Competition:

Senor Teen Veteran
(1)  David Swank (Vincennes)
(2)  Andrew Mueller    (Alton)  
(3)  Blake Houghtaling (Vandalia)         
(4)  Megan Whitaker (Anderson)
(5)  Shannon Elsasser (Richland)
(6)  Mendy Baldwin (Bedford)

Senior Teen Rookie
(1) David Hose  (Vincennes)  
(2) David Switzer (New Halls Ferry)
(3) Travis Caples (Anderson)  

Young Teen Veteran 
(1) Adam King (Vincennes)
(2) Nathan Scandrett   (Alton)         
(3) Kari Evely (Nicholasville)
(4) Becky Long (Cowden)
(5) Jonathan Shinabarger (Woodstock)
(6) David Colgan (Anderson)

Young Teen Rookie - A
(1)  Hannah Yochum     (Vincennes)
(2)  Derek Cox         (Bedforfd)
(3)  Chester Enright    (Champaign)
(4)  Janae O'Brien (Woodstock)
(5)  Dwight Sanders (Greenville)
Finalist- Stephen Hopper (Fillmore) 
   
Young Teen Rookie - B
(1) Ryan McGiffen (Vincennes)
(2) Hannah Groves (Greenville)
(3) Kyle Sanders (John Wesley)
(4) Jack Thrasher (Bloomington)
Finalists- Jordan Benike (Fillmore)
              Luke Lubahn   (Fillmore)

**************************************
GENESEE/SUSQUEHANNA/KEYSTONE QUIZ
Parkridge (Rochester), NY -- March 3, 2001 -- Luke 1-22
Tournament Coordinator: Eric Young

SENIOR TEEN VETERAN TEAM
(1) Albion, NY                          6-0     157 ppq
(2) Brockport, NY                       5-1     177 ppq
(3) Gowanda, NY--1                      4-2     113 ppq
(4) Gowanda, NY--2                      3-3     130 ppq
(5) Pearce (North Chili), NY            2-4     127 ppq
(6) Oneida, NY                          1-5      90 ppq
(7) Parkridge (Rochester), NY           0-6      17 ppq

SENIOR ROOKIE/YOUNG VETERAN TEAM
(1) Albion, NY--3                       7-0     177 ppq
(2) Gowanda, NY--2                      5-2     166 ppq
(3) Northgate (Batavia), NY             5-2     160 ppq
(4) Parkridge (Rochester), NY--1        5-2     134 ppq
(5) Albion, NY--2                       4-3     120 ppq
(6) Albion, NY--1                       4-3     117 ppq
(7) Gowanda, NY--1                      3-4     123 ppq
(8) Pearce (North Chili), NY            2-5     126 ppq
(9) Allegany, NY                        0-7      37 ppq
(10)Parkridge (Rochester), NY--2        0-7      29 ppq

YOUNG TEEN ROOKIE TEAM
(1) Albion, NY--1                       7-0     160 ppq
(2) Brockport, NY--2                    6-1     183 ppq
(3) Pearce (North Chili), NY            6-1     171 ppq
(4) Gowanda, NY                 6-1     169 ppq
(5) Northgate (Batavia), NY             5-2     131 ppq
(6) Parkridge (Rochester), NY           4-3      97 ppq
(7) Brockport, NY--1                    4-3      89 ppq
(8) New Life (Endicott), NY             3-4     111 ppq
(9) New Hope (Rochester), NY            3-4      97 ppq
(10)Yorkshire, NY                       3-4      69 ppq
(11)Oneida, NY                          1-6      53 ppq
(12)Albion, NY--2                       1-6      51 ppq
(13)Brockport, NY--3                    0-7      34 ppq
(14)Emporium, PA                        0-7       6 ppq

*We did not have a separate individual tournament due to time.
Places are based upon performance from the day (PPQI).

SENIOR TEEN VETERAN INDIVIDUALS
(1) Adam Harriff, Pearce                9.68 ppqi* quizzed out every round
(2) Chris Pulice, Brockport             8.44 ppqi
(3) Korey Ashton, Albion                6.02 ppqi
(4) Angie Blair, Oneida                 5.88 ppqi
(5) Ashley Farner, Gowanda              5.33 ppqi

SENIOR ROOKIE/YOUNG VETERAN INDIVIDUALS
(1) Julia Szymanski, Gowanda            9.32 ppqi
(2) Oliver Smith, Albion                        9.21 ppqi* quizzed out every
round
(3) Lyndsay Pierce, Northgate           7.36 ppqi
(4) Joanna Stewart, Pearce              6.90 ppqi
(5) Alex Houseknecht, Albion            5.66 ppqi

YOUNG TEEN ROOKIE
(1) Stephanie Cockrell, Pearce          7.53 ppqi
(2) Janelle Pulice, Brockport           7.25 ppqi
(3) Brandon Mason, Northgate            6.59 ppqi
(4) Yolanda Gambino, Gowanda            6.25 ppqi
(5) Matt Dearstyne, Parkridge           5.83 ppqi

*We had 31 teams representing 12 churches and 3 conferences at the
tournament.  There were 180 people in attendance.  *35 out of 98 quizzers
quizzed out at least once.
*62 out of 98 quizzers knew all of their quotes.

*************************************
ALL MICHIGAN PLUS OHIO BIBLE QUIZ
Brighton, MI -- March 10, 2001 -- Luke 1-22
Tournament Director: Sylvia Stevenson

Senior Teen Veteran Team Competition:
Division A
(1) Hastings, MI       6-0  1040
(2) Spring Arbor, MI   4-2   740
(3) Green Oak, MI      4-2   760
(4) Holland, OH        3-3   680
(5) Linden, MI         2-4   640
(6) Westland, MI       1-5   640
(7) Clarkston, MI      0-6   280

Division B:
(1) Sugar Creek, OH    6-0   820
(2) Alpena, MI         4-2   740
(3) Pontiac, MI        4-2   720
(4) Sugar Creek, OH    3-3   600
(5) Holland, OH        2-4   700
(6) Holland, OH        2-4   380
(7) Clarkston, MI      0-6   380

Senior Teen Rookie/Young Teen Veteran Team Competition:
Playoff Results
(1) Clarkston.MI       5-0   760
(2) Lakeview, MI       4-1   720
(3) Clarkston, MI      2-3   620
(4) Green Oak, MI      2-3   460
(5) Spring Arbor, MI   3-2   600
(6) Niles, MI          2-3   480
(7) Sugar Creek, OH    1-4   320
(8) Sugar Creek, OH    1-4   400

Young Teen Rookie Team Competition:
Division A:
(1) Dearborn 1, MI     5-0   860
(2) Alpena, MI         4-1   760
(3) Hastings, MI       3-2   740
(4) Lakeview, MI       2-3   540
(5) Spring Arbor, MI   1-4   620
(6) Clarkston, MI      0-5   220

Division B:
(1) Linden, MI         2-1   360
(2) Spring Arbor, MI   2-1   300
(3) Green Oak, MI      1-2   300
(4) Clarkston, MI      1-2   260

Division C:
(1) Dearborn 2, MI     5-0   880
(2) Zeeland, MI        4-1   620
(3) Owosso, MI         2-3   480
(4) Pontiac, MI        2-3   400
(5) Bad Axe, MI        1-4   380
(6) Holland, OH        1-4   520

Senior Teen Individual Competition:
Division A:
(1) Dan Dickinson (Hastings,MI)            100(11)
(2) Elizabeth Dickinson (Hastings,MI)      100(19)
(3) Mandy Green (Green Oak,MI)              20
(4) Mark Henke (Westland,MI)                10
(5) Jonathan Meador (Spring Arbor,MI)        0
(6) Amanda Cryderman (Linden,MI)             0

Division B:
(1) Amy Young (Pontiac,MI)                 100(15)
(2) Clay Lajoie (Westland,MI)               60
(3) David Anderson (Clarkston,MI)           20
(4) Isaac Blitchok (Linden,MI)              20
(5) Courtney Bavar (Clarkston,MI)           20
(6) Matt Green (Green Oak,MI)                0

Young Teen Veteran Individual Competition:
Division A:
(1) Scott Bigger (Clarkston,MI)            100(10)
(2) T.J. Thompson (Clarkston,MI)           100(19)
(3) Hilary Geis (Holland,OH)                80
(4) Brian Bigger (Clarkston,MI)             40
(5) Sarah Fitzpatrick (Spring Arbor,MI)      0
(6) Maria Turmath (Green Oak,MI)             0

Division B:
(1) Brittany Anderson (Linden,MI)           60
(2) Jim Halgren (Niles,MI)                  60
(3) Jill Frey (Niles,MI)                    40
(4) Jonathan Collins (Linden,MI)            40
(5) John Frey (Niles,MI)                    20
(6) Andrew Hubbert (Clarkston,MI)            0

Young Teen Rookie Individual Competition:
Division A:
(1) Dan Walters (Dearborn,MI)             100(13)
(2) Matt Dickinson (Hastings,MI)          100(19)
(3) Barbara Nzegwa (Alpena,MI)             80
(4) Cory Simonds (Dearborn,MI)             40
(5) Anne Zenz (Spring Arbor,MI)            40
(6) Kim Bratt (Dearborn,MI)                20

Division B:
(1) Barry Nzegwa (Alpena,MI)               80
(2) Kevin Eccles (Spring Arbor,MI)         60
(3) Garrett Silva (Lakeview,MI)            60
(4) Aaron Turk (Green Oak,MI)              20
(5) Jeffery Stanifer (Alpena,MI)           10
(6) Jacob Quisenberry (Lakeview,MI)       -30

************************************** 
						
						

Last Modified: Sunday, 15 February 2015