Free Methodist Bible Quizzing
... God's Word in the Hearts of Teens!        

BQ Info:
   Contacts
   Tourneys
   Brochure/Rules
   2017 Finals
   2017 Quotes
   Hall of Fame
   History
   International
   Quiz Cycle

BQ Stats:
   Index
   2016 Finals

BQ Store:
   Study Supplies
   Question Sets
   Quiz Hardware
   Quiz Software

BQ Links:
   FM Quizzing
   FM Colleges
   Social Media
   Concordance

BQ Multimedia:
   Finals Photos
   Videos
   Audio
Saturday, 22 July 2017
S T A T I S T I C S :

National Quiz-Mail Update May 2001


*******************************************
PITTSBURGH CONFERENCE BIBLE QUIZ
Ellwood City, PA -- March 31, 2001 -- Luke 23-24
Tournament director:  Harold Allman

Team competition:               In Division Record
        Senior Teen Veteran:
        1.  Butler, PA                  2-1  (130ppq)
        2.  Brooke Hills, WV            2-1  (120ppq)
        3.  Apollo, PA                  2-1  ( 93.3ppq)
        4.  East Liverpool, OH          0-3

        Senior teen rookie/Young teen Vet
        1.  New Brighton, PA            4-1
        2.  New Middletown, OH -1       4-1
        3.  Monacrest,PA                3-2
        4.  New Middletown, OH-2        3-2
        4.  Jeannette, PA               1-4
        5.  Oneida Valley, PA           0-5

        Young Teen Rookie:
        1.  Monacrest, PA               5-0
        2.  East Liverpool, OH          2-1
        3.  Cove Run, PA                2-3
        4.  Brooke Hills, WV            2-3
        5.  Penn Hills                  1-3
        6.  Ellwood City                        1-3

Individual Competition:
        Senior Teen:
        1. Brian Daniels (New Brighton, PA)      60
        2. Justin Sargent (New Middletown, OH)   40
                3. Liz VanArsdale(New Middletown,OH)     40
        4. Erika Moorehead (Apollo, PA)          20
        5. Nikole Moorehead (Apollo, PA)         20
        6. Steve DeFelice (Butler, PA)           10

        Young Teen: (Finalists from 14 contestants)
        1. Jacob Raymond(Cove Run,PA)     80
        2. Jessica Bowman(Brooke Hills,WV)        40
        3. Dominick Olshanski (Monacrest, PA)     30
        4. Megan Sisson (Monacrest, PA)   20
        5. Stephanie Olshanski(Monacrest, PA)     20
        6. Chris Gibson (Butler, PA)               0

16 Teams from 12 churches participated.
33 quizzers had all the quote verses memorized.
14 quizzers quizzed out at least once.

*******************************************
NORTH CENTRAL BIBLE QUIZ
Waterloo, IA -- April 7, 2001 -- Luke 23-24
Tournament Coordinators:  Mike Hopper & Mark Colflesh
 
Veteran Team Competition:
1)  Richland, IL        3-0    760
2)  Fillmore, MN      2-1    580
3)  Waterloo, IA       1-2   120
4)  Janesville, WI     0-3    100
 
Young Teen Rookie Team Competition:
1)  Woodstock, IL    4-0    720
2)  Fillmore, MN       3-1    660
3)  Richland (A), IL   2-2    440
4)  East Peoria, IL    1-3    320
5)  Richland (B), IL   0-4    240
 
Veteran Individual Competition:
1)  Stephen Hopper (Fillmore)                100 (13)
2)  Shannon Elsasser (Richland)            100 (16)
3)  Gretchen Elsasser (Richland)            100 (20)
4)  Jonathan Shinabarger (Woodstock)    40
5)  Susanna Hopper (Fillmore)                20
6)  Eric Elsasser (Richland)
 
Rookie Individual Competition:
1)  Jordan Benike (Fillmore)                    50
2)  Sarah Gerloff (Woodstock)                40 (80)
3)  Luke Lubahn (Fillmore)                     40 (60)
4)  Brian Elsasser (Richland)                 40 (40)
5)  Scott Lambert (Richland)                  20
6)  Thomas Johnson (Woodstock)
  
**20 of the 26 quizzers had memorized the new quotes.
**13 quizzers quizzed out at least once in team competition.

*******************************************
Gateway Conference Finals
Vandalia, IL -- April 7, 2001 -- Luke 23-24
Tournament Director: Kelly Mueller

Senior Teen Veteran Team Competition: (double round robin)
(1) Alton, IL              5-1  1200 points
(2) Vandalia, IL        5-1  1120 points
(3) Greenville, IL      2-4   360 points
(4) Decatur, IL         0-6   200 points

Senior Teen Rookie/Young Teen Veteran Team Competition:
(1) Alton, IL (YTV)           5-0  780 points
(2) Greenville, IL (YTV)    4-1  800 points
(3) NHallsFerry, MO (STR) 3-2 740 points
(4) Cowden, IL (YTV)      2-3  660 points
(5) Greenville, IL (STR)   1-4  360 points
(6) Rushville, IL (STR)     0-5  100 points

Young Teen Rookie -A  Team Competition:
(1) Greenville, IL 1   5-0  760 points
(2) Alton, IL              3-2  620 points
(3) Greenville, IL 2   3-2      640 points (lost to Alton)
(4) Hillsboro, IL 1     2-3  500 points
(5) Cowden, IL        1-4  340 points
(6) Decatur, IL        1-4  280 points

Young Teen Rookie -B  Team Competition:
(1) Paris, IL             4-0  600 points
(2) Rushville, IL       3-1      400 points
(3) Vandalia, IL        2-2      380 points
(4) Hillsboro, IL 2     1-3  300 points
(5) Greenville, IL 3    0-4  80  points

Individual Competition:
Senior Teen Veteran
(1)     Blake Houghtaling (Vandalia)
(2)     Andrew Mueller (Alton)
(3)     Lydia Scandrett (Alton)
(4)     Becky Long (Cowden)

Senior Teen Rookie
(1)     David Switzer (NHF)
(2)     Alethea Eichhoffer (Greenville)
(3)     Summer Grossman  (Rushville)

Young Teen Veteran
(1)     Nathan Sn candrett (Alton)
(2)     Tracy Mueller (Alton)
(3)     Kendra Houghtaling (Vandalia)
(4)     Tiffany Sanders (Greenville)

Young Teen Rookie
(1)     David Wright  (Paris)
(2)     Lindsey Jahn  (Greenville)
(3)     Hannah Groves  (Greenville)
(4)     Niqui Reinhard  (Greenville)
(5)  Stephen Long   (Cowden)
(6)     Dwight Sanders (Greenville)

*******************************************
GENESEE/SUSQUEHANNA QUIZ
Oneida, NY -- March 31, 2001 -- Luke 23-24
Tournament Director: Eric Young

SENIOR TEEN VETERAN TEAM
(1) Pearce (North Chili), NY            6-0     163ppq
(2) Albion, NY                          4-2     147ppq
(3) Gowanda, NY--2                      4-2     123ppq
(4) Gowanda, NY--1                      3-3     120ppq
(5) Parkridge (Rochester), NY           1-5      60ppq
(6) Oneida, NY                          0-6      53ppq

SENIOR TEEN ROOKIE/YOUNG VETERAN TEAM
(1) Brockport, NY                       6-0     163ppq
(2) Albion, NY--2                       5-1     123ppq
(3) Northgate (Batavia), NY             4-2     127ppq
(4) Gowanda, NY--2                      4-2     113ppq
(5) Albion, NY--1                       3-3      93ppq
(6) Gowanda, NY--1                      2-4      97ppq
(7) Pearce (North Chili), NY            2-4      57ppq
(8) Parkridge (Rochester), NY--1        1-5      67ppq
(9) Parkridge (Rochester), NY--2        0-6      33ppq

YOUNG TEEN ROOKIE TEAM
(1) Pearce (North Chili), NY            6-0     153ppq
(2) Gowanda, NY                 5-1     153ppq
(3) Brockport,NY--1                     5-1     130ppq
(4) New Life (Endicott), NY             5-2     114ppq
(5) Albion, NY--2                       3-4     100ppq
(6) Parkridge (Rochester), NY           3-3      97ppq
(7) Brockport, NY--2                    3-3      77ppq
(8) New Hope (Rochester), NY            3-4      69ppq
(9) Albion, NY--1                       1-5      87ppq
(10) Northgate (Batavia), NY            1-5      57ppq
(11) Oneida, NY                 0-7      14ppq

SENIOR TEEN VETERAN INDIVIDUALS
(1) Roy Smith, Albion - 10
(2) Korey Ashton, Albion
(3) Adam Harriff, Pearce
(4) Lyndsay Pierce, Northgate
(5) Peter Ellis, Gowanda
(6) Ashley Farner, Gowanda

SENIOR TEEN ROOKIE/YOUNG VETERAN INDIVIDUALS
(1) Chris Pulice, Brockport - 7
(2) Oliver Smith, Albion - 17
(3) Val Clark, Gowanda
(4) Kim Cooper, Gowanda
(5) Sara Kelley, Gowanda
(5) Kevin Kennedy, Pearce

YOUNG TEEN ROOKIE INDIVIDUAL FINAL
(1) Julia Szymanski, Gowanda - 12
(2) Yolanda Gambino, Gowanda
(3) Joanna Stewart, Pearce
(4) Stephanie Cockrell, Pearce
(5) Robert Bannister, Albion
(6) Sam Smith, Albion

YOUNG TEEN ROOKIE CONSOLATION
(1) Kerrie Defendorf, Brockport - 18
(2) Andre Primus, New Hope
(3) Jon Miller, Albion
(4) Eerick Perrine, Brockort
(5) Brandon Mason, Northgate
(6) Ashley Robbins, Brockport

NOTES:
*       We had 26 teams representing 9 churches.
*       There were 88 quizzers with a total of 137 in attendance.
*       28 out of 88 quizzers quizzed out at least once.
*       63 out of 88 quizzers knew their quotes for the month.
*       Top quizzers by division and PPQI:
                STV: Adam Harriff, Pearce - 9.26ppqi & Roy Smith, Albion -
5.44ppqi
                SRYV: Chris Pulice, Brockport - 11.59ppqi & Oliver Smith,
Albion -7.28ppqi
                YTR: Yolanda Gambino, Gowanda - 7.68ppqi & Stephanie
Cockrell, Pearce - 6.36ppqi
*       We are looking forward to our Conference Finals Retreat to be held
at the Covenant Acres camp on May 19-20.

*******************************************
NORTH MICHIGAN CONFERENCE BIBLE QUIZ FINALS
Evergreen FM, Sheridan, Michigan -- April 21, 2001 -- Luke 23-24
Tournament Director:  Sue Main

Senior Teen Team Competition:
(1)  Lakeview, MI Girls         2/0             280
(2)  Lakeview, MI Boys          0/2             220

Young Teen Team Competition:
(1)  Lakeview, MI-CJ            4/0             580
(2)  Zeeland, MI-JBD            3/1             520
(3)  Lakeview, MI-GC            2/2             480
(4)  Zeeland, MI-HENS           1/3             480
(5)  Niles, MI                  0/4               80

Senior Teen Individuals:
(1)  Elizabeth Dickinson        Hastings        100/7
(2)  Sarah Quisenberry  Lakeview        100/14
(3)  Macie Eldred       Hastings        100/19

Young Teen Veteran Individuals:
(1)  Magan Quisenberry,         Lakeview        100/14
(2)  Caleb Decker               Lakeview          40/15
(3)  John Paul Frey             Niles             20/15

Young Teen Rookie Individuals: (from a field of 16)
(1)  Matthew Dickinson  Hastings        100/8
(2)  Josh Larsen        Lakeview        100/11 (play-off:  80-0)
(3)  Jacob Quisenberry  Lakeview        100/11
(4)  Peter Pierson      Hastings        100/14
(5)  Garrett Silva      Lakeview        100/17 (play-off:  40-20)
(6)  Jaci Hildenbrand   Zeeland 100/17


Eight teams from 5 churches, with 23 youth quizzing.  All quizzers earned
the Memory Award for this month!

End-of-the-Year Awards:

Participatory Award (awarded a certificate and medal if the quizzer quizzed
in at least 4 months of quizzing and finished the year):  EVART:  Paula
Atherton, Brent Leichty, Kristen Leichty, Ryan Mallo, Sean Duffy; LAKEVIEW:
Sarah Quisenberry, Magan Quisenberry, Jacob Quisenberry, Caleb Decker, Ben
Cobel, Nathan Cobel, Josh Larsen, Christ Moore, Garrett Silva, Cody Decker,
Ashley Cole; NILES:  Jim Halgren, John Paul Frey, Jill Frey, James Bolyard;
STANWOOD:  Meagan Wilkinson, Amanda Easton, Gordon Towers; ZEELAND:
Stephanie Haveman, Emily Adema, Jaci Hildenbrand, Bethany Frederick, Devin
Berghorst.  

Memory Award for the Year:  LAKEVIEW:  Sarah Quisenberry, Magan Quisenberry,
Jacob Quisenberry, Caleb Decker, Ben Cobel, Nathan Cobel, Garrett Silva,
Cody Decker, Ashley Cole; NILES:  Jim Halgren; STANWOOD:  Meagan Wilkinson,
Amanda Easton, Gordon Towers; ZEELAND:  Stephanie Haveman, Jaci Hildenbrand,
Bethany Frederick.

All-Star Team, Senior Teen:  Ben Cobel, Lakeview,  PPQI: 5.187, Sarah
Quisenberry, Lakeview,  4.983, Paula Atherton, Evart, 4.140.

All-Star Team, Young Teen:  Meagan Wilkinson, Stanwood, PPQI:  6.425; Jacob
Quisenberry , Lkvw, 4.770; Garrett Silva, Lkvw, 4.374;  Caleb Decker, Lkvw,
4.367; Jill Frey, Niles, 4.266.

Over-All Individual Winners:  Senior Teen:  Sarah Quisenberry, Lkvw;  Young
Teen Veteran:  Magan Quisenberry, Lkvw; Young Teen Rookie:  Jacob
Quisenberry.

Children's Bible Quizzing also had their final meet of the season, quizzing
over the final chapters of Matthew.
37 children from 7 churches participated.
 
(1) Zeeland, MI
    Hastings, MI
    Lakeview, MI  (3-way tie for 1st)
(2)  Cedar Springs, MI
(3)  Mancelona, MI
(4)  Evergreen, MI
(5)  Stanwood, MI
 
Between the jump and children's quizzing, over 130 Quizzers and their fans
attended the event!
Coaches from several churches reported a deeper spiritual maturity level in
many children and teens throughout the year!

************************************
EAST MICHIGAN CONFERENCE BIBLE QUIZ
Spring Arbor, MI -- April 7, 2001-- Luke 23-24
Tournament Director: Sylvia Stevenson

Senior Teen Team Competition:
Division A
1. Hastings, MI       4-0     940
2. Spring Arbor, MI  2-2     540
3. Westland, MI       2-2     440
4. Holland, OH        1-3     240
5. Alpena, MI          1-3     380

Division B
1. Holland, OH       5-0     760
2. Linden, MI         4-1     680
3. Pontiac, MI        3-2     580
4. Green Oak, MI   1-4     520
5. Clarkston, MI      1-4     280
6. Spring Arbor, MI  1-4     260

Senior Teen Rookie/Young Teen Veterans Team Competition:
1. Clarkston, MI      3-0     420
2. Clarkston, MI      2-1     360
3. Green Oak, MI    1-2     300
4. Holland, OH        0-3     200

Young Teen Rookie:
Division A
1. Dearborn, MI      4-0     560
2. Dearborn, MI      2-2     620
3. Alpena, MI          2-2     600
4. Spring Arbor, MI  2-2     600
5. Clarkston, MI       0-4     140

Division B
1. Linden, MI         4-1     580
2. Clarkston, MI     3-2     580
3. Spring Arbor, MI  3-2     520
4. Bad Axe, MI        3-2     500
5. Owosso, MI         2-3     540
6. Pontiac, MI          0-5     300

Senior Teen Individuals Competition:
1. Daniel Dickinson(Hastings)     100(10)
2. Elizabeth Dickinson(Hastings)  100(12)
3. Amy Young(Pontiac)              60
4. Clay LaJoie(Westland)           20
5. Matt Green(Green Oak)           20
6. Melissa Creech(Holland,OH)       0

Young Teen Veteran Individuals Competition:
Division A
1. Jeremy Slager (Spring Arbor)     100(10)
2. TJ Thompson (Clarkston)          100(11)
3. Maria Tumath (Green Oak)          60
4. Scott Bigger (Clarkston)              60
5. Sarah Fitzpatrick (Spring Arbor)  40
6. Brian Bigger (Clarkston)               0
Division B
1. Hilary Geis (Holland, OH)        100(17)
2. Jonathan Collisn (Linden)          50
3. Brittany Anderson (Linden)        40
4. Bryce Thompson (Clarkston)     30
5. Ryan Ikeler (Clarkston)              10
6. Courtney Lucas (Holland,OH)    -10

Awards for the year are
Senior Teen Team of the year Competition:
Team #              
1.Spring Arbor #10
2. Hastings  #13
3. Westland  #12   
4. Green Oak #21

Senior Teen Rookie/Young Teen Veterans Team of the year Competition:
1. Clarkston #32
2. Clarkston #33
3. Spring Arbor #20
4. Green Oak #31

Young Teen Rookie Team of the Year Competition:
1. Alpena #43   
2. Dearborn #42
3. Linden #55
4. Clarkston #44

Senior Teen All Star Individual of the Year Competition:
Points Per Question IN
1. Daniel Dickinson (Hastings)       7.96
2. Amy Young (Pontiac)                 6.08
3. Jeremy Slager (Spring Arbor)    5.82
4. Mark Henke (Westland)             5.76
5. Hilary Geis (Holland,OH)           5.53

Young Teen All Star Individual of the Year Competition:
Points Per Question IN
1. Scott Bigger(Clarkston)           8.07
2. Matthew Dickinson(Hastings)  7.99
3. Natalie Gris(Holland,OH)         7.30
4. TJ Thompsong(Clarkston)       7.02
5. Dan Walters(Dearborn)            6.76

Teens who said all the quotes for the Year:
ALPENA: Christie Gohl
        Jeffrey Stanifer
        Jennifer Stanifer
        Barbara Nzewga
BAD AXE:Leanne Beachy
CLARKSTON: Scott Bigger
        Bryce Thompson
DEARBORN: Kim Bratt
        Cory Simonds
        Dan Walters
GREEN OAK: Mandy Green
        Jenny Preston
        Maria Tumath
HASTINGS: Daniel Dickinson
        Elizabeth Dickinson
        Matthew Dickinson
        Macie Eldred
        Pete Pierson
LINDEN: Brittany Anderson
Amanda Cryderman
OWOSSO: Hope Beebe
Alyssa Thomas
SPRING ARBOR:  Jeremy Slager
Anna Zenz
WESTLAND:  Karen Henke
        Mark Henke

12th graders were honored Amy Young (Pontiac)
                Courtney Bavar (Clarkston)
                Matt Green (Green Oak)
                Elizabeth Dickinson (Hastings)



************************************** 
						
						

Last Modified: Sunday, 15 February 2015