Free Methodist Bible Quizzing
... God's Word in the Hearts of Teens!        

BQ Info:
   Contacts
   Tourneys
   Brochure/Rules
   2017 Finals
   2017 Quotes
   Hall of Fame
   History
   International
   Quiz Cycle

BQ Stats:
   Index
   2016 Finals

BQ Store:
   Study Supplies
   Question Sets
   Quiz Hardware
   Quiz Software

BQ Links:
   FM Quizzing
   FM Colleges
   Social Media
   Concordance

BQ Multimedia:
   Finals Photos
   Videos
   Audio
Saturday, 22 July 2017
S T A T I S T I C S :

National Quiz-Mail Update June 2001


*******************************************
WABASH CONFERENCE BIBLE QUIZ
Bloomington, IN -- March 31, 2001 -- Luke 23-24
Tournament director:  Jay Vincent

SENIOR TEEN VETERAN
1.  Champaign, IL     7-0    1020
2.  Vincennes, IN      6-1    1400
3.  Anderson, IN       5-2     760
4.  Mt. Carmel, IL      3-4     820
5.  Indy-John Wesley 3-4     920
6.  Nicholasville, KY  3-4     540
7.  Winona Lake, IN  1-6     380
8.  Terre Haute, IN    0-7     160
 
STR\YTV
1.  Anderson, IN        7-0    1200
2.  Nicholasville, KY  5-2    1200
3.  Bedford, IN          5-2    1260
4.  Champaign, IL     4-3    860
5.  Indy-First             3-4    860
6.  Indy-John Wesley 2-5    860
7.  Indy-Aldersgate    2-5    480
8.  Mooresville, IN     0-7    340
 
Young Teen Rookie A
1.  Vincennes, IN I     4-1    780
2.  Champaign, IL     3-2     620
3.  Indy-John Wesley  3-2    620
4.  Bedford, IN I         3-2     800
5.  Vincennes, IN II    2-3     520
6.  Bedford, IN II        0-5     300
 
Young Teen Rookie B
1.  Attica, IN II    
2.  Bloomington, IN White
3.  Indy-Northside
4.  Mooresville, IN
5.  Bedford, IN III
6.  Attica, IN I
 
Individuals
STV
1.  Sarah Todd - Champaign
2.  David Swank - Vincennes
3.  Leslie Solomon - Anderson
 
STR
1.  David
2.  Travis
3.  Stephanie
 
YTV
1.  Kari Evely - Nicholasville
2.  David Colgan - Anderson
3.  Nikki Oliver - John Wesley
4.  Adam King - Vincennes
5.  Stacie Keevil - Indy First
 
YTR
1.  Derek C. - Bedford
2.  Sarah Arnold - John Wesley
3.  John M. - John Wesley
 
Attitude Award Winners
STV - Champaign
STR\YTV - Nicholasville
YTR A - Vincennes II
YTR B - Attica I
YTR C - Bloomington Blue

*******************************************
PACIFIC NORTHWEST & OREGON BIBLE QUIZ
March 31, 2001 -- Luke 23-24
Location: Juniors - Hillcrest,WA, Teens-Sedro-Woolley, WA
Tournament director:  Timothy Griffin

Quizzers from 10 Churches: Willamina OR (WM), Springfield OR (SP), and from
Washington: Hillcrest (HC), Auburn (AU), Olympia (OL), Burien (BU),
Sedro-Woolley (SW), Mountain Creek (MC), Shoreline (SL), Longview (LV),
HilBotBur (HB).

Senior Teen Veterans            W/L     Points
1st - Auburn 601                6/0     920
2nd- Springfield 609            5/1     1000
3rd - Willamina 610             5/1     980
4th - Mountain Creek 604        4/2     900
5th - Shoreline 608             4/2     780
6th - Olympia 605               3/3     640
7th - Sedro-Woolley 607         1/5     480
8th - Sedro-Woolley 606         1/5     400
9th - HilBotBur 603             1/5     400

Young Teen Veterans             W/L     Points
1st - Willamina 409             5/0     900
2nd - Mountain Creek 403        4/2     1020
3rd - Auburn 401                4/1     740
4th - Sedro-Woolley 404         4/1     740
5th - Burien 402                        4/1     380
6th - Sedro-Woolley 405         3/2     540
7th - Willamina 410             2/4     520
8th - Sedro-Woolley 406         1/4     620
9th - Willamina 408             0/6     140

Junior Division                         W/L     Points
1st - Mountain Creek 202        5/0     780
2nd - Sedro-Woolley 201 5/1     880
3rd - Sedro-Woolley 207         4/1     580
4th - Willamina 204             3/2     520
5th - Longview 208              3/2     500
6th - Auburn 205                2/4     440
7th - Hillcrest 209             1/5     420
8th - Burien 203                        0/5     260
9th - Shoreline 206             1/4     200

Individual Placements
Senior Teen Veterans
1st - Patrick Willis (WM)               110/15
2nd - Jared Hauser (SP)         50
3rd - Trish Clark (AU)          40
4th - Conor Franklin (SW)       20
5th - Jake Bumstead (WM)        20
6th - Jeffery Bilbro (MC)               20

Teen Rookies
1st - Faith Rayton (AU)         100/18
2nd - Evan Almaas (AU)          100/20
3rd - Julie Thompson (AU)        60
4th - Isaac Talley (WM)          40
5th - Shauri Coleman (SW)        20
6th - Mary Ann Wie (MC)  20

Young Teen Veterans
1st - Logen Franklin (SW)       100/14
2nd - Dana Morfin (WM)           80
3rd - Amy Birk (AU)              60
4th - Phillip Nelson (SW)        30
5th - Brian Earp (SH)            20
6th - George Nelson (SW)         10

Junior Veterans
1st - Taylor Franklin (SW)      100/16
2nd - Luci Miner (SW)            80
3rd - Tim Bilbro (MC)            60
4th - Suzanne Edmison (LO)
4th - Kaela Botz (AU)
5th - Chris Kidwell (WM)        -30

Junior Rookies
1st - Ben Miller (MC)           80
2nd - Chris Fish (SW)           60
3rd - John Bilbro (MC)          40
4th - Jacob Rhea (AU)           20
4th - Nathan Cole (MC)          20
5th - Jackie Sperlich (BU)

*****************************************
WEST MORRIS ST BIBLE QUIZ OPEN
Indianapolis, IN -- April 28, 2001 -- Luke 1-24
Tournament Coordinator: Dennis Charles

Individuals Coordinator:  Amy Colgan
Schedule: Jay Vincent
Quizmasters: Jerry Mullis
Host: Shannon Mullis

There were 72 teams from 36 churches and 9 states.  
Fifty-five quizzers won the Quote-the-Word award by being able to quote all
quote passages from the book of Luke.  
Also, over 30 Wabash Conference quizzers won the award the previous month.

Senior Teen Veteran  A division
1st place   Alton, IL           6-0 record  1140pts.
2nd place   Vandalia, IL     5-1 record  1040pts
3rd place   Vincennes, IN  4-2 record  1000pts
4th place   Hastings, MI     3-3 record  840pts
5th place   Kissimee, FL     2-4 record  660pts
6th place   Champaign, IL   1-5 record  600pts
7th place   Spring Arbor, MI 1-5 record  600pts

Senior Teen Veteran  B division
1st place   Richland, IL        6-0 record  1300pts
2nd place   Green Oak, MI   4-2 record   840pts
3rd place   Spring Arbor, MI 4-2 record   640pts
4th place   Alpena, MI          3-3 record   620pts
5th place   Greenville, IL      2-4 record   620pts
6th place   Holland, OH       2-4 record   580pts
7th place   Decatur, IL         0-6 record   320pts

Senior Teen Veteran  C division
1st place   Butler, PA              6-0 record  960pts
2nd place   Indy-John Wesley 5-1  record 800pts
3rd place   Westland, MI         3-3 record  660pts
4th place   Holland, OH          3-3 record  700pts
5th place   Clarkston, MI        2-4 record  480pts
6th place   Sugarcreek, OH    2-4 record  520pts
7th place   Sugarcreek, OH    0-6 record  320pts

Senior Teen Rookie  A division
1st place   New Hall's Ferry, MO  5-1 record  1000pts
2nd place   Bedford, IN                 5-1 record    880pts
3rd place   Monacrest, PA            4-2 record    780pts
4th place   New Middletown, OH  3-3 record    660pts
5th place   Hastings, MI               2-4 record    420pts
6th place   Rushville, IL               2-4 record    360pts
7th place   Indy-Aldersgate          0-6 record    200pts

Young Teen Veteran  A division
1st place   Clarkston, MI          5-1 record  860pts
2nd place   Indy-First Church   4-2 record  880pts
3rd place   Greenville, IL         4-2 record  820pts
4th place   Alton, IL                 4-2 record  820pts
5th place   Champaign, IL       2-4 record  780pts
6th place   Indy-John Wesley  1-5 record  540pts
7th place   Niles, MI                 1-5 record  480pts

Senior Teen Rookie/Young Teen Veteran Mixed
1st place   Cowden, IL              6-0 record      1020pts
2nd place   Green Oak, MI        5-1 record        800pts
3rd place   Mt. Carmel, IL         4-2 record        700pts
4th place   Decatur, IL               2-4 record        480pts
5th place   New Middletown, OH  2-4 record     720pts
6th place   Surgarcreek, OH     1-5 record        240pts
7th place   Mooresville, IN        1-5 record        360pts

Young Teen Rookie A  (cross over division playoff)
1st place   Dearborn, MI        
2nd place   Bedford, IN
3rd place   Woodstock, IL
4th place   Vincennes, IN
5th place   Alpena, MI
also quizzing:   Alton, IL; Greenville, IL; Champaign, IL; Hillsboro, IL;
Spring Arbor, MI

Young Teen Rookie B   division
1st place   Vincennes, IN         5-1 record      720pts
2nd place   Indy-John Wesley  5-1 record      960pts
3rd place   Anderson, IN          4-2 record      800pts
4th place   Rushville, IL           3-3 record      600pts
5th place   Paris, IL                  3-3 record      640pts
6th place   Indy-Northside       1-5 record      500pts
7th place   Spring Arbor, MI     0-6 record      420pts

Young Teen Rookie C division
1st place   Bloomington, IN  4-2 record      780pts
2nd place   Richland, IL       4-2 record      760pts
3rd place   Mooresville, IN   4-2 record      620pts
4th place   Holland, OH       4-2 record      580pts
5th place   Bedford, IN         3-3 record      480pts
6th place   Owosso, MI        2-4 record      380pts
7th place   Indy-Aldersgate  0-6 record      340pts

Young Teen Rookie  D division
1st place   Monacrest, PA        5-0 record      980pts
2nd place   Indy-John Wesley  4-1 record      640pts
3rd place   Bloomington, IN     3-2 record      320pts
4th place   Clarkston, MI          2-3 record      520pts
5th place   Indy-Aldersgate     1-4 record      120pts
6th place   Mt. Carmel, IL        0-5 record      180pts

Individuals
Senior Teen Veteran  A 
1st place   Andrew Mueller      Alton
2nd place   David Swank     Vincennes
3rd place   Blake Houghtaling   Vandalia
4th place   Mandy Green     Green Oak
5th place   Dan Dickinson       Hastings
6th place   Lydia Scandrett     Alton

Senior Teen Veteran B
1st place   Steve Defleice   Butler
2nd place   Mark Henke
3rd place   Shannon Yoder       
4th place   Josiah Cowden
5th place   Clay Lajoie
6th place   Melody Sanders  Greenville

Senior Teen Rookie
1st place   David Switzer
2nd place   David Hose     
3rd place   Heath
4th place   Liz Van Arsdale
5th place   Roman Grubbs

Young Teen Veteran A
1st place   Kendra Houghtaling  Vandalia
2nd place   Nathan Scandrett    Alton
3rd place   Tracy Mueller       Alton
4th place   Kristy Moody        Alton
5th place   David Colgan        Anderson
6th place   Daniel Kaufman      Kissimmee

Young Teen Veteran  B
1st place   Ashlely Head    Bedford
2nd place   Dominic Olshanski   
3rd place   Becky Long
4th place   Chris Gibson
5th place   Lauren Turk, David Duarte

Young Teen Rookie A
1st place   Sarah Arnold   John Wesley
2nd place   Derek Cox
3rd place   Jeff Stanaford
4th place   John Shinabarger    
5th place   Elizabeth Swank Vincennes
6th place   Hannah Yohcum   Vincennes

Young Teen  Rookie B
1st place   Stephanie Olshanski 
2nd place   Chester Enright
3rd place   Peter Pierson        Hastings
4th place   Katie Elsassher
5th place   Abby Pratt
6th place   David Wright

*****************************************
GENESEE/SUSQUEHANNA/KEYSTONE CONFERENCE
Covenant Acres (Pike, NY) -- May 19-20, 2001 -- Luke 1-24
Tournament Director: Eric Young

SENIOR TEEN VETERAN TEAM
1 - Albion, NY                           4-0  115ppq
2 - Gowanda, NY--2                 3-1  125ppq
3 - Pearce (North Chili), NY     1-3  115ppq
4 - Gowanda, NY--1                 1-3   95ppq
5 - Oneida, NY                         1-3   60ppq

SENIOR ROOKIE/YOUNG VETERAN TEAM
1 - Brockport, NY                        7-0  147ppq
2 - Northgate (Batavia), NY        5-2  120ppq
3 - Gowanda, NY--2                    5-1  110ppq
4 - Albion, NY--2                         4-2  103ppq
5 - Gowanda, NY--1                    2-4  100ppq
6 - Parkridge (Rochester), NY--1 2-4   93ppq
7 - Albion, NY--1                          2-4   53ppq
8 - Allegany, NY                           1-5   17ppq
9 - Parkridge (Rochester), NY--2  0-6   23ppq

YOUNG TEEN ROOKIE TEAM
1 - Gowanda, NY                         7-1  115ppq
2 - Brockport, NY--2                    6-2  113ppq
3 - Pearce (North Chili), NY--2    5-2  117ppq
4 - Pearce (North Chili), NY--1    4-2  103ppq
5 - Albion, NY--2                         4-2   80ppq
6 - Parkridge (Rochester), NY    3-3   77ppq
7 - Albion, NY--1                         4-3   66ppq
8 - New Hope (Rochester), NY   1-5   47ppq
9 - Brockport, NY--1                    1-5   43ppq
10- Northgate (Batavia), NY       1-5   40ppq
11- Yorkshire, NY                        0-6   23ppq

SENIOR TEEN VETERAN INDIVIDUALS
1 -     Melissa Williams, Gowanda - 20
2 -     Korey Ashton, Albion
3 -     Roy Smith, Albion
4 -     Adam Harriff, Pearce
5 -     Adam Kelley, Gowanda
6 -     Lyndsay Pierce, Northgate

SENIOR ROOKIE/YOUNG VETERAN INDIVIDUALS
1 -     Chris Pulice, Brockport - 9
2 -     Oliver Smith, Albion - 21
3 -     Joel Norton, Brockport
4 -     Brian Mueller, Parkridge
5 -     Allison Davis, Brockport
6 -     Sara Kelley, Gowanda

YOUNG TEEN ROOKIE INDIVIDUALS
1 -     Julia Szymanski, Gowanda - 16
2 -     Stephanie Cockrell, Pearce
3 -     Yolanda Gambino, Gowanda
4 -     Joanna Stewart, Pearce
5 -     Kerrie Defendorf, Brockport
6 -     Jannelle Pulice, Brockport

Additional awards:
*Participation Pins were given to all quizzers, coaches and quizmasters who
were involved in quizzing this year.
*The Charmin Award - Eric Liddle, Albion - 920 questions in
The Charmin Award is given to the quizzer who sat on the chairs for more
questions than any other quizzer.
*The Red Hot Award - 
STV: Adam Harriff, Pearce - 33 quizouts
SRYV: Oliver Smith, Albion - 50 quizouts
YR: Joanna Stewart, Pearce - 45 quizouts
The Red Hot Award is presented to the quizzers who have the most quiz outs
during the quiz season.  One quizzer from each division receives this award.
*Quote the Word Award
Lyndsay Pierce, Northgate
Peter Ellis, Gowanda
Ashley Farner, Gowanda
Melissa Williams, Gowanda
Yolanda Gambino, Gowanda
Elizabeth Thrush, Gowanda
Allison Davis, Brockport
Chris Pulice, Brockport
Adam Harriff, Pearce
Danielle Fera, Albion
Stephanie Cockrell, Pearce
Roy Smith, Albion
Julia Szymanski, Gowanda
Oliver Smith, Albion
Amanda Williams, Gowanda
Dan Moyer, Gowanda
Joel Norton, Brockport
Alisa Rizkallah, Park Ridge
The Quote the Word Award is presented to those quizzers who
demonstrated their mastery of the 38 quotes for this season by
quoting each quote correctly the first time to the Regional Directors.  2
years ago when we first awarded this award, we had only 5 quizzers.  Last
year we had 6.  This year, we had 18!
*Presentation of Seniors
We have 2 Seniors graduating this year:
        Korey Ashton, Albion - 6 years
        Adam Harriff, Pearce - 5 years
*2000-2001 All-Star Teams
        Senior Teen Veteran
        Peter Ellis, Gowanda - 4.16ppqi
        Angie Blair, Oneida - 4.30ppqi
        Korey Ashton, Albion - 4.61ppqi
        Roy Smith. Albion - 5.39ppqi
        Adam Harriff, Pearce - 6.23ppqi
        Senior Rookie/Young Veteran
        Brian Mueller, Park Ridge - 5.16ppqi
        Lyndsay Pierce, Northgate - 5.58ppqi
        Julia Szymanski, Gowanda - 7.15ppqi
        Oliver Smith, Albion - 7.61ppqi
        Chris Pulice, Brockport - 7.69ppqi
        Young Teen Rookie
        Andrew Langdon, Northgate - 4.59ppqi
        Matt Dearstyne, Park Ridge - 4.72ppqi
        Yolanda Gambino, Gowanda - 5.77ppqi
        Elizabeth Thrush, Gowanda - 6.37ppqi
        Joanna Stewart, Pearce - 6.57ppqi
*MOST OUTSTANDING QUIZZER - Stephanie Cockrell, Pearce - 7.78ppqi
The Most Outstanding Quizzer Award is given to the quizzer
with the highest PPQI (points per question "in") out of any
quizzer in any division.

We had beautiful 70 degree weather for our retreat.  We were blessed with
music by Dave Hockey and Syd Houseknecht.  We were all challenged by Ron
Vining to FOLLOW and FISH.  The Lord was present with us and we are
eternally grateful.

*****************************************
PITTSBURGH CONFERENCE FINALS
New Brighton, PA -- May 12, 2001 -- Luke 1-24
Tournament director:  Harold Allman

Team competition:  Double Elimination Tournament
Senior Teen Veteran:
1.  New Brighton, PA
2.  Brooke Hills, WV
3.  Apollo, PA
4.  Butler, PA

Senior teen rookie/Young teen Vet
1.      Monacrest, PA
2.      Oakland East Liverpool, OH
3.   Oneida Valley, PA

Young Teen Rookie:
1.  Monacrest, PA
2.  New Brighton, PA
3.  Brooke Hills, WV
4.  Cove Run, PA
5.  Penn Hills, PA
6.  Ellwood City, PA

Individual Competition:

Senior Teen:
1. Nikole Moorehead (Apollo, PA)        100
2. Steve DeFelice (Butler, PA)          100
3. Brian Daniels (New Brighton, PA)      60
4. Kristin Moorehead (Apollo, PA)        40
5. Erika Moorehead (Apollo, PA)          20

Young Teen: (Finalists from 11 contestants)
1. Megan Sisson (Monacrest, PA) 100
2. Stephanie Olshanski (Monacrest, PA)    80
3. Chris Gibson (Butler, PA)              80
4. Dominick Olshanski (Monacrest, PA)     20
5. Jessica Bowman (Brooke Hills, WV)      10

13 Teams from 10 churches participated
18 quizzers had all 38 quote verses memorized and were awarded plaques
14 quizzers quizzed out at least once

Brian Daniels from New Brighton, PA was awarded a plaque for being the first

Pittsburgh Conference quizzer to have continuously quizzed for seven 
straight years.

************************
PHILIPPINES NATIONAL BIBLE QUIZ
May 24, 2001 -- Luke
Tournament director: Ronald Canoy & others

There were 9 teams in college and 18 teams in the high school level. 
There were about 80 quizzers who participated during the tournament.

College Level
1st- Buhangin, Davao 
2nd- Butuan
3rd- Mangagoy

High school Level
1st- Butuan
2nd- Cagayan
3rd- Maon

Top Quizzers: After four rounds
College: Sharon Cruzado (Butuan City) - 400 pts.
High School: Sharohein Cruzado (Butuan City) - 400 pts.

"All of the quizzers did have a wonderful time together during the
tournament and a lot of new churches are planning to join in the next
tournaments to come.  Thank you so much for all your prayers because we
believe that everything was made possible because a lot of brothers and
sisters were praying so Praise God for all."
Ronald Canoy


************************************** 
						
						

Last Modified: Sunday, 15 February 2015