Free Methodist Bible Quizzing
... God's Word in the Hearts of Teens!        

BQ Info:
   Contacts
   Tourneys
   Brochure/Rules
   2017 Finals
   2017 Quotes
   Hall of Fame
   History
   International
   Quiz Cycle

BQ Stats:
   Index
   2016 Finals

BQ Store:
   Study Supplies
   Question Sets
   Quiz Hardware
   Quiz Software

BQ Links:
   FM Quizzing
   FM Colleges
   Social Media
   Concordance

BQ Multimedia:
   Finals Photos
   Videos
   Audio
Saturday, 22 July 2017
S T A T I S T I C S :

National Quiz-Mail Update November 2001


    ***************************************************************** 
    NORTHWEST REGIONAL QUIZ 
    Sedro Wolley -- Sept 29, 2001  --  I Corinthians 1-4 
    Tournament Coordinator-John Bartlett 
    (93 quizzers, 23 teams, 7 churches) 
    
    Senior Teen Veteran Team Competition 
    (1) Willamina, OR 6-0 1440 
    (2) Auburn A, WA 6-0 1040 
    (3) Auburn B, WA 5-1 940 
    (4) Sedro Woolley JTSD, WA 3-3 920 
    
    Senior Teen Rookie Team Competition 
    (1) Willamina, OR 0-6 140 (quizzed vets all day) 
    
    Young Teen Veteran Team Competition 
    tie (1) Auburn, WA 6-0 960 
    tie (1) Mountain Creek gals, WA 5-0 820 
    (3) Burien, WA 4-2 880 
    (4) Sedro Woolley SSLD, WA 3-2 700 
    (5) Sedro Woolley DLG, WA 3-2 680 
    
    Young Teen Rookie Team Competition 
    (1) Willamina, OR 2-3 580 (quizzed all vets but one) 
    (2) Hillcrest, WA 0-5 200 (quizzed all vets but one) 
    
    Senior Teen Veteran Individuals 
    (1) Patrick Willis (Willamina) 100 
    (2) Dana Morfin (Willamina) 100 
    (3) Kevin Springer (Olympia) 100 
    (4) Danae VanKleek (Auburn) 40 
    (5) Conor Franklin (Sedro Woolley) 30 
    (6) Liana Bumstead (Willamina) 20 
    
    STV Consolation Individuals 
    (7) Phillip Nelson (Sedro Woolley) 100 
    (8) Beth Rorabaugh (Burien) 100 
    (9) Bernie Botz (Auburn) 100 (O.T.) 
    (10) Ciara Talley (Willamina) 80 
    
    Young Teen Veteran Individuals 
    (1) Logen Franklin (Sedro Woolley) 100 
    (2) Amy Birk (Auburn) 100 
    (3) Luci Miner (Sedro Woolley) 100 
    (4) Rebekah Bartholomew (Mountain Creek) 60 
    (5) Tayler Franklin (Sedro Woolley) 40 
    
    YTV Consolation Individuals 
    (6) Danny Rorabaugh (Burien) 100 
    (7) Jared Krahn (Sedro Woolley) 100 
    (8) Andrew Spangler (Sedro Woolley) 80 
    (9) Joel Krahn (Sedro Woolley) 40 
    (10) Charles Schaefer (Burien) 40 
    (11) Meagan Jenne (Willamina) 20 
    
    Teen Rookie Individuals 
    (1) Adriane Christensen (Auburn) 100 
    (2) Patrick West (Olympia) 40 
    (3) Andy Olszewski (Auburn) 40 
    (4) Sarah Curry (Willamina) 20 
    (5) Jacob Matocha (Willamina) 20 

    
**************************************************************************** 
******************* 
    GREAT PLAINS CONFERENCE QUIZ 
    McPherson, KS -- October 6, 2001 -- I Corinthians 1-4 
    Tournament Coordinators: Allen Lankford & Tyler Emery 
    
    Young Teen Rookie Competition: 
    (1) McPherson II 7-0 1340 
    (2) Wichita I 6-1 1200 
    (3) McPherson I 5-2 1260 
    (4) Manhattan 4-3 780 
    (5) Wichita II 3-4 600 
    (6) Wichita III 2-5 540 
    (7) Olathe 1-6 520 
    (8) Kansas City International Christian Center 0-7 20 
    
    Notes: 
    * 8 quizzers quizzed-out in at least one round. 
    * Rachel Waterhouse quizzed-out in all 7 rounds for Manhattan. 

    
**************************************************************************** 
******************* 
    NE REGIONAL KICK-OFF TOURNAMENT 
    Pearce (North Chili) NY -- October 6, 2001 -- 1 Corinthians 1-4 
    Tournament Coordinator: Eric Young 
    (177 quizzers, 58 teams, 21 churches) 
    
    SENIOR TEEN VETERAN "A" SIDE 
    (1) Clarkston, MI--1              8-0  195 ppq 
    (2) Gowanda, NY--2                7-1  175 ppq 
    (3) Pearce (North Chili), NY--2   6-2  155 ppq 
    (4) New Hope (Rochester), NY      5-3  128 ppq 
    (5) New Middleton, OH--1          4-4  123 ppq 
    (6) Oakland-E. Liverpool, OH      3-5  108 ppq 
    (7) Gowanda, NY--3                2-6  108 ppq 
    (8) Northgate (Batavia), NY--2    1-7   23 ppq 
    (9) Parkridge (Rochester), NY     0-8   48 ppq 
    
    SENIOR TEEN VETERAN "B" SIDE 
    (1) Brockport, NY                 7-1  188 ppq 
    (2) Gowanda, NY--1                7-1  185 ppq 
    (3) Gowanda, NY--4                7-1  175 ppq 
    (4) Northgate (Batavia), NY--1    5-3  143 ppq 
    (5) Brooke Hills (Wellsburg), WV  3-5  100 ppq 
    (6) Pearce (North Chili), NY--1   3-5   88 ppq 
    (7) Albion, NY                    2-6   73 ppq 
    (8) Clarkston, MI--2              2-6   93 ppq 
    (9) New Middleton, OH--2          0-8   35 ppq 
    
    SENIOR TEEN ROOKIE/YOUNG TEEN VETERAN "A" SIDE 
    (1) Cove Run, PA                  6-0  163 ppq 
    (2) Gowanda, NY--1                5-1  173 ppq 
    (3) Pearce (North Chili), NY      4-2  115 ppq 
    (4) Albion, NY--2                 3-3   77 ppq 
    (5) New Life (Endicott), NY       2-4   85 ppq 
    (6) Clarkston, MI                 1-5   69 ppq 
    (7) New Middleton, OH             0-6   11 ppq 
    
    SENIOR TEEN ROOKIE/YOUNG TEEN VETERAN "B" SIDE 
    (1) Gowanda, NY--2                6-0  190 ppq 
    (2) Brockport, NY                 5-1  170 ppq 
    (3) Albion, NY--1                 3-3  163 ppq 
    (4) Monacrest (Monaca), PA 
    
    YOUNG TEEN ROOKIE "A" SIDE 
    (1) Pearce (North Chili), NY-1            7-0     166 ppq 
    (2) New Hope (Rochester), NY           5-1     178 ppq 
    (3) Dearborn, MI-1                       5-2     143 ppq 
    (4) Ellwood City, PA                        5-2     137 ppq 
    (5) Clarkston, MI-1                       5-2     123 ppq 
    (6) Brooke Hills (Wellsburg), WV           4-3     117 ppq 
    (7) Oneida, NY                            4-3  97 ppq 
    (8) Brockport, NY-1                       3-4     123 ppq 
    (9) Albion, NY-1                            3-4     113 ppq 
    (10) Cove Run, PA                         2-5  93 ppq 
    (11) Monacrest (Monaca), PA-2            1-6  86 ppq 
    (12) Park Ridge (Rochester), NY           1-6  71 ppq 
    (13) Penn Hills, PA-2                          0-7  40 ppq 
    
    YOUNG TEEN ROOKIE "B" SIDE 
    (1) Monacrest (Monaca), PA-1            6-1     186 ppq 
    (2) Pearce (North Chili), NY-2            6-1     143 ppq 
    (3) Albion, NY-2                            6-1     140 ppq 
    (4) Dearborn, MI-2                       5-2     137 ppq 
    (5) Gowanda, NY                              5-2     131 ppq 
    (6) New Brighton, PA                         5-2     144 ppq 
    (7) New Life (Endicott), NY                3-3  93 ppq 
    (8) Oakland-E. Liverpool, OH              3-4  94 ppq 
    (9) Clarkston, MI-2                       3-4  94 ppq 
    (10) Cove Run, PA                         2-5  46 ppq 
    (11) Northgate (Batavia), NY              1-6  11 ppq 
    (12) Brockport, NY-2                       0-7  26 ppq 
    (13) Penn Hills, PA-1                          0-7    6 ppq 
    
    SENIOR TEEN VETERAN INDIVIDUALS 
    (1) Roy Smith-Pearce (North Chili), NY           13.79 ppqi 
    (2) Melissa Williams-Gowanda, NY                    9.25 ppqi 
    (3) Scott Bigger-Clarkston, MI                    8.64 ppqi 
    (4) Allison Davis-Brockport, NY                    8.60 ppqi 
    (5) Joel Norton-Brockport, NY                    7.42 ppqi 
    (6) Dan Moyer-Gowanda, NY                         7.22 ppqi 
    
    SENIOR ROOKIE/YOUNG VETERAN INDIVIDUALS 
    (1) Kim Cooper-Gowanda, NY                         11.76 ppqi 
    (2) Jacob Raymond-Cove Run, PA                    9.84 ppqi 
    (3) Dan Walters-Dearborn, MI                    9.06 ppqi 
    (4) Chris Pulice-Brockport, NY                    8.92 ppqi 
    (5) Joanna Stewart-Pearce (North Chili), NY      8.62 ppqi 
    (6) Oliver Smith-Albion, NY                       6.83 ppqi 
    
    
    YOUNG TEEN ROOKIE INDIVUDALS 
    (1) Stephanie Cockrell-Pearce (North Chili), NY     12.73 ppqi 
    (2) Danny Cooper-Gowanda, NY                   10.29 ppqi 
    (3) Neffee Pinnock-New Hope (Rochester), NY      10.00 ppqi 
    (4) Eric Liddle-Albion, NY                       9.52 ppqi 
    (5) Megan Sisson-Monacrest (Monaca), PA         9.30 ppqi 
    (6) Kim Bratt-Dearborn, MI                         9.07 ppqi 
    
    
**************************************************************************** 
********************** 
    SOUTHERN CALIFORNIA CONFERENCE QUIZ 
    Redlands, CA - September 22, 2001 - 1 Corinthians 1-4 
    Tournament Coordinators:  Alan Noble, Sara Shryock 
    (12 quizzers, 2 churches) 
    
    Team Competition: 
    Quizzer, Church, Average (in 4 quizzes) 
    (1) Ben Logan, Redlands ? 100/10.5 
    (2) Nicole Morgan, Redlands ? 100/11.4 
    (3) Melissa Logan, Redlands ? 100/12.3 
    (4) Brian Morgan, Redlands ? 100/12.7 
    (5) Sammi Morris, Redlands ? 19 
    (6) Justin,   Azusa ? 14 
    
    
    Individual Competition 
    Quizzer, Church, Score 
    (1) Brian Morgan, Redlands ? 100/11 
    (2) Ben Logan, Redlands ? 100/18 
    (3) Nicole Morgan, Redlands ? 80 
    (4) Sammi Morris, Redlands - 60 

    
**************************************************************************** 
********************** 
    EAST/SOUTH MICHIGAN QUIZ 
    Westland Free Methodist Church, Oct. 13, 2001, 1 Corinthians 1-4 
    Coordinator;  Sylvia Stevenson 
    (10 Churches)  

    Senior Teen Veteran - 8 teams 
    1.  Spring Arbor   5 -0      940 
    2.  Spring Arbor          4 -1      860 
    3.  Hastings               3 -2      880 
    4.  Holland                 2 -3      640 
    5.  Spring Arbor          2 -3      660 
    6.  Alpena                  2 -3      600 
    7.  Westland              1 -4      560 
    8.  Green Oak            1 -4      440 
      
    STR/YTV Division - 6 teams 
    1.  Alpena(YTV)        5 -0      860 
    2.  West Branch(STR)4 -1     940 
    3.  Spring Arbor (YTV 3 -2     860 
    4.  Spring Arbor(YTV) 2 -3     760 
    5.  Holland  (STR)      1 -4     620 
    6.  Lapeer (STR)        0 -5     100   
      
    Young Teen Rookie -11 teams 
    A Division 
    1.  Green Oak            4 -0    560 
    2.  Spring Arborr         3 -1    540 
    3.  West Branch         2 -2    340 
    4.  Spring Arbor          1 -3    380 
    5.  Westland               0 -4   400 
      
    B Division 
    1.  Hastings               5 -0     780 
    2.  Holland                 4 -1     600 
    3.  Westland              3 -2     480 
    4.  Owosso                2 -3     500 
    5.  Bad Axe               1 -4     460 
    6.  Lapeer                  0 -5     120 
      
    Senior Teen Individuals 
      
    1,  Jonathan Meador - Spring Arbor 
    2.  Dan Dickinson - Hastings 
    3.  Kevin Eccles - Spring Arbor 
    4.  Kirby Runyon - Spring Arbor 
    5.  Sarah Fitzpatrick - Spring Arbor 
    6.  Mandy Green - Green Oak 
      
    Young Teen Veteran Individuals 
    1.  Jeremy Slager - Spring Arbor 
    2.  Anna Zenz - Spring Arbor 
    3.  Jeffrey Stanifer - alpena 
    4.  Joel Marquart - Spring Arbor 
    5.  Andrea Schreffler - West Branch 
    6.  Ashley Goolsby - Spring Arbor 
      
    Young Teen Rookie Individuals 
    1.  Patrick Gillespie - Hastings 
    2.  Margauz Reeves - Spring Arbor 
    3.  Corey Cott - Spring Arbor 
    4.  Ryan Holbrook - Westland 
    5.  Miles Eldred - Hasting 
    6.  Jared Kono - Westland 
      
    Arron Turk (Green Oak), Jared Kono (Westland), 
    Jeff Stanifer(Alpena), and Anna Zenz(Spring Arbor) 
    quizzed out all rounds in team competition. 

    
**************************************************************************** 
****** 
    WABASHCONFERENCE QUIZ 
    Indianapolis Aldersgate  October 6, 2001 
    I Corinthians 1-4Tournament 
    Coordinators: Jay Vincent, Dennis Charles, Amy Colgan, & Jerry 
Mullis   
    
    Senior Teen Veteran A Team Competition: 
    (1)  Vincennes,IN  6-1 1220 
    (2)  Champaign,IL  5-2 1180 
    (3)  Bedford,IN  5-2 1040 
    (4)  Anderson,IN II  4-3  1040 
    (5)  Anderson,IN I  4-3  1060 
    (6)  IndyJohn Wesley, IN  3-4  1060 
    (7)  IndyFirst, IN  1-6  860 
    (8)  Mt.Carmel, IL  0-7  540 
    
    SeniorTeen Veteran B Team Competition: 
    (1)  Oakdale,KY  6-0 1100 
    (2)  WinonaLake, IN  5-1  960 
    (3)  Petersburg,IN  4-2 680 
    (4)  IndyAldersgate, IN  3-3  460 
    (5)  Mt.Carmel, IL I  2-4  220 
    (6)  Mt.Carmel, IL  II  1-5  200 
    (7)  Mooresville,IN  0-6 140 
    
    SeniorTeen Rookie Team Competition: 
    (1)  Anderson,IN  6-0 1060 
    (2)  Kokomo,IN  4-2 980 
    (3)  Champaign,IL  4-2 920 
    (4)  Oakdale,KY I  3-3  780 
    (5)  Oakdale,KY  II 3-3  680 
    (6)  IndyJohn Wesley, IN  1-5  480 
    (7)  Columbus,IN  0-6 80 
    
    YoungTeen Veteran Team Competition: 
    (1)  Bloomington,IN  4-1 620 
    (2)  Champaign,IL II  4-1  700 
    (3)  Champaign,IL I  3-2  520 
    (4)  IndyAldersgate, IN  2-3  480 
    (5)  Kokomo,IN  1-4 260 
    (6)  Champaign,IL III  1-4  240 
    
    YoungTeen Rookie A Team Competition: 
    (1)  Vincennes,IN I  7-0  1300 
    (2)  IndyAldersgate, IN  6-1  980 
    (3)  IndyNorthside, IN  5-2  1140 
    (4)  IndyJohn Wesley, IN  4-3  1080 
    (5)  Kokomo,IN  2-5 360 
    (6)  TerreHaute, IN  2-5  520 
    (7)  Mooresville,IN  1-6 200 
    (8)  Attica,IN I  1-6  400 
    
    YoungTeen Rookie B Team Competition: 
    (1)  IndyJohn Wesley, IN  7-0  1480 
    (2)  WinonaLake, IN  5-2  1120 
    (3)  Bedford,IN  5-2 980 
    (4)  Champaign,IL  4-3 860 
    (5)  Vincennes,IN II  3-4  760 
    (6)  Attica,IN II  2-5  620 
    (7)  Clarksville,IN  2-5 760 
    (8)  Mt.Carmel, IL  0-7  20 
    
    AllRookie Team Competition: 
    (1)  IndyJohn Wesley, IN 
    (2)  IndyLight & Life, IN  
    (3)  Petersburg,IN 
    (4)  Bloomington,IN 
    (5)  Bedford,IN 
    (6)  Griffith,IN 
    (7)  IndyWest Morris, IN 
    (8)  Columbus Blue, IN 
    (9)  Columbus-  Orange, IN 
    (10) Attica,IN 
    
    SeniorTeen Veteran Individual Competition: 
    (1)  DavidSwank (Vincennes) 
    (2)  BrianBither (Indy  John Wesley) 
    (3)  TJCasiano (Oakdale) 
    (4)  AliciaGriffin (Oakdale) 
    (5)  CharlotteWinston (Winona Lake) 
    (6)  DavidHose (Vincennes) 
    
    SeniorTeen Rookie Individual Competition: 
    (1)  BillSilcott 
    (2)  Crystal (Oakdale) 
    (3)  Teresa (Oakdale) 
    (4)  MarkBurrows  
    (5)  Sarah (Champaign) 
    (6)  Lisa (Champaign) 
    
    YoungTeen Veteran Individual Competition: 
    (1)  DavidColgan (Anderson) 
    (2)  DerrickCox (Bedford) 
    (3)  JohnNorcross (Champaign) 
    (4)  SarahArnold (Champaign) 
    (5)  RuthCox (Champaign) 
    (6)  ChesterEnright (Champaign) 
    
    YoungTeen Rookie Individual Competition: 
    (1)  AmyBither (Indy John Wesley) 
    (2)  HannahYochum (Vincennes) 
    (3)  JohnMiller (Indy John Wesley) 
    (4)  DerekKramer (Anderson) 
    (5)  HeathOsborne (Bedford) 
    (6)  BuddyK. (Petersburg)  

    
**************************************************************************** 
****** 
    NORTH CENTRAL CONFERENCE BIBLE QUIZ 
    Waterloo, IA -- October 13, 2001 -- I Corinthians 1-4 
    Tournament Coordinators:  Mike Hopper & Mark Colflesh 
    (35 quizzers on 11 teams) 
      
    Experienced Quizzers Team Competition: 
    (1)  Richland-ST, IL  4-0  820 
    (2)  Fillmore-ST, MN  3-1  720 
    (3)  Richland-YT, IL  1-3  500  (pts) 
    (4)  Woodstock, IL  1-3  380  (h-h) 
    (5)  Fillmore-YT, MN  1-3  420 
      
    All-Rookie Quizzers Team Competition: 
    (1)  Woodstock, IL  5-0  920 
    (2)  Fillmore, MN  4-1  540 
    (3)  Richland, IL  3-2  560 
    (4)  Aurora-A, IL  2-3  400 
    (5)  Burlington, IA  1-4  140 
    (6)  Aurora-B, IL  0-5  120 
      
    Senior Teen Individual Competition: 
    (1)  Gretchen Elsasser (Richland)  100 (9) 
    (2)  Eric Elsasser (Richland)  100 (13) 
    (3)  Shannon Elsasser (Richland)  80 
    (4)  Susanna Hopper (Fillmore) 20 
    (5)  Nathan Cooper (Woodstock) 
    (5)  Sarah Hopper (Fillmore) 
      
    Young Teen Individual Competition: 
    (1)  Stephen Hopper (Fillmore)  100 (8) 
    (2)  Scott Lambert (Richland)  60 
    (3)  Luke Lubahn (Fillmore)  40 
    (4)  Jonathan Shinabarger (Woodstock)  40 
    (5)  Thomas Johnson (Woodstock)  20 
    (5)  Jordan Benike (Fillmore)  20 
      
    All-Rookie Individual Competition: 
    (1)  Bethany Siwek (Woodstock)  100 (15) 
    (2)  Daniel Shinabarger (Woodstock)  80 
    (3)  Jacob Narveson (Fillmore)  50 
    (4)  Juan Cordova (Aurora) 
    (4)  Levi Cordova (Aurora) 
    (4)  Richard McCain (Fillmore) 

    
**************************************************************************** 
***** 
    GATEWAY CONFERENCE QUIZ 
    Vandalia, IL -- October 6, 2001 -- 1 Corinthians 1-4 
    Tournament Coordinator: Kelly Mueller 
    
    Senior Teen Veteran Team Competition: 
    (1) Alton, IL 5-0 1140 
    (2) Vandalia, IL 4-1 920 
    (3) Springfield, IL 3-2 760 
    (4) Decatur, IL 2-3 660 
    (5) Greenville, IL 1-4 480 
    (6) Cowden, IL 0-5 340 
    
    Senior Teen Rookie Team Competition: (double round robin) 
    (1) Hillsboro, IL 4-0 680 
    (2) Alton, IL 2-2 560 
    (3) New Halls Ferry 0-4 480 
    
    Young Teen Veteran Team Competition: 
    (1) Alton 1 6-0 1160 
    (2) Greenville 1 5-1 1140 
    (3) Greenville 2 4-2 840 
    (4) Cowden 3-3 520 
    (5) Alton 2 2-4 620 
    (6) Rushville 1-5 460 
    (7) Vandalia 0-6 440 
    
    Young Teen Rookie Team Competition: 
    (1) Cowden 1 6-0 600 
    (2) Centralia 4-2 460 
    (3) Alton 3-3 520 
    (4) Cowden 2 3-3 380 
    (5) Hillsboro 1 3-3 420 
    (6) Greenville 2-4 400 
    (7) Hillsboro 2 0-6 220 
    
    Senior Teen Veteran Individual Competition: 
    (1) Semay Johnston (Springfield) 100 qo#16 
    (2) Andrew Mueller (Alton) 100 qo#18 
    (3) Lydia Scandrett (Alton) 60 
    (4) Blake Houghtaling (Vandalia) 60 
    (5) Rachel Coates (Springfield) 
    (5) Josh Ball (Decatur) 
    
    Senior Teen Rookie Individual Competition: 
    (1) Daniel Ruppert (Hillsboro) 100 qo#8 
    (2) Jessica Briggs (Greenville) 100 qo#14 
    (3) Bethany Tormino (Alton) 80 
    (4) Melissa Maxwell (New Halls Ferry) 70 
    
    Young Teen Veteran Individual Competition: 
    (1) Nathan Scandrett (Alton)100 qo#8 
    (2) Tiffany Sanders (Greenville) qo#19 
    (3) Kristin Moody (Alton) 80 
    (4) Jessica Dothager (Alton) 60 
    (5) Dwight Sanders (Greenville) 40 
    (6) Christina Gasser (Greenville) 20 
    
    Young Teen Rookie Individual Competition: 
    (1) Matthew Scandrett (Alton) 100 qo#10 
    (2) Bryce Ball (Decatur) 80 
    (3) Matthew Kirkham (Rushville) 80 
    (4) Stephen Long (Cowden) 60 
    (5) Carrie Griffin (Springfield) 40 
    (6) Amanda Lance (Centralia) 
    
    **************************************************************** 
    
    NORTH MICHIGAN CONFERENCE QUIZ 
    Lakeview, MI October 13, 2001 I Corinthians 1-4 
    Tournament Coordinator: Sue Main 
    
    Senior Teen Team Competition 
    1 Lakeview - S  (2-0) 
    2  Lakeview - B  (1-1) 
    3  Lakeview - M  (0-2) 
    
    Young Teen Team Competition: 
    1  Zeeland-R (3-0) 
    2  Lakeview (2-1) 
    3  Zeeland-Y (1-2) 
    4  Millbrook (0-3) 
    
    Senior Teen Individual Competition: 
    1  Ben Cobel (Lakeview) 100/14 
    2  Sarah Quisenberry (Lakeview) 100/15 
    3  Josh Larsen (Lakeview) 40 
    4  Magan Quisenberry (Lakeview) 20 
    
    Young Teen Veteran Individual Competition: 
    1  Ashley Cole (Lakeview) 100/16 
    2  Nathan Cobel (Lakeview) 60/15 
    3  Jaci Hildenbrand (Zeeland) 60/20 
    4  Chris Moore (Lakeview) 40 
    5  Stephanie Haveman (Zeeland) 0 
    6  Jacob Quisenberry (Lakeview) -30 
    
    Young Teen Rookie Individual Competition: 
    1  Garrett Silva (Lakeview) 100/13 
    2  Scott Dunham (Lakeview) 60/15 
    3  Nikki Hildenbrand (Zeeland) 60/19 
    4  Cody Decker (Lakeview) 40 
    5  Dan Harris (Zeeland) 40 
    6  Brooke Jensen (Millbrook) 0 
    
    16 quizzers had all their quote verses memorized. 
    8 of 19 quizzers quizzed-out in at least one round. 



						
						

Last Modified: Sunday, 15 February 2015