Free Methodist Bible Quizzing
... God's Word in the Hearts of Teens!        

BQ Info:
   Contacts
   Tourneys
   Brochure/Rules
   2017 Finals
   2017 Quotes
   Hall of Fame
   History
   International
   Quiz Cycle

BQ Stats:
   Index
   2016 Finals

BQ Store:
   Study Supplies
   Question Sets
   Quiz Hardware
   Quiz Software

BQ Links:
   FM Quizzing
   FM Colleges
   Social Media
   Concordance

BQ Multimedia:
   Finals Photos
   Videos
   Audio
Saturday, 22 July 2017
S T A T I S T I C S :

National Quiz-Mail Update December 2001


************************************** 
PACIFIC NORTHWEST 
Willamina, Or. -- October 27, 2001 -- I Corinthians 1-9, 
8 Churches, 22 Teams, 67 Quizzers 
Tournament Coordinator: John Bartlett 

Senior Teen Team Competition 
(1) Willamina A, OR 6-0 1140 
(2) Auburn B, WA 4-1 640 
(3) Mountain Creek, WA 3-2 660 
(4) Willamina B, OR 2-3 620 
(5) Auburn A, WA 2-3 540 
(6) Burien, WA 1-4 400 
(7) Olympia, WA 0-5 500 

Young Teen Team Competition 
(1) Mountain Creek RRT, WA 5-1 920 
(2) Auburn, WA 5-1 740 
(3) Burien, WA 5-1 640 
(4) Willamina YTR, OR 4-2 760 
(5) Willamina A, OR 2-4 420 
(6) Willamina B, OR 2-4 360 
(7) Shoreline, WA 1-5 320 
(8) Mountain Creek guys, WA 0-6 80 

Junior Team Competition 
(1) Mountain Creek JV, WA 4-1 560 
(2) Auburn JR, WA 4-1 720 (but lost head to head) 
(3) Willamina JR, OR 3-2 440 
(4) Longview JV, WA 3-3 580 
(5) Shoreline JR, WA 2-3 260 
(6) Hillcrest JV, WA 2-3 400 (but lost head to head) 
(7) Burien JV, WA 0-5 260 

Senior Teen Veteran Individuals 
(1) Patrick Willis (Willamina) 100 (9) 
(2) Dana Morfin (Willamina) 100 (17) 
(3) Kevin Springer (Olympia) 100 (18) 
(4) Matthew Steele (Mt. Creek) 60 
(5) Ciara Talley (Willamina) 20 
(6) Bernie Botz (Auburn) 20 

Young Teen Veteran Individuals 
(1) Amy Birk (Auburn) 100 (14) 
(2) Rebekah Bartholomew (Mt. Creek) 100 (19) 
(3) Danny Rorabaugh (Burien) 60 
(4) Timothy Bilbro (Mt. Creek) 40 
(5) Isaac Tally (Willamina) 20 
(6) Charles Schaefer (Burien) 0 

Teen Rookie Individuals 
(1) Adriane Christensen (Auburn) 100 (10) 
(2) Jacob Matocha (Willamina) 100 (17) 
(3) Andy Olszewski (Auburn) 40 
(4) Tabitha Nettrouer (Willamina) 20 
(5) Kyla Lockwood (Willamina) 20 
(6) Kendra Olszewski (Auburn) 0 
************************************************************************************************** 
GENESEE/SUSQUEHANNA CONFERENCE QUIZ 
Allegany, NY -- November 3, 2001 -- 1 Corinthians 1-9 
10 churches, 31 teams, 98 quizzers, total attendance of 148. 
Tournament Coordinator: Eric Young 

Senior Teen Veteran Team 
1. Gowanda, NY--1                7-0  160ppq 
2. Pearce (North Chili), NY--1   5-2  163ppq 
3. Pearce (North ChilI), NY--2   6-1  137ppq 
4. Northgate (Batavia), NY       5-2  131ppq 
5. Gowanda, NY--2                5-2  131ppq 
6. Oneida, NY                    3-4   80ppq 
7. Brockport, NY                 3-3  107ppq 
8. Gowanda, NY--4                2-4   97ppq 
9. New Hope (Rochester), NY      2-4   90ppq 
10. Gowanda, NY--3               1-5   70ppq 
11. Albion, NY                   0-6   47ppq 
12. Allegany, NY                 0-6   30ppq 

Senior Rookie/Young Teen Vet Team 
1. Albion, NY--1                 5-1  137ppq 
2. Gowanda, NY--2                4-2  147ppq 
3. Albion, NY--3                 4-2  137ppq 
4. Pearce (North Chili), NY      3-3  147ppq 
5. Gowanda, NY--1                2-4  147ppq 
6. Yorkshire, NY                 2-4   70ppq 
7. Albion, NY--2                 1-5   67ppq 

Young Teen Rookie Team 
1. Brockport, NY--1              6-0  183ppq 
2. New Hope (Rochester), NY      6-0  153ppq 
3. Pearce (North Chili), NY--2   4-2  123ppq 
4. Gowanda, NY--1                3-3  120ppq 
5. Pearce (North Chili), NY--1   3-3   93ppq 
6. Oneida, NY                    3-3   93ppq 
7. Brockport, NY--3              3-3   77ppq 
8. Gowanda, NY--3                2-4  113ppq 
9. New Life (Endicott), NY       2-4   93ppq 
10. Gowanda, NY--2               2-4   90ppq 
11. Albion, NY                   2-4   47ppq 
12. Brockport, NY--2             0-6   53ppq 

Senior Teen Veteran Individuals 
1. Roy Smith, Pearce ? 11 
2. Melissa Williams, Gowanda ? 14 
3. Allison Davis, Brockport ? 22 
4. Dan Ketchum, Pearce 
5. Peter Ellis, Gowanda 
6. Carrie Adams, New Hope 

Senior Rookie/Young Veteran Individuals 
1. Oliver Smith, Albion ? 8 
2. Elizabeth Thrush, Gowanda ? 15 
3. Julia Szymanski, Gowanda ? 23 
4. Kim Cooper, Gowanda 
5. Sam Smith, Albion 
6. Neffee Pinnock, New Hope 

Young Teen Rookie Individuals 
1. Stephanie Cockrell, Pearce ? 15 
2. Yolanda Gambino, Gowanda ? 20 
3. Jeff Farner, Albion 
4. Eric Liddle, Albion 
5. Janelle Pulice, Brockport 
6. Lydia Shewan, Pearce 

Notes: 
* 37 of 98 quizzers quizzed out at least once. 
* 58 of 98 quizzers knew their quotes for the month. 
* A coach and quizzer from Cattaraugus-S. Dayton came to observe.  We sent 
them home with a set of quiz seats and an eagerness to get started! 
************************************************************************************************** 
WINNONA LAKE MID EAST REGIONAL 
Winona Lake, IN -- November 3, 2001 --  I Corinthians 1-9 
Tournament Coordinator: Dennis Charles, Amy Colgan, Jerry Mullis, Jay Vincent 
23 churches, 64 teams, 311 people registered 

Senior Teen Veteran  A division 
1st place   Hastings, MI       6-0 
2nd place  Vincennes,IN            5-1 
3rd place  Bedford        4-2 
4th place  Spring Arbor II    3-3 
5th place  Anderson, IN            2-4 
6th place  Spring Arbor I    1-5 
7th place  Clarkston,MI            0-6 

Senior Teen Veteran B division 
1st place  John Wesley        6-0 
2nd place Oakdale        5-1 
3rd place  Lakeview        4-2 
4th place  Holland I        2-4 
5th place  Westland        2-4 
6th place  Winona Lake            1-5 
7th place  Champaign,IL            1-5 

Senior Teen Veteran C division 
1st place  Spring Arbor III    6-0 
2nd place Mt. Carmel, IL    4-2    840pts 
3rd place  Petersburg, IN    4-2    800pts 
4th place  Holland,MI        4-2    560pts 
5th place  Niles, MI        2-4 
6th place  Aldersgate        1-5 
7th place  Clarkston        0-6 

Senior Teen Rookie 
1st place  Kokomo        6-1    1280pts 
2nd place Anderson        6-1    1060pts 
3rd place  Oakdale        6-1    1000pts 
4th place  Holland        4-3 
5th place  Mt. Carmel        2-5 
6th place  Champaign        2-5 
7th place Columbus        0-6 

Young Teen Veteran A division 
1st place  Green Oak        7-0 
2nd place  Spring Arbor I    5-2 
3rd place  Lakeview        5-2 
4th place  Bloomington            4-3 
5th place  Vincennes        3-4 
6th place  Champaign        3-4 
7th place  Spring Arbor II    1-6 
8th place  Champaign II    0-7 

Young Teen Veteran B/ Rookie A 
1st place  John Wesley II    6-0 
2nd place  Vincennes        5-1 
3rd place  John Wesley I    4-2 
4th place  Kokomo        3-3 
5th place  Lakeview        1-5 
6th place  Clarkston        1-5 
7th  place  Aldersgate        1-5 

Young Teen Rookie B 
1st place  Bedford        6-0 
2nd place  Winona Lake            5-1 
3rd place  Aldersgate        4-2 
4th place  Holland        2-4 
5th place  Spring Arbor            1-5 
6th place  West Morris St    0-6 

Rookie only Division A 
1st place  Petersburg        5-1 
2nd place  Westland        4-2    760pts 
3rd place  John Wesley            4-2    760pts 
4th place  Green Oak        4-2    720pts 
5th place  Light & Life        3-3 
6th place  Clarkston        1-5 
7th place  Bloomington            0-5 

Rookie only Division B 
1st place  Hastings        5-0 
2nd place  Champaign        4-1 
3rd place  Columbus        2-3 
4th place  Westland II        2-3 
5th place  Griffville        1-4 
6th place Bedford        1-4 

Indviduals 
Senior Teen Veteran 
1st place    Dan Dickenson 
2nd place    David Swank 
3rd place    Kristy Arnold 
Adam King 
David Hose 
Travis Capples 

Senior Teen Rookie 
1st place     Billy Silcott 
2nd place     Maria Tumath 
3rd place    Katie Borkman 
Mark Nichols 
Kirsten Walsh 
Ashely Goolsby 

Young Teen Veteran 
1st place    David Colgan 
2nd place    Matt Dickenson    
3rd place    Anna Zenz 
Jeremy Slager 
Derek Cox 
Nate Cobel 

Young Teen Rookie A division 
1st place     Amy Bither 
2nd place    Heath Osborn 
3rd place    Hannah Yochum 
Ryan McGriffen 
John Miller 
Jason Arnold 

Young Teen Rookie B division 
1st place    William Winston 
2nd place    Ryan Holbrook 
3rd place    Jerod Kono 
Patrick Baker 
Abby Pratt 
Josh Felger 
************************************************************************************************* 
PITTSBURGH CONFERENCE 
NOVEMBER 3, 2001 -- I Corinthians 1-9 
Tournament Coordinators: Harold & Lois Allman  Bill & Christine Kallquist 

Senior Teen Veteran Team Competition 
    1.    Brooke Hills, WV        (4-0) 
    2.    Butler, PA            (3-1) 
    3.    New Middletown, OH -1        (2-2) 
    4.    Greensburg, PA            (1-3) 
    5.    New Middletown, OH-2        (0-4) 

Senior Teen Rookie Team Competition 
    1.    Monacrest, PA             (6-0) 
    2.    East Liverpool, OH Oakland    (5-1) 
    3.    East Liverpool, OH First    (4-2) 
    4.    Apollo, PA            (2-4) 
    5.    Penn Hills, PA            (2-4) 
    6.    Oneida Valley, PA        (1-5) 
    7.    New Middletown, OH        (1-5) 

Young Teen Veteran Team Competition 
    1.    Cove Run, PA            (1-0) 
    2.     New Brighton, PA        (0-1) 

Young Teen Rookie Team Competition-?A? group 
    1.    Ellwood City, PA        (4-0) 
    2.    New Brighton, PA        (3-1) 
    3.    Oneida Valley, PA        (2-2) 
    4.    Penn Hills, PA            (1-3) 
    5.    Butler, PA            (0-4) 

Young Teen Rookie Team Competition??B? group 
    1.    Apollo, PA            (4-0) 
    2.    Monacrest, PA            (3-1) 
    3.    East Liverpool, OH  First    (2-2) 
    4.    Cove Run, PA            (1-3) 
    5.    Greensburg, PA            (0-4) 

Senior Teen Individual Competition 
    1.    Steve DeFelice (Butler)        60 
    2.    Dominick Olshanski (Monacrest)    30 
    3.    Nathan Lesher (Greensburg)    20 
    4.    Chris Gibson (Butler) 

Young Teen Individual Competition 
    1.    Jacob Raymond (Cove Run)    100 
    2.    Stephanie Olshanski (Monacrest)    100 
    3.    Chelsea Weekley              40 
    4.    Luke Sisson (Monacrest)          40 
    5.    Christie Bash (Apollo)          20 
     6.   Justin Yauger (Cove Run) 

30 quizzers had all their quote verses memorized 
16 quizzers quizzed-out in at least one round 
************************************************************************************************** 
MID-WEST REGIONAL BIBLE QUIZ TOURNAMENT 
Woodstock, IL -- November 10, 2001 -- I Corinthians 1-9 
34 teams, 99 quizzers 
Tournament Coordinators: Mike Hopper, Barb Shinabarger, Kelly Mueller, & Pam Cooper 

Senior Teen Veteran Team Competition: 
(1) Alton, IL 6-1 1360 
(2) Vandalia, IL 6-1 1240 
(3) Springfield, IL 5-2 1300 
(4) Richland, IL 4-3 1260 
(5) New Halls Ferry, MO 4-3 1080 
(6) Greenville, IL 2-5 840 
(7) Decatur, IL 1-6 560 
(8) Rushville, IL 0-7 240 

Senior Teen Rookie/Young Teen Veteran Team Competition: 
(1) Alton, IL 6-0 1020 
(2) Hillsboro, IL 4-2 980 
(3) Greenville, IL 4-2 940 
(4) Woodstock (YTV), IL 4-2 920 
(5) Greenville, IL 3-3 700 
(6) Woodstock (STR), IL 1-5 480 
(7) Cowden, IL 0-6 500 

Young Teen Rookie Team Competition: 
(1) Fillmore, MN (# 1) 7-0 1460 
(2) Richland, IL 6-1 1160 
(3) Fillmore, MN (# 2) 5-2 900 
(4) Hillsboro, IL 4-3 760 
(5) Cowden, IL (# 2) 3-4 560 
(6) Richland, IL (# 2) 1-6 500 
(7) Cowden, IL (# 1) 1-6 260 
(8) Rushville, IL 1-6 280 

All-Rookie (1st group) Team Competition: 
(1) Alton, IL (# 1) 4-0 660 
(2) Woodstock, IL (# 2) 3-1 420 
(3) New Halls Ferry, MO 2-2 540 
(4) Burlington, IA 1-3 220 
(5) Aurora, IL (# 2) 0-4 60 

All-Rookie (2nd group) Team Competition: 
(1) Woodstock, IL (# 1) 4-0 780 
(2) Alton, IL (# 2) 3-1 800 
(3) Centralia, IL 2-2 160 
(4) Aurora, IL (# 1) 1-3 240 
(5) Richland, IL 0-4 40 

Quizzing Out Every Round: 
7/7 Andrew Mueller (Alton) & Stephen Hopper (Fillmore) 
6/6 Kristin Moody (Alton) 
4/4 Bethany Tormino (Alton) 
****************************************************************************************************************** 
EAST/SOUTH MICHIGAN QUIZ 
Owosso Free Methodist Church -- November 10, 2001 -- I Corinthians 1-9 
6 Churches 
Tournament Coordinator: Sylvia Stevens 
  
STV/STR/YTV Division 
West Branch(STR)       4 - 0     880 
Dearborn       (YTV)      3 - 1     420 
Dearborn       (STV)      2 - 2     420 
Kalamazoo    (STR)      1 - 3     140 
Lapeer           (STR)     0 - 4     140 
  
Young Teen Rookie Division 
  
West Branch    4 - 1     680 
Dearborn          3 - 2     460 
Bad Axe           4 - 1    720 
Lapeer              3 - 2    620 
Owosso            3 - 2    520 
Kalamazoo       2 - 3    540 
Kalamazoo       1 - 4    60 
Owosso            1 - 4   180 
* 4 team round robins and double playoff 
  
Kalamazoo quizzed for the first time this year. 
Most of our teams attended the quiz at Winona Lake. 

						
						

Last Modified: Sunday, 15 February 2015