Free Methodist Bible Quizzing
... God's Word in the Hearts of Teens!        

BQ Info:
   Contacts
   Tourneys
   Brochure/Rules
   2017 Finals
   2017 Quotes
   Hall of Fame
   History
   International
   Quiz Cycle

BQ Stats:
   Index
   2016 Finals

BQ Store:
   Study Supplies
   Question Sets
   Quiz Hardware
   Quiz Software

BQ Links:
   FM Quizzing
   FM Colleges
   Social Media
   Concordance

BQ Multimedia:
   Finals Photos
   Videos
   Audio
Tuesday, 25 July 2017
S T A T I S T I C S :

National Quiz-Mail Update January 2002


************************************************************************************************** 

PACIFIC NORTHWEST QUIZ 
    December 1, 2001-- Auburn, Wa --  I Corinthians 1-13 
    Tournament Coordinator: John Bartlett 
    26 Teams -- 82 Quizzers 
    
    Senior Teen Team Competition 
    (1) Willamina A, OR 5-0 980 
    (2) Auburn B, WA 4-1 940 
    (3) Olympia, WA 4-1 740 
    (4) Willamina B, OR 2-3 620 
    (5) Auburn A, WA 2-4 660 
    (6) Mountain Creek, WA 1-4 420 
    (7) Sedro Woolley, WA 0-5 480 
    
    Young Teen Team Competition 
    (1) Auburn, WA 6-0 940 
    (2) Sedro Woolley GSL, WA 5-1 1060 
    (3) Mountain Creek RRKT, WA 4-2 760 
    (4) Willamina A, OR 4-2 1020 (lost head to head) 
    (5) Willamina B, OR 3-3 660 
    (6) Sedro Woolley LDT, WA 3-3 640 
    (7) Sedro Woolley JA, WA 2-4 480 
    (8) Shoreline, WA 2-4 420 
    (9) Mountain Creek guys, WA 1-5 280 
    (10) Hillcrest, WA 0-6 240 
    
    
    Senior Teen Veteran Individuals 
    (1) Patrick Willis (Willamina) 100 (10) 
    (2) Kevin Springer (Olympia) 100 (12) 
    (3) Danae VanKleek (Auburn) 100 (19) 
    (4) Dana Morfin (Willamina) 100 (20) 
    (5) Bernie Botz (Auburn) 0  (tie) 
    (6) Leilani Jackson (Willamina) 0   (tie) 
    
    Young Teen Veteran Individuals 
    (1) Amy Birk (Auburn) 100 (13) 
    (2) Logen Franklin (Sedro Woolley) 100 (16) 
    (3) Timothy Bilbro (Mountain Creek) 40 
    (4) Isaac Talley (Willamina) 30 
    (5) Rachelle Bartholomew (Mt. Creek) 20 
    (6) Sarah Spangler (Sedro Woolley) 0 
    
    Teen Rookie Individuals 
    (1) Adriane Christensen (Auburn) 100 (6) 
    (2) Jacob Matocha (Willamina) 100 (13) 
    (3) Kendra Olszewski (Auburn) 60 (24) 
    (4) Andy Olszewski (Auburn) 40 (24) 
    (5) Luke Connolly (Hillcrest) 0 

*************************************************************************************************  
WABASHCONFERENCE QUIZ 
December 1, 2001 -- Anderson, IN ? I Corinthians 1-13 
TournamentCoordinators: Jay Vincent, Dennis Charles, Amy Colgan, & Jerry Mullis 

SeniorTeen Veteran A Team Competition: 
(1)  Vincennes,IN  6-0 1380 
(2)  Champaign,IL  5-1 980 
(3)  Bedford,IN  4-2 1160 
(4)  IndyJohn Wesley, IN 3-3  820 
(5)  WinonaLake, IN 2-4  580 
(6)  Mt.Carmel, IL  1-5  440 
(7)  Petersburg,IN  0-6 240 

SeniorTeen Veteran B Team Competition: 
(1)  Anderson,IN  6-0 1140 
(2)  Champaign,IL  5-1 900 
(3)  IndyJohn Wesley, IN  4-2  760 
(4)  Mt.Carmel, IL  3-3  440 
(5)  IndyAldersgate, IN  2-4  540 
(6)  Niles,MI  1-5 260 
(7)  Columbus,IN  0-6 140 

SeniorTeen Rookie Team Competition: 
(1)  Anderson,IN  7-0 1220 
(2)  Kokomo,IN  6-1 1060 
(3)  Champaign,IL  5-2 900 
(4)  IndyJohn Wesley, IN  4-4  1080 
(5)  IndyAldersgate, IN  3-4  520 
(6)  Bloomington,IN  2-5 700 
(7)  Vincennes,IN  1-6 240 
(8)Champaign, IL II     0-7 300 

YoungTeen Veteran Team Competition: 
(1)  Vincennes,IN  5-0 740 
(2)  IndyJohn Wesley, IN  4-1  960 
(3)  WinonaLake, IN  3-2  660 
(4)  Bedford,IN  2-3 720 
(5)  Indy Aldersgate  1-4  460 
(6)  Kokomo,IN  0-5 300 

YoungTeen Rookie A Team Competition: 
(1)  IndyNorthside, IN  4-1  840 
(2)  Attica,IN I 4-1  580 
(3)  Mooresville,IN  3-2 540 
(4)  Bloomington,IN  2-3 420 
(5)  Clarksville,IN  1-4 360 
(6)  Columbus,IN  0-5 200 

YoungTeen Rookie B Team Competition: 
(1)  Champaign,IL  5-0 680 
(2)  IndyJohn Wesley, IN  4-1  880 
(3)  Petersburg,IN  3-2 600 
(4)  IndyWest Morris, IN  2-3  580 
(5)  Bedford,IN  1-4 400 
(6)  Attica,IN II  0-5  100 

SeniorTeen Veteran Individual Competition: 
(1)  David Swank (Vincennes) 
(2)  Adam King (Vincennes) 
(3)  Sarah Todd (Champaign) 
(4)  Rachel Coates (Vincennes) 
(5)  Kristie Arnold (John Wesley 
(6)  Bill Silcott (Bedford) 

SeniorTeen Rookie Individual Competition: 
(1)  Ben Flecker 
(2)  Ryan C 
.(3)  Tasha C 
.(4)  Eric T. 
(5)  Lisa D. 

YoungTeen Veteran Individual Competition: 
(1)  David Colgan (Anderson) 
(2)  Ashley Head (Bedford) 
(3)  Sarah Arnold (John Wesley) 
(4)  Derek Cox (Champaign) 
(5)  John Norcross 
(6)  Chester Enright (Anderson) 

YoungTeen Rookie Individual Competition: 
(1)  Hannah Yochum (Vincennes) 
(2)  Amy Bither (John Wesley) 
(3)  John Miller (Indy John Wesley) 
(4)  Jonathon Class (John Wesley) 
(5)  Heath Osborne (Bedford) 
(6)  Buddy Kinuran (Petersburg)  

************************************************************************    
    PITTSBURGH CONFERENCE QUIZ 
  December 8, 2001  -- New Brighton, PA -- I Corinthians 1-13 
 Tournament Coordinators: Harold and Lois Allman 
    Senior Teen Veteran Team Competition 
    1. Apollo, PA                                           (6-0) 
    2. New Middletown, OH                  (5-1) 
    3. Butler, PA                                           (4-2) 
    4. Brooke Hills, WV                                 (3-3) 
    5. Monacrest, PA                                     (2-4) 
    6. Greensburg, PA                                  (1-5) 
    7. East Liverpool, OH Oakland                       (0-6) 
    
    Senior Teen Rookie Team Competition             
    1. East Liverpool, OH  First                 (5-0) 
    2. Apollo, PA       #1                                (4-1) 
    3. Oneida Valley, PA                                (3-2) 
    4. Ellwood City, PA                                (2-3) 
    5. Penn Hills, PA                                      (1-4) 
    6.  Apollo, PA       #2                                (0-5) 
    
    Young Teen Veteran Team Competition 
    1. New Brighton, PA                            (1-0) 
    2. Cove Run, PA                                 (0-1) 
    
    Young Teen Rookie Team Competition-"A" group 
    1. East Liverpool, OH  First                 (3-1)(110ppq) 
    2. Ellwood City, PA                                (3-1)(110ppq) 
    3. East Liverpool, OH  Oakland                       (3-1)(100ppq) 
    4. Butler, PA                                           (1-3) 
    5. Oneida Valley, PA                                (0-4) 
    
    Young Teen Rookie Team Competition-"B" group   
    1. Monacrest, PA                                     (5-0) 
    2. Cove Run, PA                                       (4-1) 
    3. Brooke Hills, WV                                 (3-2) 
    4. New Brighton, PA                                  (2-3) 
    5. Penn Hills, PA                                (1-4) 
    6. Greensburg, PA                                  (0-5) 
    
    
    Senior Teen Individual Competition   
    1. Kristin Moorehead (Apollo)                       100 
    2. Zach  Calhorn(East Liverpool First)            100 
    3. Chris Gibson (Butler)                           60 
    4.  Justin Sargent (N. Middletown)       20 
    5.  Steve DeFelice(Butler)              10 
    6.  DominickOlshanski (Monacrest)      -10 
    
    Young Teen Individual Competition 
    1. Christy Bash (Apollo)                           100 
    2. Stephanie Olshanski (Monacrest)       80 
    3. Megan Sisson (Monacrest)                   60 
    4. Elizabeth Foder (Brooke Hills)     20 
    5. Luke Sisson (Monacrest)                   20 
    6. Josh Schaeffer(Cove Run)              0 
    
    35  quizzers had alltheir quote verses memorized 
    18  quizzersquizzed-out in at least one round 
    
************************************************************************    
    NORTH CENTRAL CONFERENCE QUIZ 
    December 8, 2001 -- Waterloo, IA -- I Corinthians 1-13 
    Tournament Coordinators: Mike Hopper & Mark Colflesh 
    11 teams -- 30 quizzers 
    
    Veteran Team Competition: 
    (1) Fillmore, MN 2-0 300 
    (2) Richland, IL 1-1 340 
    (3) Woodstock, IL 0-2 220 
    
    Young Teen Rookie Team Competition: 
    (1) Richland, IL 3-0 460 
    (2) Fillmore, MN 2-1 480 
    (3) Woodstock, IL 1-2 300 
    (4) Woodstock, IL 0-3 180 
    
    All-Rookie Team Competition: 
    (1) Fillmore, MN 3-0 520 
    (2) Richland, IL 2-1 300 
    (3) Woodstock, IL 1-2 220 
    (4) Burlington, IA 0-3 100 
    
    Veteran Individual Competition: 
    (1) Gretchen Elsasser (Richland) 100 (12) 
    (2) Stephen Hopper (Fillmore) 100 (19) 
    (3) Shannon Elsasser (Richland) 80 
    (4) Eric Elsasser (Richland) 40 
    (4) Susanna Hopper (Fillmore) 40 
    (6) Nathan Cooper (Woodstock) 
    
    Veteran (Grades 8 & under) Individual Competition: 
    (1) Luke Lubahn (Fillmore) 80 
    (1) Jordan Benike (Fillmore) 80 
    (3) Jonathan Shinabarger (Woodstock) 60 
    (4) Scott Lambert (Richland) 30 
    (5) Sarah Gerloff (Woodstock) 20 
    (5) Brian Elsasser (Richland) 20 
    
    All-Rookie Individual Competition: 
    (1) Jacob Narveson (Fillmore) 100 (11) 
    (2) Bethany Siwek (Woodstock) 40 
    (2) David Shinabarger (Woodstock) 40 
    (4) Daniel Shinabarger (Woodstock) 30 
    (4) Richard McCain (Fillmore) 30 
    (6) Marcus Johnson (Woodstock) 
    
************************************************************************   
    EAST MICHIGAN CONFERENCE QUIZ 
    December 8, 2001 -- Clarkston, MI. --I Corinthians 1-13 
    Tournament Coordinator: Sylvia Stevenson 
    
    Senior Teen Veteran Division A Team Competition: 
    (1) Hastings, MI     4-0      700 
    (2) Clarkston, MI    3-1      600 
    (3) Spring Arbor, MI 2-2      580 
    (4) Spring Arbor, MI 1-3      480 
    (5) Westland, MI     0-4      420 
    
    Senior Teen Veteran Division B Team Competition: 
    (1) Spring Arbor, MI 3-1      600 
    (2) Green Oak, MI    3-1      540 
    (3) Alpena, MI       2-2      360 
    (4) Clarkston, MI    1-3      280 
    (5) Holland, OH      1-3      340 
    
    Senior Teen Rookie/Young Teen Veteran Team Competition: 
    (1) West Branch, MI (STR)  4-0   780 
    (2) Alpena, MI (YTV)       3-1   660 
    (3) Spring Arbor, MI (YTV) 2-2   540 
    (4) Clarkston, MI (STR)    1-3   300 
    (5) Lapeer, MI (STR)       0-4   20 
    
    Young Teen Rookie Division A Team Competition: 
    (1) Dearborn, MI     4-1      780 
    (2) Green Oak, MI    3-2      640 
    (3) Hastings, MI     3-2      520 
    (4) Spring Arbor,MI  2-3      600 
    (5) Clarkston, MI    3-2      580 
    (6) West Branch, MI  1-4      360 
    
    Young Teen Rookie Division B Team Competition: 
    (1) Westland, MI     4-1      820 
    (2) Dearborn, MI     3-2      500 
    (3) Holland, OH      3-2      480 
    (4) Bad Axe, MI      3-2      600 
    (5) Spring Arbor, MI 2-3      300 
    (6) Lapeer, MI       0-5      280 
    
    Senior Teen Individual Competition: 
    (1) Daniel Dickinson (Hastings)      100 
    (2) Sara Fitzpatrick (Spring Arbor)  60 
    (3) Dan Walters (Westland/Dearborn)  60 
    (4) Scott Bigger (Clarkston)         50 
    (5) Mandy Green (Green Oak)          40 
    (6) Kevin Eccles (Spring Arbor)      30 
    
    Senior Teen Rookie/Young Teen Veteran Individual Competition: 
    (1) Jeremy Slager (Spring Arbor)     100 
    (2) Matthew Dickinson (Hastings)     100 
    (3) Jeffrey Stanifer (Alpena)        60 
    (4) Maria Tumath (Green Oak)         60 
    (5) TJ Thompson (Clarkston)          40 
    (6) Anna Zenz (Spring Arbor)         20 
    
    Young Teen Rookie Individual Competition: 
    (1) Andrea Schreffler (West Branch)   100 
    (2) Ryan Holbrook  (Westland)         100 
    (3) Myles Eldred   (Hastings)         80 
    (4) Mary Diertele  (West Branch)      80 
    (5) David Sellers  (West Branch)      20 
    (6) Evan Hiesey  (Dearborn)           0 
    
************************************************************************ 
    GENESEE/SUSQUEHANNA CONFERENCE QUIZ 
    December 8, 2001 - Northgate (Batavia) FMC - 1 Corinthians 1-13 
    Tournament Coordinator: Eric Young 
    29 Teams -- 12 Churches -- 98 Quizzers 
    
    STV Team Competition 
    1. Pearce (North Chili), NY       5-1 163.33 
    2. Gowanda, NY--2           5-1 156.67 
    3. Gowanda, NY--1           5-1 146.67 
    4. Northgate (Batavia), NY      3-3 123.33 
    5. Gowanda, NY--3           2-4 113.33 
    6. New Hope (Rochester), NY      1-5  73.33 
    7. Albion, NY              0-6  86.67 
                         
    SRYV Team Competition                 
    1. Albion, NY--2               6-0 183.33 
    2. Gowanda, NY--2           5-1 193.33 
    3. Albion, NY--3               4-2 133.33 
    4. Gowanda, NY--1           3-3 133.33 
    5. Pearce (North Chili), NY      2-4  96.67 
    6. Albion, NY--1               1-5  66.67 
    7. Yorkshire, NY              0-6  66.67 
                         
    YR Team Competition                 
    1. New Hope (Rochester), NY      7-0 171.43 
    2. Gowanda, NY--2           5-1 166.67 
    3. Pearce (North Chili), NY--1  5-1 186.67 
    4. Gowanda, NY--1           6-1 151.43 
    5. Brockport, NY--1           4-2 160.00 
    6. Watertown, NY              5-2 120.00 
    7. Gowanda, NY--3           4-2 113.33 
    8. Albion, NY              4-3 120.00 
    9. Pearce (North Chili), NY--2  3-4 114.29 
    10. New Life (Endicott), NY     2-4  83.33 
    11. Brockport, NY--2           2-5  68.57 
    12. Oneida, NY              1-6  85.71 
    13. Northgate (Batavia), NY      1-5  26.67 
    14. Yorkshire, NY              0-7  40.00 
    15. Cattaraugus, NY          0-6  23.33 
    
    STV Individuals 
    1. David Shewan, Pearce 
    2. Adam Kelley, Gowanda 
    3. Peter Ellis, Gowanda 
    4. Melissa Williams, Gowanda 
    5. Ashley Farner, Gowanda 
    6. Dan Ketchum, Pearce 
    
    SRYV Individuals 
    1. Oliver Smith, Albion - 13 
    2. Julia Szymanski, Gowanda - 19 
    3. Elizabeth Thrush, Gowanda 
    4. Kim Cooper, Gowanda 
    5. Kerrie Defendorf, Brockport 
    6. Sam Smith, Albion 
    
    YR Individuals 
    1. Jeff Farner, Albion - 8 
    2. Stephanie Cockrell, Pearce - 16 
    3. Dan Cooper, Gowanda 
    4. Kathleen Hirschman, Gowanda 
    5. Erin Hirschman, Gowanda 
    6. Kyle Eich, Pearce 
    
    
        NOTES: 
    * This was the very first tournament for both the Cattaraugus, 
    NY and Watertown, NY churches.  Watertown has a rich quizzing 
history from the early 80's that is being reintroduced!  Cattaraugus is 
coached by Pat Hills and Watertown is coached by Dave MaryAnn Hockey. 
Send them an e-mail to encourage them and build them up! 
    * 37 of 98 quizzers quizzed out at least once.  Neffee Pinnock 
of New Hope, Oliver Smith of Albion and Stephanie Cockrell of Pearce 
quizzed out in every 
    round. 
    * 46 quizzers knew all of their quotes for the month. 
    * YTD stats are available at our website: www.nequiz.org.  Check 
it out! Pictures from the December tournament will be available soon. 
    * Next quiz: January 5, 2002 @ Park Ridge (Rochester), NY 
						
						

Last Modified: Sunday, 15 February 2015