Free Methodist Bible Quizzing
... God's Word in the Hearts of Teens!        

BQ Info:
   Contacts
   Tourneys
   Brochure/Rules
   2017 Finals
   2017 Quotes
   Hall of Fame
   History
   International
   Quiz Cycle

BQ Stats:
   Index
   2016 Finals

BQ Store:
   Study Supplies
   Question Sets
   Quiz Hardware
   Quiz Software

BQ Links:
   FM Quizzing
   FM Colleges
   Social Media
   Concordance

BQ Multimedia:
   Finals Photos
   Videos
   Audio
Tuesday, 25 July 2017
S T A T I S T I C S :

National Quiz-Mail Update February 2002


************************************** 

FLORIDA CONFERENCE QUIZ 
December, 2001  I Corinthians 1-13 
Tournament Coordinator: Don Kaufmann 

Team Competition: 
(1) Kissimmee, FL 2-0 
(2) Holiday, FL 0-2 
Senior Teen Individual Competition: 
(1) Daniel Kaufmann 100 (10) 
(2) William Falagan 100 (19) 
(3) Jessica Fulford 80 

Young Teen Individual Competition: 
(1) Mary 80 
(2) Desiree 60 
(3) Christina 20 
(3) Thomas 20  

***********************************************************************************************
GATEBASH BIBLE QUIZ MEET 
Vincennes, Indiana -- January 10, 2002 -- I Corinthians 1-16 
Tournament directors: Dennis Charles, Jay Vincent, Amy Colgan, Jerry Mullis, Mark Colgan 
Hosts: Bob and Kathrine Swank 

Senior Teen Veteran A 
1st place Vincennes       7 - 0 1400pts 
2nd place Alton           5 - 2 1220pts 
3rd place Vandalia        5 -2 1220pts 
4th place Bedford I       4 -3 1020pts 
5th place Champaign       3 -4 880 pts 
6th place New Halls Ferry 2 -4 860 pts 
7th place Springfield     1 - 6 660 pts 
8th place Decatur         0 -7 200 pts 


Senior Teen Veteran B 
1st place Bedford II        5-0    840pts 
2nd place Greenville        3-2    580pts 
3rd place John Wesley        3-2    800pts 
4th place Anderson I        2-3     560pts 
5th place Cowden        1-4    460pts 
6th place Winona Lake        1-4    580pts 

Senior Teen Veteran C 
1st place Anderson II        5-0    740pts 
2nd place Rushville        4-1    740pts 
3rd place Mt. Carmel        3-2    420pts 
4th place Champaign        2-3    520pts 
5th place Petersburg        1-4    480pts 
6th place Terre Haute        0-5       0pts 

Senior Teen Rookie 
1st place Kokomo        5-0    940pts 
2nd place New Halls Ferry    4-1    580pts 
3rd place Alton            3-2    480pts 
4th place John Wesley        2-3    480pts 
5th place Greenville        1-4    480pts 
6th place Mt. Carmel        0-5    300pts 

Young Teen Veteran 
Cross division playoffs 
1st place Alton 
2nd place Greenville II 
3rd place Greenville I 
4th place Anderson 
5th place Bloomington 
5th place John Wesley 
other teams quizzing, Aldersgate, Champaign I, Champaign II, Vincennes 

Young Teen Rookie  A 
1st place John Wesley        7-0    1280pts 
2nd place Vincennes        6-1    1040pts 
3rd place Alton            6-1    1080pts 
4th place Aldersgate        4-3    840pts 
5th place Cowden        2-5    1140pts 
6th place Northside        2-5     700pts 
7th place Attica I        1-6    420pts 
8th place Kokomo        1-6    420pts 

Young Teen Rookie B 
1st place Winona Lake        6-1    1000pts 
2nd place Bedford        6-1    1300pts 
3rd place Cowden II        4-3    600pts 
4th place Mooresville        4-3    860pts 
5th place West Morris St.    3-4    480pts 
6th place Bloomington        2-5    360pts 
7th place Rushville I        2-5    440pts 
8th place Clarksville        1-6    480pts 

Young Teen Rookie C 
1st place John Wesley        7-0    1280pts 
2nd place Petersburg        6-1    1040pts 
3rd place Decatur        5-2    1120pts 
4th place Champaign        4-3    660pts 
5th place Centralia        3-4    380pts 
6th place Greenville        3-4    300pts 
7th place Rushville        1-6    460pts 
8th place Attica II        0-7    240pts 

Individuals 
Senior Teen Veterans  A 
1st place  David Swank 
2nd place Lydia Scandrett 
3rd place Rachel Coates 
others quizzing Andrew Mueller, Blake Houghtaling, David Hose 

Senior Teen Veteran  B 
1st place Charlotte Winston 
2nd place Megan Whitaker 
3rd place Alyssa Alford 
others quizzing Nikki Oliver, Becky Long, Kaye Lee 

Senior Teen Rookie 
1st place Billy Silcott 
2nd place Willow Hendricks 
3rd place Melissa Maxwell 
others quizzing Jessica Briggs, Brendan Shreve, Jill Heaton 

Young Teen Veteran 
1st place Ashley Head 
2nd place David Colgan 
3rd place Sarah Arnold 
others quizzing Derek Cox, Kristi Moody, Nathan Scandrett 

Young Teen Rookie A 
1st place Amy Bither 
2nd place Matthew Scandrett 
3rd place Hannah Yochum 
others quizzing Jonathon Hose, Bryce Ball, Merlin Enright 

Young Teen Rookie B 
1st place Buddy Kinman 
2nd place Derek Kramer 
3rd place Abby Pratt 
others quizzing Joshua Felger, William Winston, Ruth Crawford 

*********************************************************************************************** 
GENESEE/SUSQUEHANNA CONFERENCE QUIZ 
January 5, 2002 - Park Ridge, NY - 1 Corinthians 1-15 
Tournament Coordinator: Eric Young 

Senior Teen Veteran Team Competition 
1. Pearce (North Chili), NY 6-0 170.00 
2. Gowanda, NY--1 5-1 150.00 
3. Brockport, NY 4-2 140.00 
4. Northgate (Batavia), NY 4-2 116.67 
5. New Hope (Rochester), NY 3-3 106.67 
6. Gowanda, NY--2 1-5 96.67 
7. Gowanda, NY--3 1-5 43.33 
8. Albion, NY 0-6 33.33 

Senior Rookie/Young Veteran Team Competition 
1. Albion, NY--2 5-0 196.00 
2. Gowanda, NY--2 4-1 176.00 
3. Pearce (North Chili), NY 3-2 116.00 
4. Albion, NY--1 2-3 100.00 
5. Gowanda, NY--1 1-4 84.00 
6. Yorkshire, NY 0-5 72.00 

Young Teen Rookie Team Competition 
1. Pearce (North Chili), NY--1         5-0 184.00 
2. Gowanda, NY 4-2 146.67 
3. Pearce (North Chili), NY--2         5-1 133.33 
4. New Hope (Rochester), NY 3-2 136.00 
5. Brockport, NY--1 4-2 133.33 
6. Brockport, NY--2 2-3 76.00 
7. Watertown, NY 3-2 120.00 
8. Albion, NY--1 1-3 105.00 
9. Albion, NY--2 1-4 68.00 
10. Oneida, NY 0-5 52.00 
11. Yorkshire, NY 0-4 30.00 

Senior Teen Veteran Individual Competition 
1. Roy Smith, Pearce - 8 
2. Melissa Williams, Gowanda - 13 
3. Allison Davis, Brockport 
4. Dan Ketchum, Pearce 
5. Peter Ellis, Gowanda 
6. Adam Kelley, Gowanda 

> Senior Rookie/Young Veteran Individual Competition 
1. Oliver Smith, Albion - 14 
2. Elizabeth Thrush, Gowanda - 20 
3. Julia Szymanski, Gowanda 
4. Neffee Pinnock, New Hope 
5. Kim Cooper, Gowanda 
6. Sam Smith, Albion 

Young Teen Rookie Individual Competition 
1. Stephanie Cockrell, Pearce - 17 
2. Yolanda Gambino, Gowanda - 20 
3. Kyle Eich, Pearce 
4. Andre Primus, New Hope 
5. Dan Cooper, Gowanda 
6. Jeff Farner, Albion 

******************************************************************************************** 
PITTSBURGH CONFERENCE BIBLE QUIZ TOURNAMENT 
JANUARY 5, 2002 -- Penn Hills, PA -- I Corinthians 1-15 
Tournament Coordinator: Harold and Lois Allman 

Senior Teen Veteran Team Competition 
    1.Apollo, PA        (2-1)    (190 ppq) 
    2.Brooke Hills, WV    (2-1)    ( 70  ppq) 
    3.Butler, PA        (2-1)    ( 50  ppq) 
    4.New Middletown, OH    (0-3) 

Senior Teen Rookie Team Competition    
Subdiv record/ full div record 
    A.    Subdivision 
    1.Apollo, PA  #1          (3-0)(5-0)Second overall 
    2.New Middletown, OH       (1-2)(2-2) 
    3.East Liverpool, OH Oakland  (1-2)(1-3) 
    4.Greensburg, PA          (1-2)(1-4) 
    B.    Subdivision 
    1.East Liverpool, OH First    (4-0)(6-0)First overall 
    2.Monacrest, PA              (3-1)(4-1)Third overall 
    3.Oneida Valley, PA          (2-2)(2-3) 
    4.Penn Hills, PA          (1-3)(1-4) 
    5.Apollo, Pa #2              (0-4)(0-5) 

Young Teen Veteran Team Competition 
    1.Cove Run, PA            (1-0) 
    2.New Brighton, PA        (0-1) 

Young Teen Rookie Team Competition-"A" group 
    1.Monacrest, PA            (4-0) 
    2.East Liverpool, OH  First    (3-1) 
    3.East Liverpool, OH  Oakland #1(2-2) 
    4.Penn Hills, PA #1        (1-3) 
    5.Butler, PA             (0-4) 

Young Teen Rookie Team Competition-"B" group 
    1. Cove Run, PA            (3-1) 
    2.Brooke Hills, WV        (3-1) 
    3.East Liverpool, OH Oakland #2    (3-1) 
    4.Penn Hills, PA        (1-3) 
    5.Greensburg, PA            (0-4) 


Senior Teen Individual Competition 
    1.Zach  Calhorn(East Liverpool First)      80 
    2.Steve DeFelice (Butler)          80 
    3.Kristin Moorehead (Apollo)          80 
    4.Domunick Olshanski (monacrest)      50 
    5.Sara Peterson (E.L. First) 
    6.Richard Zoeller (E.L. First) 

Young Teen Individual Competition 
    1.Jacob Raymond (Cove Run)        100 
    2.Christy Bash    (Apollo)        80 
    3.Megan Sisson (Monacrest)        60 
    4.Danny Madison (Apollo)        20 
    5.Luke Sisson (Monacrest)        20 
     6.Elizabeth Fodar              0 

*********************************************************************************************** 
NORTH CENTRAL CONFERENCE QUIZ 
Livingston, WI – January 12, 2002 – I Corinthians 1-15 
Tournament Coordinators: Mike Hopper & Darrell Arms 
(32 quizzers on 10 teams) 

Veteran Team Competition: 
(1) Fillmore, MN 4-0 580 
(2) Woodstock, IL 3-1 580 
(3) Fillmore, MN 2-2 520 
(4) Woodstock, IL 1-3 560 
(5) Richland, IL 0-4 380 

All-Rookie Team Competition: 
(1) Woodstock, IL 4-0 600 
(2) Burlington, IA 3-1 340 
(3) Livingston, WI 2-2 160 
(4) Aurora, IL 1-3 180 
(5) Richland, IL 0-4 60 

Veteran Individual Competition: 
(1) Sarah Hopper (Fillmore) 80 
(2) Susanna Hopper (Fillmore) 60 
(3) Nathan Cooper (Woodstock) 40 
(4) Steve Cox (Richland) 20 

Veteran (Grades 8 & under) Individual Competition: 
(1) Jonathan Shinabarger (Wood) 100 (13) 
(2) Scott Lambert (Richland) 80 
(3) Stephen Hopper (Fillmore) 40 
(3) Jordan Benike (Fillmore) 40 
(5) Thomas Johnson (Woodstock) 20 
(6) Sarah Gerloff (Woodstock) 

All-Rookie Individual Competition: 
(1) Daniel Shinabarger (Wood) 100 (14) 
(2) Jacob Narveson (Fillmore) 80 
(2) Bethany Siwek (Woodstock) 80 
(4) Richard McCain (Fillmore) 40 
(5) David Shinabarger (Woodstock) 
(6) Juan Cordova (Aurora) 

************************************************************************************************ 
EAST MICHIGAN CONFERENCE QUIZ 
Pontiac, MI--January 12, 2002--I Corinthians 1-15 
Tournament Coordinator: Sylvia Stevenson 

Senior Teen Veteran Team Competition: 
Division A 
1) Spring Arbor, MI    3-1    720 
2) Hastings, MI        3-1    740 
3) Clarkston, MI       2-2    560 
4) Westland, MI        1-3    440 
5) Holland, OH         1-3    360 

Division B 
1) Spring Arbor, MI    3-1    580 
2) Holland, OH         3-1    360 
3) Clarkston, MI       2-2    480 
4) Alpena, MI          2-2    320 
5) Green Oak, MI       0-4    340 

Senior Teen Rookie/Young Teen Veteran Team Competition: 
Results from Playoff between Div A & Div B 
1) Alpena, MI       YTV  5-0   920 
2) West Branch, MI  STR  3-2   860 
3) Spring Arbor, MI YTV  4-1   940 
4) Lapeer, MI       STR  2-3   120 
5) Holland, MI      STR  3-2   680 
6) Spring Arbor, MI YTV  1-4   500 
7) Clarkston, MI    STR  1-4   160 
8) Kalamazoo, MI    STR  1-4    60 

Young Teen Rookie Team Competition: 
Division A 
1) Green Oak, MI        4-1    760 
2) Hastings, MI         3-2    620 
3) West Branch, MI      3-2    480 
4) Dearborn, MI         3-2    540 
5) Spring Arbor, MI     2-3    480 
6) Owosso, MI           0-5    160 

Division B 
1) Bad Axe, MI          6-0   1160 
2) Spring Arbor, MI     5-1    700 
3) Kalamazoo, MI        4-2    500 
4) Clarkston, MI        3-3    560 
5) Holland, MI          2-4    300 
6) Lapeer, MI           1-5    380 
7) Kalamazoo, MI        0-6    240 

Senior Teen Individual Competition: 
1) Daniel Dickinson  Hastings, MI         100(8) 
2) Scott Bigger      Clarkston, MI        100(20) 
3) Dan Walters       Dearborn/Westland, MI 80 
4) Mandy Green       Green Oak, MI         60 
5) Brian Bigger      Clarkston, MI         20 
6) Jonathon Meador   Spring Arbor, MI      20 

Senior Teen Rookie/Young Teen Veteran Individual Competition: 
1) Matthew Dickinson YTV  Hastings, MI     100(14) 
2) Andrea Schraffler STR  West Branch, MI  100(15) 
3) Jeffrey Stanifer  YTV  Alpena, MI       100(18) 
4) TJ Thompson       YTV  Clarkston, MI     40 
5) Jeremy Slager     YTV  Spring Arbor, MI   0 
6) Maria Tumath      YTV  Green Oak, MI      0 

Young Teen Rookie Individual Competition: 
1) David Sellers         West Branch, MI   100(9) 
2) Amanda Pierson        Hastings, MI       80 
3) Chelsea Pollard       Dearborn, MI       40 
4) Ben Idoni             Green Oak, MI      20 
5) Miles Eldred          Hastings, MI       20 
6) Merrick Sadler        Green Oak, MI      20 

*********************************************************************************************** 
PACIFIC NORTHWEST QUIZ 
Burien, Wa -- January 12, 2002 -- I Corinthians 1-15 
Tournament Coordinator: Jon Bartlett 
22 teams -- 67 quizzers -- 8 churches 

Senior Teen Team Competition 
(1) Auburn A, 6-0 1080 
(2) Auburn B, 4-2 1040 
(3) Olympia, 4-2 960 
(4) Sedro Woolley STK, 3-3 700 (1-0 head to head) 
(5) Sedro Woolley JP, 3-3 740 (1-1 head to head) 
(6) Mountain Creek, 3-3 820 (0-1 head to head) 
(7) Hillcrest, 1-5 60 


Young Teen Team Competition 
(1) Auburn, 6-0 880 
(2) Sedro Woolley, GSL 4-2 920 
(3) Mountain Creek, RRKT 3-3 620 
(4) Sedro Woolley, LDT 2-4 540 
(5) Shoreline, 2-4 480 
(6) Sedro Woolley, JAS 1-5 440 
(7) Mountain Creek guys, 0-6 140 

Senior Teen Veteran Individuals 
(1) Jeffrey Bilbro (Mountain Creek) 100 (10) 
(2) Kevin Springer (Olympia) 100 (14) 
(3) Danae VanKleek (Auburn) 80 
(4) Beth Rorabaught (Burien) 40 
(5) Phillip Nelson (Sedro Woolley) 20 
(6) Shauri Coleman (Sedro Woolley) 0 

Young Teen Veteran Individuals 
(1) Logen Franklin (Sedro Woolley) 100 (13) 
(2) Amy Birk (Auburn) 100 (18) 
(3) Luci Miner (Sedro Woolley) 80 
(4) Allison Clark (Auburn) 20 
(5) Timothy Bilbro (Mountain Creek) 10 
(6) Jared Krahn (Sedro Woolley) 0 

Teen Rookie Individuals 
(1) Adriane Christensen (Auburn) 100 (7) 
(2) Andy Olszewski (Auburn) 40 
(3) Kendra Olszewski (Auburn) 20 

*********************************************************************************************** 
NORTH MICHIGAN CONFERENCE 
January 12, 2002-- Zeeland, MI -- I Corinthians 1-15 
Tournament Director:  Sue Main 
(20 quizzers on 5 teams from 3 churches) 
  
Senior Teen Veteran 
(1)  Lakeview "1"    2/1 
(2)  Lakeview "2"    1/2 
  
Young Teen 
(1)  Lakeview         2/0 
(2)  Zeeland          1/1 
(3)  Millbrook        0/2 
  
STV Individuals 
(1)  Sarah Quisenberry,    100/13 
(2)  Ben Cobel,            100/14 
(3)  Magan Quisenberry,     20 
  
YTV Individuals 
(1)  Jacob Quisenberry,     100/12 
(2)  Chris Moore,           100/20 
(3)  Ashley Cole,            60 
(4)  Stephanie Haveman, 
(5)  Jaci Hildenbrand, 
  
YTR Individuals 
(1)  Cody Decker,               60 
(2)  Dan Harris,                40/8 
(3)  Garrett Silva,             40/20 
(4)  Nikki Hildenbrand,         20 
(5)  Emily Estes, Millbrook     20 
  
********************************************************************************************** 
  
FLORIDA CONFERENCE QUIZ 
January, 2002  I Corinthians 1-15 
Tournament Coordinator: Don Kaufmann 

Team Competition: 
(1) Kissimmee, FL 2-0 
(2) Holiday, FL 0-2 
Individual Competition: 
(1) Daniel Kaufmann 100 (9) 
(2) William Falagan 100 (15) 
(3) Desiree 40(3) Mary 40 
						
						

Last Modified: Sunday, 15 February 2015