Free Methodist Bible Quizzing
... God's Word in the Hearts of Teens!        

BQ Info:
   Contacts
   Tourneys
   Brochure/Rules
   2017 Finals
   2017 Quotes
   Hall of Fame
   History
   International
   Quiz Cycle

BQ Stats:
   Index
   2016 Finals

BQ Store:
   Study Supplies
   Question Sets
   Quiz Hardware
   Quiz Software

BQ Links:
   FM Quizzing
   FM Colleges
   Social Media
   Concordance

BQ Multimedia:
   Finals Photos
   Videos
   Audio
Saturday, 22 July 2017
S T A T I S T I C S :

Bible Quiz-Mail Update March 2002


WABASH CONFERENCE QUIZ
Bedford,IN ? February 2, 2002 ? I Corinthians 1-16,  2Corinthians 1-4
Tournament Coordinators: Jay Vincent, Dennis Charles, Amy Colgan, & Jerry Mullis

Senior Teen Veteran A Team Competition:
(1)   Vincennes, IN - Short 7-0  1260
(2)   Vincennes, IN - Tall 6-1  1220
(3)   Indy John Wesley, IN  5-2 940
(4)   Bedford, IN 4-3  1000
(5)   Champaign, IL 3-4  740
(6)   Bedford, IN II 2-5  620
(7)   Winona Lake, IN  2-5 680
(8)  Oakdale, KY         0-7  380

Senior Teen Veteran B Team Competition:
(1)   Anderson, IN  7-0 980
(2)   Indy John Wesley, IN  6-1 1020
(3)   Kokomo, IN  5-2 1080
(4)   Petersburg, IN  3-4 560
(5)   Oakdale, KY  3-4 800
(6)   Mt. Carmel I, IL  2-5 600
(7)   Champaign, IL  2-5 500
(8)  Mt. Carmel II, IL   0-7       0

Young Teen Veteran Team Competition:
(1)   Anderson, IN  4-0 460
(2)   Bloomington, IN  3-1 420
(3)   Champaign, IL  2-2 200
(4)   Vincennes, IN  1-3 140
(5)   Indy Aldersgate 0-4  140

Young Teen Rookie A Team Competition:
(1)   Winona Lake, IN  6-0 740
(2)   Indy John Wesley, IN  5-1 840
(3)   Bedford, IN  4-2 780
(4)   Vincennes, IN  3-3 680
(5)   Kokomo, IN  2-5 380
(6)   Indy Northside, IN  1-5  380
(7)  Bloomington, IN    0-6       140

Young Teen Rookie B Team Competition:
(1)   Indy Aldersgate, IN  4-0 580
(2)   Petersburg, IN  3-1 500
(3)   Champaign, IL  2-2 260
(4)   Indy West Morris, IN  1-3 120
(5)   Columbus, IN  0-4  40

Senior Teen Veteran Individual Competition:
(1)   David Swank (Vincennes)
(2)   Rachel Coates (Vincennes)
(3)   Charlotte Winston (Winona Lake)
(4)   Sarah Todd (Champaign)
(5)   David Hose (Bedford)
(6)   Adam King (Vincennes)

Senior Teen Rookie Individual Competition:
(1)   Billy Silcott (Bedford)
(2)   Adrienne Rivera (JohnWesley)
(3)   Jamel Clanton (Oakdale)
(4)   Kirsten Walsh
(5)   Ryan Cripe
(6)   Lisa Day

Young Teen Veteran Individual Competition:
(1)   David Colgan (Anderson)
(2)   Ashley Head (Bedford)
(3)   Derek Cox (Champaign)
(4)   Sarah Arnold (John Wesley)
(5)   Vanessa Pritchard (Bloomington)
(6)   Laura Pennington

Young Teen Rookie Individual Competition:
(1)   Buddy Kinman (Petersburg)
(2)   Amy Bither (John Wesley)
(3)   Hannah Yochum (Vincennes)
(4)   Derek Cramer
(5)   Patrick Baker
(6)   Stephen Coates (Aldersgate)
********************************************************
PITTSBURGH CONFERENCE

February 2, 2002 - I Corinthians 1-16 &  II Corinthians 1-4
Tournament Coordinators: Lois and Harold Allman

Senior Teen Veteran Team Competition
1.    Brooke Hills, WV        (2-0)
2.    Monacrest, PA              (1-1)
3.    Greensburg, PA            (0-2)

Senior Teen Rookie Team Competition
1.    East Liverpool, OH  First    (4-0)
2.    Apollo, PA            (3-1)
3.    East Liverpool, OH  Oakland    (1-3)
4.    Penn Hills, PA            (1-3)
5.    Oneida Valley, PA        (1-3)

Young Teen Veteran Team Competition
1.    Cove Run, PA            (2-0)
2.    East Liverpool, OH  Oakland    (1-1)
3.    New Brighton, PA        (0-2)

Young Teen Rookie Team Competition-"A" group
1.    Monacrest, PA            (4-0)
2.    Apollo, PA            (3-1)
3.    Cove Run, PA  #1        (2-2)
4.    Penn Hills, PA                (1-3)
5.    Greensburg, PA             (0-4)

Young Teen Rookie Team Competition-"B" group
1.    Brooke Hills, WV        (4-0)
2.    East Liverpool, OH   First     (3-1)
3.    Oneida Valley, PA         (2-2)
4.    Cove Run, PA  #2         (1-3)
5.    Ellwood City, PA        (0-4)

Senior Teen Individual Competition
1.    Richard Zoellers(East Liverpool First)    100
2.    Zac Calhoun     (East Liverpool First)    80
3.    Sarah Peterson (East Liverpool First)       80
4.    Domunick Olshanski (Monacrest)          -20


Young Teen Individual Competition
1.    Jacob Raymond (Cove Run)        100
2.    Luke Sisson (Monacrest)              80
3.    Stephanie Olshanski (Monacrest)        60
4.    Megan Sisson (Monacrest)         4
5.    Elizabeth Fodar (Brooke Hills)        20
6.    David Brooks                      0

29  quizzers had all their quote verses memorized
14  quizzers quizzed-out in at least one round
*****************************************************************
NORTH CENTRAL CONFERENCE QUIZ
Fillmore, MN ? February 9, 2002 ? I Corinthians 16 & II Corinthians 1-4
Tournament Coordinator: Mike Hopper
(35 quizzers on 12 teams)

Experienced Team Competition:
(1) Fillmore, MN 5-0 1080
(2) Richland, IL 4-1 960
(3) Richland, IL 2-3 620
(4) Woodstock, IL 2-3 440
(5) Woodstock, IL 3-2 640
(6) Fillmore, MN 2-3 480
(7) Woodstock, IL 2-3 380
(8) Richland, IL 0-5 140

All-Rookie Team Competition:
(1) Fillmore, MN 4-0 520
(2) Burlington, IA 2-2 220
(3) Woodstock, IL 2-2 300
(4) Richland, IL 0-4 80

Veteran Individual Competition:
(1) Shannon Elsasser (Richland) 100 (11)
(2) Gretchen Elsasser (Richland) 100 (12)
(3) Susanna Hopper (Fillmore) 60
(4) Eric Elsasser (Richland) 40
(5) Sarah Hopper (Fillmore)
(5) Nathan Cooper (Woodstock)

Veteran (Grades 8 & under) Individual Competition:
(1) Stephen Hopper (Fillmore) 80
(2) Luke Lubahn (Fillmore) 60 (+40 ot)
(3) Scott Lambert (Richland) 60
(4) Sarah Gerloff (Woodstock) 20
(4) Jordan Benike (Fillmore) 20
(4) Thomas Johnson (Woodstock) 20

All-Rookie Individual Competition:
(1) Bethany Siwek (Woodstock) 100 (11)
(2) Daniel Shinabarger (Woodstock) 90
(3) Kathy Lubahn (Fillmore) 20
(4) Richard McCain (Fillmore)
(4) David Shinabarger (Woodstock)
******************************************************

EAST MICHIGAN CONFERENCE QUIZ
Brighton, MI--February 9, 2002--I Corinthians & II Corinthians 1-4
Tournament Coordinators: Sylvia Stevenson

Senior Teen Veteran Team Competition:
1.  Hastings, MI      5-0  860
2.  Westland, MI      4-1  648
3.  Clarkston, MI     3-2  700
4.  Spring Arbor, MI  2-3  660
5.  Spring Arbor, MI  3-2  780
6.  Alpena, MI        1-4  200
7.  Lakeview, MI      2-3  380
8.  Holland, OH       0-5  440
Places were determined by two round play off.

Senior Teen Rookie Team Competition:
1. West Branch, MI    4-0  840
2. Green Oak, MI      3-1  540
3. Holland, OH        2-2  300
4. Kalamazoo, MI      1-3  20
5. Lapeer, MI         0-4  40

Young Teen Veteran Team Competition:
1.  Alpena, MI       4-1   760
2.  Spring Arbor, MI 4-1   900
3.  Lakeview, MI     3-2   400
4.  Spring Arbor, MI 2-3   340
5.  Zeeland, MI      2-3   420
6.  Clarkston, MI    0-5   120

Young Teen Rookie Team Competition:
Division A:

1. Hastings, MI      3-1   420
2. Spring Arbor, MI  3-1   440
3. Dearborn, MI      2-2   300
4. Dearborn, MI      2-2   320
5. Green Oak, MI     0-4   240

Division B:
1. Bad Axe, MI      4-0    480
2. Spring Arbor, MI 3-1    500
3. Lakeview, MI     2-2    420
4. West Branch, MI  1-3    320
5. Clarkston, MI    0-4    240

Division C:
1. Westland, MI     4-0    480
2. Kalamazoo, MI    3-1    520
3. Holland, OH      2-2    200
4. Lapeer, MI       1-3    80
5. Millbrook, MI    0-4    0

Senior Teen Veterans Individual Competition:
1. Dan Dickinson     (Hastings,MI)     100
2. Scott Bigger      (Clarkston,MI)    100
3. Dan Walters       (Dearborn,MI)     100
4. Kirby Runyon      (Spring Arbor,MI)  40
5. Sarah Fitzpatrick (Spring Arbor,MI)   0
6. Kevin Ecceles     (Spring Arbor,MI) -30

Senior Teen Rookie/Young Teen Veteran Individual Competition:
1. Andrea Schreffler STR  (West Branch,MI)  100
2. Anna Zenz         YTV  (Spring Arbor,MI) 100
3. Barbara Nzegwua   YTV  (Alpena,MI)        80
4. Matt Dickinson    YTV  (Hastings,MI)      70
5. Jeff Stanifer     YTV  (Alpena,MI)        40
6. Ashley Goosley    YTV  (Spring Arbor,MI)   0

Young Teen Rookie Individual Competition:
1. Amanda Pierson         (Hastings,MI)     80
2. Becca Bentle           (Spring Arbor,MI) 80
3. Kim Bratt              (Dearborn,MI)     60
4. Marqaux Reeves         (Spring Arbor,MI) 60
5. Ben Idoni              (Green Oak,MI)    50
6. Corey Cott             (Spring Arbor,MI) 20
*******************************************************************

GATEWAY CONFERENCE QUIZ
New Halls Ferry, MO -- February 9, 2002 -- I Corinthians 1-16, II Corinthians 1-4
Tournament Coordinators:  Kelly & Bob Mueller

Senior Teen Veteran
1- Vandalia, IL
2- Alton, IL
3- New Halls Ferry, MO
4- Springfield, IL
5- Greenville, IL
6- Rushville, IL
7- Cowden, IL
8- Decatur, IL
 
Senior Teen Rookie
1- Alton, IL
2- Greenville, IL
3- New Halls Ferry, MO
 
Young Teen Veteran
1- Greenville 1, IL
2- Alton, IL
3- Greenville 2, IL
4- Cowden, IL
 
Young Teen Rookie
1- Decatur, IL
2- Alton boys, IL
3- Alton girls, IL
4- Cowden, IL
5- Centralia, IL
 
Individuals
Senior Teen Veteran
1- Blake Houghtaling (Vandalia) qo13
2- Roman Grubbs (NHF) qo19
3- David Switzer (NHF) 80
4- Andrew Mueller (Alton) 70
5- Kendra Houghtaling (Vandalia) 20
6- Semay Johnston (Springfield) 0
 
Senior Teen Rookie
1- Willow Hendrick (Rushville) qo10
2- Jessica Briggs (Greenville) qo13
3- Bethany Tormino (Alton) 80
 
Young Teen Veteran
1- James Long (Cowden) qo9
2- Tiffany Sanders (Greenville) qo17
3- Christina Gasser (Greenville) qo18
4- Dwight Sanders (Greenville) 20
5- Niqui Reinhard(Greenville) 20
6- Hannah Groves(Greenville) 20
 
Young Teen Rookie
1- Matthew Scandrett (Alton) qo11
2- Bryce Ball (Decatur) qo15
3- Carrie Griffin (Springfield) qo19
4- Emily Dothager (Alton) 80
5- Evan Romack (Decatur) 20 
6- Valerie Romack (Decatur) 0
************************************************************
Pacific Northwest Bible Quiz
Olympia, Wa -- February 9, 2002 -- I Corinthians 1-16, II Corinthians 1-4
Tournament Coordinator: Jon Bartlett
22 Teams, 80 Quizzers, 9 Churches

Senior Teen Team Competition
(1) Mountain Creek, 5-0 860
(2) Willamina, 4-1 780
(3) Olympia, 3-2 480
(4) Sedro Woolley JP, 3-2 520 lost head to head
(5) Auburn B, 2-3 480
(6) Auburn A, 1-5 300
(7) Sedro Woolley STK, 0-5 100

Young Teen Team Competition
(1) Sedro Woolley JGL, 5-1 780
(2) Auburn 4-2 900
(3) Sedro Woolley SLDT 4-2 640 lost head to head
(4) Willamina A 3-3 660
(5) Shoreline, 1-5 420 (1-1 head to head, points wins)
(6) Willamina B, 1-5 240 (1-1 head to head, points
loses)

Senior Teen Veteran Individuals
(1) Kevin Springer (Olympia) 100 (9)
(2) Jeffrey Bilbro (Mt. Creek) 100 (13)
(3) Phillip Nelson (Sedro Woolley) 80
(4) Dana Morfin (Willamina) 60
(5) Danae VanKleek (Auburn) 40
(6) Ciara Talley (Willamina) 0

Young Teen Veteran Individuals
(1) Logen Franklin (Sedro Woolley) 100 (9)
(2) Amy Birk (Auburn) 100 (14)
(3) Timothy Bilbro (Mountain Creek) 40
(4) Luci Miner (Sedro Woolley) 20
(4)  Kiri Horton (Shoreline) 20
(6)  Allison Clark (Auburn) 0
(We had a second room for YTV)
(7) Kaela Botz (Auburn) 100 (14)
(8) Isaac Talley (Willamina) 100 (16)
(9) Jared Krahn (Sedro Woolley) 60
(10) Meagan Jenne (Willamina) 40
(11) Mark Matocha (Willamina) 0
**************************************************************


Last Modified: Sunday, 15 February 2015