Free Methodist Bible Quizzing
... God's Word in the Hearts of Teens!        

BQ Info:
   Contacts
   Tourneys
   Brochure/Rules
   2017 Finals
   2017 Quotes
   Hall of Fame
   History
   International
   Quiz Cycle

BQ Stats:
   Index
   2016 Finals

BQ Store:
   Study Supplies
   Question Sets
   Quiz Hardware
   Quiz Software

BQ Links:
   FM Quizzing
   FM Colleges
   Social Media
   Concordance

BQ Multimedia:
   Finals Photos
   Videos
   Audio
Saturday, 22 July 2017
S T A T I S T I C S :

Bible Quiz-Mail Update April 2002

  
********************************************************************************* 
GENESUS CONFERENCE QUIZZING 
    March 2, 2002 - Gowanda, NY - 1 Corinthians-2 Corinthians 9 
    Tournament Coordinator: Eric Young 
    
    Senior Teen Veteran   
    1. Gowanda, NY--1            5-0     144.00 
    2. Brockport, NY            4-1      92.00 
    3. Gowanda, NY--2            3-2     116.00 
    4. Gowanda, NY--3            2-3      68.00 
    5. Albion, NY               1-4      32.00 
    6. Gowanda, NY--4            0-5      60.00 
                                
    Senior Rookie/Young Veteran 
    1. Albion, NY--1            6-0     163.33 
    2. Gowanda, NY--1            3-3     133.33 
    3. Gowanda, NY--2            3-3     116.67 
    4. Albion, NY--2            0-6      66.67 
                
    Young Teen Rookie 
    1. Pearce (North Chili), NY--1    5-0    140.00 
    2. New Hope (Rochester), NY    5-0    132.00 
    3. Gowanda, NY--3            4-1    152.00 
    4. Gowanda, NY--2               4-1     144.00 
    t5. Brockport, NY--1            3-2    116.00 
    t5. Yorkshire, NY            4-2    106.67 
    7. Albion, NY--1            2-3    100.00 
    8. Brockport, NY--2            2-3    80.00 
    9. Gowanda, NY--1            2-3    80.00 
    10. Pearce (North Chili), NY--2    1-4    44.00 
    11. Oneida, NY                    1-4    32.00 
    12. Albion, NY--2            0-5    16.00 
    13. Cattaraugus, NY            0-5      4.00 
    
    Senior Teen Veteran Individuals 
    1. Adam Kelley, Gowanda - 16 
    2. Peter Ellis, Gowanda - 25 
    3. Melissa Williams, Gowanda 
    4. Allison Davis, Brockport 
    5. Amanda Williams, Gowanda 
    6. Joel Norton, Brockport 
    
    Senior Rookie/Young Veteran Individuals 
    1. Neffee Pinnock, New Hope - 18 
    2. Oliver Smith, Albion 
    3. Julia Szymanski, Gowanda 
    4. Elizabeth Thrush, Gowanda 
    5. Danielle Fera, Albion 
    6. Kerrie Defendorf, Brockport 
    
    Young Teen Rookie Individuals 
    1. Jeff Farner, Albion - 11 
    2. Stephanie Cockrell, Pearce  - 19 
    3. Yolanda Gambino, Gowanda 
    4. Garrett Hirschman, Gowanda 
    5. Dan Cooper, Gowanda 
    6. John Braymiller, Yorkshire 
    *************************************************************************************** 
    
    ALL MICHIGAN QUIZ 
    Spring Arbor, MI - March 9,2002 - I & II Corinthians 5-9 
    Tournament Coordinators: Sylvia Stevenson & Sue Main 
    
    Senior Teen Veteran 
    Division A: 
    1. Hastings, MI     5-0  940 
    2. Spring Arbor, MI 4-1  720 
    3. Westland, MI     3-2  660 
    4. Lakeview, MI     2-3  440 
    5. Clarkston, MI    1-4  480 
    6. Alpena, MI       0-5  220 
    
    Division B: 
    1. Spring Arbor, MI 5-0  660 
    2. Green Oak, MI    4-1  480 
    3. Holland, OH      3-2  520 
    4. Clarkston, MI    1-4   80 
    5. Holland, OH      1-4   20 
    6. Niles, MI        1-4   20 
    
    Senior Teen Rookie/Young Teen Veteran 
    Decided with double elimination play off 
    1. Spring Arbor, MI 5-0  1020 
    2. West Branch, MI  3-2   860 
    3. Alpena, MI       4-1   820 
    4. Clarkston, MI    2-3   260 
    5. Holland, MI      2-3   420 
    6. Spring Arbor, MI 2-3   340 
    7. Lapeer, MI       1-4   100 
    8. Kalamazoo, MI    0-5    40 
    
    Young Teen Rookie 
    Division A: 
    1. Dearborn, MI     4-0  440 
    2. Hastings, MI     3-1  420 
    3. Dearborn, MI     2-2  400 
    4. Green Oak, MI    1-3  200 
    5. Westland, MI     0-4  140 
    
    Division B: 
    1. West Branch, MI  4-0  400 
    2. Spring Arbor, MI 3-1 500 
    3. Bad Axe, MI      2-2  500 
    4. Lakeview, MI     1-3  260 
    5. Clarkston, MI    0-4  100 
    
    Division C: 
    1. Kalamazoo, MI    3-0  280 
    2. Lapeer, MI       1-2  100 
    3. Kalamazoo, MI    1-2   80 
    4. Clarkston, MI    1-2   40 
    
    Senior Teen Individuals 
    1. Dan Dickinson (Hastings)       100/6 
    2. Dan Walters (Dearborn)         100/18 
    3. Scott Bigger (Clarkston)        80 
    4. Jonathan Meader (Spring Arbor)  60 
    5. Mark Henke (Westland)           40 
    6. Sarah Fitzpatrick (Spring Arbor) 0 
    
    Young Teen Veteran Individual Competition 
    1. Andrea Schreffler (West Branch)  100/8 
    2. Matthew Dickinson (Hastings)      90 
    3. Ann Zenz (Spring Arbor)           80 
    4. Barbara Nzegwu (Alpena)           40 
    5. Ashley Goolsby (Spring Arbor)     40 
    6. Jeremy Slager (Spring Arbor)      20 
    
    Young Teen Rookie Individual Competition 
    1. David Sellers (West Branch)      100/14 
    2. Beka Bentle (Spring Arbor)        80 
    3. Kim Bratt (Dearborn)              60 
    4. Marguax Reeves (Spring Arbor)     20 
    5. Scott Dunham (Lakeveiw)           20 
    6. Evan Heisey (Dearborn)            20 
    ****************************************************************************************** 
    
    Pacific Northwest 
    Shoreline, WA - March 9, 2002 - I Corinthians 1-16 & II Corinthians 1-9 
    Tournament Coordinator: John Bartlett 
    
    Senior Teen 
    (1) Mountain Creek, 5-1 940 
    (2) Auburn A, 5-1 920 
    (3) Willamina, 5-1 880 
    (4) Olympia, 3-3 640 (won head to head) 
    (5) Sedro Woolley JDP, 3-3 640 (split head to head) 
    (6) Sedro Woolley STK, 3-3 420 (lost head to head) 
    (7) Auburn B, 1-5 220 
    (8) Weyburn, Saskatchewan, 1-5 120 
    (9) Hillcrest, 0-6 120 
    
    
    Young Teen 
    1. Weyburn, Saskatchewan, 5-1 600 
    2. Mt. Creek RRT, 4-2 680 (head to head places next 4 
    teams) 
    3. Shoreline, 4-2 720 
    4. Sedro Woolley JLTA, 4-2 740 
    5. Sedro Woolley SSL, 4-2 540 
    6. Auburn, 1-5 220 
    7. Mt. Creek NS, 0-6 40 
    
    
    Senior Teen Veteran Individual Competition 
    1. Kevin Springer 100 (16) 
    2. Jeffrey Bilbro 50 
    3. Phillip Nelson 20 
    3. Ciara Talley 20 
    5. Patrick Willis 10 
    6. Danae VanKleek 0 
    
    Young Teen Veterean Individual Competition 
    1. Logen Franklin 100 (11) 
    2. Rachelle Bartholomew 60 
    3. Kaela Botz 60 (23) 
    4. Andrew Spangler 40 (23) 
    5. Sarah Spangler 0 
    5. Daniel Walsh 0 
    ********************************************************************************** 
    
    Pittsburg Conference Quiz 
    March 9, 2002 - I Corinthians 1-16 & II Corinthians 1-9 
    Tournament Coordinator: Christine Kallquist 
    
    Senior Teen Veteran 
    1. Monacrest              6-0          4-0 
    2. Apollo                    4-2        3-1 
    3. New Middletown      3-3        2-2 
    
    
    Young Teen Veteran 
    1. E. L. First        6-0        3-0 
    2. Cove Run        4-2        2-1 
    3. New Brighton    3-3        1-2 
    
    Young Teen Rookie A 
    1. Brooke Hills        6-0        4-0 
    2. Penn Hills        4-1        3-1 
    3. Cove Run        3-3        2-2 
    
    Young Teen Rookie B 
    1. Monacrest        5-1        4-0 
    2. Onieda Valley    4-2        3-1 
    3. Cove Run        2-4        2-2 
    
    Senior Teen Individual Competition 
    1. Zac Calhoon 
    2. Richard Zoellen 
    3. Sarah Peterson 
    
    Yound Teen Indivual Competition 
    1. Jacob Raymond 
    2. Megan Sisson 
    3. Luke Sisson 
    ************************************************************************************************** 
    
    GREENVILLE REGIONAL BIBLE QUIZ 
    Greenville, IL - March 9, 2002 - I Corinthians 1-16 & II Corinthians 1-9 
    Tournament Coordinator: Kelly Mueller 
    Senior Teen Veteran -A : 
    1. Alton 6-1 1240 
    2. Bedford 5-2 1100 
    3. Vincennes 5-2 1140 
    4. Vandalia 5-2 1180 
    5. John Wesley 4-3 1100 
    6. New Halls Ferry 2-5 780 
    7. Anderson 1-6 800 
    8. Springfield 0-7 680 
    
    Senior Teen Veteran -B 
    1. Richland 6-1 1400 
    2. Oakdale 6-1 1120 
    3. Bedford 5-2 1100 
    4. Champaign 4-3 580 
    5. Rushville 4-3 680 
    6. Cowden 2-5 320 
    7. Greenville 1-6 320 
    8. Mt Carmel 0-7 180 
    
    Senior Teen Veteran -C 
    1. Fillmore 4-0 640 
    2. Oakdale 3-1 580 
    3. Decatur 2-2 440 
    4. Winona Lake 1-3 240 
    5. Mt Carmel 0-4 20 
    
    Senior Teen Rookie 
    1. Witchita 7-0 1220 
    2. Oakdale 5-2 820 
    3. Anderson 5-2 860 
    4. Alton 4-3 940 
    5. Kokomo 3-4 760 
    6. Greenville 3-4 800 
    7. Champaign 1-6 520 
    8. John Wesley 0-7 120 
    
    Young Teen Veteran-A 
    1. Alton 3-1 620 
    2. Greenville 1 3-1 640 
    3. Richland 2-2 560 
    4. Cowden 1-3 300 
    5. Greenville 2 1-3 380 
    
    Young Teen Veteran -B 
    1. John Wesley 6-0 980 
    2. Bloomington 4-2 560 
    3. Vincennes 4-2 520 
    4. Champaign 1 3-3 560 
    5. Northside 3-3 560 
    6. Champaign 2 1-5 220 
    7. Aldersgate 0-7 20 
    
    Young Teen Rookie -A   
    1. John Wesley 1 6-0 1020 
    2. Fillmore 5-1 1040 
    3. Decatur 3-3 820 
    4. Woodstock 1 3-3 580 
    5. Vincennes 3-3 480 
    6. Alton 1-5 420 
    7. Champaign 0-6 320 
    
    Young Teen Rookie -B 
    1. Bedford 6-1 980 
    2. McPherson 6-1 1040 
    3. Woodstock 2 5-2 800 
    4. Winona Lake 4-3 760 
    5. Aldersgate 3-4 720 
    6. Manhattan 3-4 700 
    7. Witchita 1-6 480 
    8. Greenville 0-7 60 
    
    Young Teen Rookie -C 
    1. John Wesley 2 7-0 1000 
    2. Woodstock 3 6-1 640 
    3. Olathe 5-2 580 
    4. Kokomo 4-3 420 
    5. West Morris 2-5 320 
    6. Cowden 1 2-5 300 
    7. Rushville 2-5 220 
    8. Aurora 0-7 120 
    
    Young Teen Rookie -D 
    1. Cowden 2 7-0 620 
    2. Bloomington 6-1 380 
    3. Mooresville 5-2 800 
    4. Griffith 4-3 420 
    5. Burlington 2-5 80 
    6. Richland 2-5 240 
    7. Centralia 1-6 140 
    8. Mt. Carmel 1-6 20 
    
    Senior Teen Veteran Invidual Competition 
    1. Andrew Mueller (Alton) 
    2. Adam King (Vincennes) 
    3. David Swank (Vincennes) 
    4. Lydia Scandrett (Alton) 
    5. Brian Bither (John Wesley) 
    6. Blake Houghtaling (Vandalia) 
    
    Senior Teen Rookie Individual Competition 
    1. Willow Hendrick (Rushville) 
    2. Jessica Briggs (Greenville) 
    3. Billy Silcott (Bedford) 
    4. Kirsten Walsh (Oakdale) 
    5. Theresa Cramer (Oakdale) 
    6. Jamel Clanton (Oakdale) 
    
    Young Teen Veteran Individual Competiton 
    1. Ashley Head (Bedford) 
    2. David Colgan (Anderson) 
    3. Tiffany Sanders (Greenville) 
    4. Nathan Scandrett (Alton) 
    5. Stephen Hopper (Fillmore) 
    6. Scott Lambert (Richland) 
    
    Young Teen Rookie - A  Individual Competition 
    1 Amy Bither (John Wesley) 
    2. Richard McCane (Fillmore) 
    3. Merlin Enright (Champaign) 
    4. Heath Osborne (Bedford) 
    5. Bryce Ball (Decatur) 
    6. Evan Romack (Decatur) 
    
    Young Teen Rookie - B Infividual Competition 
    1. Brent Crandall (Witchita) 
    2. Amy Crandall (Witchita) 
    3. Daniel Moraine (McPherson) 
    4.Brian Elsasser (Richland) 
    5. John Miller (John Wesley) 
    6. Bethany Siwek (Woodstock) 
						
						

Last Modified: Sunday, 15 February 2015