Free Methodist Bible Quizzing
... God's Word in the Hearts of Teens!        

BQ Info:
   Contacts
   Tourneys
   Brochure/Rules
   2017 Finals
   2017 Quotes
   Hall of Fame
   History
   International
   Quiz Cycle

BQ Stats:
   Index
   2016 Finals

BQ Store:
   Study Supplies
   Question Sets
   Quiz Hardware
   Quiz Software

BQ Links:
   FM Quizzing
   FM Colleges
   Social Media
   Concordance

BQ Multimedia:
   Finals Photos
   Videos
   Audio
Tuesday, 25 July 2017
S T A T I S T I C S :

December 2003


STATISTICS:  Below are statistics from recent tournaments across the
United States:

************************
WESTERN REGIONAL QUIZ
November 29, 2003 - Azusa, CA - Hebrews 1-10
Tournament coordinators: Alan Noble, Rita Kramer
(14 quizzers and 6 teams from 5 churches in 3 states)

Team Competition:
(1)  Mountain Creek, WA.  5-0  (172)
(2)  Redlands-1, CA           3-2  (152)
(3)  Willamina, OR.            4-2  (160)
(4)  Azusa, CA,                 3-3  (73)
(5)  Victorville, CA             1-4  (60)
(6)  Redlands-A, CA           0-5  (40)

Ben Logan of Redlands quizzed out in every quiz.  The top 3 quizzers were:

(1)  Ben Logan (Redlands)  500 points (53 q.) Ave quiz out = 10.6
(2)  Amanda Woodward (Willamina)  500 points (72 q.) Ave quiz out = 14.4
(3)  Rachelle Bartholomew (Mtn Crk) 420 points (62 q.) Ave quiz out = 14.8

Individual Competition:
(1)  Meredith Lockwood  (Willamina, OR)               80
(2)  Rachelle Bartholomew (Mountain Creek, WA)   70
(3)  Rebekah Bartholomew (Mountain Creek, WA)  40
(4)  Amanda Woodward (Willamina, OR)                30
(5)  Ben Logan (Redlands, CA)                             20
(5)  Melissa Logan (Redlands, CA)                         20

Consolation Individual Round:
(1)  Jeff Brock  (Redlands, CA)         100/13
(2)  Becca Shryock (Azusa, CA)        100/18
(3)  Amber Flint (Redlands, CA)          20
(3)  Melissa Morris (Redlands, CA)        20
(3)  Paris Sayles (Azusa, CA)               20

************************
NORTH CENTRAL BIBLE QUIZ
December 6, 2003 -- Beloit, WI - Hebrews 1-10
Tournament Coordinators: Mike Hopper & Darrell Arms

Senior Teen Group 1:
(1) Fillmore, MN 4-0 660
(2) Richland, IL 3-1 660
(3) Woodstock, IL 2-2 640
(4) Fillmore, MN 1-3 480
(5) Rushville, IL 0-4 260

Senior Teen Group 2:
(1) Woodstock, IL 2-0 240
(2) Monee, IL 1-1 140
(3) Burlington, IA 0-2 80

Young Teen Group 1:
(1) Monee, IL 3-0 600
(2) Beloit, WI 2-1 440
(3) Richland, IL 1-2 160
(4) Aurora, IL 0-3 60

Young Teen Group 2:
(1) Richland, IL 3-0 500
(2) Aurora, IL 2-1 80
(3) Monee, IL 1-2 140
(4) Chicago (Open Door), IL 0-3 40

Senior Teen Veteran Individuals:
(1) Jon Shinabarger (Wood) 100 (14)
(2) Eric Elsasser (Rich) 100 (15)
(3) Thomas Johnson (Wood) 60
(4) Dusti Hendicks (Rush) 20
(5) Nathan Cooper (Wood)

Young Teen Veteran Individuals:
(1) Stephen Hopper (Fill) 80
(2) Luke Lubahn (Fill) 60
(3) Brett Krantz (Mon) 50
(4) Jordan Benike (Fill) 40
(5) Brian Elsasser (Rich) 20
(6) Tyler Kirkham (Rush)

Rookie Individuals:
(1) Brandon Krantz (Mon) 100
(2) Ally Arms (Bel) 80
(3) Angella Arms (Bel) 60
(4) Kurtis Harcey (Fill) 20
(5) Matt Elsasser (Rich)
(5) Stephanie Selhaussen (Bel)

************************
GENESUS QUIZZING
December 6, 2003 - Batavia, NY - Hebrews 1-10
Tournament Coordinators: Eric Young & Jon Hess

SENIOR TEEN VETERAN QUIZZING
1. Gowanda, NY--2 7-0 157ppq
2. Pearce (North Chili), NY 6-1 137ppq
3. Albion, NY--1 6-1 131ppq
4. Albion, NY--2 4-3 109ppq
5. New Hope (Rochester), NY 4-3 109ppq
6. Ricelawn (Welland), ON 3-4 109ppq
7. Brockport, NY 2-5 86ppq
8. Gowanda, NY--3 1-5 77ppq
9. Gowanda, NY--1 1-5 50ppq
10. Northgate (Batavia), NY 0-7 17ppq

SENIOR ROOKIE/YOUNG VETERAN QUIZZING
1. Brockport, NY 5-0 212ppq
2. Albion, NY 5-0 156ppq
3. Gowanda, NY--1 4-1 188ppq
4. Heart & Soul (Rochester), NY 3-2 148ppq
5. Gowanda, NY--2 3-2 80ppq
6. New Beginnings (Oneida), NY--1 2-3 120ppq
7. New Beginnings (Oneida), NY--2 1-4 76ppq
8. Gowanda, NY--3 1-4 32ppq
9. Park Ridge (Rochester), NY 1-4 20ppq
10. E. Randolph, NY 0-5 36ppq

YOUNG TEEN ROOKIE QUIZZING
1. Brockport, NY--1 6-0 150ppq
2. Pearce (North Chili) 5-1 153ppq
3. Yorkshire, NY 5-1 130ppq
4. Northgate (Batavia), NY 4-2 163ppq
5. Cattaraugus, NY 4-2 147ppq
6. Gowanda, NY--1 4-2 130ppq
7. Brockport, NY--2 4-2 147ppq
8. Albion, NY 3-3 123ppq
9. Gowanda, NY--2 3-3 103ppq
10. E. Randolph, NY 2-4 87ppq
11. Park Ridge (Rochester), NY--1 1-5 87ppq
12. New Hope (Rochester), NY 1-5 53ppq
13. New Beginnings (Oneida), NY 0-6 33ppq
14. Park Ridge (Rochester), NY--2 0-6 23ppq

Senior Teen Veteran Individuals
1. Samuel Lagace, Ricelawn - 10
2. Eric Liddle, Albion - 15
3. Julia Szymanski, Gowanda
4. Joanna Stewart, Pearce
5. Elizabeth Thrush, Gowanda
6. Erin Hirschman, Gowanda

Senior Rookie/Young Veteran Individuals
1. Sarah Stephenson, Brockport - 9
2. Stephanie Cockrell, Pearce - 19
3. Ethan Bannister, Albion
4. Liasor Daniel, Heart & Soul
5. Ashley Tallchief, Gowanda
6. Yolanda Gambino, Gowanda

Young Teen Rookie Individuals
1. Zack Olson, Brockport - 9
2. Allen Barrter, New Hope
3. Jacob Liddle, Albion
4. Luke LaQuay, Cattaraugus
5. Frank Hawkins, Cattaraugus
6. Elizabeth Hess, Brockport

notes:
* We had 109 quizzers on 34 teams from 13 churches.
* 31 quizzers quizzed out at least one time.  The following quizzers quizzed
out each round they were in:
    Sam Lagace, Ricelawn - 9
    Stephanie Cockrell, Pearce - 9
    Zack Olsen, Brockport - 8
    Sarah Stephenson, Brockport - 7
* 75 of 109 quizzers knew their quotes for the month.
* Top performers for the day:
    STV: Sam Lagace, Ricelawn - 10.34ppqi and Stephanie Cockrell, Pearce -
9.57ppqi
    SRYV: Sarah Stephenson, Brockport - 11.29ppqi and Liasor Daniel, Heart &
Soul - 8.57ppqi
    YTR: Zack Olsen, Brockport - 11.27ppqi and Jacob Liddle, Albion -
8.84ppqi
* All of the lastest stats can be found at www.nequiz.org.

************************
NORTH MICHIGAN CONFERENCE
December 13, 2003 - Stanwood, MI - Hebrews 1-10
Tournament Coordinator:  Sue Main
(22 quizzers on 8 teams from 4 churches)
(17 of the 22 earned the Memory Verse Award by knowing all 5 memory verses
for the month)

"A" Division:
(1)  Hastings I (YTV) 3-0 540 points
(2)  Lakeview (STV) 1-2 440 points
(3)  Hastings II (YTV) 1-2 360 points
(4)  Evart (STV)  1-2 320 points

"B" Division:
(1)  Evart (YTR)  2-1 340 points
(2)  Lakeview ZB 2-1 380 points
(3)  Mancelona  1-2 360 points
(4)  Evart (YTV)  1-2 220 points

Senior Teen Veteran Individual Competition:
(1)  Leslie Atherson  (Evart)  100/7
(2)  Jacob Quisenberry (Lakeview) 100/17
(3)  Erin Duffy  (Evart)  60/20
(4)  Jon Nelson  (Lakeview) 20/20
(5)  Magan Quisenberry (Lakeview) ---

Young Teen Veteran Individual Competition:
(1)  Amanda Pierson (Hastings) 100/7
(2)  Patrick Gillespie (Hastings) 100/16
(3)  Hannah Buckles (Hastings) 100/17

Young Teen Rookie Individual Competition:
(1)  Kristen Engeland (Evart)  100/10
(2)  Andy Sweeny (Hastings) 100/14
(3)  Zac Crater  (Lakeview) 100/16
(4)  Amber Elder (Mancelona) 100/17
(5)  Bekah Quisenberry (Lakeview) 100/18
(6)  Michelle Bullock (Evart)  40/20
(7)  Lexie Mallo  (Evart)  ----

*******************
WABASH QUIZ
December 6, 2003 - Anderson, IN - Hebrews 1-10

Senior Teen Veteran - A Division  Record Points
1 John Wesley, Indianapolis, IN 6/0 1040
2 Vincennes, IN 4/1 980
3 Bedford, IN 2/3 860
4 Decatur, IL 1/5 740
5 Anderson Wesley, Anderson, IN 1/4 580

Senior Teen Veteran B Division  Record Points
1 Bloomington, IN 5/0 880
2 Aldersgate, Indianapolis, IN 4/1 600
3 Bedford, IN 3/2 520
4 Champaign, IL 1/4 360
5 Mooresville, IN 1/4 240
6 Kokomo, IN 1/4 340

Young Teen Veteran  A Division  Record Points
1 John Wesley, Indianapolis, IN 6/0 1240
2 Decatur, IN 4/2 960
3 Bedford, IN 2/4 800

Young Teen Rookie A Division  Record Points
1 Bedford, IN 5/1 940
2 Anderson Wesley, Anderson, In 3/3 820
3 Vincennes, IN 1/5 720

Young Teen Veteran B Division  Record Points
1 Champaign, IL 5/0 960
2 Bedford, IN 4/1 840
3 John Wesley, Indianapolis, IN 3/2 840
4 Light & Life, Indianapolis, IN 2/3 560
5 Winona Lake, IN 1/4 140
6 Champaign, IL 0/5 120

Young Teen Rookie B Division  Record Points
1 Bloomington, IN 5/0 740
2 Aldersgate, Indianapolis, IN 3/2 620
3 Bridgeport, IL 3/2 480
4 Champaign, IL 3/2 440
5 Kokomo, IN 1/4 120
6 Spraytown, IN 0/5 60

Senior Teen Veteran - Individual Finals
1 Brian Bither - John Wesley, Indianapolis, IN
2 Adam King - Vincennes,  IN
3 Derek Cox - Bedford, IN
4 Ashley Head - Bedford, IN
5 Sarah Arnold - John Wesley, Indianapolis, IN
6 David Colgan - Anderson Wesley, Anderson, IN

Senior Teen Rookie - Individual Finals
1 Tressa Stanley - Decatur, IL
2 Brock Fields - Bedford, IN

Young Teen Veteran - Individual Finals
1 Ryan McGiffen - Vincennes, IN
2 Amy Bither - John Wesley, Indianapolis, IN
3 Jonathan Hose - Vincennes, IN
4 Hannah Yochum - Vincennes, IN
5 Jonathan Class - John Wesley, Indianapolis, IN
6 Evan Romack - ?

Young Teen Rookie - Individual Finals
1 Roz Turner - Bedford, IN
2 Miriam Burkhardt - John Wesley, Indianapolis, IN
3 Katie Colgan - Anderson Wesley, Anderson, In
4 Jonathan Coates - Aldersgate, Indianapolis, In
5 Nathan Pratt - Bloomington, IN
6 Tanner Bouchie - Vincennes, IN



						
						
						

Last Modified: Sunday, 15 February 2015