Free Methodist Bible Quizzing
... God's Word in the Hearts of Teens!        

BQ Info:
   Contacts
   Tourneys
   Brochure/Rules
   2017 Finals
   2017 Quotes
   Hall of Fame
   History
   International
   Quiz Cycle

BQ Stats:
   Index
   2016 Finals

BQ Store:
   Study Supplies
   Question Sets
   Quiz Hardware
   Quiz Software

BQ Links:
   FM Quizzing
   FM Colleges
   Social Media
   Concordance

BQ Multimedia:
   Finals Photos
   Videos
   Audio
Saturday, 22 July 2017
S T A T I S T I C S :

January 2004


TOURNAMENT STATISTICS:

EAST & SOUTHERN MICHIGAN QUIZ
December 13, 2003 - Holland, OH - Hebrews 1-10
Director Sylvia Stevenson

Senior Teen Veteran Div A
1 Spring Arbor    3-1  660
2 West Branch    3-1  640
3 Dearborn         2-2   540
4 Spring Arbor    2-2   580
5 Holland, OH      0-4   380

Senior Teen Veteran Div B
1 Clarkston        4-1     660
2 Westland        4-1     700
3 Alpena            3-2     720
4 Spring Arbor   3-2     460
5 Clarkston        2-3     320
6 Spring Arbor   0-5     180

Young Teen Veteran
1 Kalamazoo     4-1     740
2 Spring Arbor  4-1     620
3 Bad Axe         2-3     340
4 Clarkston        2-3    380
5 Holland, OH    1-4    360
6 Stone Haven   1-4    240

Young Teen Rookie-after a play off
1 West Branch    4-1    740
2 Spring Arbor     4-1    680
3 Dearborn          4-1    680
4 Westland          2-3    680
5 Clarkston          3-2    440
6 Spring Arbor     1-4    360
7 Alpena              1-4    400
8 Green Oak        0-5    120

Individuals
Senior Teen
1 Andrea Schreffler   100/9  West Branch
2 Dan Walters           100/15 Dearborn
3 Matt Dickinson        100/17 Hastings
4 Daniel Rubio             40     Spring Arbor
5 Anna Zenz                20     Spring Arbor
6 Scott Bigger             10      Clarkston

Young Teen Veteran
1 Courtney David      100/6   West Branch
2 Rebecca Rhodes    100/11 Kalamazoo
3 Kelly Reeves            80      Spring Arbor
4 Kim Bratt                 60      Dearborn
5 Laurnen Moore        40      Clarkston
6 Natalie Geis               0      Holland

Young Teen Rookie
1 Steven Reeves        100/16  Spring Arbor
2 Savanna Bedtelyon  100/18  West Branch
3 Michael Bratt             60       Dearborn
4 Danile Pauley            40-9    Kalamazoo
5 Rebecca Henke         40-10  Westland
6 Angie Rubio               20       Spring Arbor

*********************
GREAT PLAINS QUIZ
 January 3, 2004 - McPherson, KS - Hebrews 1-12
Tournament Director:  Allan Lankford
(12 Teams, 5 Churches)

Rookie Division
1) McPherson, KS I 4-0 440
2) Wichita III, KS 3-1 660
3) Wichita I, KS 4-1 620
4) Midwest City, OK 1-3 320
5) McPherson II, KS 2-3 480
6) Wichita II, KS 1-3 140
6) Mapleview, NE 0-4 100

Veteran Division
1) Wichita IV, KS 0-4 60
2) McPherson III, KS 1-3 220
3) Lawrence, KS 3-1 640
4) McPherson IV, KS 3-1 620
5) Wichita V, KS 3-1 480

Rookie Individuals
1) Marilyn Gillis 100 17 17
2) Grant Harmon 80 20 18
3) Hannah Copeland 40 20 11
4) Matt Borger 40 20 20
5) David Hubbs 0 20
5) Christian Kindel 0 20

Veteran Individuals
1) Bryce Landon 100 10 10
2) Brianna Landon 100 19 19
3) Garrett Harmon 60 20 20
4) Lisa Hall 40 20 13
4) Jonathan Craig 20 20 17
4) Daniel Moraine 0 20

*********************
NORTH CENTRAL QUIZ
January 10, 2004 - Woodstock, IL - Hebrews 1-12
Tournament Coordinators: Mike Hopper, Pam Cooper, & Bryan Foster

Senior Teen Division # 1:
(1) Fillmore, MN 3-0 580
(2) Richland, IL 2-1 500
(3) Woodstock, IL 1-2 440
(4) Fillmore, MN 0-3 220

Senior Teen Division # 2:
(1) Woodstock, IL 2-0 380
(2) Monee, IL 1-1 160
(3) Burlington, IA 0-2 40

Young Teen:
(1) Beloit, WI 5-0 840
(2) Monee, IL 4-1 560
(3) Richland, IL 3-2 700
(4) Monee, IL 2-3 600
(5) Richland, IL 1-4 200
(6) Aurora, IL 0-5 120

ST Veteran Individual Comp:
(1) Eric Elsasser (Richland) 100
(2) Sarah Hopper (Fillmore) 60
(2) Thomas Johnson (Woodstock) 60
(4) Jon Shinabarger (Woodstock) 50
(5) Luke Lubahn (Fillmore)
(5) Scott Lambert (Richland)

YT Veteran Individual Comp:
(1) Stephen Hopper (Fillmore) 100
(2) Brian Elsasser (Richland) 80
(3) Jim Phillips (Monee) 60
(4) Bethany Siwek (Woodstock) 20
(5) Kathy Lubahn (Fillmore)
(5) Mariah Phillips (Monee)

Rookie Individual Comp:
(1) Brandon Krantz (Monee) 100
(2) Angella Arms (Beloit) 60
(3) Stephanie Sellhausen (Beloit) 40
(4) Ally Arms (Beloit) 20
(4) Drew Elsasser (Richland) 20
(6) Evan Cervantes (Monee)

**********************
GATE-BASH QUIZ
January 10, 2004 - Vincennes, IN - Hebrew 1-12

Senior Teen Veteran - A Division RecordPointsThis Division had 2 divisions
with
1 Vincennes, IN 5/11020 a play off.
2 John Wesley, Indianapolis, IN 5/11080
3 Bedford, IN 5/11060
4 Vandalia, IL 3/3940
5 Alton, IL 4/2960
6 Spring Arbor, MI 2/4760
7 Decatur, IL 1/4500
8 Spring Arbor, MI 2/3680
9 Greenville, IL 1/4480
10 Greenville, IL 0/5360

Senior Teen Veteran B DivisionRecord Points
1 Bedford, IN 7/01440
2 Bloomington, IN 6/11000
3 Aldersgate, Indianapolis, IN 5/2800
4 Rushville, IL 4/3820
5 Petersburg, IN 2/5720
6 Greenville, IL 2/5720
7 Mooresville, IN 1/6520
8 Champaign, IL 1/6680

Senior Teen RookieRecord Points
1 Bedford, IN 6/0 1160
2 Alton, IL 1/5380
3 West Morris St. Indianapolis, IN 0/6260

Young Teen Veteran A DivisionRecordPoints
1 John Wesley, Indianapolis, IN 5/11180
2 Alton, IL 3/31040
3 Decatur, IL 3/3880
4 Champaign, IL 3/3860

Young Teen Veteran B DivisionRecordPoints
1 John Wesley, Indianapolis, IN 7/01160
2 Bedford, IN 5/11140
3 Salem, IL 4/2500
4 Anderson, IN 3/3740
5 Bloomington, IN 3/3680
6 Light & Life, Indianapolis, IN 2/4700
7 Champaign, IL 1/4460
8 Springfield, IL 1/5400
9 Mooresville, IN 1/5380

Young Teen Rookie - Division 1RecordPoints
1 Bedford, IN 7/01520
2 Aldersgate, Indianapolis, IN 3/4700
3 Taylorville, IL 5/2840
4 Bridgeport, IL 4/3760
5 Champaign, IL 2/4460
6 St. Francesville, IL 0/5200

Young Teen Rookie - Division 2RecordPoints
1 Bloomington, IL 5/1840
2 Alton, IL 4/2840
3 Decatur, IL 1/4300
4 Greenville, IL 2/3420
5 Columbus, IN 0/5280

Senior Teen Veteran A - Individual Finals
1 Nathan Scandrett, Alton, IL
2 Ashley Head, Bedford, IN
3 Daniel Rubio, Spring Arbor, MI
4 Matthew Dickinson, Spring Arbor, MI
5 Derek Cox, Bedford, IN
6 Blake Houghtaling, Vandalia, IL

Senior Teen Veteran B / Senior Teen Rookie - Individual Finals
1 Maggie Jones, Bedford, IN
2 Tressa Stanley, Decatur, IL
3 David Ingalls, Bedford, IN
4 Emily Iler, Greenville, IL
5 Andrew Nithcman, Taylorville, IL
6 Lance Newton, Mooresville, IN

Young Teen Veteran A - Individuals Finals
1 Amy Bither, John Wesley, Indianapolis, IN
2 Jonathan Hose, Vincennes, IN
3 John Miller, John Wesley, Indianapolis, IN
4 Ryan McGiffen, Vincennes, IN
5 Kyle Sanders, John Wesley, Indianapolis, IN
5 Kayci Silcott, Bedford, IN

Young Teen Veteran B - Individuals Finals
1 Josh Dusseau, Bloomington, IN
2 Abby Pratt, Bloomington, IN
3 Nathan Yardy, Champaign, IL
4 Merlin Enright, Champaign, IL
5 Reed Lape, Salem, IL
6 Kent Wohlberg, Anderson, IN

Young Teen Rookie - Individual Finals
1 Megan Cox - Bedford, IN
2 Nate Head - Bedford, IN
3 Miriam Burkhardt, John Wesley, Indianapolis, IN
4 Roz Turner, Bedford, IN
5 Tanner Bouchie, Vincennes, IN
5 Jonah Breeden, Bloomington, IN

*********************
PACIFIC NORTHWEST QUIZ
January 10, 2004 - Shoreline, WA
Hebrews 1-12 (Teens),  Hebrews 10:19-30, 11-13, I Peter 1-2 (Juniors)
Tournament coordinators: Dan Bartholomew & Dave Clark
(80 quizzers and 25 teams from 10 churches)

Senior Teen Veteran Division:
(1)  Auburn, Wa. 'A'  5-0  (980)
(2)  Everett, Wa.  3-2  (760)
(3)  Mountain Creek, Wa.  3-2   (600)
(4)  Burien, Wa.  2-3  (640)
(5)  Northern Peaks, Wa.  1-4  (500)
(6)  Auburn , Wa. 'B'  1-4  (480)

Young Teen Veteran 'A' Division:
(1)  Everett, Wa.  5-0  (740)
(2)  Longview, Wa.  4-1  (680)
(3)  Mountain Creek, Wa.  3-2  (580)
(4)  Auburn, Wa.  2-3  (660)
(5)  Shoreline, Wa.  1-4  (480)
(6)  Timberlake, Wa.  0-5  (540)

Young Teen Veteran 'B' Division:
(1)  Shoreline, Wa.  6-0  (1000)
(2)  Everett, Wa. 'D'  5-1  (880)
(3)  Everett, Wa. 'C'  3-3  (600)
(4)  Everett, Wa. 'B'  2-4  (440)
(5)  Northern Peaks, Wa.  1-5  (500)
(6)  Burien, Wa.  1-5  (400)

Junior Division:
(1)  Rainier Avenue, Wa. 'X'  5-1  (980)
(2)  Lakeview, Wa.  4-1  (920)
(3)  Timberlake, Wa.  4-1  (800)
(4)  Northern Peaks, Wa.  2-3  (520)
(5)  Burien, Wa.  2-3  (580)
(6)  Rainier Avenue, Wa. 'Y'  1-4  (300)
(7)  Auburn, Wa.  0-5  (100)

Senior Teen Veteran Individuals:
(1)  Annie Haight  (Shoreline, Wa.)  100 (14)
(2)  Amy Birk  (Auburn, Wa.)  100  (16)
(3)  Beth Rorabaugh  (Burien, Wa.)  40
(4)  Bernie Botz (Auburn, Wa.)  30
(5)  Tim Bilbro  (Mountain Creek, Wa.)
(6)  Phillip Nelson  (Northern Peaks, Wa.)

Young Teen Veteran Individuals:
(1)  Bridgette Lorenzen  (Auburn, Wa.)  100  (7)
(2)  Katie Breysse  (Everett, Wa.)  100  (19)
(3)  Joey Lince  (Shoreline, Wa.)  60
(4)  Lynne Haight  (Shoreline, Wa.)  40
(5)  Kiri Horton  (Shoreline, Wa.)  20
(6)  Charles Schaefer  (Burien, Wa.)

Teen Rookie Individuals:
(1)  Julia Hurt  (Everett, Wa.)  100  (15)
(2)  Tony Taylor  (Everett, Wa.)  100  (19)
(3)  Amy Thompson  (Longview, Wa.)   60
(4)  Heather Earp  (Shoreline, Wa.)  60  (23)
(5)  Julia Corey  (Everett, Wa.)  40  (23)

Junior Veteran Individuals:
(1)  Stefan Carey  (Burien, Wa.)  100  (11)
(2)  Rachel Olson  (Northern Peaks, Wa.)  100  (14)
(3)  Mackenzie Knott  (Auburn, Wa.)  60
(4)  Stephen Griffin  (Northern Peaks, Wa.)

Junior Rookie Individuals:
(1)  Wesley Higbee (Rainier Avenue, Wa.)  100  (7)
(2)  Jordan McKinney  (Lakeview, Wa.)  100  (19)
(3)  Garret  Duguay  (Lakeview, Wa.)  60
(3)  Colby Kyes  (Lakeview, Wa.)  60
(5)  Michael McCardle  (Lakeview, Wa.)  40
(6)  Stephen Hasslinger  (Timberlake, Wa.)

*********************
NORTH MICHIGAN CONFERENCE
January 10, 2004-Lakeview, Michigan - Hebrews 1-12
Tournament Coordinator: Sue Main
(25 quizzers on 9 teams from 4 churches)
(19 of the 25 earned the Memory Verse Award by knowing all memory verses for
the month)

Senior Teen:
(1) Evart, MI  2/0
(2) Hastings, MI  1/1
(3) Lakeview, MI  0/2

Young Teen :
(1) Hastings  5/0
(2)  Lakeview  4/1
(3)  Evart YTV  2/3 600 points
(4)  Evart YTR  2/3 540 points
(4)  Mancelona YTR 2/3 480 points
(5)  Mancelona YTV 1 /4

Senior Teen Veteran Individual Competition:
(1) Jacob Quisenberry (Lkvw) 100/8
(2) Leslie Atherton (Evart) 100/12
(3) Erin Duffy  (Evart) 80/20
(4) Magan Quisenberry (Lkvw) 60
(5) Jon Nelsen  (Lkvw) 10

Young Teen Veteran Individual Competition:
(1) Amanda Pierson (Hast.) 100/8
(2) Patrick Gillespie (Hast.) 100/13
(3) Hannah Buckles (Hast.) 40

Young Teen Rookie Individual Competition:
(1)  Zac Crater  (Lkvw)  100/16
(2)  Kristen Engeland (Evart)  100/17
(3)  Andy Sweeny (Hast.)  100/18
(4)  Bekah Quisenberry (Lkvw)  80
(5)  Michelle Bullock (Evart)  60
(6)  Steven Crater (Lkvw)  40
(7)  Amber Elder (Manc)  40

*********************
EAST & SOUTHERN MICHIGAN QUIZ
January 10, 2004 - Green Oak, MI - Hebrews 1-12
Director Sylvia Stevenson

Senior Teen Vet A Division
1 West Branch, MI     5-0       1020
2 Dearborn, MI          4-1         780
3 Holland, OH            3-2         820
4 Clarkston, MI          2-3         580
5 Westland, MI          1-4         440
6 Spring Arbor, MI     0-5         240

Senior Teen Vet B Division
1 Alpena, MI             4-1           760
2 Clarkston, MI         4-1            580
3 Spring Arbor, MI    3-2            680
4 Spring Arbor, MI    3-2            540
5 Holland, OH           1-4            520
6 Stone Haven, MI     0-5           280

After Play off
Young Teen Veteran
1 Kalamazoo, MI       5-0            840
2 Spring Arbor, MI     3-2           600
3 Spring Arbor, MI     3-2           720
4 Clarkston, MI          3-2           560
5 Holland, OH            3-2           420
6 Bad Axe, MI           1-4           180
7 Lapeer, MI             2-3           200
8 Stone Haven, MI     0-5           80

After Play off
Young Teen Rookie
1 Westland, MI          5-0           840
2 Spring Arbor, MI     4-1           620
3 Dearborn, MI          3-2           640
4 Alpena, MI              2-3           520
5 West Branch, MI     3-2           740
6 Clarkston, MI          2-3           400
7 Spring Arbor, MI     1-4           320
8 Green Oak, MI        0-5           220

Senior Teen Individuals
1 Dan Walters, Dearborn                 100/10
2 Andrea Schreffler, West Branch    100/14
3 Scott Bigger, Clarkston                   80
4 David Sellers, West Branch            70
5 Susie Morrisey, Spring Arbor         20
6 Cory Simonds, Dearborn              -60

Young Teen Veterans Individuals
1 Courtney David, West Branch         100/13
2 Rebecca Rhodes, Kalamazaoo        100/18
3 Kelley Reeves, Spring Arbor             80
4 Lauren Moore, Clarkston                  40
5 Kim Bratt, Dearborn                         30
6 Julie Rubio, Spring Arbor                 20

Young Teen Rookie Individuals
1 Savannah Bedtelyon, West Branch     100/16
2 Steven Reeves, Spring Arbor              100/19
3 Michael Bratt, Dearborn                       60
4 Matthew Durfee, West Branch              40
5 Daniel Pauley, Kalamazoo                    40
6 Rachel Kulaga, Spring Arbor                 20

Quiz outs every round
Andrea Schreffler, West Branch
Dan Walters, Dearborn
Liz Posadry, Holland
Scott Bigger, Clarkston
Hilary Geis, Holland
Rebecca Rhodes, Kalamazoo

*********************
FLORIDA QUIZ
January 31, 2004 - Holiday, FL - Hebrews 9-12
Tournament Coordinator:  Don Kaufmann

Hebrews 9-10 Competition:
(1)  Kissimmee, FL
(2)  Holiday, FL

Hebrews 9-10 Individuals:
(1)  Daniel Kaufmann (K)
(2)  Rich Feeney (H)
(3)  Desiree Baskins (H)

Hebrews 11-12 Competition:
(1)  Kissimmee, FL
(2)  Holiday, FL

Hebrews 11-12 Individuals:
(1)  Daniel Kaufmann (K)
(2)  Janelle Kaufmann (K)
(3)  Desiree Baskins (H)


						
						
						

Last Modified: Sunday, 15 February 2015