Free Methodist Bible Quizzing
... God's Word in the Hearts of Teens!        

BQ Info:
   Contacts
   Tourneys
   Brochure/Rules
   2017 Finals
   2017 Quotes
   Hall of Fame
   History
   International
   Quiz Cycle

BQ Stats:
   Index
   2016 Finals

BQ Store:
   Study Supplies
   Question Sets
   Quiz Hardware
   Quiz Software

BQ Links:
   FM Quizzing
   FM Colleges
   Social Media
   Concordance

BQ Multimedia:
   Finals Photos
   Videos
   Audio
Tuesday, 25 July 2017
S T A T I S T I C S :

February 2004


TOURNAMENT STATISTICS FROM AROUND THE UNITED STATES

************************
GENESUS QUIZZING
January 10, 2004 - North Chili, NY - Hebrews 1-12
Tournament Coordinators: Eric Young and Kyle Anderson

Senior Teen Veteran Team
1. Brockport, NY 6-0 173.33ppq
2. Pearce (North Chili), NY 5-1 156.67ppq
3. Gowanda, NY--2 5-1 150.00ppq
4. Ricelawn (Welland), ON 3-3 133.33ppq
5. Albion, NY--1 2-4 103.33ppq
6. New Hope (Rochester), NY 2-4 93.33ppq *beat Albion 2
7. Albion, NY--2 2-4 100.00ppq
8. Gowanda, NY--3 1-5 83.33ppq *beat Gowanda 1
9. Gowanda, NY--1 1-5 86.67ppq

Senior Rookie/Young Veteran Team
1. Gowanda, NY--1 6-0 223.33ppq
2. Pearce (North Chili), NY 5-1 153.33ppq
3. Heart & Soul (Rochester), NY 5-1 123.33ppq
4. Albion, NY 4-2 90.00ppq
5. New Beginnings (Oneida), NY--2 4-3 114.29ppq
6. New Hope (Rochester), NY 3-3 83.33ppq
t7. Gowanda, NY--2 3-4 100.00ppq *beat Gowanda 3
t7. New Beginnings (Oneida), NY--1 2-4 100.00ppq *beat Gowanda 3
9. Gowanda, NY--3 2-4 103.33ppq
10. Park Ridge (Rochester), NY 1-6 34.29ppq
11. E. Randolph, NY 0-7 11.43ppq

Young Teen Rookie Team
1. Northgate (Batavia), NY 6-0 173.33ppq
2. Brockport, NY--2 6-0 160.00ppq
3. Park Ridge (Rochester), NY--2 5-1 156.67ppq
4. Cattaraugus, NY 5-1 146.67ppq
5. Yorkshire, NY 4-2 130.00ppq
6. Gowanda, NY--1 4-2 120.00ppq
7. Albion, NY 3-3 126.67ppq
8. Gowanda, NY--2 3-3 123.33ppq
9. Pearce (North Chili), NY 2-4 106.67ppq
10. Brockport, NY--1 1-5 50.00ppq
11. New Hope (Rochester), NY 1-5 50.00ppq
12. New Beginnings (Oneida), NY 1-5 26.67ppq
13. Park Ridge (Rochester), NY--1 1-5 20.00ppq
14. E. Randolph, NY 0-6 36.67ppq

Senior Teen Veteran Individuals
1. Oliver Smith, Albion - 12
2. Julia Szymanski, Gowanda - 13
3. Samuel Lagace, Ricelawn
4. Neffee Pinnock, New Hope
5. Elizabeth Thrush, Gowanda
6. Sara Kelley, Gowanda

Senior Rookie/Young Veteran Individuals
1. Sarah Stephenson, Brockport - 14
2. Yolanda Gambino, Gowanda - 17
3. Stephanie Cockrell, Pearce - 20
4. Eric Liddle, Albion
5. Ashley Tallchief, Gowanda
6. Matthew Hess, Brockport

Young Teen Rookie Individuals
1. Zack Olson, Brockport - 6
2. Charles Canon, Northgate - 19
3. Jennifer Cockrell, Pearce - 22
4. Jacob Liddle, Albion
5. Wynn Horton, Yorkshire
6. Cameron Tallchief, Gowanda

Notes:
* 108 quizzers on 34 teams from 13 churches.
* 35 quizzers quizzed out at least one time.
* Top quizzers for the tournament:
  STV - Oliver Smith, Albion - 12.50ppqi, 8 quizouts and Sarah Stephenson,
Brockport - 11.94ppqi, 8 quizouts
  SRYV - Yolanda Gambino, Gowanda - 8.99ppqi, 8 quizouts and Ashley
Tallchief, Gowanda - 6.73ppqi, 7 quizouts
  YTR - Zack Olson, Brockport - 14.29ppqi, 8 quizouts and Charles Canon,
Northgate - 10.39ppqi, 8 quizouts
* Next tournament is on February 7, 2004 at Albion, NY FMC.
* Up-to-date stats on www.nequiz.org.

*********************
GENESUS QUIZZING
February 7, 2004 - Albion, NY - Hebrews-1 Peter 2
Tournament Coordinators: Eric Young, Kyle Anderson & Jon Hess

Senior Teen Veteran Team
1. Pearce (North Chili), NY 4-2 143.33ppq
2. Gowanda, NY--1 4-2 126.67ppq
*beat New Hope
3. New Hope (Rochester), NY 4-2 130.00ppq
4. Gowanda, NY--3 3-3 113.33ppq
5. Gowanda, NY--2 3-3 93.33ppq
6. Brockport, NY 2-4 103.33ppq
7. Albion, NY 1-5 43.33ppq

Senior Rookie/Young Veteran Team
1. Brockport, NY 6-0 210.00ppq
2. Gowanda, NY--1 5-1 160.00ppq
3. Gowanda, NY--2 5-1 130.00ppq
4. Albion, NY 4-2 133.33ppq
5. Pearce (North Chili), NY 3-3 133.33ppq
6. Heart & Soul (Rochester), NY 3-3 110.00ppq
7. Gowanda, NY--3 2-4 106.67ppq
8. New Beginnings (Oneida), NY--2 2-4 70.00ppq
9. New Beginnings (Oneida), NY--1 2-4 33.33ppq
10. Park Ridge (Rochester), NY 1-5 40.00ppq
11. E. Randolph, NY 0-6 16.67ppq

Young Teen Veteran Team
1. Northgate (Batavia), NY 6-0 156.67ppq
2. Albion, NY 5-1 126.67ppq
3. Park Ridge (Rochester), NY--1 5-1 103.33ppq *beat
Gowanda 1
4. Gowanda, NY--1 5-1 116.67ppq
5. Gowanda, NY--2 4-2 106.67ppq
6. Cattaraugus, NY 3-3 100.00ppq
7. Yorkshire, NY 3-3 86.67ppq
8. New Hope (Rochester), NY 3-3 66.67ppq
9. Pearce (North Chili), NY 2-4 93.33ppq
10. Park Ridge (Rochester), NY--2 2-4 33.33ppq
11. Brockport, NY 1-5 66.67ppq
12. New Beginnings (Oneida), NY 0-6 10.00ppq
13. E. Randolph, NY 0-6   6.67ppq

Senior Teen Veteran Individuals
1. Elizabeth Thrush, Gowanda - 13
2. Eric Liddle, Albion - 15
3. Joel Norton, Brockport
4. Garrett Hirschman, Gowanda
5. Amanda Zittel, Gowanda
6. Kim Cooper, Gowanda

Senior Rookie/Young Veteran Individuals
1. Stephanie Cockrell, Pearce - 14
2. Sarah Stephenson, Brockport - 19
3. Yolanda Gambino, Gowanda
4. Ashley Tallchief, Gowanda
5. Mary Stewart, Pearce
6. Lydia Shewan, Pearce

Young Teen Rookie Individuals
1. Zach Olson, Brockport - 7
2. Charles Canon, Northgate - 15
3. Jacob Liddle, Albion - 20
4. Luke LaQuay, Cattaraugus
5. Katie Buettner, Park Ridge
6. Ashley Gambino, Gowanda

Notes:
* Total of 92 quizzers on 31 teams from 12 churches
* 26 quizzers quizzed out at least one time
* Top quizzers for the tournament:
  STV- Stephanie Cockrell, Pearce - 10.40ppqi, 7 quizouts and Neffee
Pinnock, New Hope - 6.75ppqi, 5 quizouts
  SRYV- Sarah Stephenson, Brockport - 10.13ppq, 8 quizouts and Eric Liddle,
Albion - 9.64ppqi, 8 quizouts
  YTR- Charles Canon, Northgate - 10.00ppqi, 8 quizouts and Jacob Liddle,
Albion - 7.88ppqi, 7 quizouts
* Next tournament on March 6, 2004 at Akron, NY FMC.
* Up-to-date statistics available at www.nequiz.org.

*********************
WABASH QUIZ
February 7, 2004 - Columbus, IN - Hebrews 1-13 & I Peter 1-2

Senior Teen Veteran - A Division RecordPoints
1 Vincennes, IN6/11260
2 John Wesley, Indianapolis, IN5/21160
3 Bedford, IN3/41020

Senior Teen Rookie / Young Teen Veteran A Division
Record Points
1 Bedford, IN YTV A3/4880
2 Bedford, IN STR3/41020
3 John Wesley, Indianapolis, IN1/6880

Senior Teen Veteran B DivisionRecord Points
1 Bedford, IN6/01040
2 Bloomington, IN4/2700
3 Aldersgate, Indianapolis, IN4/2660
4 Kokomo, IN3/3 560
5 Petersburg, IN2/4500
6 Mooresville, IN1/5340
7 Champaign, IL1/5360

Young Teen Veteran B DivisionRecordPoints
1 John Wesley, Indianapolis, IN4/1960
2 Champaign I, IL4/1700
3 Bedford, IN4/1620
4 Light & Life, Indianapolis, IN1/4280
5 Mooresville, IN1/4180
6 Champaign II, IL1/4160

Young Teen Rookie DivisionRecordPoints
1 Anderson I, IN4/1740
2 Bloomington, IN4/1600
3 Aldersgate, Indianapolis, IN3/2480
4 Champaign, IL2/3300
5 Bridgeport, IL2/3 380
6 Columbus, IN0/6140

Senior Teen Veteran - Individual Finals
1 Adam King - Vincennes, IN
2 Ashley Head - Bedford, IN
3 Derek Cox, Bedford, IN
4 Buddy Kinman - Petersburg, IN
5 Maggie Jones - Bedford, IN
6 Sarah Arnold - John Wesley, Indianapolis, IN

Senior Teen Rookie - Individual Finals
1 David Ingalls, Bedford, IN
2 Brock Fields, Bedford, IN

Young Teen Veteran - Individuals Finals
1 Amy Bither, John Wesley, Indianapolis, IN
2 Ryan McGiffen, Vincennes, IN
3 Jonathan Class, John Wesley, Indianapolis, IN
4 Janessa Sproles, Bedford, IN
5 Stephen Coates, Aldersgate, Indianapolis, IN
6 Lauren Nugent, Bedford, IN

Young Teen Rookie - Individual Finals
1 Megan Cox - Bedford, IN
2 Jonathan Coates, Aldersgate, Indianapolis, IN
3 Miriam Burkhardt, John Wesley, Indianapolis, IN
4 Jonah Breeden, Bloomington, IN
5 John Harmon, Anderson, IN
5 Caleb Breeden, Bloomington, IN

************************
PACIFIC NORTHWEST QUIZ
February 7, 2004 - Everett, WA
Hebrews 1-13, I Peter 1-2 (Teens),
Hebrews 10:19-39, 11 - 13, I Peter 1-4 (Juniors)
Tournament coordinators: Dan Bartholomew & Dave Clark
(76 quizzers and 25 teams from 11 churches)

Senior Teen Veteran Division:
(1)  Auburn, Wa. 'A'  5-0  (740)
(2)  Burien, Wa. 'A'  4-1  (780)
(3)  Mountain Creek, Wa.  3-2   (520)
(4)  Burien, Wa. 'B'  3-3  (640)
(5)  Everett, Wa.  1-4  (440)
(6)  Auburn, Wa. 'B'  1-4 (300)
(7)  Northern Peaks, Wa.  1-4  (360)

Young Teen Veteran 'A' Division:
(1)  Shoreline, Wa. 'A'  4-1  (720)
(2)  Auburn, Wa.  4-1  (840)
(3)  Everett, Wa. 'A'  2-3  (600)
(4)  Longview, Wa.  2-3  (360)
(5)  Mountain Creek, Wa.  2-3  (520)
(6)  Everett 'B'  1-4  (520)

Young Teen Veteran 'B' Division:
(1)  Shoreline, Wa.  'B'  4-0  (780)
(2)  Timberlake, Wa.  3-1  (560)
(3)  Everett, Wa. 'C'  2-2  (500)
(4)  Northern Peaks, Wa.  1-3  (200)
(5)  Olympia, Wa.  0-4  (80)

Junior Division:
(1)  Lakeview, Wa.  5-0  (880)
(2)  Rainier Avenue, Wa. 'X'  4-1  (900)
(3)  Rainier Avenue, Wa.  'Y'  2-3  (500)
(4)  Burien, Wa.  2-3  (480)
(5)  Northern Peaks, Wa.  2-3  (320)
(6)  Auburn, Wa.  0-5  (140)

Senior Teen Veteran Individuals:
(1)  Annie Haight  (Shoreline, Wa.)  100  (12)
(2)  Bernie Botz (Auburn, Wa.)  110  (16)
(3)  Amy Birk  (Auburn, Wa.)  80
(4)  Tim Bilbro  (Mountain Creek, Wa.)  30
(5)  Beth Rorabaugh  (Burien, Wa.)
(5)  Melanie Carriere (Everett, Wa.)

Young Teen Veteran Individuals:
(1)  Bridgette Lorenzen  (Auburn, Wa.)  100  (11)
(2)  BJ Lorenzen  (Auburn, Wa.)  100  (21)
(3)  Katie Breysse  (Everett, Wa.)  80  (21)
(4)  Kiri Horton  (Shoreline, Wa.)  70
(5)  Suzanne Murray  (Longview, Wa.)  40
(6)  Kaela Botz  (Auburn, Wa.)

Teen Rookie Individuals:
(1)  Julia Hurt  (Everett, Wa.)  100  (10)
(2)  Andrew Rash  (Everett, Wa.)  100  (19)
(3)  Amy Thompson  (Longview, Wa.)   80
(4)  Tori Nunnencamp  (Timberlake, Wa.)  20
(4)  Heidi Poet  (Northern Peaks, Wa.)  20
(4)  Heather Earp  (Shoreline, Wa.)  20

Junior Veteran Individuals:
(1)  Stefan Carey  (Burien, Wa.)  100  (10)
(2)  Rachel Olson  (Northern Peaks, Wa.)  60
(3)  Mackenzie Knott  (Auburn, Wa.)
(4)  Stephen Griffin  (Northern Peaks, Wa.)

Junior Rookie Individuals:
(1)  Wesley Higbee (Rainier Avenue, Wa.)  100  (9)
(2)  Colby Kyes  (Lakeview, Wa.)  100  (15)
(3)  Maria Gray  (Rainier Avenue, Wa.)  60
(3)  Garret  Duguay  (Lakeview, Wa.)  60
(5)  Jordan McKinney  (Lakeview, Wa.)  20
(6)  Stephen Hasslinger  (Timberlake, Wa.)

************************
GATEWAY QUIZ
February 14, 2004 - Vandalia, IL - Heb 13, 1Pet 1-2
70 attendees / 15 teams / 9 churches

Senior Teen Veteran:
(1) Vandalia   5-0  1000
(2) Decatur  4-1 740
(3) Greenville 1  3-2  600
(4) Alton  2-3 500
(5) Rushville    1-4 340
(6) Greenville 2 0-5 140

Young Teen Veteran:
(1) Alton   4-1  940
(2) Decatur   4-1  840
(3) Salem  1-4  400
(4) Springfield  1-4  360

Rookie Division:
(1) Taylorville YTR 5-0 820
(2) Greenville STR 2-3  500
(3) Greenville YTR 2-3  320
(4) Alton YTR  1-4  500

Senior Teen Veteran Individual Competition:
(1) Blake Houghtaling (Vandalia) 100 (13)
(2) Kendra Houghtaling (Vandalia) 100 (16)
(3) Wes Ball (Decatur) 100 (19)

Young Teen Veteran Individual Competition:
(1) Matthew Scandrett (Alton) 100 (10)
(2) Jessica Dothager (Alton) 100 (15)
(3) Evan Romack (Decatur) 100 (19)

Young Teen Rookie Individual Competition:
(1) Austin Wardall (Taylorville) 100 (9)
(2)  Emily Dothager (Alton) 100 (13)
(3)  Danielle Gines (Alton)  40

Senior Teen Rookie Individuals:
(1) Tressa Stanley (Decatur) 100 (11)
(2) Emily Iler (Greenville) 100 (17)
(3) Caitlin Peuterbaugh (Alton) 20

***********************
NORTH CENTRAL QUIZ
February 14, 2004 - Aurora, IL - Hebrews 1-13, 1 Peter 1-2
Tournament Coordinators: Mike Hopper and Jorge Moreno
(47 youth on 15 teams from 7 churches)

Senior Teen Veteran Division:
(1) Richland, IL 3-1 640
(2) Fillmore, MN 3-1 620
(3) Woodstock, IL 2-2 660
(4) Fillmore, MN 2-2 480
(5) Richland, IL 0-4 140

Senior Teen Rookie/Young Teen:
(1) Monee, IL 4-0 720
(2) Monee, IL 3-1 560
(3) Beloit, WI 2-2 280
(4) Woodstock, IL 1-3 420
(5) Burlington, IA 0-4 160

Young Teen Team Competition:
(1) Monee, IL 4-0 560
(2) Richland, IL 3-1 560
(3) Richland, IL 2-2 220
(4) Aurora, IL 1-3 60
(5) Aurora, IL 0-4 40

Senior Teen Veteran Individual Competition:
(1) Eric Elsasser (Richland) 90
(2) Jon Shinabarger (Woodstock) 50
(3) Luke Lubahn (Fillmore) 40
(3) Sarah Hopper (Fillmore) 40
(3) Thomas Johnson (Woodstock) 40
(6) Scott Lambert (Richland)

Young Teen Veteran Individual Competition:
(1) Stephen Hopper (Fillmore) 100 (9)
(2) Mariah Phillips (Monee) 100 (14)
(3) Jim Phillips (Monee) 60
(4) Brett Krantz (Monee) 20
(4) Brian Elsasser (Richland) 20
(6) Bethany Siwek (Woodstock)

Young Teen Rookie Individual Competition:
(1) Brandon Krantz (Monee) 100 (7)
(2) Angella Arms (Beloit) 60
(3) Riley Woodbeck (Richland) 60
(4) Evan Cervantes (Monee) 40
(5) Drew Elsasser (Richland) 20
(6) Matt Elsasser (Richland)

***********************
EAST MICHIGAN/SOUTH MICHIGAN QUIZ
February 14, 2004 -- Dearborn, MI -- Heb & I Peter 1-2
Tournament Director:  Sylvia Stevenson

Senior Teen A Division
1 Spring Arbor, MI       5-0   940
2 Dearborn, MI            4-1   780
3 Spring Arbor, MI       3-2   760
4 Holland, OH              2-3   520
5 Alpena, MI                1-4   420
6 Clarkston, MI             0-5  440

Senior Teen B Division after play off
1 West Branch, MI       5-0    780
2 Westland, MI             2-3    500
3 Holland, MI                4-1    520
4 Clarkston, MI             2-3    300
5 Spring Arbor, MI        3-2    400
6 Stone Haven, MI        2-3    400
7 Spring Arbor, MI        2-3    460
8 Lapeer, MI                0-5     40

Young Teen Veteran
1 Spring Arbor, MI        5-0     900
2 Kalamazoo, MI           4-1     880
3 Bad Axe, MI               3-2     340
4 Holland, MI                2-3     320
5 Lapeer, MI                1-4      80
6 Stone Haven, MI        0-5      80

Young Teen Rookie after play off
1 Spring Arbor, MI        5-0     740
2 West Branch, MI        4-1     640
3 Westland, MI             3-2     640
4 Alpena, MI                 2-3     420
5 Clarkston, MI             3-2      500
6 Dearborn, MI             2-3      440
7 Spring Arbor, MI        1-4      440
8 Green Oak, MI           0-5        80

Senior Teen Individuals
1 Matt Dickinson  Hastings, MI         100/14
2 Dan Walters     Dearborn, MI        100/17
3 Kevin Eccles    Spring Arbor, MI    100/18
4 Anna Zenz       Spring Arbor, MI      40
5 Daniel Rubio    Spring Arbor, MI      20
6 Scott Bigger     Clarkston, MI            0

Young Teen Veteran Individuals
1 Kim Bratt            Dearborn, MI          100/15
2 Kelley Reeves    Spring Arbor, MI       80
3 Beka Bentle       Spring Arbor, MI     100/23  tie break
4 Julie Rubio        Spring Arbor, MI       50/23  tie break
5 Courtney David  West Branch, MI      20
6 Rebecca Rhodes Kalamazoo, MI        20

**********************
NORTH MICHIGAN CONFERENCE
February 14, 2004-Cedar Springs, Michigan
Tournament Coordinator: Sue Main
22 quizzers on 9 teams from 4 churches
16 of the 22 earned the Memory Verse Award by knowing all memory verses for
the month
Material Covered:  Hebrews 1-13, I Peter 1-2

Senior Teen:
(1)  Hastings  2/0 300
(2)  Lakeview  1/1 340
(3)  Evart  0/2 140

Young Teen :
(1) Hastings  5/0 900
(2)  Lakeview  4/1 760
(3)  Mancelona R 3/2  380
(4)  Evart R  2/3 520
(5)  Mancelona V 1 /4 280
(5)  Evart V  0/5 200

Senior Teen Veteran Individual Competition:
(1)  Jacob Quisenberry (Lkvw) 110/13
(2)  Leslie Atherton (Evart) 100/20
(3)  Jon Nelsen  (Lkvw) 40
(4)  Erin Duffy  (Evart)
(4)  Magan Quisenberry (Lkvw)

Young Teen Veteran Individual Competition:
(1)  Amanda Pierson (Hast.) 100/6
(2)  Hannah Buckles (Hast.) 100/14
(3)  Patrick Gillespie (Hast.) 20

Young Teen Rookie Individual Competition:
(1)  Krissy Engeland (Evart)  100/15
(2)  Bekah Quisenberry (Lkvw)  100/16
(3)  Steven Crater (Lkvw)  100/19
(4)  Zak Crater  (Lkvw)  80/18
(5)  Andy Sweeny (Hast)  80/20
(6)  Amber Elder (Manc)  60/17
(7)  Michelle Bullock (Evart)  60/20
(8)  Alexis Mallo  (Evart)  0

************************
GREAT PLAINS QUIZ
February 14, 2004 - Wichita, KS - Hebrews & I Peter 1-2
12 Teams, 6 Churches

Rookie Division
1) McPherson I 4-1 780
2) Mapleview 3-2 420 (beat MWC & W I)
3) Midwest City 3-2 520 (beat W I)
4) Wichita I 3-2 680
5) Wichita III 2-3 580
6) Wichita II 0-5 220

Veteran Division
1) McPherson III 5-0 940
2) Lawrence 4-1 700
3) Wichita V 3-2 620
4) McPherson IV 2-3 580
5) Topeka 1-4 100
6) Wichita IV 0-5 60

Rookie Individuals
1) Grant Harmon 100 11 11
2) Hannah Copeland 100 15 15
3) Marilyn Gillis 100 20 20
4) Matt Borger 60 20 18
5) Christian Kindel 0 20
6) David Hubbs 0 20

Veteran Individuals
1) Jonathan Craig 100 10 10
2) Bryce Landon 100 17 17
3) Stephen Craig 80 20 16
4) Lisa Hall 40 20 19
5) Brent Crandall 40 20 20
6) Amy Crandall 0 20

*********************
FLORIDA QUIZ
February 29, 2004 - Tampa, FL - Hebrews 13 & I Peter 1-2
Tournament Director:  Don Kaufmann

Team Competition:
(1)  Kissimmee, FL
(2)  Tampa-Spanish, FL
(3)  Tampa-Spanish, FL
(4)  Holiday, FL


						
						
						

Last Modified: Sunday, 15 February 2015