Free Methodist Bible Quizzing
... God's Word in the Hearts of Teens!        

BQ Info:
   Contacts
   Tourneys
   Brochure/Rules
   2017 Finals
   2017 Quotes
   Hall of Fame
   History
   International
   Quiz Cycle

BQ Stats:
   Index
   2016 Finals

BQ Store:
   Study Supplies
   Question Sets
   Quiz Hardware
   Quiz Software

BQ Links:
   FM Quizzing
   FM Colleges
   Social Media
   Concordance

BQ Multimedia:
   Finals Photos
   Videos
   Audio
Tuesday, 25 July 2017
S T A T I S T I C S :

March 2004


QUIZ TOURNAMENT STATISTICS FROM AROUND THE UNITED STATES:  The
tournament results received this past month are given below.  Please send
your monthly statistics to Mike at swimfast@hmtel.com to be included in the
next Bible Quiz-Mail Update. If the tournament statistics from your area are
not included here, please encourage your tournament director to send them in
for our next Update.

*************************
PITTSBURGH/KEYSTONE QUIZ
February 7, 2004 - Greensburg, PA - Hebrews & I Peter
Tournament Coordinators:  Bill & Christine Kallquist
(138 persons with 24 teams)

Senior Teen Veteran:
1st. Monacrest, PA
2nd. Oakland, OH
3rd. Cove Run, PA

Senior Teen Rookie:
1st.   Hookstown A, PA
2nd.  Ellwood City, PA

Young Teen Veteran:
1st.   Monacrest, PA
2nd.  Cove Run, PA
3rd. Brooke Hills, WV

Young Teen Rookie-A:
1st. Brooke Hills, WZ
2nd Ellwood City, PA
3rd. Cove Run, PA

Young Teen Rookie-B:
1st. Monacrest, PA
2nd. Oakland, OH
3rd. New Middletown, OH

Senior Teen Individual Competition:
1st.  Jacob Raymond (Cove Run)
2nd. Megan Sisson (Monacrest)
3rd.  Stephanie Olshanski (Monacrest)

Young Teen Individual Competition:
1st.   Luke Sisson (Monacrest)
2nd.  Jimmy Burnsworth (Cove Run)
3rd.  Elizabeth Fodor (Brooke Hills)

Number of Quizzers said their quotes; 28
Number of Quizzers that quizzed out; 11
Total Number of Quiz-outs; 38

********************
NORTHWEST REGIONAL QUIZ
March 6, 2004 - Auburn, WA - Hebrews & I Peter
Tournament coordinators: Rita Kramer, Dan Bartholomew & Dave Clark
(108 quizzers and 35 teams from 13 churches)

Senior Teen Veteran Division:
(1)  Everett/Seattle First, Wa.  5-1  (880)
(2)  Mountain Creek, Wa.  5-1  (900)
(3)  Auburn, Wa. 'A'   4-2   (1080)
(4)  Burien, Wa.  4-2  (860)
(5)  Auburn, Wa. 'B'  4-2  (660)
(6)  Northern Peaks, Wa.  2-4 (660)
(7)  Willamina, Or. 'B'  0-6  (280)
(8)  Willamina, Or. 'C'  0-6  (260)

Young Teen Veteran 'A' Division:
(1)  Auburn, Wa.  5-0  (880)
(2)  McMinnville, Or.  4-1  (640)
(3)  Shoreline, Wa. 'A'  3-2  (580)
(4)  Everett, Wa. 'A'   1-4  (520)
(5)  Longview, Wa.  1-4  (360)
(6)  Willamina, Or. 'A'  1-4  (340)

Young Teen Veteran 'B' Division:
(1)  Mountain Creek, Wa.  4-0  (580)
(2)  Shoreline, Wa. 'B'  3-1  (540)
(3)  Timberlake, Wa.  3-2  (720)
(4)  Everett, Wa. 'B'  2-3  (320)
(5)  Northern Peaks, Wa.  1-3  (200)
(6)  Burien, Wa.  1-3  (180)
(7)  Redmond, Or.  1-3  (120)

Teen Rookie Division:
(1)  Everett, Wa. 'A'  5-0  (820)
(2)  McMinnville, Or. 'A'  4-1  (560)
(3)  McMinnville, Or. 'B'  4-2  (900)
(4)  McMinnville, Or. 'C'  2-3  (560)
(5)  Redmond, Or.  2-3  (320)
(6)  Everett, Wa. 'B'  1-4  (240)
(7)  Willamina, Or.  0-5

Junior Division:
(1)  Lakeview, Wa.  4-1  (780)
(2)  Rainier Avenue, Wa. 'X'  4-1  (760)
(3)  Burien, Wa.  4-1  (740)
(4)  Northern Peaks, Wa.  2-3  (560)
(5)  Rainier Avenue, Wa. 'Y'  1-4  (280)
(6)  Auburn, Wa.  0-5  (120)

Senior Teen Veteran Individuals:
(1)  Annie Haight  (Seattle First, Wa.)  110  (16)
(2)  Amy Birk (Auburn, Wa.)  60
(2)  Beth Rorabaugh (Burien, Wa.)  60
(4)  Tim Bilbro  (Mountain Creek, Wa.)  50
(5)  Bernie Botz  (Auburn, Wa.)  10
(5)  Adriane Christensen (Auburn, Wa.)  10

Young Teen Veteran Individuals:
(1)  Bridgette Lorenzen  (Auburn, Wa.)  100  (19)
(2)  Ben Miller  (Mountain Creek, Wa.)  100  (21)
(3)  Nessa Wenger  (McMinnville, Or.)  100  (22)
(4)  Megan Horton  (Shoreline, Wa.)  80  (22)
(5)  John Bibro  (Mountian Creek, Wa.)  20
(6)  Kaela Botz  (Auburn, Wa.)

Teen Rookie Individuals:
(1)  Caitlyn White (McMinnville, Or.)  100  (6)
(2)  Julia Hurt  (Everett, Wa.)  100  (13)
(3)  Ashley Newby  (McMinnville, Or.)  100  (18)
(4)  Natalie White  (McMinnville, Or.)   40
(5)  Andrew Rash  (Everett, Wa.)  20
(6)  Ted Griffin  (Redmond, Or.)

Junior Veteran Individuals:
(1)  Stefan Carey  (Burien, Wa.)  100  (6)
(2)  Rachel Olson  (Northern Peaks, Wa.)  100  (25)
(3)  Mackenzie Knott  (Auburn, Wa.)  80  (25)
(4)  Stephen Griffin  (Northern Peaks, Wa.)  20

Junior Rookie Individuals:
(1)  Wesley Higbee (Rainier Avenue, Wa.)  100  (14)
(2)  Garret Duguay (Lakeview, Wa.)  100  (17)
(3)  Michael McCardle  (Lakeview, Wa.)  100  (22)
(4)  Ethan Goodnight (Timberlake, Wa.)  60
(5)  Maria Gray (Rainier Avenue, Wa.)  20
(6)  Ricky Almanzor  (Rainier Avenue, Wa.)

**********************
GENESUS QUIZZING
Hebrews-1 Peter 5 - March 6, 2004 - Akron, NY
Tournament Coordinators: Jon Hess & Tim Norton

Senior Teen Veteran Team
1.    Gowanda, NY -- 2      5-1  146.67 ppq
2.    Gowanda, NY -- 1      5-1  113.33 ppq
3.    Albion, NY -- 1       4-2 143.33 ppq
4.    Ricelawn (Welland), ON      4-2  140.00 ppq
5.    Albion, NY -- 2       3-3  123.33 ppq *beat New Hope
6.    New Hope (Rochester), NY      3-3  130.00 ppq
7.    Gowanda, NY -- 3      2-4  120.00 ppq
8.    Brockport, NY        1-5  100.00 ppq
9.    Akron, NY            0-6  36.67 ppq

Senior Rookie/Young Veteran Team
1.    Brockport, NY        6-0  183.33  ppq
2.    Heart & Soul (Rochester), NY  5-1  146.67 ppq
3.    Gowanda, NY -- 2      4-2  156.67 ppq *beat Gowanda-1
4.    Gowanda, NY -- 1      4-2  156.67 ppq
5.    Gowanda, NY -- 3      3-3  76.67 ppq
6.    New Beginnings (Oneida), NY  2-4  73.33 ppq
7.    New Hope (Rochester), NY   2-4  53.33 ppq
8.    Albion, NY      1-5  33.33 ppq
9.    E. Randolph, NY        0-6   6.67 ppq

Young Teen Veteran Team
1.    Pearce (Rochester), NY -- 1   6-0  173.33 ppq
2.    Gowanda, NY -- 1          6-0  150.00 ppq
3.    Northgate (Batavia), NY        5-1 143.33 ppq
4.    Cattaraugus, NY            5-1  130.00 ppq
5.    Brockport, NY -- 1       4-2  136.67 ppq
6.    Brockport, NY -- 2       4-2  130.00 ppq
7.    Pearce (Rochester), NY -- 2   4-2  113.33 ppq
8.    Gowanda, NY -- 2          3-3  103.33 ppq
9.    Yorkshire  , NY         3-3  80.00 ppq
10.  Park Ridge (Rochester), NY -- 1 2-4  73.33 ppq
11.  New Hope (Rochester), NY      2-4  46.67 ppq
12.  Albion, NY          1-5  116.67 ppq
13.  New Beginnings (Oneida), NY    0-6  33.33 ppq
14.  Park Ridge, NY -- 2       0-6  33.33 ppq
15.  E. Randolph, NY    0-6  13.33 ppq

Senior Teen Veteran Individuals
(1)  Eric Liddle, Albion - 23
(2)  Elizabeth Thrush, Gowanda
(3)  Julia Symanski, Gowanda
(4)  Oliver Smith, Albion
(5)  Robert Bannister, Albion
(6)  Sam Lagace, Ricelawn

Senior Rookie/Young Veteran Individuals
(1)  Sarah Stephenson, Brockport - 7
(2)  Ashley Tallchief , Gowanda - 20
(3)  Stephanie Cockrell, Pearce
(4)  Matthew Hess, Brockport
(5)  Yolanda Gambino, Gowanda
(6)  Kathleen Hirschman, Gowanda

Young Teen Rookie Individuals
(1)  Zack Olson, Brockport  - 6
(2)  Charles Canon , Northgate - 13
(3)  Jacob Liddle, Albion
(4)  Alex Cornell, Pearce
(5)  Luke LaQuay, Cattaraugus
(6)  Lindsay Canon, Northgate

Notes:
* Total of 105 quizzers on 33 teams from 14 churches
* 30 quizzers quizzed out at least one time
* Top quizzers for the tournament:
  STV  - Oliver Smith, Albion - 7.10ppqi, 5 quizouts
         Eric Liddle, Albion - 6.75ppqi, 6 quizouts
  SRYV - Sarah Stephenson, Brockport - 10.00ppq, 7  quizouts
         Ashley Tallchief, Gowanda - 7.24ppqi, 7 quizouts
  YTR  - Zack Olson, Brockport - 13.11ppqi, 8 quizouts
         Charles Cannon, Northgate - 9.40ppqi, 7 quizouts

********************
GREENVILLE REGIONAL BIBLE QUIZ
March 13, 2004 - Greenville, IL - Hebrews - I Peter 5
Tournament Coordinators:  Kelly Mueller, Mark Scandrett, Greg Sanders
(302 in attendance / 55 teams / 28 churches)

Senior Teen Veteran -A  Team Competition:
(1) Alton  6-1 1220 points
(2) Vandalia  5-2 1220 points
(3)  John Wesley 5-2 1160 points
(4) Bedford  5-2 1120 points
(5) Spring Arbor 3-4 1080 points
(6) Vincennes  3-4 1040 points
(7) Woodstock 1-6 840 points
(8) Decatur  1-6 540 points

Senior Teen Veteran -B  Team Competition:
(1) Filmore  4-0 520 points
(2) Greenville  2-2 520 points
(3) Bloomington 2-2 320 points
(4) Champaign 2-2 280 points
(5) Bedford  0-4 160 points

Senior Teen Veteran -C  Team Competition:
(1) Oakdale  4-0 680 points
(2) Wichita  3-1 380 points
(3) Rushville  2-2 380 points
(4) Wichita  1-3 300 points
(5) Richland  0-4  160 points

Senior Teen Rookie Team Competition
(1) Aldersgate  5-0 600 points
(2) Woodstock 4-1 640 points
(3)Greenville  3-2 560 points
(4) Monee  2-3 220 points
(5) Alton  1-4 240 points
(6) Mooresville 0-5 80  points

Young Teen Veteran -A Team Competition:
(1) McPherson 6-1 1260 points
(2) Bedford  6-1 1200 points
(3) John Wesley 4-3 1120 points
(4) Alton  4-3 1080 points
(5) Decatur  3-4 1000 points
(6) Monee  3-4 760 points
(7) McPherson 2-5 640 points
(8) Aurora  0-7 20 points

Young Teen Veteran -B  Team Competition:
(1) John Wesley 7-0 1200 points
(2) Springfield 6-1 840 points
(3) Fillmore 4-3 760 points
(4) Champaign 4-3 780 points
(5) Champaign 3-4 680 points
(6) McPherson 3-4 700 points
(7) Salem  1-6 420 points
(8) Wichita  0-7 240 points

Young Teen Rookie -A  Team Competition:
(1) Aldersgate  5-1 920 points
(2) Monee  5-1 1060 points
(3) Bedford  4-2 860 points
(4) Beloit  3-3 660 points
(5) McPherson 2-4 640 points
(6) Alton  2-4  780 points
(7) Greenville  0-6       140 points

Young Teen Rookie -B  Team Competition:
(1) Taylorville  6-1 1060 points
(2) Bridgeport 6-1 1000 points
(3) Wichita  5-2 620 points
(4) Bloomington 5-2 760 points
(5) Champaign 3-4 460 points
(6) Wichita  2-5 460 points
(7) St. Francesville 1-6 440 points
(8) Burlington  0-7 160 points

Individual Competition:
Senor Teen Veteran - A
(1)  Blake Houghtaling   (Vandalia)  100/17
(2)  Nathan Scandrett (Alton)  70
(3)  Ashley Head (Bedford)  60
(4)  Brian Bither   (John Wesley)  50
(5)  Derek Cox (Bedford)  40
(6)  Adam King   (Vincennes) 20

Senior Teen Rookie
(1) David Ingalls   (Bedford)
(2) Tressa Stanley   (Decatur)
(3) Lauren Allendorph   (Alton)

Young Teen Veteran - A
(1) Amy Bither   (John Wesley) 100/8
(2) Kyle Sanders (John Wesley) 100/20
(3) Jessica Dothager (Alton)  80
(4) Jonathan Class  (John Wesley)  50
(5) Brett Krantz (Monee)    0
(6) Ryan McGiffen (Vincennes) 0

Young Teen Veteran - B
(1) Abby Pratt  (Bloomington) 100/16
(2) Nathan Yardy (Champaign) 100/20
(3) Josh Dousseau   (Bloomington) 40

Young Teen Rookie
(1) Nate Head (Bedford)  100/15
(2) Sarah Loftin (Bridgeport)  100/19
(3) Miriam Burkhart (John Wesley) 60
(4) Tanner Bouchie (Vincennes) 60
(5) Austin Wardall (Taylorville) 50
(6) Brandon Krantz (Monee)  20

******************
ALL-MICHIGAN (& OHIO) QUIZ
March 13, 2004 - Kalamazoo, MI - Hebrews & I Peter

Senior Teen Veteran Division A
1. West Branch, MI       4-0   840
2. Dearborn, MI            3-1   600
3. Holland, OH              2-2   440
4. Lakeview, MI             1-3   400
5. Spring Arbor, MI       1-3   400

Senior Teen Veteran Division B
1. Alpena, MI               5-1    900
2. Clarkston, MI           5-1    840
3. Westland, MI           5-1    660
4. Lapeer, MI              2-4    400
5. Holland, OH             2-4    600
6. Stone Haven, MI      1-5    220
7. Clarkston, MI           0-6    180

Young Teen Veteran
1. Spring Arbor, MI     5-0      1020
2. Hastings, MI           4-1        820
3. Bad Axe, MI           3-2        360
4. Lapeer, MI             2-3        380
5. Stone Haven, MI     1-4        100
6. Holland, OH            0-5        240

Young Teen Rookie Division A
1. Lakeview, MI          4-0        580
2. Kalamazoo, MI       3-1        660
3. Spring Arbor, MI    2-2        560
4. Westland, MI         1-3        300
5. Hastings, MI           0-4       320

Young Teen Rookie Division B
1. Alpena, MI            4-1        600
2. Clarkston, MI         4-1       580
3. Spring Arbor, MI    3-2       460
4. West Branch, MI    3-2       620
5. Dearborn, MI         1-4       280
6. Green Oak, MI       0-5       100

Senior Teens Individuals
1. Dan Walters, Dearborn                100/12
2. Andrea Schreffler, West Branch   100/13
3. David Sellers, West Branch            70
4. Daniel Rubio, Spring Arbor             40/19
5. Scott Bigger, Clarkston                   40/20
6. Jeffrey Stanifer, Aplena                  20

Young Teen Veteran Individuals
1. Rebecca Rhodes, Kalamazoo        100/10
2. Kim Bratt, Dearborn                      100/14
3. Courtney David, West Branch       100/19
4. Kelley Reeves, Spring Arbor           40
5. Hannah Buckles, Hastings              20
6. Amanda Pierson, Hastings             20

Young Teen Rookie Individuals
1. Michael Bratt, Dearborn              100/20
2. Angio Rubio, Spring Arbor            80/17
3. Zac Crater, Lakeview                    60/11
4. Mitchell Matuzk, Kalamazoo           80/25
5. Rachel Kulaga, Spring Arbor         40
6. Steven Crater, Lakeview                20


						
						
						

Last Modified: Sunday, 15 February 2015