Free Methodist Bible Quizzing
... God's Word in the Hearts of Teens!        

BQ Info:
   Contacts
   Tourneys
   Brochure/Rules
   2017 Finals
   2017 Quotes
   Hall of Fame
   History
   International
   Quiz Cycle

BQ Stats:
   Index
   2016 Finals

BQ Store:
   Study Supplies
   Question Sets
   Quiz Hardware
   Quiz Software

BQ Links:
   FM Quizzing
   FM Colleges
   Social Media
   Concordance

BQ Multimedia:
   Finals Photos
   Videos
   Audio
Saturday, 22 July 2017
S T A T I S T I C S :

April 2004


TOURNAMENT STATISTICS FROM AROUND THE UNITED STATES:

*****************
OREGON & PACIFIC NORTHWEST QUIZ
April 3, 2004 - TimberLake (Redmond, WA.) - Hebrews, I & II Peter
Tournament coordinators: Rita Kramer, Dan Bartholomew & Dave Clark
(89 quizzers and 29 teams from 12 churches)

Senior Teen Veteran Division:
(1)  Auburn, Wa. 'A'  5-0  (780)
(2)  Burien, Wa.  4-2  (820)
(3)  Everett/Seattle First, Wa.  3-2   (640)
(4)  Northern Peaks, Wa.  3-2  (580)
(5)  Mountain Creek, Wa.  2-3  (660)
(6)  Willamina, Or.  1-4 (260)
(7)  Auburn, Wa. 'B'  0-6  (380)

Young Teen Veteran Division:
(1)  Auburn, Wa.  6-0  (1,020)
(2)  Willamina, Or.  4-1  (720)
(3)  Shoreline, Wa.  4-2  (620)
(4)  Mountain Creek, Wa.  2-3  (460)
(5)  Longview, Wa.  2-3  (440)
(6)  Everett, Wa. 'A'  2-4  (480)
(7)  Everett, Wa. 'B'  1-4  (480)
(8)  Northern Peaks, Wa.  1-4  (260)
(9)  TimberLake, Wa.  1-4  (420)

Teen Rookie Division:
(1)  Everett, Wa. 'A'  6-0  (980)
(2)  Everett, Wa. 'B'  3-3  (620)
(3)  Redmond, Or.  3-3  (400)
(4)  Willamina, Or.  0-6  (260)

Junior Division:
(1)  Shoreline, Wa.  5-1  (940)
(1)  Burien, Wa.  4-1  (660)
(3)  Lakeview, Wa.  4-2  (940)
(4)  Rainier Avenue, Wa. 'X'  4-2  (860)
(5)  TimberLake, Wa.  3-2  (640)
(6)  Longview, Wa.  2-3  (400)
(7)  Rainier Avenue, Wa. 'Y'  1-4  (340)
(8)  Northern Peaks, Wa.  1-4  (340)
(9)  Auburn, Wa.  0-5  (200)

Senior Teen Veteran Individuals:
(1)  Annie Haight  (Seattle First, Wa.)  100  (7)
(2)  Amy Birk  (Auburn, Wa.)  100 (18)
(3)  Danny Rorabaugh  (Burien, Wa.)  60
(4)  Phillip Nelson  (Northern Peaks)  50
(5)  Tim Bilbro  (Mountain Creek, Wa.)  40
(6)  Beth Rorabaugh  (Burien, Wa.)

Young Teen Veteran Individuals:
(1)  Bridgette Lorenzen  (Auburn, Wa.)  100  (8)
(2)  Kiri Horton  (Shoreline, Wa.)  100  (19)
(3)  BJ Lorenzen  (Auburn, Wa.)  60
(3)  Audra Goodnight  (TimberLake, Wa.)  60
(5)  Amanda Woodward  (Willamina, Or.)  20
(6)  Kyle Rayton  (Auburn, Wa.)

Teen Rookie Individuals:
(1)  Julia (Joe) Hurt (Everett, Wa.)  100  (15)
(2)  Kim Beckmann  (Everett, Wa.)  80
(3)  Andrew Rash  (Everett, Wa.)  60
(4)  Heidi Poet  (Northern Peaks, Wa.)
(4)  Ted Griffin  (Redmond, Or.)

Junior Veteran Individuals:
(1)  Megan Horton  (Shoreline, Wa.)  100  (11)
(2)  Stefan Carey  (Burien, Wa.)  60
(3)  Rachel Olson  (Northern Peaks, Wa.)  40
(3)  Ricky Almanzor  (Rainier Avenue, Wa.)  40
(5)  Stephen Griffin  (Northern Peaks, Wa.)
(5)  Ellie Higbee  (Rainier Avenue, Wa.)

Junior Rookie Individuals:
(1)  Wesley Higbee  (Rainier Avenue, Wa.)  100  (10)
(2)  Jordan McKinney  (Lakeview, Wa.)  100  (18)
(3)  Ethan Goodnight  (TimberLake, Wa.)  80
(4)  Michael McCardle  (Lakeview, Wa.)  40
(5)  Maria Gray  (Rainier Avenue, Wa.)  20
(5)  Colby Kyes  (Lakeview, Wa.)  20

********************
WABASH QUIZ
April 10, 2004 - Bloomington, IN - Hebrews & I & II Peter

Senior Teen Veteran Division  Record Points
1 Vincennes, IN 5/1 1000
2 John Wesley, Indianapolis, IN 4/2 1020
3 Bedford, IN 3/3 920
4 Greenville, IL 0/6 480

Senior Teen Veteran B/Senior Teen Rookie Division  Record Points
1 Bedford, IN 5/0 940
2 Anderson Wesley, IN 4/1 780
3 Oakdale, KY (STR) 3/2 500
4 Oakdale, KY 2/3 480
5 Bloomington, IN 1/4 440
6 Mooresville, IN 0/5 200

Young Teen Veteran Division  Record Points
1 John Wesley, Indianapolis, IN 5/0 1120
2 Bedford, IN 3/2 820
3 John Wesley, Indianapolis, IN 3/2 660
4 Aldersgate, Indianapolis, IN 3/2 720
5 Light & Life, Indianapolis, IN 1/4 380
6 Mooresville, IN 0/5 60

Young Teen Rookie Division  Record Points
1 Bedford, IN 6/0 1280
2 Bridgeport, IL 5/1 880
3 Anderson, IN 3/3 660
4 St. Francisville, IL 3/3 620
5 Greenville, IL 2/4 560
6 Bloomington, IN 2/4 500
7 Mooresville, IN 0/6 60

5th & 6th Grade Division  Record Points
1 Vincennes, IN 3/1 260
2 Mooresville, IN 2/2 360
3 Bloomington, IN 1/2 140

Senior Teen Veteran - Individual Finals
1 Derek Cox - Bedford, IN
2 Brian Bither - John Wesley, Indianapolis, IN
3 Ashley Head - Bedford, IN
4 Adam King - Vincennes, IN
5 Sarah Arnold - John Wesley, Indianapolis, IN
6 David Colgan, Anderson, IN

Senior Teen Rookie - Individuals Finals
1 David Ingalls - Bedford, IN
2 Jen Jermon - Oakdale, KY
3 Smalin Rivas - Oakdale, KY
4 Tim Schiro - Oakdale, KY

Young Teen Veteran - Individuals Finals
1 Amy Bither - John Wesley, Indianapolis, IN
2 Ryan McGiffen - Vincennes, IN
3 Jonathan Class - John Wesley, Indianapolis, IN
4 Hannah Yochum - Vincennes, IN
5 Kayci Silcott - Bedford, IN
6 Kyle Sanders - John Wesley, Indianapolis, IN

Young Teen Rookie - Individual Finals
1 Megan Cox - Bedford, IN
2 Roz Turner - Bedford, IN
3 Jonathan Coates - Aldersgate, Indianapolis, IN
4 Sarah Lofton - Bridgeport, IL
5 Jonathan Brooke - Greenville, IL
6 Katie Colgan - Anderson, IN

********************
GATEWAY CONFERENCE FINALS
April 17, 2004 - Alton, IL - Hebrews & I & II Peter
Tournament Director:  Kelly Mueller
(50 attendees / 9 teams / 6 churches )

Senior Teen Veteran:
(1) Vandalia   3-0
(2) Alton  2-1
(3) Decatur  1-2
(4) Rushville   0-3

Young Teen :
(1) Alton YTV 4-0
(2) Decatur YTV 3-1
(3) Taylorville YTR 2-2
(4) Alton YTR 1-3
(5) Salem YTV 0-4

Senior Teen Veteran Individual Competition:
(1) Blake Houghtaling (Vandalia) 100 (8)
(2) Nathan Scandrett (Alton) 100 11
(3) Kendra Houghtaling (Vandalia) 100 (16)
(4) Tracy Mueller (Alton) 80 (20)

Young Teen Veteran Individual Competition:
(1) Matthew Scandrett (Alton) 100 (8)
(2) Evan Romack (Decatur) 100 (11)
(3) Jessica Dothager (Alton) 100 (20)
(4) Bryce Ball (Decatur) 60 (20)

Young Teen Rookie Individual Competition:
(1)  Emily Dothager (Alton) 100 (8)
(2) Austin Wardall (Taylorville) 100 (13)
(3)  Danielle Gines (Alton)  60

********************
NORTH CENTRAL QUIZ FINALS
April 17, 2004 - Fillmore, MN - Hebrews & I & II Peter
Coordinators: Mike Hopper & Bev Lubahn
(45 quizzers on 14 teams)

Senior Teen Veteran:
(1) Fillmore, MN 3-0 380
(2) Woodstock, IL 1-2 520
(3) Fillmore, MN 1-2 360
(4) Richland, IL 1-2 360

Senior Teen Rookie/Young Teen Veteran:
(1) Fillmore, MN 4-0 960
(2) Monee, IL 3-1 800
(3) Richland, IL 2-2 260
(4) Burlington, IA 1-3 40
(5) Monee, IL 0-4 40

Young Teen Rookie:
(1) Monee, IL 4-0 900
(2) Beloit, WI 3-1 540
(3) Richland, IL 2-2 340
(4) Fillmore, MN 1-3 500
(5) Aurora, IL 0-4

Senior Teen Veteran Individual Competition:
(1) Thomas Johnson (Woodstock) 100 (13)
(2) Eric Elsasser (Richland) 80
(3) Luke Lubahn (Fillmore) 60
(4) Sarah Hopper (Fillmore) 40
(5) Susanna Hopper (Fillmore)
(5) Jordan Benike (Fillmore)

Young Teen Veteran Individual Competition:
(1) Stephen Hopper (Fillmore) 100 (10)
(2) Brett Krantz (Monee) 100 (15)
(3) Kristin Roberts (Fillmore) 60
(4) Mariah Phillips (Monee) 40
(5) Brian Elsasser (Richland)
(5) Bethany Siwek (Woodstock)

Rookie Individual Competition:
(1) Brandon Krantz (Monee) 100 (11)
(2) Katie Roberts (Fillmore) 80
(3) Angella Arms (Beloit) 60
(4) Evan Cervantes (Monee) 20
(4) Ally Arms (Monee) 20
(6) Drew Elsasser (Richland)

********************
GREAT PLAINS QUIZ
April 17, 2004 - McPherson, KS - Hebrews & I & II Peter
Tournament Directors:  Allen Lankford & Tyler Emery
(11 teams from 5 churches)

Rookie Division
1) McPherson II 5-0 760
2) Midwest City 4-1 640
3) Wichita I 3-2 600
4) McPherson I 2-3 420
5) Wichita II 1-4 420
6) Mapleview 0-5 140

Veteran Division
1) McPherson III 4-0 720
2) Wichita IV 3-1 400
3) Wichita V 2-2 100
4) McPherson V 1-3 200
5) Topeka 0-4 40

Rookie Individuals
1) Matt Borger 100 14 14
2) Jamie McVicker 60 20 16
3) Marilyn Gillis 50 20 17
4) Grant Harmon 40 20 20
5) Brooke Powell 20 20 6
6) Mickenzi Rutter 0 20

Veteran Individuals
1) Stephen Craig 100 15 15
2) Jonathan Craig 100 18 18
3) Garrett Harmon 40 20 17
4) Courtney Horner 40 20 19
5) Daniel Moraine 20 20 6
6) Lisa Hall 20 20 20

********************
EAST & SOUTH MICHIGAN/OHIO QUIZ
April 17, 2004 - Spring Arbor, MI - Hebrews & I & II Peter
Dirctor: Sylvia Stevenson

Senior Teen Veteran Div A
1. Spring Arbor, MI       5-0    1000
2. West Branch, MI      4-1      660
3. Spring Arbor, MI       3-2     680
4. Alpena, MI                2-3     580
5. Holland, OH              1-4     440
6. Westland, MI            0-5     140

Senior Teen Veteran Div B
1. Clarkston, MI           6-0      920
2. Stone Haven, MI      5-1      480
3. Holland, OH             4-2      380
4. Clarkston, MI           3-3      320
5. Spring Arbor, MI      2-4      380
6. Spring Arbor, MI      1-5      140
7. Lapeer, MI               0-6      140

Young Teen Veteran
1. Spring Arbor, MI      6-0       1060
2. Hastings, MI            5-1        1060
3. Holland, OH             3-3         180
4. Bad Axe, MI            3-3         240
5. Spring Arbor, MI      2-4         200
6. Stone Haven, MI      1-5          60
7. Lapeer, MI              1-5         180

Young Teen Rookie
1. Kalamazoo, MI         6-1        1220
2. West Branch, MI      5-2         820
3. Spring Arbor, MI      5-2         860
4. Dearborn, MI           5-2         880
5. Clarkston, MI           3-4         620
6. Spring Arbor, MI      2-5         540
7. Westland, MI           1-6         320
8. Alpena, MI               1-6         560

Individuals Finals Senior Teen
1. Matt Dickinson, Spring Arbor, MI    100/16
2. Danile Rubio, Spring Arbor, MI       100/21
3. David Sellers, West Branch, MI        80
4. Kevin Eccles, Spring Arbor, MI         40
5. Brian Bigger,  Clarkston, MI              20
6. Scott Bigger, Clarkston, MI               20

Individuals Finals Young Teen Veterans
1. Amanda Pierson, Hastings, MI         100/14
2. Courtney David, West Branch, MI    100/19
3. Rebecca Rhodes, Kalamazoo, MI       80
4. Kelley Reeves, Spring Arbor, MI         40
5. Kim Bratt, Dearborn, MI                     20
6. Hannah Buckles, Hastings, MI            20

Individuals Finals Young Teen Rookie
1. Andrew Sweeney, Hastings, MI          100/19
2. Mitcell Matuz, Kalamazoo, MI               80/25
3. Savanna Bedtelyon, West Branch, MI   80/26
4. Michael Bratt, Dearborn, MI                 60
5. Rachel Kulaga, Spring Arbor, MI          20
6. Jenny Ikeler, Clarkston, MI                  20

Rookie 5th Grade quiz meet
1. Hastings, MI Andy Peirson & Stephen Dickinson   4-0  680
2. West Land/Clarkston, MI Ashley Cade, Hannah Smith, Jocelyn Moore  3-0
540
3. Kalamazoo, MI Rodney Pratcher, Josh Rhodes, Jacob Matuz 1-3 440
4. Spring Arbor, MI  Reid Garton, Andrew Fitzpatrick  1-3   340
5. Alpena, MI   Chelsea Watson, Caitlin Blankenship, Erin Bobola  1-3  220

Team of the Year
Senior Teen Veteran
1. West Branch, MI
2. Alpena, MI
3. Clarkston, MI & Dearbor, MI

Young Teen Veteran
1. Spring Arbor, MI
2. Spring Arbor, MI
3. West Branch, MI

Young Teen Rookie
1. Westland, MI
2. West Branch, MI
3. Spring Arbor, MI

Senior Teens All Star Team of the year
                                                     Points per Quest in
1. Scott Bigger,  Clarkston, MI                   9.70
2. Andrea Schreffler, West Branch, MI      9.14
3. Dan Walters, Dearborn, MI                   8.22
4. Elizabeth Posadny, Holland, OH            6.96
5. Matthew Dickinson, Spring Arbor, MI     6.92

 Young Teens All Star Team of the Year
                                                      Points per Quest in
1. Rebecca Rhodes, Kalamazoo, MI        11.67 Quized out every round all
year
2. Stephen Reeves, Spring Arbor, MI        6.40
3. Amanda Pierson, Hastings, MI              6.00
4. Kelley Reeves, Spring Arbor, MI           5.83
5. Julie Rubio, Spring Arbor, MI               5.76

**********************
NORTH MICHIGAN QUIZ
April 17, 2004-Rose Lake, MI - Hebrews & I & II Peter
Tournament Coordinator: Sue Main
(13 quizzers on 4 teams from 2 churches)

Senior Teen:
1) Evart  1/1 260
2) Lakeview  1/1 200

Young Teen :
1) Lakeview  2/0
2) Evart  0/2

Senior Teen Veteran Individual Competition:
1) Leslie Atherton 100/9
2) Jon Nelsen  60/15
3) Erin Duffy  40/15 (11)
4) Magan Quisenberry 40/15 (12)
5) Jacob Quisenberry 0/15

Young Teen Rookie Individual Competition:
1) Steven Crater 100/14
2) Bekah Quisenberry 60/20
3) Zachary Crater 50/20
4) Krissy Engeland 40/20

11 of the 13 earned the Memory Verse Award by knowing all memory verses for
the month

Children's Quiz Results:
Tournament Coordinator:  Marilyn Adams
23 quizzers on 5 teams/churches
Material covered:  Exodus 22-34
(next year's material will be I and II Samuel, Nazarene Quizzing Style, as
is the custom for North MI)

1st place:  Lakeview-291.25/300
2nd place:  Mancelona and Evergreen-285/300
4th place: Belding-278/300
5th place: Cedar Springs-265/300

Year-End Awards:

Individuals Overall Champions:
Senior Teen: Jacob Quisenberry  Lakeview
Young Teen: Zachary Crater  Lakeview

All Star Teams     PPQI (Points per Question In)
 Senior Teen:   Jacob Quisenberry 6.590 Lakeview
   Leslie Atherton 4.792 Evart
   Erin Duffy  4.021 Evart
 Young Teen: Krissy Engeland 7.417 Evart
   Zachary Crater  7.040 Lakeview
   Amber Elder  6.426 Mancelona
   Michelle Bullock 4.498 Evart
   Bekah Quisenberry 2.993 Lakeview

Memory Award for the Year (learning all 42 quotes for the year)
Evart:  Krissy Engeland, Brittany Mallo, Erin Duffy, Leslie Atherton, Alexis
Mallo, Michelle Bullock, Aaron Weaver, Ashley Maney.
Lakeview:  Bekah Quisenberry, Zachary Crater, Magan Quisenberry
Mancelona:  Steven Elder, Amber Elder

**********************
WEST COAST REGIONAL QUIZ FINALS
April 24, 2004 - Snohomish, WA - Hebrews & I & II Peter
Tournament coordinators: Rita Kramer, Dan Bartholomew & Dave Clark
(112 quizzers and 35 teams from 14 churches)

Double Elimination Team Tournament.

Senior Teen Veteran Division:
(1)  Auburn, Wa. 'A'  4-0
(2)  Burien, Wa. 'A'  3-2
(3)  Everett/Seattle First, Wa.  3-2
(4)  Northern Peaks, Wa.  3-2
(5)  Mountain Creek, Wa.  2-2

Young Teen Veteran Division:
(1)  Auburn, Wa.  4-0
(2)  Willamina, Or.  4-2
(3)  McMinnville, Or.  3-2
(4)  Mountain Creek, Wa.  3-2
(5)  Everett, Wa.  3-2
(6)  Shoreline, Wa.  2-3

Teen Rookie Division:
(1)  McMinnville, Or. 'ACT'  4-0
(2)  McMinnville, Or. 'AAJT'  3-2
(3)  Redmond, Or.  2-2
(4)  McMinnville, Or.  3-2

Junior Division:
(1)  Rainier Avenue, Wa. 'X'  4-0
(1)  Lakeview, Wa.  3-2
(3)  Shoreline, Wa.  3-2
(4)  TimberLake, Wa.  2-2
(5)  Northern Peaks, Wa.  2-2
(6)  Burien, Wa.  3-2

Senior Teen Veteran Individuals:
(1)  Annie Haight  (Seattle First, Wa.)  100  (13)
(2)  Amy Birk  (Auburn, Wa.)  110 (18)
(3)  Beth Rorabaugh  (Burien, Wa.)  80  (23)
(4)  Bernie Botz  (Auburn, Wa.)  60  (23)
(5)  Phillip Nelson  (Northern Peaks)  40
(6)  Rachelle Bartholomew  (Mountain Creek, Wa.)
(7)  Danny Rorabaugh (Burien, Wa.)
(8)  Tim Bilbro  (Mountain Creek, Wa.)
(9)  Adriane Christensen  (Auburn, Wa.)

Young Teen Veteran Individuals:
(1)  Bridgette Lorenzen  (Auburn, Wa.)  110  (13)
(2)  Nessa Wenger  (McMinnville, Wa.)  100  (18)
(3)  Amanda Woodward  (Willamina, Or.)  50
(4)  Kiri Horton  (Shoreline, Wa.)  60  (24)
(5)  Katie Breysse  (Everett, Wa.)  40  (24)
(6)  BJ Lorenzen  (Auburn, Wa.)  30  (24)
(7)  Kaela Botz  (Auburn, Wa.)
(8)  Ben Miller  (Mountain Creek, Wa.)
(9)  Isaac Talley  (Willamina, Or.)
(10)  Preston Wenger  (McMinnville, Or.)
(11)  Ben Logan  (Redlands, Ca.)
(12)  Audra Goodnight  (TimberLake, Wa.)

Teen Rookie Individuals:
(1)  Caitlyn White  (McMinnville, Or.)  100  (9)
(2)  Natalie White  (McMinnville, Or.)  80
(3)  Joe (Julia) Hurt (Everett, Wa.)  80  (23)
(4)  Ashley Newby  (McMinnville, Or.)  60  (23)
(5)  Tara Newby  (McMinnville, Or.)  20
(6)  Heather Earp  (Shoreline, Wa.)
(7)  Jacob Newton  (Redmond, Or.)
(8)  Amy Thompson  (Longview, Wa.)
(9)  Kim Beckmann  (Everett, Wa.)

Junior Veteran Individuals:
(1)  Stefan Carey  (Burien, Wa.)  100  (11)
(1)  Megan Horton  (Shoreline, Wa.)  100  (14)
(3)  Rachel Olson  (Northern Peaks, Wa.)  60
(4)  Ellie Higbee  (Rainier Avenue, Wa.)  40
(5)  Ricky Almanzor  (Rainier Avenue, Wa.)  40  (23)
(6)  Corrine Card  (Shoreline, Wa.)  20  (23)

Junior Rookie Individuals:
(1)  Garrett Duguay  (Lakeview, Wa)  90
(2)  Wesley Higbee  (Rainier Avenue, Wa.)  80
(3)  Maria Gray  (Rainier Avenue, Wa.)  70
(4)  Michael McCardle  (Lakeview, Wa.)  40
(5)  Jordan McKinney  (Lakeview, Wa.)  60  (23)
(6)  Colby Kyes  (Lakeview, Wa.)  40  (23)
(7)  Ethan Goodnight  (TimberLake, Wa.)
(8)  Kaitlyn Eggers  (Auburn, Wa.)


						
						
						

Last Modified: Sunday, 15 February 2015