Free Methodist Bible Quizzing
... God's Word in the Hearts of Teens!        

BQ Info:
   Contacts
   Tourneys
   Brochure/Rules
   2017 Finals
   2017 Quotes
   Hall of Fame
   History
   International
   Quiz Cycle

BQ Stats:
   Index
   2016 Finals

BQ Store:
   Study Supplies
   Question Sets
   Quiz Hardware
   Quiz Software

BQ Links:
   FM Quizzing
   FM Colleges
   Social Media
   Concordance

BQ Multimedia:
   Finals Photos
   Videos
   Audio
Saturday, 22 July 2017
S T A T I S T I C S :

October 2004


STATISTICS FROM AROUND THE DENOMINATION:  The following statistics have
been submitted by the conference and regional directors.  If there are no
statistics from your conference/region for the month of October, please have
your director send the stats to Mike Hopper for future Quiz-Mail Updates.

****************************************
NORTH CENTRAL QUIZ
October 2, 2004 - Woodstock, IL - Matthew 1-5
Coordinators: Mike Hopper, Bryan Foster, and Pam Cooper
(52 quizzers on 17 teams)

Senior Teen Veteran:
(1) Fillmore, MN 5-0 920
(2) Richland, IL 4-1 780
(3) New Berlin, WI 3-2 860
(4) Woodstock, IL 2-3 620
(5) Monee, IL 1-4 640
(6) Fillmore, MN 0-5 420

Young Teen Veteran:
(1) Woodstock, IL 4-0 800
(2) Beloit, WI 3-1 700
(3) Monee, IL 2-2 440
(4) Monee, IL 1-3 440
(5) Aurora, IL 0-4 100

Young Teen Rookie/Senior Teen Rookie:
(1) Burlington, IA 4-1 780
(2) Woodstock, IL 4-1 820
(3) Burlington, IA 3-2 580
(4) New Berlin, WI 3-2 680
(5) Woodstock, IL 1-4 240
(6) Monee, IL 0-5 240

Senior Teen Veteran Individual Competition:
(1) Wes Ball (New Berlin) 100 (9)
(2) Bryce Ball (New Berlin) 100 (19)
(3) Stephen Hopper (Fillmore) 80
(4) Sarah Hopper (Fillmore) 40
(5) Jonathan Shinabarger (Woodstock) 20
(6) Eric Elsasser (Richland)

Young Teen Veteran Individual Competition:
(1) Kristin Roberts (Fillmore) 80
(2) Jim Phillips (Monee) 60
(3) Brandon Krantz (Monee) 40
(3) Daniel Shinabarger (Woodstock) 40
(5) Bethany Siwek (Woodstock) 10
(6) Angella Arms (Beloit)

YTR/STR Individual Competition:
(1) Shane Siwek (Woodstock) 100
(2) Lee Yerkes (New Berlin) 80
(3) Alex Phillips (Monee) 40
(4) Brandon LaCour (Woodstock) 20
(5) Anna Johnson (Woodstock)
(5) Becky Ward (Burlington)

************************
WABASH CONFERENCE QUIZ
October 2, 2004 - Indianapolis (Aldersgate), IN - Matthew 1-5
Conference Director: Jay Vincent
Assistants: Dennis Charles, Amy Colgan, and Jerry Mullis

Senior Teen Veteran - A Division
1 John Wesley, Indianapolis, IN 4/1 880
2 Vincennes, IN 3/2 820
3 Aldersgate, Indianapolis, IN 3/2 760
4 Bedford, IN 3/2 660
5 Anderson Wesley, IN 2/3 720
6 Oakdale, KY 0/5 400

Senior Teen Veteran - B Division
1 Champaign, IL 7/0 1220
2 John Wesley, Indianapolis, IN 4/3 880
3 Oakdale, KY 4/3 1020
4 Bloomington, IN 4/3 980
5 Kokomo, IN 3/4 940
6 Griffith, IN 3/4 960
7 Bridgeport, IL 2/5 800
8 Light & Life, Indianapolis, IN 1/6 700

Senior Teen Rookie
1 Oakdale 1, KY 5/0 800
2 Oakdale 2, KY 4/1 760
3 Danville, IL 3/2 620
4 Bedford, IN 2/3 580
5 Petersburg, IN 1/4 420
6 Columbus, IN 0/5 200

Young Teen Veteran
1 Bedford, IN 4/0 800
2 John Wesley, Indianapolis, IN 3/1 620
3 Bloomington, IN 2/2 620
4 Champaign, IL 1/3 340
5 Mooresville, IN 0/4 200

Young Teen Rookie
1 Anderson Wesley, IN 4/0 720
2 Vincennes, IN 3/1 700
3 Bedford, IN 2/2 620
4 Aldersgate, Indianapolis, IN 1/3 340
5 Kokomo, IN 0/4 300

All Rookie Division
1 John Wesley, Indianapolis, IN 7/0 1220
2 Winona Lake, IN 6/1 1120
3 Anderson Wesley, IN 4/3 1120
4 West Morris St. 1, Indianapolis, IN 4/3 1020
5 Columbus 2, IN 4/3 720
6 Mooresville, IN 2/5 740
7 Columbus 1, IN 1/6 460
8 West Morris St. 2, Indianapolis, IN 0/7 140

 Individuals Finals
Senior Teen Veteran
1 Derek Cox - Bedford, IN
2 Amy Bither - John Wesley, Indianapolis IN
3 David Colgan - Anderson Wesley, IN
4 Jonathan Hose - Vincennes, IN
5 Rae Jermon - Oakdale, KY
6 Derek Kramer - Anderson Wesley, IN

Senior Teen Rookie
1 Jen Jermon - Oakdale, KY
2 Anteneh Jemaneh, Oakdale, KY
3 Kacy West, Oakdale, KY
4 Kenzie Reynen Unknown
5 Katy Gilmore, Danville, IL
6 Eli Rivera, Oakdale,KY

Young Teen Veteran
1 Jonathan Class - John Wesley, Indianapolis, IN
2 Megan Cox - Bedford, IN
3 Tanner Bouchie - Vincennes, IN
4 Janessa Sproles - Unknown
5 Jonathan Coates - Aldersgate, Indianapolis, IN
6 Nathan Pratt - Bloomington, IN

Young Teen Rookie
1 Nate Head - Bedford, IN
2 Justin McGriffen - Vincennes, IN
3 Jenny Delph - Anderson Wesley, IN
4 Elizabeth Nugent - Unknown

******************
GATEWAY QUIZ
October 9, 2004 - Hillsboro, IL - Matthew 1-5
Tournament Director:  Kelly Mueller
(93 persons in attendance / 20 teams / 8 churches)

Senior Teen Veteran  Team Competition:
(1) Alton I  7-0 1220 points
(2) Decatur I  6-1 1180 points
(3) Greenville I 5-2 1140 points
(4) Alton II  4-3 1040 points
(5) Alton III  3-4   840 points
(6) Springfield  2-5   640 points
(7) New Halls Ferry 1-6   720 points
(8) Decatur II  0-7   120 points

Senior Teen Rookie/Young Teen Veteran  Team Competition
(1) Alton YTV 5-0 840 points
(2) Alton STR  3-2 760 points
(3) Taylorville YTV 3-2 660 points
(4) Salem YTV 3-2 660 points
(5) Cowden STR 1-4 480 points
(6) Greenville YTV 0-5 460 points

Young Teen Rookie   Team Competition:
(1) Alton  5-0 800 points
(2) New Halls Ferry 4-1 760 points
(3) Cowden 3  3-2 460 points
(4) Cowden 1  2-3 500 points
(5) Cowden 4  1-4 380 points
(6) Cowden 2  0-5 340 points

 Individual Competition:
Senior Teen Veteran
(1)  Matthew Scandrett (Alton)  100/9
(2)  Nathan Scandrett (Alton)  100/10
(3)  Kristin Moody (Alton)  100/18
(4)  Christina Gasser (Greenville)  100/20
(5)  Josh Moody (Alton)  0
(6)  Christopher Kline (NHF)  0

Senior Teen Rookie/Young Teen Veteran
(1) Caleb Peuterbaugh (Alton) 100/9
(2) Emily Dothager (Alton)  100/13
(3) Sam Long (Cowden)  60
(4) Stephen Long (Cowden)  40
(5) Austin Wardall (Taylorville) 20
(6) Danielle Gines (Alton)  20

Young Teen Rookie
(1) Sarah Gooding (Alton)  100/12
(2) Brian Pickens (NHF)  100/18
(3) Christina Schmidt (NHF)  60
(4) Daniel Schaeffer (Alton)  60
(5) Matt Long (Cowden)  20
(6) Jessica Varner (Alton)  0

********************
NORTH MICHIGAN CONFERENCE
October 9, 2004 - Evart, Michigan - Matthew 1-5
Tournament Coordinator: Sue Main
(17 quizzers on 7 teams from 4 churches)
16 of the 17 earned the Memory Verse Award by knowing all memory verses for
the month

Senior Teen:
(1)  Evart  2/0 320
(2)  Lakeview  0/2 280

Young Teen :
(1)  Lakeview  3/1 660
(2)  Cedar Springs 3/1 620
(3)  Evart-V  3/1 560
(4)  Mancelona  1/3   340
(5)  Evart-R  0/4 360

Senior Teen Veteran Individual Competition:
(1)  Jacob Quisenberry (Lkvw) 100/10
(2)  Erin Duffy  (Evart) 100/12
(3)  Leslie Atherton (Evart) 100/15
(4)  Brittany Mallo (Evart) 60/20

Young Teen Veteran Individual Competition:
(1)  Krissy Engeland (Evart)  100/10
(2)  Bekah Quisenberry (Lkvw)  100/18
(3)  Lexi Mallo  (Evart)  80/20
(4)  Steven Elder (Mancelona) 40/20

Young Teen Rookie Individual Competition:
(1)  Zac Crater  Lkvw  100/5
(2)  Adam Phillips Cedar Springs 100/15
(3)  Steven Crater  Lkvw  100/16
(4)  Jacob Crater Lkvw  80/17
(5)  Nathan Stein Cedar Springs 60/19
(6)  Amber Elder Mancelona 60/19

********************
EAST, SOUTH, NORTH, OHIO MICHIGAN QUIZ
October 9, 2004 - WESTLAND, MI - MATTHEW 1-5
DIRECTORS SYLVIA STEVENSON, DAWN MCCOON

SENIOR TEEN VET A
1. SPRING ARBOR, MI       5-0  (880)
2. WEST BRANCH, MI       4-1  (820)
3. HASTINGS, MI               3-2  (780)
4. ALPENA, MI                  2-3   (640)
5. SPRING ARBOR, MI      1-4   (520)
6. DEARBORN, MI             0-5  (280)

SENIOR TEEN VET B
1. HASTINGS, MI              5-0   (800)
2. STONE HAVEN, MI        4-1   (840)
3 SPRING ARBOR, MI       3-2   (660)
4. HOLLAND, OH              2-3    (460)
5. BAD AXE, MI                1-4    (420)
6. LAPEER, MI                  0-5   (260)

SENIOR TEEN ROOKIE
1. CLARKSTON, MI          4-0    (800)
2. ALPENA, MI                 3-1    (580)
3. STONE HAVEN, MI       2-2    (500)
4. WESTLAND, MI            1-3    (520)
5. HILLSDALE, MI             0-4    (260)

YOUNG TEEN VET
1. CLARKSTON, MI        3-0        (500)
2. KALAMAZOO, MI        2-1        (460)
3. SPRING ARBOR, MI   1-2        (340)
4. LAPEER, MI               0-3       (180)

YOUNG TEEN ROOKIE A
1. WESTLAND, MI        3-0        (580)
2. DEARBORN, MI        2-1        (420)
3. SPRING ARBOR, MI  1-2       (320)
4. SPRING ARBOR, MI  0-3       (240)

YOUNG TEEN ROOKIE B
1. HASTINGS, MI          4-0       (760)
2. WEST BRANCH, MI   3-1      (580)
3. HILLSDALE, MI         2-2      (540)
4. ALPENA, MI              1-3      (540)
5. HOLLAND, OH           0-4      (180)

SENIOR TEENS INDIVIDUALS
1. MATTHEW DICKINSON, HASTINGS   100/13
2. DANIEL RUBIO, SPRING ARBOR        100/17
3. SETH YOUNG, STONE HAVEN             60
4. AMANDA PIERSON, HASTINGS           40
5. KELLY REEVES, SPRING ARBOR        20
6. JEFFREY STANIFER, ALPENA             20

YOUNG TEEN VET INDIVIDUALS
1. TOM HUBBERT, CLARKSTON             100/17
2. STEVEN REEVES, SPRING ARBOR      80
3. LAUREN MOORE, CLARKSTON            60
4. CALEB RUNYON, SPRING ARBOR        40
5. ANDY SWEENEY, HASTINGS               40
6. REBECCA HENKE, WESTLAND             0

YOUNG TEEN ROOKIE INDIVIDUALS
1. JACOB MATUZ, KALAMAZOO           100/17
2. ANDY PIERSON, HASTINGS             100/18
3. AMY SELEWSKI, WESTLAND            60
4. MICHAEL BRATT, DEARBORN            40
5. ASHLEY CADE, WESTLAND              40
6. STEPHEN DICKINSON, HASTINGS     10

**********************
NORTHWEST REGIONAL QUIZ
October 23, 2004 - Auburn, WA - Matthew 1-9 (Teens)
Tournament coordinators: Dan Bartholomew & Dave Clark
(131 quizzers and 44 teams from 14 churches)

Senior Teen Veterans 'A' Division:
(1)  Willamina, Or.  5-1  (920)
(2)  Auburn AB, Wa.  4-2  (900)
(3)  Mountain Creek AMT, Wa.  4-2  (940)
(4)  Wenatchee, Wa.  4-2 (860)
(5)  Burien DLS, Wa.  3-3  (960)
(6)  Auburn AAK, Wa.  3-3  (680)
(7)  Northern Peaks, Wa.  1-5  (500)
(8)  McMinnville AAT, Or.  0-6  (540)

Senior Teen Veterans 'B' Division):
(1)  Auburn BFJ, Wa.  5-0  (840)
(2)  Mountain Creek Girls, Wa.  5-1  (980)
(3)  Shoreline, Wa.  3-2  (640)
(4)  Everett JN, Wa.  2-3  (600)
(5)  Everett JK, Wa.  2-3  (420)
(6)  Everett KLS, Wa.  1-4  (300)
(7)  Rainier Avenue, Wa.  0-5  (140)

Young Teen Veterans 'A' Division:
(1)  Willamina AAM, Or.  4-1  (840)
(2)  Longview, Wa.  3-2  (680)
(3)  McMinnville ANT, Or.  3-2  (660)
(4)  Mountain Creek, Wa.  2-3  (580)
(5)  McMinnville PBJP, Or.  2-3  (600)
(6)  Shoreline, Wa.  1-4  (460)

Young Teen Veterans 'B' Division:
(1)  Wenatchee/TimberLake, Wa.  6-0  (920)
(2)  Everett, Wa.  5-1  (1,000)
(3)  Burien, Wa.  4-2  (660)
(4)  Willamina EJMN, Or.  4-2  (700)
(5)  Auburn, Wa.  2-4  (720)
(6)  Northern Peaks, Wa.  2-4  (640)
(7)  Lebanon, Or.  1-5  (480)
(8)  Rainier Avenue, Wa.  0-6  (420)

Junior Veteran Division:
(1)  Rainier Avenue, Wa.  5-0  (900)
(2)  TimberLake, Wa.  4-1  (920)
(3)  Lakeview, Wa.  3-2  (880)
(4)  McMinnville, Or.  2-3  (540)
(5)  Burien, Wa.  1-4  (400)
(6)  Wenatchee, Wa.  0-5  (320)

Junior Rookie Division:
(1)  Shoreine, Wa.  6-0  (1,140)
(2)  Lakeview, Wa.  5-1  (1,040)
(3)  Willamina CCS, Or.  3-2  (600)
(4)  Mountain Creek, Wa.  3-2  (720)
(5)  Rainier Avenue, Wa.  3-2  (620)
(6)  Willamina AJL, Or.  2-4  (720)
(7)  Auburn, Wa.  1-4  (640)
(8)  Lebanon, Or.  1-4  (420)
(9)  Northern Peaks, Wa.  0-5  (300)

Senior Teen Veteran Individuals:
(1)  Danny Rorabaugh  (Burien, Wa.)  100  (10)
(2)  Annie Haight  (Auburn, Wa.)  100  (16)
(3)  Isaac Talley,  (Willamina, Or.)  80
(4)  Megan Jenne  (Willamina, Or.)  40
(5)  Tim Bilbro  (Mountain Creek, Wa.)  20
(6)  Jake Matocha  (Willamina, Or.) (-30)

Young Teen Veteran Individuals:
(1)  Becky Black  (Wenatchee, Wa.)  100  (12)
(2)  Nessa Wenger  (Willamina, Or.)  110  (19)
(3)  Amanda Woodward  (Willamina, Or.)  60  (24)
(4)  John Bilbro  (Mountain Creek, Wa.)  30 (24)
(5)  Stefan Carey  (Burien, Wa.)  60  (27)
(6)  Tara Newby  (McMinnville, Or.)  40  (27)

Teen Rookie Individuals:
(1)  Matthew Rothie  (Mountain Creek, Wa.)  100  (7)
(2)  Whitney Duval  (Willamina, Or.)  100  (15)
(3)  Josh Sizemore  (Willamina, Or.)  100  (20)
(4)  Allysa Radamacher  (McMinnville, Or.)  80
(5)  Elizabeth Finley  (Willamina, Or.)
(6)  Kaitlyn Burnham  (Longview, Wa.)

Junior Veteran Individuals:
(1)  Wesley Higbee  (Rainier Avenue, Wa)  100  (7)
(2)  Stephen Hasslinger  (TimberLake, Wa.)  100  (14)
(3)  Maria Gray  (Rainier Avenue, Wa.)  100  (21)
(4)  Ethan Goodnight  (TimberLake, Wa.)  80  (21)
(5)  Jordan McKinney  (Lakeview, Wa.)  40
(6)  Dessiree Howerton  (Burien, Wa.)

Junior Rookie Individuals:
(1)  Elise Cranston  (Lakeview, Wa.)  100  (20)
(2)  Joseph McDougall  (McMinnville, Or.)  100  (21)
(3)  Andrew Horton  (Shoreline, Wa.)  80  (21)
(4)  Lauren Card  (Shoreline, Wa.)  60 (20)
(5)  Ashley Evers  (Willamina, Or.)  60  (24)
(6)  Daniel Ordedana  (Rainier Avenue, Wa.)  40  (24)


						
						
						

Last Modified: Sunday, 15 February 2015