Free Methodist Bible Quizzing
... God's Word in the Hearts of Teens!        

BQ Info:
   Contacts
   Tourneys
   Brochure/Rules
   2017 Finals
   2017 Quotes
   Hall of Fame
   History
   International
   Quiz Cycle

BQ Stats:
   Index
   2016 Finals

BQ Store:
   Study Supplies
   Question Sets
   Quiz Hardware
   Quiz Software

BQ Links:
   FM Quizzing
   FM Colleges
   Social Media
   Concordance

BQ Multimedia:
   Finals Photos
   Videos
   Audio
Saturday, 22 July 2017
S T A T I S T I C S :

December 2005


STATISTICS FROM AROUND THE DENOMINATION:  The following tournament
statistics have been submitted by conference and regional directors.  If
there are no statistics from your conference / region, please have your
director send the stats to Mike Hopper for future Quiz-Mail Updates.

************************
OREGON / PACIFIC NORTHWEST QUIZ
November 19, 2005 - Auburn, WA -   Romans 1-9 (Teens)
Romans 1:1-17, 5-8 (Juniors)
Tournament coordinators: Rita Kramer, Dan Bartholomew & Dave Clark
(130 quizzers and 41 teams from 15 churches)

Senior Teen Veteran 'A' Division:
(1)  Wenatchee, Wa.  5-0  (840)
(2)  McMinnville AN, Or.  3-2  (840)
(3)  Auburn, Wa.  3-2  (620)
(4)  Burien, Wa.  2-3  (400)
(5)  Willamina AMW, Or.  1-4  (460)
(6)  Mountain Creek, Wa.  1-4  (520)

Senior Teen Veteran 'B' Division:
(1)  Willamina CIJM, Or.  5-0  (740)
(2)  McMinnville ANT, Or.  4-1  (840)
(3)  Redmond, Or.  4-2  (520)
(4)  Everett, Wa.  2-3  (420)
(5)  Shoreline, Wa.  1-4  (420)
(6)  Northern Peaks, Wa.  1-4  (380)
(7)  Longview, Wa.  0-5  (300)

Young Teen Veteran 'A' Division:
(1)  McMinnville JJP, Or.  5-0  (700)
(2)  Willamina, Or.  4-1  (640)
(3)  Auburn, Wa.  3-2  (480)
(4)  Lakeview DES, Wa.  2-3  (480)
(5)  Shoreline LM, Wa.  1-4  (300)
(6)  Lakeview CGM, Wa.  0-5  (240)

Young Teen Veterans 'B' Division:
(1)  Rainier Avenue, Wa.  4-0  (440)
(2)  McMinnville JPS, Or.  2-2  (200)
(3)  Shoreline CHM, Wa.  2-3  (300)
(4)  Everett, Wa.  1-3  (300)
(5)  Northern Peaks, Wa.  0-4  (220)

Teen Rookie Division:
(1)  Willamina Black, Or.  6-0  (780)
(2)  Willamina Orange, Or.  3-3  (740)
(3)  Redmond, Or.  3-3  (540)
(4)  McMinnville, Or.  0-6  (340)

Junior Veteran Division:
(1)  Timberlake, Wa.  5-1  (1,120)
(2)  Willamina, Or.  4-2  (1,020)
(3)  Shoreline, Wa.  3-3  (740)
(4)  Burien, Wa.  0-6  (260)

Junior Rookie Division:
(1)  Mountain Creek Girls, Wa.  4-1  (660)
(2)  Longview, Wa.  5-1  (940)
(3)  Lakeview EEHM, Wa.  3-2  (700)
(4)  McMinnville, Or.  4-2  (900)
(5)  Mountain Creek Boys, Wa.  3-2  (680)
(6)  Lakeview AJJM, Wa.  2-3  (640)
(7)  Wenatchee, Wa.  2-3  (620)
(8)  Seattle First, Wa.  1-5  (580)
(9)  Auburn, Wa.  0-5  (640)

Senior Teen Veteran Individuals:
(1)  BJ Lorenzen  (Auburn, Wa.)  100  (9)
(2)  Isaac Talley  (Willamina, Or.)  100  (18)
(3)  Becky Black  (Wenatchee, Wa.)  80
(4)  Alyssa Rademacher  (McMinnville, Or.)  30
(5)  Ashley Newby  (McMinnville, Or.)  20
(6)  John Bilbro  (Mountain Creek, Wa.)  10

Young Teen Veteran Individuals:
(1)  Josh Matocha  (Willamina, Or.)  100  (14)
(2)  Tara Newby  (McMinnville, Or.)  100  (15)
(3)  Preston Wenger  (McMinnville, Or.)  100  (17)
(4)  Julia (Joe) Hurt  (Everett, Wa.)  60  (23)
(5)  Ashley Evers  (Willamina, Or.)  20 (23)
(6)  Chris Stilwill  (Northern Peaks, Wa.)

Teen Rookie Individuals:
(1)  Dante Baca  (Willamina, Or.)  100  (10)
(2)  Emilie Alston  (Longview, Wa.)  100  (20)
(3)  Robin Bowman  (Willamina, Or.)  80
(4)  Brenna Wasson  (Willamina, Or.)  40  (23)
(5)  Ashlee Richardson  (Willamina, Or.)  20  (23)
(6)  Susanna Lauder  (Lakeview, Wa.)

Junior Veteran Individuals:
(1)  Jordan McKinney  (Lakeview, Wa.)  100  (16)
(2)  Ethan Goodnight  (Timberlake, Wa.)  100  (18)
(3)  Charity Finley  (Willamina, Or.)  60  (19)
(4)  Janie Loudon  (Mountain Creek, Wa.)  60  (20)
(5)  Lydia Finley  (Willamina, Or.)  40
(6)  Malia Heu  (Burien, Wa.)  20

Junior Rookie Individuals:
(1)  Kevin Cormier  (Mountain Creek, Wa.)  100  (14)
(2)  Dillon Rogers  (McMinnville, Or.)  100  (17)
(3)  Sarah Lindner  (Longview, Wa.)  80
(4)  Melissa Lindner  (Longview, Wa.)  80  (23)
(5)  Ashley Phillips  (McMinnville, Or.)  60  (23)
(6)  Elizabeth McKinney  (Lakeview, Wa.)

************************
NORTH CENTRAL QUIZ
December 3, 2005 - Beloit, WI - Romans 1-9
Tournament Coordinators:  Mike Hopper & Lisa Arms
(45 youth on 15 teams from 9 churches)

Senior Teen Veteran Division:
(1) Fillmore, MN 4-0 720
(2) Woodstock, IL 2-2 500
(3) Monee, IL 2-2 500
(4) New Berlin, WI 2-2 440
(5) Richland, IL 0-4 340

Mixed ST / YTV Division:
(1) Monee, IL 5-0 1000
(2) New Berlin, WI 4-1 400
(3) Beloit, WI 3-2 440
(4) Woodstock, IL 2-3 380
(5) Burlington, IA 1-4 120
(6) Richland, IL 0-5 80

Young Teen Rookie Division:
(1) Marion, IA 3-0 560
(2) East Peoria, IL 2-1 360
(3) Monee (2), IL 1-2 160
(4) Monee (1), IL 0-3 120

Senior Teen Veteran Individual Competition:
(1) Stephen Hopper (Fillmore) 100 / 7
(2) Jon Shinabarger (Woodstock) 100 / 16
(3) Sarah Stephenson (Marion) 80
(4) Mariah Phillips (Monee) 20
(5) Brett Krantz (Monee)
(5) Jimmy Phillips (Monee)

Young Teen Veteran Individual Competition:
(1) Brandon Krantz (Monee) 100 / 8
(2) Zack Edwards (Monee) 60
(3) Carrie Norcross (New Berlin) 40
(4) Alex Phillips (Monee) 20
(5) Brian Gertler (Monee)
(5) Becky Ward (Burlington)

Rookie Individual Competition:
(1) Ben Smith (East Peoria) 100 / 12
(2) Matthew Stephenson (Marion) 100 / 18
(3) Brad Barber (East Peoria) 60
(4) Emily Harcastle (New Berlin) 40
(4) Rebecca Stephenson (Marion) 40
(6) Kassie Harcey (Fillmore) 20

********************
GATEWAY QUIZ
December 3, 2005 - Vandalia, IL - Romans 1-9
Tournament Coordinators:  Bob & Kelly Mueller
(65 attendees, 14 teams, 7 churches)

Senior Teen Veteran
1 AltonII 2-0 360
2 Alton I 1-1 260
3 Greenville 0-2 100

Senior Teen Rookie/ Young Teen Veteran
1 Alton YTV 3-0 640
2 Cowden STR 2-1 320
3 Cowden YTV 1-2 240
4 Decatur STR 0-3 320

Young Teen Rookie
1 Alton boys 4-0 560
2 Alton girls 4-1 720
3 New Halls Ferry 3-1 600
4 Cowden 2-2 380
5 Greenville 1-3 400
6 Coffeen 1-4 360
7 Vandalia 0-4 120

STV Individual Quizzing:
1 Matthew Scandrett (Alton) 100/6
2 Jessica Dothager (Alton) 100/15
3 Evan Romack (Decatur) 60
4 Jonathan Brooke (Greenville) 40
5 Robert Varner (Alton) 20
6 Lisa Gines (Alton) 20

STR/YTV Individual Quizzing:
1 Emily Dothager (Alton) 100/11
2 Sarah Gooding (Alton) 80
3 Danielle Gines (Alton) 60
4 Brian Pickens (NHF) 40
5 Luke Scandret-Leatherman (Alton) 40
6 Matt Long (Cowden) 0

YTR Individual Quizzing:
1 Matthew Markham (NHF) 100/23
2 Lydia Brandt (Alton) 60
3 Nick Fulkrod (Alton) 60
4 Sammy Burrus (Cowden) 40
5 Christian Smith (Vandalia) 20
6 Caleb Moody (Alton) 0

*****************
GREAT PLAINS QUIZ
December 3, 2006 - Topeka, KS - Romans 1-9
Tournament Coordinator:  Tyler Emery

Rookie Team Competition:
1)  McPherson I      4-0        680 pts
2)  Omaha I            3-1        420 pts
3)  Topeka 1           2-2        260 pts
4)  McPherson II     1-3        180 pts
5)  Topeka II           0-4        280 pts

Veteran Team Competition:
1)  McPherson III      5-0        1040 pts
2)  Omaha I             4-1        480 pts
3)  Wichita              2-3        200 pts
4)  Lawrence II         2-3        140 pts
5)  McPherson IV     2-3        120 pts
6)  Lawrence I          0-5        40 pts

Rookie Individual Competition:
1)  Allison Craig, McPherson
2)  Lucas Potter, Omaha
3)  Sierra Hodson, Omaha
4)  Andrew Kjellin, McPherson
5)  Chris Waterhouse, Topeka

Veteran Individual Competition:
1)   Jonathan Craig, McPherson
2)   Brendan Burge, McPherson
3)   John Hodson, Omaha
4)   Stephen Craig, McPherson
5)   Josh Waterhouse, Topeka
5)   Andrew Potter, Omaha

**********************
WABASH QUIZ
December 3, 2005 - Anderson, IN - Romans 1-9
Conference Director: Amy Colgan
Assistants: Dennis Charles, Mark Colgan & Gerry Coates

Senior Teen Veteran - A Division
1   John Wesley 1, Indianapolis, IN  5/1  1080
2   Hastings, MI  4/2   940
3   Anderson Wesley, IN  4/2  980
4   John Wesley 2, Indianapolis, IN  3/3  840
5   Vincennes, IN  3/3  940
6   Aldersgate, Indianapolis, IN  1/5  700
7   Bedford, IN   1/5   680

Senior Teen Veteran - B Division
1   Anderson Wesley, IN   5/0   660
2   John Wesley 2, Indianapolis  2/3  580
3   John Wesley 1, Indianapolis, IN  2/3  480
4   Bedford, IN   2/3   460
5   Champaign, IL  2/3   460
6   Bloomington, IN  2/3  300

Senior Teen Veteran/ Senior Teen Rookie Division
1   Oakdale, KY  5/0   980
2   Rocky Ford, Columbus, IN  4/1  800
3   Columbus, IN  3/2  640
4   Light & Life, Indianapolis, IN  1/4  460
5   Mt. Carmel 1, IL  1/4  400
6   Mt. Carmel 2, IL  1/4  300

Young Teen Veteran Division
1   Bedford, IN  6/0  1160
2   Vincennes, IN   5/1  1140
3   Petersburg, IN   3/3  820
4   Columbus, IN   3/3  800
5   Bloomington, IN  3/3  780
6   Anderson Wesley, IN  1/5  560
7   Mooresville, IN  0/6  300

Young Teen Rookie A Division
1   Wilmore, KY  5/0   1160
2   Winona Lake, IN  4/1  880
3   Bedford, IN   3/2  680
4   Light & Life, Indianapolis, IN   2/3   300
5   Aldersgate, Indianapolis, IN  2/3  280
6   Petersburg, IN   0/5  260

Young Teen Rookie B Division
1   Champaign, IL  5/0  780
2   West Morris St., Indianapolis, IN  4/1  800
3   Columbus, IN  3/2  520
4   Mt. Carmel, IL   2/3  140
5   Petersburg 2, IN  1/4  160
6   Aldersgate 2, Indianapolis, IN   0/5  180

Senior Teen Veteran Individual Competition:
1  David Colgan - Anderson Wesley, IN
2  Derek Kramer - Anderson Wesley, IN
3  Matt Dickinson - Hastings, MI
4  Amy Bither - John Wesley, Indianapolis, IN
5  Jonathan Hose - Vincennes, IN
6  Kenzie Reynen - John Wesley, Indianapolis, IN

Senior Teen Rookie Individual Competition:
1  Jaquan Wilson - Oakdale, KY
2  Kasi Rubadue - Aldersgate, Indianapolis, IN
3  Vanessa Small - Rocky Ford, Columbus, IN
4  Robert Harrelson - Oakdale, KY
5  Tobi Atanda - Oakdale, KY
6  Rachel Snyder - Oakdale, KY

Young Teen Veteran Individual Competition:
1   Nate Head - Bedford, IN
2   Jonathan Coates - Aldersgate, Indianapolis, IN
3   Tanner Bouchie - Vincennes, IN
4   Megan Cox - Bedford, IN
5   Justin McGiffen - Vincennes, IN
6   Jenny Delph - Anderson Wesley, IN

Young Teen Rookie Individual Competition:
1  Sam Cooper - Wilmore, KY
2  Jonah Breedan - Bloomington, IN
3  Stephen Dickinson - Hastings, MI
4  Christina Franks - West Morris St., Indianapolis, IN
5  Caleb Blankenship - Wilmore, KY
6  Erika Chastain - Bedford, IN

**********************
NORTH MICHIGAN QUIZ
December 10, 2005 - Manton, MI - Romans 1-9
Tournament Coordinators:  Karen Phillips & Sue Main
(16 quizzers on 5 teams from 4 churches)

Veterans:
1.Cedar Springs_YTV   2/0    160
2.Lakeview          STV  0/2     60

Young Teen Rookie:
1.Manton 101   2/0    220
2.Belding         1/1    260
3.Manton 102   0/2   200

Young Teen Veteran Individuals:
1.Nathan Stein   100/8
2.Adam Phillips  100/13

Young Teen Rookie Individuals:
1.Marty Davenport  100/11
2.Bethany Shuler    100/ 12
3.Hannah Strom      100/14
4.Kevin Kline             60/15
5.Anthony Brown       60/15
6.Andrew Strom         40/15
7.Hailey Brown           20/15

Memory Award: 6 // Quizzers quizzing out at least once: 6

*********************************
EAST/SOUTHERN MICHIGAN QUIZ
December 10,2005 - West Branch, MI - Romans 1-9
Directors Dawn & Lyle McCoon, and Bill Walters

Senior Teen Veteran A
1 Spring Arbor, MI    3-0   600
2 Spring Arbor, MI    2-1   300
3 Kalamazoo, MI     1-2   280
4 Stone Hazen, MI   0-3   80

Senior Teen Veteran B
1 Clarkston, MI       2-0   360
2 Bad Axe, MI        1-1    40
3 Alpena, MI           0-2    40

Senior Teen Rookie
1 Westland, MI          4-0   520
2 Dearborn, MI           3-1  480
3 Westland, MI            2-2   220
4 Hillsdale, MI            1-3   140
5 West Branch, MI     0-4     40

Young Teen Veteran
1 Lapeer, MI               3-0    340
2 Spring Arbor, MI       2-1   240
3 Alpena, MI               1-2   180
4 Clarkston, MI           0-3    100

Young Teen Rookie A
1 Westlan, MI            4-0      600
2 Lapeer, MI              3-1      500
3 Spring Arbor, MI      2-2     320
4 Kalamazoo, MI       1-3      240
5 Hillsdale, MI           0-4      260

Young Teen Rookie B
1 Spring Arbor, MI      4-0     300
2 West Branch, MI     3-1     220
3 Spring Arbor, MI      2-2     360
4 Green Oak, MI        1-3      60
5 Linden, MI              0-4      60

Individuals
Senior Teen Veteran
1 Daniel Rubio, Spring Arbor     100/9
2 Jeremy Slager, Spring Arbor   100/17
3 Rebecca Rhodes, Kalamazoo  100/20
4 Kelley Reeves,  Spring Arbor    40
5 Lauren Moore, Clarkston          40
6 Robin Appling, Clarkston          10

Senior Teen Rookie
1 Jake Nabozny, Westland          100/16
2 Thomas Pancoast, Dearborn     100/20
3 Chris Young, Westland              40
4 Kevin Bates, Hillsdale                20
5 Jessica Burns, Westland            0

Young Teen Veteran
1 Amy Selewski, Westland          100/13
2 Stephen Reeves, Spring Arbor   100/15
3 Ben Kono,Spring Arbor               40
4 Jereme LaBerge, Lapeer             20
5 Amy Lewis, Clarkston                 0
6 Jon ,Tumath, Green Oak             0

Young Teen Rookie
1 Hannah Smith, Dearbon           100/24
2 Jacob Matuz, Kalamazoo         100/25
3 Michael Bratt, Dearborn             80
4 Julianne Harris, Lapeer              60
5 Nathan Lake, Clarkston             20
6 Arianna Stewart, Hillsdale          0

18 teens learned all the quotes from Romans 1-9.
						

Last Modified: Sunday, 15 February 2015