Free Methodist Bible Quizzing
... God's Word in the Hearts of Teens!        

BQ Info:
   Contacts
   Tourneys
   Brochure/Rules
   2017 Finals
   2017 Quotes
   Hall of Fame
   History
   International
   Quiz Cycle

BQ Stats:
   Index
   2016 Finals

BQ Store:
   Study Supplies
   Question Sets
   Quiz Hardware
   Quiz Software

BQ Links:
   FM Quizzing
   FM Colleges
   Social Media
   Concordance

BQ Multimedia:
   Finals Photos
   Videos
   Audio
Saturday, 22 July 2017
S T A T I S T I C S :

January 2006


STATISTICS FROM AROUND THE DENOMINATION:  The following tournament
statistics for January (and before) have been submitted by the conference
and regional directors.  February tournament results will appear in the
March Quiz-Mail Update.

*******************
GENESUS Quizzing
December 3, 2005 - Batavia, NY - Romans 1-9
Tournament Coordinators - Timothy Norton, Joel Norton and Jon Hess
(71 quizzers on 23 teams from 8 churches)

Senior Teen Veteran Team
1)  Albion, NY  7-0
2)  Pearce (North Chili), NY  6-1
3)  Gowanda, NY--3  4-3
4)  New Hope (Rochester), NY  4-3
5)  Gowanda, NY--1  3-4
6)  Brockport, NY  2-5
7)  Cattaraugus, NY  2-5
8)  Gowanda, NY--2  0-7

Senior Rookie/Young Teen Veteran Team
1)  Northgate (Batavia), NY - Black  6-0
2)  Yorkshire, NY--1  4-2
3)  Northgate (Batavia), NY - Pink  4-2
4)  Yorkshire, NY--2  3-3
5)  Brockport, NY  3-3
6)  Cattaraugus, NY  1-5
7)  Pearce (North Chili), NY  0-6

Young Teen Rookie Team
1)  Albion, NY  6-1
2)  New Hope (Rochester), NY --1  5-2
3)  Brockport, NY  5-2
4)  Yorkshire, NY--2  5-2
5)  Yorkshire, NY--1  4-3
6)  New Hope (Rochester), NY --2  1-6
7)  Pearce (North Chili), NY  1-6
8)  Northgate (Batavia), NY  1-6

Senior Teen Veteran Individuals
1. Eric Liddle (Albion) - quizzed out in 7
2. Stephanie Cockrell (Pearce) - quizzed out in 13
3. Yolanda Gambino (Gowanda)
4. Justin Whitcomb (Cattaraugus)
5. Ashley Tallchief (Gowanda)

Senior Rookie/Young Veteran Individuals
1. Charles Canon (Northgate) - quizzed out in 12
2. Jacob Liddle (Albion) - quizzed out in 19
3. Jennifer Cockrell (Pearce)
4. Wynn Horton (Yorkshire)
5. Brynn Darling (Yorkshire)
6. Lauren Mullen (Northgate)

Young Teen Rookie Individuals
1. Emily Bannister (Albion)
2. Aaron Caccamise (Northgate)
3. Erin Darling (Yorkshire)
4. Stephanie Hartung (Brockport)
5. Jared Horton (Yorkshire)
6. Miriam Bailey (Pearce)

*********************
PITTSBURGH QUIZ
December 3, 2005 - New Brighton, PA - Romans 1-9
Tournament Coordinators:  Bill & Christine Kallquist
(18 teams 95 attended)

Senior Teen Veteran:
(1)  Monacrest-A
(2)  Cove Run
(3)  Uniontown

Senior Teen Rookie
(1)  New Brighton
(2)  Saver
(3)  Fairdale

Young Teen Veteran:
(1)  Cove Run
(2)  Brooke Hills

Young Teen Rookie:
(1)  Monacrest
(2)  Cove Run
(3)  Fairdale

Senior Teen Individual Competition:
(1)  Jake Raymond (Cove Run)
(2)  Megan Sisson (Monacrest)
(3)  Luke Sisson (Monacrest)

Young Teen Individual Competition:
(1)  Ryan Wadsworth (Cove Run)
(2)  Jillian Sisson (Monacrest)
(3)  Lauren (Uniontown)

************************
FLORIDA QUIZ
December 10, 2005 - Immokalee, FL
Tournament Coordinator:  Don Kaufmann

Team Competition:
(1)  Kissimmee, FL 2-0  300
(2)  Immokalee, FL  1-1  120
(3)  Immokalee, FL  0-2  100

Young Teen Veteran:
(1)  Janelle Kaufmann  (K)  100 (12)
(2)  Jefferson Constant (I)  80
(3)  Nathania Tobias (K)  40
(4)  Linda Jean-Pierre (I)  20

Young Teen Rookie:
(1)  Charlotte Tobias (K)  100 (7)
(2)  Anita Muneshar (K)  40
(3)  Ojette Bonhomme (I)  40
(4)  Ethiana Previlus (I)  20

************************
GREAT PLAINS QUIZ
January 7, 2005 - Lawrence, KS - Romans 1-12
Tournament Coorinator:  Tyler Emery
(6 Churches, 13 Teams)

Rookie Team Competition:
1)       McPherson I      5-0        860 pts
2)       Omaha I            4-1        600 pts
3)       Topeka 1           3-2        580 pts
4)       Topeka II           2-3        540 pts
5)       Lincoln              1-4         80 pts
6)       McPherson II     0-5        60 pts

Veteran Team Competition:
1)  Lawrence I          4-0        520 pts
2)  McPherson III      3-2        700 pts
3)  Wichita               3-1       360 pts
4)  McPherson IV     2-2        260 pts
5)  Omaha II            2-3        460 pts
6)  Lawrence II         1-3        160 pts
7)  Lawrence III        0-4        160 pts

Rookie Individual Competition:
1)       Andrew Kjellin, McPherson
2)       Lucas Potter, Omaha
3)       Allison Craig, McPherson
4)       Sierra Hodson, Omaha
5)       Chris Waterhouse, Topeka
6)       Jacob Issacson, Topeka

Veteren Individual Competition:
1)       Megan Anderson, Lawrence
2)       Jamie McVicker, McPherson
3)       Kasandra Birch, Lawrence
4)       Brendan Burge, McPherson
5)       Mary Birch, Lawrence
6)       Stephen Craig, McPherson

*********************
NORTH CENTRAL QUIZ
January 7, 2006 - Woodstock, IL - Romans 1-12
Tournament Directors: Mike Hopper & Anita Johnson
(45 youth on 15 teams from 8 churches)

Senior Teen Veteran:
(1) Fillmore, MN 3-0 480
(2) New Berlin, WI 2-1 400
(3) Monee, IL 1-2 400
(4) Woodstock, IL 0-3 280

ST Rookie / YT Veteran:
(1) Monee, IL 5-0 940
(2) Woodstock, IL 4-1 640
(3) Richland, IL 2-3 280
(4) New Berlin, WI 2-3 380
(5) Richland, IL 1-4 140
(6) Burlington, IA 1-4 220

Young Teen Rookie:
(1) Marion, IA 4-0 900
(2) East Peoria, IL 3-1 460
(3) Monee, IL 2-2 340
(4) Woodstock, IL 1-3 100
(5) Richland, IL 0-4 60

ST Veteran Individual Competition:
(1) Stephen Hopper (Fillmore) 100 (10)
(2) Sarah Stephenson (Marion) 80
(3) Jon Shinabarger (Woodstock) 40
(3) Bryce Ball (New Berlin) 40
(5) Luke Lubahn (Fillmore) 20
(6) Brett Krantz (Monee) 10

YT Veteran Individual Competition:
(1) Jimmy Phillips (Monee) 100 (10)
(2) Bethany Siwek (Woodstock) 100 (14)
(3) Lee Yerkes (New Berlin) 40
(3) Alex Phillips (Monee) 40
(5) Becky Ward (Burlington)
(5) Sharla Ball (New Berlin)

Rookie Individual Competition:
(1) Matthew Stephenson (Marion) 100 (8)
(2) Ben Smith (East Peoria) 80
(3) Brad Barber (East Peoria) 60
(4) Rebecca Stephenson (Marion) 40
(5) Raven Keel (Richland)
(5) Emily Harcastle (New Berlin)

********************
PACIFIC NORTHWEST QUIZ
January 7, 2006 - Everett Free Methodist (WA.) -   Romans 1-12 (Teens)
Romans 1:1-17, 5-8, 10-11 (Juniors)
Tournament coordinators: Dan Bartholomew & Dave Clark
(74 quizzers and 23 teams from 11 churches)

Senior Teen Veteran Division:
(1)  Auburn  4-1  (940)
(2)  Burien  4-1  (660)
(3)  Mountain Creek  4-1  (780)
(4)  Wenatchee  3-2  (720)
(5)  Shoreline  2-3  (400)
(6)  Everett  1-5  (380)
(7)  Northern Peaks  0-5  (320)

Young Teen Veteran Division:
(1)  Rainier Avenue  6-0  (800)
(2)  Northern Peaks  4-1  (560)
(3)  Shoreline  3-2  (480)
(4)  Lakeview  2-3  (200)
(5)  Burien  1-4  (360)
(6)  Everett  1-4  (320)
(7)  Auburn  1-4  (200)

Junior Veteran Division:
(1)  Mountain Creek  6-0  (1,140)
(2)  Shoreline  4-2  (840)
(3)  Timberlake  2-4  (460)
(4)  Burien, Wa.  0-6  (240)

Junior Rookie Division:
(1)  Mountain Creek  4-0  (700)
(2)  Lakeview EEMM  3-1  (660)
(3)  Wenatchee  3-1  (440)
(4)  Lakeview AHJJ  1-3  (480)
(5)  Seattle First  0-4  (200)

Senior Teen Veteran Individuals:
(1)  Becky Black  (Wenatchee)  100  (15)
(2)  BJ Lorenzen  (Auburn)  100  (22)
(3)  Danny Rorabaugh  (Burien)  80  (22)
(4)  Matthew Rothnie  (Mountain Creek)  60
(5)  Bridgette Lorenzen  (Auburn)  50 (23)
(6)  John Bilbro  (Mountain Creek)  40 (23)

Young Teen Veteran Individuals:
(1)  Maria Gray  (Rainier Avenue)  100  (6)
(2)  Wesley Higbee  (Rainier Avenue)  80
(3)  Garret Duguay  (Lakeview)  50
(4)  Corinne Card  (Shoreline)  40
(5)  Audra Goodnight  (Timberlake)
(6)  Heidi Poet  (Northern Peaks)

Teen Rookie Individuals:
(1)  Susanna Lauder  (Lakeview)  100  (6)
(2)  Anthony Hart  (Shoreline)  100  (14)
(3)  Michelle Seeley  (Shoreline)  100  (19)
(4)  Kyle Welsh  (Burien)  20

Junior Veteran Individuals:
(1)  Janie Loudon  (Mountain Creek)  100  (19)
(2)  Jordan McKinney  (Lakeview)  70
(3)  Sally Larson  (Mountain Creek)  100  (24)
(4)  Lauren Card  (Shoreline)  80  (24)
(5)  Andrew Horton  (Shoreline)  40
(6)  Evin Fairchild  (Lakeview)

Junior Rookie Individuals:
(1)  Kevin Cormier  (Mountain Creek, Wa.)  100  (15)
(2)  Elisabeth McKinney  (Lakeview)  100  (20)
(3)  Tommy Ferguson  (Mountain Creek)  60
(4)  Ana Daneshvar  (Seattle First)  40
(4)  Caroline Miller  (Mountain Creek)  40
(6)  Andrew Guy  (Seattle First)

************************
WABASH QUIZ
January 7, 2006 - Vincennes, IN - Romans 1-12
Tournament Directors:  Mark Colgan, Amy Colgan, Dennis Charles

Senior Teen Veteran - A Division
1  Vincennes, IN  5/1  1000
2  John Wesley 1, Indianapolis, IN  6/0  1060
3  Aldersgate, Indianapolis, IN  3/3  900
4  Anderson, IN   4/2  1000
5  John Wesley 2, Indianapolis, IN  4/2  960
6  Spring Arbor 1, MI  3/3  860
7  Bedford, IN  1/4  640
8  Alton, IL  2/3  680
9  Spring Arbor 2, MI  1/3  440
10  Greenville, IL  0/4  80

Senior Teen Veteran B Division
1  Champaign, IL  6/1  1000
2  Anderson, IN  5/1  820
3  John Wesley, Indianapolis, IN  4/3  900
4  Oakdale, KY  4/2  760
5  Rocky Ford, Columbus, IN  4/2  720
6  Bedford, IN  3/3  700
7  Bridgeport, IL  1/5  640
8  Bloomington, IN  1/5  420
9  Light & Life, Indianapolis, IN  0/6  260

Senior Teen Rookie
1  Anderson, IN  6/0  1100
2  Alton, IL  5/1  660
3  Oakdale, KY  3/3  720
4  Cowden, IL  3/3  680
5  Mt. Carmel, IL  2/4  420
6  Petersburg, IN  1/5  340
7  Columbus, IN  1/5  460

Young Teen Veteran A Division
1  Vincennes, IN  7/0  1340
2  Bedford, IN  6/1  1200
3  Alton,IL  4/3  940
4  John Wesley, Indianapolis, IN  5/2  1000
5  Bloomington, IN  3/4  800
6  New Halls Ferry, MO  2/5  740
7  Columbus, IN  1/6  540
8  Petersburg, IN  0/4  120

Young Teen Rookie A Division
1  Wilmore, KY  5/0  960
2  West Morris St., Indianapolis, IN  4/1  700
3  Champaign, IL  3/2  540
4  Bedford, IN  2/3  460
5  New Halls Ferry, MO  1/4  520
6  Alton, IL  0/5  380

Young Teen Rookie -B Division
1  Wilmore 2, KY  5/0  880
2  Aldersgate, Indianapolis, IN  4/1  480
3  Cowden, IL  3/2  320
4  Columbus, IN  2/3  300
5  Coffeen, IL  1/4  500
6  Greenville, IL  0/5  20

Young Teen Rookie - C Division
1  Light & Life, Indianapolis, IN  5/0  460
2  Bridgeport, IL  3/2  460
3  Mooresville, IN  3/2  480
4  Petersburg, IN  2/3  440
5  Mt. Carmel, IL  1/4  240
6  Aldersgate 2, Indianapolis, IN  1/4  300

Senior Teen Veteran A - Individual Finals
1  David Colgan-Anderson
2  Matthew Scandrett - Alton
3  Amy Bither - John Wesley
4  Derek Kramer-Anderson
5  Jonathon Hose- Vincennes
6  Lauren Nugent-Bedford

Senior Teen Veteran B - Individual Finals
1  Brittany Holliman-Anderson
2  Nathan Yardy-Champaign
3  Jon Harmon-Anderson
4  Amanda Pierce-Bedford
5  Abby Pratt-Bloomington
6  Chester Enright-Champaign

Senior Teen Rookie - Individuals Finals
1  Kasi Rubadue - Aldersgate
2  Ellen Davis-John Wesley
3  Adrianne Wheat-Cowden
4  Caleb Winters-Anderson
5  Jaquan Wilson-Oakdale
5  Tobi Atanda-Oakdale

Young Teen Veteran - Individuals Finals
1  Jonathon Coates - Aldersgate
2  Jenny Delph - Anderson
3  Tanner Bouchie - Vincennes
4  Nate Head - Bedford
5  Megan Cox - Bedford
6  Emily Dothager - Alton

Young Teen Rookie - Individual Finals
1  Caleb Blankenship-Wilmore
2  Christina Franks-West Morris St.
3  Sam Cooper-Wilmore
4  Jacob McDonald-Anderson ?
5  Esther Brooks-Wilmore
5  Nick Fulkrod

***********************
 OREGON CONFERENCE QUIZ
 January 7, 2006 at McMinnville, OR
 Romans 1-12 (Teens)
 Romans 1:1-17, 5-8, 10-11 (Juniors)
 Tournament coordinator: Rita Kramer
 ( 50 quizzers, 15 teams, 80 in attendance)

 Senior Teen Veteran Division:
   a.. McMinnville 102
   b.. Longview 101
   c.. Willamina 103
   d.. Willamina 104
   e.. Willamina 105

 Young Teen Veteran / Teen Rookie Division:
   a.. Willamina 204
   b.. McMinnville YT Vets
   c.. Willamina 203
   d.. McMinnville Rookies

 Junior Division:
   a.. Willamina 304
   b.. McMinnville 302
   c.. Longview 301
   d.. McMinnville 303

 Senior Teen Veteran Individuals:
   a.. Isaac (Willamina)
   b.. Suzanne (Longview)
   c.. Whitney (Willamina)
   d.. Alyssa (McMinnville)
   e.. Kyla (Willamina)
   f.. Jake M. (Willamina)

 Young Teen Veteran Individuals:
   a.. Josh M. (Willamina
   b.. Preston W. (McMinnville)
   c.. Peter (McMinnville)
   d.. Judah N. (McMinnville)
   e.. Amanda (Willamina)

 Teen Rookie Individuals:
   a.. Dante B. (Willamina)
   b.. Robin B. (Willamina)
   c.. Emilie (Longview)
   d.. Alivia R. (Willamina)
   e.. Eli (McMinnville)
   f.. Josh (Willamina)

***********************
PITTSBURGH QUIZ
January 7, 2006 - Monacrest, PA - Romans 1-12
Tournament Coordinators:  Bill & Christine Kallquist
(17 teams 120 attended)

Senior Teen Veteran:
(1)  Cove Run
(2)  Uniontown
(3)  Ellwood City

ST Rookie / YT Veteran:
(1)  Cove Run
(2)  New Brighton
(3)  Brooke Hills

Young Teen Rookie:
(1)  Cove Run
(2)  Monacrest
(3)  Ellwood City

Senior Teen Individual Competition:
(1)  Jake Raymond (Cove Run)
(2)  Kameron Schaefer (Uniontown)
(3)  Laura Yeagluy (Uniontown)

Young Teen Individual Competition:
(1)  Ryan Wadsworth (Cove Run)
(2)  Jillian Sisson (Monacrest)

***********************
GENESUS QUIZ
January 7, 2006 - North Chili (Pearce), NY - Romans 1 - 12
Tournament Coordinators - Timothy Norton, Joel Norton and Jon Hess
(73 quizzers on 23 teams from 9 churches)

Senior Teen Veteran Team - A Division
     Place Division Team # Team W L Avg. + Avg. - Comment
     1 Albion, NY 4-1
     2 Pearce (North Chili), NY 4-1
     3 Gowanda, NY--3 2-3
     4 Gowanda, NY--1 2-3
     5 Gowanda, NY--2 0-4

Senior Teen Veteran Team - B Division
     1 Northgate (Batavia), NY 5-0
     2 New Hope (Rochester), NY 3-2
     3 Brockport, NY 3-2
     4 Cattaraugus, NY 1-4
     5 New Beginnings (Oneida), NY 0-4

Senior Rookie/Young Veteran Team
     1 Northgate (Batavia), NY 6-0
     2 Yorkshire, NY 4-2
     3 Pearce (North Chili), NY 2-4
     4 Brockport, NY 0-6

Young Teen Rookie Team
     1 New Hope (Rochester), NY --1 5-1
     2 Albion, NY 5-1
     3 Yorkshire, NY--1 5-1
     4 Brockport, NY 4-2
     5 Yorkshire, NY--2 4-2
     6 Northgate (Batavia), NY 2-4
     7 New Hope (Rochester), NY --2 1-5
     8 New Beginnings (Oneida), NY 1-5
     9 Pearce (North Chili), NY 0-6

Senior Teen Veteran Individuals
1. Eric Liddle (Albion) - quizzed out in 7
2. Stephanie Cockrell (Pearce) - quizzed out in 15
3. Yolanda Gambino (Gowanda) - quizzed out in 23
4. Justin Whitcomb (Cattaraugus)
5. Allen Bartter (New Hope)
6. Ivanna Ramos (New Hope)

Senior Rookie/Young Veteran Individuals
1. Jacob Liddle (Albion) - quizzed out in 7
2. Charles Canon (Northgate) - quizzed out in 11
3. Lindsay Canon (Northgate) - quizzed out in 19
4. Chris Abdella (Northgate)
5. Brynn Darling (Yorkshire)
6. Alex Cornell (Pearce)

Young Teen Rookie Individuals
1. Stephanie Hartung (Brockport) - quizzed out in 12
2. Erin Darling (Yorkshire) - quizzed out in 16
3. Kyle Liddle (New Hope) - quizzed out in 20
4. Emily Bannister (Albion)
5. Jared Horton (Yorkshire)
6. Spencer Lukowski (Pearce)

***********************
NORTH MICHIGAN QUIZ
January 14, 2006 - Lakeview, MI - Romans 1-12
Tournament Coordinators : Sue Main & Karen Phillips
18 quizzers on 6 teams from 4 churches)

Senior Teen Veteran:
1. Evart STV 2/0 360
2. Cedar Springs 1/1 260
3. Evart YTV 0/2 120

Young Teen:
1. Manton 102 2/0 300
2. Manton 101 1/1 200
3. Belding 0/2 180

ST Veteran Individuals:
1.Leslie Atherton 100/14
2. Krissy Engeland 50/15
3.Brittany Mallo 30/15

YT Veteran Individuals:
1. Nathan Stein 100/11
2. Adam Phillips 100/13
3. Lisa Bullock 0/15

Young Teen Rookie Individuals:
1. Andrew Strom 100/10
2. Marty Davenport 100/14
3. Hannah Strom 80/15
4. Courtney Hooker 60/15
5. Anthony Brown 40/15
6. Kevin Klein 40/15
7. Bethany Shuler 40/15

Childrens Bible Quiz results:
Scripture: Matthew
Tourtnament Coordinator: Marilyn Adams
# of Quizzers - 26   # of Churches - 5
1. Evart total points 295
2.Cedar Springs 293.75
3. Belding 282.5
4. Evergreen 282.5
5. Lakeview 278.25

**********************
EAST AND SOUTHERN MICHIGAN QUIZ
January 14, 2006 - Linden, MI - Romans 1-12
Dawn and Lyle McCoon Directors East MI, Bill Walters South MI

Senior Teen Veterans A
1. Hastings, MI              6-0   1220
2. Hastings, MI              3-3     760
3. Kalamazoo, MI           2-4     560
4. Westland, MI             1-5     500

Senior Teen Veterans B
1. Clarkston, MI              5-1    620
2. Alpena, MI                  4-2    540
3. Holland, OH                3-3    360
4. Bad Axe, MI               0-6       80

Senior Teen Rookies
1. Dearborn, MI             4-0     520
2. Westland, MI             3-1    560
3. Taylor, MI                  2-2    220
4. West Branch, MI        1-3    240
5. Hillsdale, MI               0-4   140

Young Teen Veterans
1. Spring Arbor, MI          6-0    660
2. Lapeer, MI                  3-3    580
3. Alpena, MI                  2-4    560
4. Lapeer, MI                  1-5    460

Young Teen Rookies A
1. Westland, MI              4-0    720
2. Spring Arbor, MI         2-2    420
3. Spring Arbor, MI         2-2    360
4. Linden, MI                  1-3    240
5. Kalamazoo, MI           1-3    300

Young Teen Rookies B
1. Hillsdale, MI            3-1        420
2. Clarkston, MI           3-1       500
3. Spring Arbor, MI      2-2        260
4. West Branch, MI     1-3        240
5. Linden, MI               1-3        40

Senior Teen Veterans Individuals
1. Matthew Dickinson   Hastings       100/9
2. Andy Sweeney         Hastings       100/12
3. Rebecca Rhodes      Kalamazoo    100/18
4. Robin Appling          Clarkston         40
5. Hannah Buckles       Hastings         20
6. Lauren Moore           Clarkston         0

Senior Teen Rookie Individuals
1. Jake Nabozny          Westland
2. Thomas Pancoast    Dearborn
3. Chris Young             Westland
4. Jake Grimaldo          Taylor
5. Kevin Bates              Hillsdale
6. Jon Wasinski            Westland

Young Teen Veteran Individuals
1. Amy Selewski        Westland        100/11
2. Ben Kono               Spring Arbor    100/20
3. Stephen Reeves      Spring Arbor     50
4. Amy Lewis              Clarkston         40
5. Jereme Laberge       Lapeer              40
6. Angie Rubio             Spring Arbor      0

Young Teen Rookie Individuals
1. Stephen Dickinson     Hastings        100/9
2. Michael Bratt             Dearborn        100/20
3. Grace Patton             Spring Arbor     80
4. Arianna Stewart          Hillsdale          60
5. Emilee Philson           Spring Arbor     20
6. Hannah Smith            Dearborn           0

						

Last Modified: Sunday, 15 February 2015