Free Methodist Bible Quizzing
... God's Word in the Hearts of Teens!        

BQ Info:
   Contacts
   Tourneys
   Brochure/Rules
   2017 Finals
   2017 Quotes
   Hall of Fame
   History
   International
   Quiz Cycle

BQ Stats:
   Index
   2016 Finals

BQ Store:
   Study Supplies
   Question Sets
   Quiz Hardware
   Quiz Software

BQ Links:
   FM Quizzing
   FM Colleges
   Social Media
   Concordance

BQ Multimedia:
   Finals Photos
   Videos
   Audio
Tuesday, 25 July 2017
S T A T I S T I C S :

February 2006


STATISTICS FROM AROUND THE DENOMINATION:  The following tournament
statistics for February have been submitted by the conference and regional
directors.  March tournament results will appear in the April Quiz-Mail
Update.

********************
GREAT PLAINS QUIZ
February 4, 2006 - McPherson, KS - Romans 1-15
Tournament Coordinator:  Tyler Emery
(14 teams from 6 churches)

Rookie Division
1)       McPherson I      5-0        600 pts
2)       Topeka I            3-2        560 pts
3)       Topeka II           3-2        480 pts
4)       Omaha I            3-2        440 pts
5)       McPherson II     1-4        440 pts
6)       Lincoln              0-5        120 pts

Veteran Division
1)  McPherson III     5-0         920 pts
2)  Lawrence I          3-2        660 pts
3)  Omaha II            3-2        640 pts
4)  McPherson IV     3-2        600 pts
5)  Wichita II            2-3        200 pts
6)  Lawrence II         2-3        240 pts
7) Tie-McPherson V 0-5        100 pts
7) Tie-Wichita I        0-5        100 pts

Rookie Individual Competition
1)   Allison Craig, McPherson
2)   Andrew Kjellin, McPherson
3)   Jacob Issacson, Topeka
4)   Kyle Pfannenstiel, Topeka
5)   Thea Goertzen, Topeka
5)   Lucas Potter, Omaha

Veteran Individual Competition
1)   Lisa Hall, McPherson
2)   Jonathan Craig, McPherson
3)   John Hodson, Omaha
4)   Stephen Craig, McPherson
5)   Jamie McVicker, Lawrence
6)   Megan Anderson, Lawrence

**********************
GATEWAY QUIZ
February 4, 2006 - Cowden FM - Romans 1-15
Coordinators:  Bob & Kelly Mueller
(72 attended from 7 churches)

Senior Teen Veteran
1 - Alton 5-0
2 - Greenville I  3-2
3 - Greenville II 1-4

Senior Teen Rookie
1 - Decatur 2-4
2 - Alton 1-5

Young Teen Veteran
1 - Alton 5-0
2 - NHF 4-2
3 - Cowden 1-5

Young Teen Rookie
1 - Alton 5-0
2 - NHF 4-1
3 - Coffeen 3-2
4 - Cowden 1-4
5 - Greenville 1-4
6 - Vandalia 0-5

*Team (STV, STR, YTV all combined and each team played 5-6 rounds, then
awards given based on performance against those in their individual division
only)

STV Individuals
1 - Jessica Dothager (Alton)
2 - Evan Romack  (Decatur)
3 - Laura Pennington (Greenville)

STR/YTV Individuals
1 - Brian Pickens (NHF)
2 - Emily Dothager (Alton)
3 - Stephen Long (Cowden)

YTR Individuals
1 - Metthew Markham (NHF)
2 - Ben M. (Salem)
3 - Kayla Grimmett (NHF)

***********************
GENESUS Quizzing
February 4, 2006 - Albion, NY - Romans 1 - 15
Tournament Coordinators - Timothy Norton, Joel Norton and Jon Hess
(74 quizzers on 23 teams from 9 churches)

Senior Teen Veteran Team - A Division
1 Gowanda, NY--1 4-1
2 Brockport, NY 4-1
3 Northgate (Batavia), NY 4-1
4 Albion, NY 3-2
5 Pearce (North Chili), NY 3-2
6 Gowanda, NY--3 3-2
7 New Hope (Rochester), NY 2-3
8 New Beginnings (Oneida), NY 1-4
9 Cattaraugus, NY 0-4
10 Gowanda, NY--2 0-4

Senior Rookie/Young Veteran Team
1 Northgate (Batavia), NY 5-1
2 Brockport, NY 3-3
3 Yorkshire, NY 2-4
4 Pearce (North Chili), NY 2-4

Young Teen Rookie Team
1 Albion, NY 6-0
2 New Hope (Rochester), NY --1-5
3 Northgate (Batavia), NY 4-2
4 Yorkshire, NY--1 4-2
5 Yorkshire, NY--2 3-3
6 Pearce (North Chili), NY 2-4
7 New Hope (Rochester), NY --2 2-4
8 New Beginnings (Oneida), NY 1-5
9 Brockport, NY 0-6

Senior Teen Veteran Individuals
1. Eric Liddle (Albion) - quizzed out in 16
2. Stephanie Cockrell (Pearce) - quizzed out in 17
3. Ashley Tallchief (Gowanda)
4. Alex Omicioli (Gowanda)
5. Dan Cooper (Gowanda)
6. Matthew Hess (Brockport)

Senior Rookie/Young Veteran Individuals
1. Charles Canon (Northgate) - quizzed out in 8
2. Lindsay Canon (Northgate) - quizzed out in 16
3. Chris Abdella (Northgate)
4. Alex Cornell (Pearce)
5. Brynn Darling (Yorkshire)
6. Jacob Liddle (Albion)

Young Teen Rookie Individuals
1. Erin Darling (Yorkshire) - quizzed out in 17
2. Stephanie Hartung (Brockport) - quizzed out in 21
3. Aaron Caccamise (Northgate)
4. Emily Bannister (Albion)
5. Kamillah Ramos (New Hope)
6. Kyle Liddle (New Hope)


Notes:  21 quizzers quizzed out at least one time

*********************
PACIFIC NORTHWEST QUIZ
February 4, 2006 - Seattle First Free Methodist (WA.) -   Romans 1-15
Tournament coordinators: Dan Bartholomew & Dave Clark
(67 quizzers and 20 teams from 9 churches)

Senior Teen Veteran Division:
(1)  Auburn BBK  5-0  (840)
(2)  Mountain Creek  3-2  (700)
(3)  Shoreline  3-2  (620)
(4)  Burien  3-2  (600)
(5)  Northern Peaks  1-4  (300)
(6)  Auburn AK  0-6  (260)

Young Teen Veteran Division:
(1)  Rainier Avenue  5-0  (740)
(2)  Timberlake  4-1  (620)
(3)  Lakeview  2-3  (560)
(4)  Northern Peaks  2-3  (520)
(5)  Shoreline  2-3  (540)
(6)  Auburn  0-5  (100)

Junior Veteran Division:
(1)  Mountain Creek  4-2  (1,040)
(2)  Timberlake  4-2  (980)
(3)  Shoreline  4-2  (860)
(4)  Burien, Wa.  0-6  (340)

Junior Rookie Division:
(1)  Lakeview AEJJ  5-1  (980)
(2)  Mountain Creek  5-1  (880)
(3)  Seattle First  2-4  (720)
(4)  Lakeview EHMM  0-6  (560)

Senior Teen Veteran Individuals:
(1)  Matthew Rothnie  (Mountain Creek)  100  (12)
(2)  Danny Rorabaugh  (Burien)  100  (20)
(3)  Bridgette Lorenzen  (Auburn)  70
(4)  Joey Lince  (Shoreline)  60
(5)  BJ Lorenzen (Auburn)
(6)  John Bilbro  (Mountain Creek)

Young Teen Veteran Individuals:
(1)  Maria Gray  (Rainier Avenue)  100  (11)
(2)  Wesley Higbee  (Rainier Avenue)  60
(3)  Corinne Card  (Shoreline)  80  (24)
(4)  Chris Stilwill  (Northern Peaks)  60  (24)
(5)  Catlin McCartney  (Timberlake)  40  (23)
(6)  Megan Horton  (Shoreline)  20

Teen Rookie Individuals:
(1)  Anthony Hart  (Shoreline)  100  (7)
(2)  Susanna Lauder  (Lakeview)  100  (15)
(3)  Michelle Seelye  (Shoreline)  60
(4)  Anna Holtzman  (Timberlake)  40
(5)  Joann Saechao  (Rainier Avenue)

Junior Veteran Individuals:
(1)  Janie Loudon  (Mountain Creek)  100  (18)
(2)  Jordan McKinney  (Lakeview)  80
(3)  Lauren Card  (Shoreline)  60
(4)  Sally Larson  (Mountain Creek)  50
(5)  Andrew Horton  (Shoreline)  30  (23)
(6)  Andy DeLarme  (Timberlake)

Junior Rookie Individuals:
(1)  Kevin Cormier  (Mountain Creek, Wa.)  100  (17)
(2)  Tommy Ferguson  (Mountain Creek)  100  (20)
(3)  Miya Higashiyama  (Mountain Creek)  80  (23)
(4)  Elisabeth McKinney  (Lakeview)  40  (23)
(5)  Claire Hovde  (Seattle First)  60  (23)
(6)  Genevieve Barlow  (Seattle First)  20  (23)
*********************
PITTSBURGH QUIZ
February 4, 2006 - Brooke Hills, WV - Romans 1-15
Tournament Coordinators:  Bill & Christine Kallquist
(18 teams 110 attended)

Senior Teen Veteran:
(1)  Monacrest-A, PA
(2)  Cove Run, PA
(3)  Monacrest - B, PA

Senior Teen Rookie/Young Teen Veteran:
(1)  Brooke Hills, WV
(2)  New Brighton, PA
(3)  Sarver, PA

Young Teen Rookie:
(1)  Monacrest, PA
(2)  Cove Run, PA
(3)  Ellwood City - A, PA

Senior Teen Individual Competition:
(1)  Jake Raymond Cove Run
(2)  Megan Sisson Monacrest
(3)  Rosemary Blanter Monacrest

Young Teen Individual Competition:
(1)  Ryan Wadsworth Cove Run
(2)  Jillian Sisson Monacrest
(3)  Anna Giesmann Brook Hills

*********************
WABASH QUIZ
February 4, 2006 - Bedford, IN - Romans 1-15
Conference Director: Amy Colgan
Assistants: Dennis Charles, Mark Colgan & Gerry Coates
(18 Churches)

Senior Teen Veteran - A Division
1  Vincennes, IN  4/1  760
2  John Wesley 1, Indianapolis, IN  4/1  820
3  Aldersgate, Indianapolis, IN  3/2  820
4  Anderson Wesley, IN  2/3  800
5  Bedford, IN  2/3  640
6  John Wesley 2, Indianapolis IN  0/5  560

Senior Teen Veteran - B Division
1  Anderson Wesley, IN  4/1  660
2  Champaign, IL  3/2  620
3  John Wesley 1, Indianapolis, IN  3/2  620
4  John Wesley 2, Indianapolis, IN  2/3  580
5  Bedford 1, IN  2/3  540
6  Bedford 2, IN  1/4  600

Senior Teen Veteran - C Division / Young Teen Rookie B Division
1  Bridgeport, IL  6/0  800
2  Bloomington, IN  4/2  580
3  Columbus, IN  4/2  660
4  Petersburg, IN  3/3  520
5  Rocky Ford, Columbus, IN  2/4  320
6  Light & Life, Indianapolis, IN  2/4  440
7  Mt. Carmel, IL  0/6  80

Young Teen Rookie - A Division
1  Wilmore 1, KY  5/1  920
2  West Morris St., Indianapolis, IN  5/1  1020
3  Wilmore 2, KY  4/2  960
4  Columbus 1, IN  3/3  760
5  Aldersgate, Indianapolis, IN  2/4  400
6  Winona Lake, IN  1/5  520
7  Champaign, IL  1/5  460

Young Teen Veteran B Division
1  West Morris St., Indianapolis, IN 6/1  800
2  Anderson, IN  6/1  940
3  Mooresville, IN  4/3  620
4  Petersburg, IN  4/3  620
5  Columbus 2, IN  3/4  600
6  Aldersgate 2, Indianapolis, IN  2/5  500
7  Mt. Carmel, IL  1/6  400
8  Bridgeport,IL  1/6  220

Young Teen Rookie A Division / Young Teen Veteran Division
1  Anderson Wesley, IN  6/1  980
2  Alton, IL  6/1  1240
3  Oakdale 2, KY  5/2  960
4  Vincennes, IN  4/3  1060
5  Oakdale 1, KY  4/3  1040
6  Oakdale 3, KY  2/5  780
7  Bloomington, IN  1/6  480
8  Petersburg, IN  0/7  200

Senior Teen Veteran Division
1  David Colgan, Anderson, IN
2  Kenzie Reynen, John Wesley, Indianapolis, IN
3  Jonathan Hose, Vincennes, IN
4  Amy Bither, John Wesley, Indianapolis, IN
5  Derek Cox, Bedford, IN
6  Jonathan Class, John Wesley, Indianapolis, IN

Senior Teen Rookie Division
1  Kasi Rubadue, Aldersgate, Indianapolis, IN
2  Caleb Winters
3  Jaquan Wilson, Oakdale, KY
4  Luke Scandrett, Alton, IL
5  Tobi Atanda, Oakdale, KY
6  Garrison Thomas, Oakdale, KY

Young Teen Veteran Division
1  Megan Cox, Bedford, IN
2  Nate Head, Bedford,IN
3  Jonathan Coates, Aldersgate, IN
4  Miriam Burkhardt, John Wesley, IN
5  Tanner Bouchie, Vincennes, IN
6  Jenny Delph, Anderson Wesley, IN

Young Teen Rookie Division
1  Jacob McDonald, Vincennes, IN
2  Christina Franks, West Morris St. Indianapolis, IN
3  Caleb Blankenship, Wilmore, KY
4  Sarah Gooding
5  Esther Brooks, Wilmore, KY
6  Christina Stackhouse, Wilmore,KY

*********************
NORTH MICHIGAN QUIZ
February 11, 2006 - Cedar Springs, MI - Romans 1-15
Tournament Coordinators: Karen Phillips/Sue Main
(25 quizzers on 6 teams from 4 churches)

Senior Teen:
1.Evart (2/0)  280
2.Cedar Springs (0/2)  180

Young Teen
1.Evart (3/0)   320
2.Manton 101 (2/1) 400
3.Manton 102 (1/2) 360
4.Belding  (0/3)  220

Senior Teen Veteran Individuals:
1.Krissy Engeland  100/6
2.Leslie Atherton    20/15

Young Teen Veteran Individuals:
1.Nate Stein     100/10
2.Adam Phillips  100/12

Young Teen Rookie Individuals:
1.Andrew Strom     100/5
2.Bethany Shuler    100/14
3.Hannah Strom       60/15
4.Marty Davenport    60/15
5.Hailey Brown        40/15
6.Anthony Brown     20/15
7. Kevin Kline          20/15

Notes:  #Earning Memory Award  7
# Quizzing out at least once 6

********************
NORTH CENTRAL QUIZ
February 11, 2006 - New Berlin, WI - Romans 1-15
Tournament Coordinators: Mike Hopper & Celesta Ball
(33 youth on 11 teams from 7 churches)

Senior Teen Veteran:
(1) Monee, IL 4-0 740
(2) Richland, IL 3-1 440
(3) New Berlin, WI 2-2 380
(4) Woodstock, IL 1-3 480
(5) Burlington, IA 0-4 80

Young Teen Veteran:
(1) Marion, IA 4-0 900
(2) Monee, IL 3-1 620
(3) Woodstock, IL 2-2 380
(4) New Berlin, WI 1-3 400

Young Teen Rookie:
(1) Monee, IL 1-2 280
(2) Richland, IL 0-3 80

Senior Teen Veteran Individual Competition:
(1) Stephen Hopper (Fillmore) 100 (8)
(2) Sarah Stephenson (Marion) 80
(3) Mariah Phillips (Monee) 60
(4) Brett Krantz (Monee) 40
(5) Jimmy Phillips (Monee) 20
(6) Brian Elsasser (Richland)

Young Teen Veteran Individual Competition:
(1) Brandon Krantz (Monee) 100 (7)
(2) Alex Phillips (Monee) 40
(3) Danny Huenefeld (Richland) 40
(4) Shane Siwek (Woodstock) 20
(5) Zack Edwards (Monee)
(5) Sharla Ball (New Berlin)

Rookie Individual Competition:
(1) Matthew Stephenson (Marion) 100 (8)
(2) Emily Harcastle (New Berlin) 80
(3) Rebecca Stephenson (Marion) 60

***********************
EAST & SOUTHERN MICHIGAN QUIZ
February 11, 2006 - Dearborn, MI - Romans 1-15
Dawn & Lyle McCoon East Michigan Directors,
Bill Walters South Michigan Director

Senior Teen Veteran Div A
1 Hastings, MI              4-0   860
2 Spring Arbor, MI         3-1   720
3 Kalamazoo, MI           2-2   380
4 Holland, OH                1-3    60
5 Stone Haven, MI         0-4    20

Senior Teen Veteran Div B
1 Westland, MI            4-0      740
2 Clarkston, MI            3-1      720
3 Alpena, MI                2-2      220
4 Holland, OH              1-3       60
5 Bad Axe, MI              0-4     120

Senior Teen Rookie/Young Teen Veteran
1 Dearborn, MI            4-0     500  STR
2 Spring Arbor, MI       3-1     540  YTV
3 Lapeer, MI               2-2     300   YTV
4 Alpena, MI              1-3      300   YTV
5 Taylor, MI                0-4     180   STR

Young Teen Rookie Div A
1 Hillsdale, MI            3-1       460
2 Spring Arbor, MI      3-1       400
3 West Branch, MI     2-2       320
4 Kalamazoo, MI        2-2       380
5 Spring Arbor, MI      0-4       160

Young Teen Rookie Div B
1 Clarkston, MI           3-1      320
2 Spring Arbor, MI       3-1      420
3 Linden, MI               2-2       320
4 Spring Arbor, MI       1-3      320
5 Lapeer, MI               0-4      240

Senior Teen Veteran Individuals
1 Daniel Rubio, Spring Arbor, MI        100/11
2 Matthew Dickinson, Hastings, MI    100/13
3 Andy Sweeney, Hastings, MI          110/20
4 Rebecca Rhodes, Kalamazoo, MI
5 Robin Appling, Clarkston, MI
6 Jeremy Slager, Spring Arbor, MI

Senior Teen Rookie Individuals
1 Jake Nabozny, Westland, MI           100/14
2 Thomas Pancoast, Dearborn, MI
3 Jon Olver, Westland, MI
4 Kyle Whitehouse, Taylor, MI
5 Jake Grimaldo, Taylor, MI
6 Patricia Bain, Clarkston, MI

Young Teen Veteran Individuals
1 Stephen Reeves, Spring Arbor, MI      100/10
2 Amy Selewski, Westland, MI             100/18
3 Jereme Laberge, Lapeer, MI
4 Angie Rubio, Spring Arbor, MI
5 Amy Lewis, Clarkston, MI
6 Mitchell Matuz, Kalamazoo, MI

Young Teen Rookie Individuals
1 Nathan Lake, Clarkston, MI         100/16
2 Hannah Smith, Dearborn, MI
3 Stephen Dickinson, Hastings, MI
4 Michael Bratt, Dearborn, MI
5 Grace Patton, Spring Arbor, MI
6 Abby Kono, Spring Arbor, MI

***********************
OREGON QUIZ
February 2006 - Lebanon, OR - Romans 1-15
Tournament Coordinator:  Rita Kramer

Juniors:
1st place     Willamina Jr Vets
2nd             Lebanon
3rd              Longview
4th              Willamina Rookies
5th              McMinnville

Teens (YT Vets and Teen Rookies)
1st            McMinnville JPE
2nd            Redmond
3rd             McMinnville JPE

Senior Teen Veteran:
1st            Willamina 1
2nd            McMinnville
3rd             Willamina !
4th             Willamina
5th             Longview

Young Teen Veteran Individuals:
1st............Preston W. - McMinnville
2nd...........Amanda W.- Willamina
3rd...........Jake N.       - Redmond
4th...........Eli              - McMinnville
5th...........Seth           - McMinnville

Teen Rookies Individuals:
1st..........Brenna W.  - Willamina
2nd.........Megan H.   - Redmond
   &........Eli             - McMinnville
3rd.........Emilie        - McMinnville
4th.........Ashlee R.   - Willamina
5th........Josh Nice   - McMinnville

Senior Teen Veteran Individuals:
1st........Josh M.      - Willamina
2nd.......Isaac T.      - Willamina
4th.......Mere L.       - Willamina
5th.......Kyla L.        - Willamina
6th.......Suzanne M. - Longview


						

Last Modified: Sunday, 15 February 2015