Free Methodist Bible Quizzing
... God's Word in the Hearts of Teens!        

BQ Info:
   Contacts
   Tourneys
   Brochure/Rules
   2017 Finals
   2017 Quotes
   Hall of Fame
   History
   International
   Quiz Cycle

BQ Stats:
   Index
   2016 Finals

BQ Store:
   Study Supplies
   Question Sets
   Quiz Hardware
   Quiz Software

BQ Links:
   FM Quizzing
   FM Colleges
   Social Media
   Concordance

BQ Multimedia:
   Finals Photos
   Videos
   Audio
Tuesday, 25 July 2017
S T A T I S T I C S :

March 2006


STATISTICS FROM AROUND THE DENOMINATION:  The following tournament
statistics for March (and before) have been submitted by the conference and
regional directors.

**********************
GENESUS QUIZ
March 4, 2006 - Rochester (New Hope), NY - Romans 1 - James 2
Tournament Coordinators - Timothy Norton and Jon Hess
(74 quizzers on 24 teams from 9 churches)

Senior Teen Veteran Team
     1 Albion, NY 6-0
     2 Pearce (North Chili), NY 6-0
     3 Gowanda, NY--1 4-2
     4 Northgate (Batavia), NY 3-3
     5 Brockport, NY 3-3
     6 Gowanda, NY--2 3-3
     7 Cattaraugus, NY 1-5
     8 Gowanda, NY--3 1-5
     9 New Beginnings (Oneida), NY 0-6

Senior Rookie/Young Veteran Team
     1 Northgate (Batavia), NY 5-0
     2 Yorkshire, NY 3-2
     3 Brockport, NY 3-2
     4 Pearce (North Chili), NY 1-4
     5 Cattaraugus, NY 0-4

Young Teen Rookie Team - A Division
     1 Yorkshire, NY--2 4-1
     2 Albion, NY 3-2
     3 New Hope (Rochester), NY -- 1 3-2
     4 Yorkshire, NY--1 1-4
     5 Brockport, NY -- 1 1-3
Young Teen Rookie Team - B Division
     1 Northgate (Batavia), NY 4-1
     2 Pearce (North Chili), NY 3-2
     3 New Beginnings (Oneida), NY 2-3
     4 Brockport, NY--2 2-3
     5 New Hope (Rochester), NY --2 1-3

Senior Teen Veteran Individuals
1. Eric Liddle (Albion) - quizzed out in 6
2. Stephanie Cockrell (Pearce) - quizzed out in 13
3. Kathleen Hirschman (Gowanda)
4. Ashley Tallchief (Gowanda)
5. Yolanda Gambino (Gowanda)
6. Liz Thrush (Gowanda)

Senior Rookie/Young Veteran Individuals
1. Charles Canon (Northgate) - quizzed out in 15
2. Jacob Liddle (Albion) - quizzed out in 16
3. Lindsay Canon (Northgate) - quizzed out in 23
4. Chris Abdella (Northgate)
5. Jennifer Cockrell (Pearce)
6. Sam Jett (Brockport)

Young Teen Rookie Individuals
1. Aaron Caccamise (Northgate) - quizzed out in 13
2. Miriam Bailey (Pearce)
3. Stephanie Hartung (Brockport)
4. Taylor Doty (Northgate)
5. Erin Darling (Yorkshire)
6. Kyle Liddle (New Hope)

**********************
MULTI-REGIONAL BIBLE QUIZ
March 4, 2006 - Decatur, IL - Romans-James 2
Tournament Coordinators:  Bob & Kelly Mueller & Mark Scandrett
(306 people on 60 teams from 32 churches)

Senior Teen Veteran A Team Competition:
(1) Anderson, IN
(2) Bedford, IN
(3) Indianapolis (Aldersgate), IN
(4) Vincennes, IN
(5) Indianapolis (John Wesley II), IN
(6) Alton, IL
(7) Indianapolis (John Wesley I), IN
(8) Fillmore, MN
(9) McPherson, KS
(9) New Berlin, WI

Senior Teen Veteran B Team Competition
(1) Champaign, IL 5-1 760
(2) Anderson, IN 4-2 960
(3) Monee, IL 4-2 780
(4) Indpls-John Wesley I 4-2 640
(5) Bedford, IN 3-3 760
(6) McPherson, KS 1-5 540
(7) Lawrence, KS 0-6 460

Senior Teen Veteran C Team Competition
(1) Omaha, NE 5-1 780
(2) Bloomington, IN 5-1 720
(3) Indpls-Light & Life 3-3 620
(4) Indpls-John Wesley II 2-4 680
(5) Bridgeport, IL 2-4 660
(6) Rockyford, IN 2-4 640
(7) Richland, IL 2-4 620

Senior Teen Rookie Team Competition
(1) Alton, IL 4-1 660
(2) Columbus, IN 4-1 600
(3) Decatur, IL 4-1 560
(4) Petersburg, IN 2-3 500
(5) Fillmore, MN 1-4 320
(6) Mt Carmel, IL 0-5 320

Young Teen Veteran A Team Competition:
(1) Bedford, IN 4-2 900
(2) Vincennes, IN 3-3 800
(3) Alton, IL 2-4 680
(4) New Halls Ferry, MO 2-4 680

Young Teen Veteran B Team Competition
(1) Monee, IL 5-0 800
(2) New Berlin, WI 4-1 580
(3) Lawrence, KS 3-2 560
(4) Mooresville, IN 2-3 340
(5) Woodstock, IL 1-4 200
(6) Burlington, IA 0-5 60

Young Teen Rookie A Team Competition
(1) Marion, IA 5-0 940
(2) Columbus, IN 4-1 680
(3) McPherson, KS 3-2 540
(4) Indy-W. Morris 2-3 580
(5) Bedford, IN 1-4 280
(6) Alton, IL 0-5 220

Young Teen Rookie B Team Competition
(1) Anderson, IN 3-1 520
(2) E. Peoria, IL 3-1 440
(3) Monee, IL 2-2 340
(4) Vandalia, IL 2-2 340
(5) Coffeen, IL 0-4 140

Young Teen Rookie C Team Competition
(1) Columbus, OH 4-0 500
(2) Omaha, NE 3-1 420
(3) Bloomington, IN 2-2 380
(4) Indy-Light & Life 1-3 200
(5) Petersburg, IN 0-3 60

Young Teen Rookie D Team Competition
(1) Petersburg, IN 4-0 300
(2) Brideport, IL 3-1 280
(3) Mt. Carmel, IL 2-2 300
(4) Aurora II, IL 1-3 180
(5) Aurora I, IL 0-4 20

Individual Competition:

Senior Teen Veteran A
(1) Derek Kramer (Anderson)
(2) Kyle Sanders (JW)
(3) Stephen Hopper (Fillmore)
(4) Hannah Yochum (Vincennes)
(5) Matthew Scandrett (Alton)
(6) Lauren Nugent (Bedford)

Senior Teen Veteran B
(1) Janessa Sproules (Bedford)
(2) Nathan Yardy (Champaign)
(3) Jason Arnold (JW)

Senior Teen Rookie
(1) Caleb Winters (Anderson)
(2) Vanessa Small (Rockyford)
(3) Kasi Rubadue (Aldersgate)

Young Teen Veteran
(1) Sarah Stephenson (Marion)
(2) Nate Head (Bedford)
(3) Tanner Bouchie (Vincennes)
(4) Emily Dothager (Alton)
(5) Jamie McVicker (McPherson)
(6) Stephen Craig (McPherson)

Young Teen Rookie - A
(1) Matthew Stephenson (Marion)
(2) Christina Franks (W. Morris)
(3) Christina Schmidt (NHF)
(4) Sarah Gooding (Alton)
(5) Jacob McDonald (Vincennes)
(6) Brian Pickens (NHF)

Young Teen Rookie - B
(1) Alexis DeWeese (W. Morris)
(2) Andrew Winters (Anderson)
(3) Kayla Grimmett (NHF)

**********************
WEST COAST REGIONAL QUIZ
March 4, 2006 - Seattle (Rainier Ave), WA - Romans 1-16, James 1-2
Tournament coordinators: Dan Bartholomew, Rita Kramer & Dave Clark
(94 quizzers and 30 teams from 14 churches)

Senior Teen Veteran Division:
(1)  Burien, WA  4-1,  (700)
(2)  Willamina IMW, OR  4-1  (620)
(3)  Mountain Creek, WA  3-2  (680)
(4)  Shoreline, WA  3-3  (660)
(5)  Northern Peaks, WA  2-3  (480)
(6)  Willamina AJM, OR  2-3  (560)
(7)  Everett, WA  0-5  (140)

Young Teen Veteran Division:
(1)  Rainier Avenue, WA  5-0  (920)
(2)  Shoreline, WA  3-2  (620)
(3)  Northern Peaks, WA  3-2  (480)
(4)  Timberlake, WA  3-2  (560)
(5)  Lakeview, WA  1-4  (360)
(6)  McMinnville, OR  0-5  (460)

Teen Rookies Division:
(1)  Willamina ADR, OR  5-1  (840)
(2)  Willamina ABK, OR  5-1  (840)
(3)  Redmond, OR  2-4  (720)
(4)  Longview, WA  0-6  (340)

Junior Veteran Division:
(1)  Mountain Creek, WA  5-0  (1,080)
(2)  Shoreline, WA  3-2  (720)
(3)  Timberlake, WA  3-2  (680)
(4)  Willamina, OR  1-4  (660)
(5)  Burien, Wa.  0-5  (240)

Junior Rookie Division:
(1)  Longview, WA  4-1  (940)
(2)  McMinnville, OR  4-1  (920)
(3)  Mountain Creek, WA  4-2  (880)
(4)  Willamina, OR,  3-2  (740)
(5)  Lebanon, OR  3-3  (820)
(6)  Lakeview AJJM, WA  3-3  (860)
(7)  Lakeview EEHM, WA  2-3  (740)
(8)  Seattle First, WA  1-4  (560)
(9)  Rainier Avenue, WA  0-5  (180)

Senior Teen Veteran Individuals:
(1)  Josh Matocha  (Willamina, OR)  100  (17)
(2)  Matthew Rothnie  (Mountain Creek, WA)  70
(3)  Danny Rorabaugh  (Burien, WA)  60
(4)  Isaac Talley  (Willamina, OR)  50
(5)  Kyla Lockwood  (Willamina, OR)  30  (23)
(6)  John Bilbro  (Mountain Creek, WA)  10  (23)

Young Teen Veteran Individuals:
(1)  Wesley Higbee  (Rainier Avenue, WA)  80
(2)  Maria Gray  (Rainier Avenue, WA)  70
(3)  Audra Goodnight  (Timberlake, WA)  100  (23)
(4)  Rachel Olson  (Northern Peaks, WA)  60  (23)
(5)  Lynne Haight  (Shoreline, WA)  40
(6)  Catlin McCartney  (Timberlake, WA)  20

Teen Rookie Individuals:
(1)  Dante Bacca  (Willamina, OR)  100  (18)
(2)  Robin Bowman  (Willamina, OR)  100  (21)
(3)  Anthony Hart  (Shoreline, WA)  80  (21)
(4)  Susanna Lauder  (Lakeview, WA)  40
(5)  Megan Hunter  (Redmond, OR)  20
(6)  Michelle Seelye  (Shoreline, WA)

Junior Veteran Individuals:
(1)  Lauren Card  (Shoreline, WA)  100  (16)
(2)  Charity Finley  (Willamina, OR)  80
(3)  Sally Larson  (Mountain Creek, WA)  60
(4)  Andrew Horton  (Shoreline, WA)  30
(5)  Ashley Evers  (Willamina, OR)  20
(6)  Janie Loudon  (Mountain Creek, WA)  -10

Junior Rookie Individuals:
(1)  Tommy Ferguson  (Mountain Creek, WA)  100  (13)
(2)  Sarah  Lindner  (Longview, WA)  80
(3)  Dillon Rogers  (McMinnville, OR)  60
(4)  Melissa Lindner  (Longview, WA)  80   (25)
(5)  Kevin Cormier  (Mountain Creek, WA)  60  (25)
(6)  Ashley Phillips  (McMinnville, OR)  10

**********************
ALL-MICHIGAN QUIZ

March 11, 2006 - Kalamazoo, MI - Romans-James 2
East Michigan Conference Directors Dawn & Lyle McCoon, Bill Walters South Mi

Senior Teen Vet A
1.  Spring Arbor, MI     4-1    840
2.  Hastings, MI          4-1    800
3.  Hastings, MI          3-2    760
4.  Greenville, IL          2-3    600
5. Westland, MI          1-4    480
6. Kalamazoo, MI        1-4    520

Senior Teen Vet B
1.  Clarkston, MI          5-0     840
2.  Evart, MI                 4-1    560
3.  Greenville, IL           3-2    580
4.  Holland, OH            2-3    400
5.  Alpena, MI              1-4    340
6.  Lapeer, MI               0-5   320

Senior Teen Rookie
1.  Dearborn, MI            3-0     500
2.  Westland, MI           2-1     460
3.  Hillsdale, MI             1-2     280
4.  Bad Axe, MI             0-3      20

Young Teen Vet
1.  Spring Arbor, MI        5-1     520
2.  Lapeer, MI                4-2     580
3.  Clarkston, MI            2-4     420
4.  Evart, MI                   1-5     420

Young Teen Rookie A
1.  Manton, MI               5-0      720
2.  Lapeer, MI                3-2      600
3.  Greenville, IL             3-2      740
4.  Kalamazoo, MI          2-3      520
5.  Hillsdale, MI              2-3      600
6.  Spring Arbor, MI         0-5     420

Young Teen Rookie B
1.  Winona Lake, IN         6-1     1180
2.  West Branch, MI         6-1      840
3.  Clarkston, MI              5-2      900
4.  Spring Arbor, MI          4-3      760
5.  Manton, MI                 3-4      860
6.  Belding, MI                 3-4      600
7.  Alpena, MI                  2-5      560
8.  Linden, MI                   0-7     240

Senior Teen Vet Individuals
1.  Matthew Dickinson, Hastings, MI   100/10
2.  Daniel Rubio, Spring Arbor, MI        100/12
3.  Kate Gilmore, Greenville, IL
4.  Rebecca Rhodes, Kalamazoo, MI
5.  Dwight Sanders, Greenville, IL
6.  John Brook, Greenville, IL

Senior Teen Rookie Individuals
1.  Jake Nabozny, Westland, MI   100/13
2.  Kevin Bates, Hillsdale, MI
3.  Thomas Pancoast, Dearborn, MI
4.  Chris Young, Westland, MI
5.  Jon Olver, Westland, Mi
6.  Margo Mriscin, Greenville, IL

Young Teen Veteran Individuals
1.  Amy Selewski, Westland, MI    100/16
2.  Stephen Reeves, Spring Arbor, MI
3.  Jereme Laberge, Lapeer, MI
4.  Mitchell Matuz, Kalamazoo, MI
5.  Amy Lewis, Clarkston, MI

Young Teen Rookie Individuals
1.  Jacob Matuz, Kalamazoo, MI
2.  Jonah Francis, Winona Lake, IN
3.  Stephen Dickinson, Hastings, MI
4.  Nathan Lake, Clarkston, MI
5.  Michael Bratt, Dearborn, MI
6.  Loralyn Sanders, Greenville, IL

17 teens have memorized all the quotes for the year.


						

Last Modified: Sunday, 15 February 2015