Free Methodist Bible Quizzing
... God's Word in the Hearts of Teens!        

BQ Info:
   Contacts
   Tourneys
   Brochure/Rules
   2017 Finals
   2017 Quotes
   Hall of Fame
   History
   International
   Quiz Cycle

BQ Stats:
   Index
   2016 Finals

BQ Store:
   Study Supplies
   Question Sets
   Quiz Hardware
   Quiz Software

BQ Links:
   FM Quizzing
   FM Colleges
   Social Media
   Concordance

BQ Multimedia:
   Finals Photos
   Videos
   Audio
Tuesday, 25 July 2017
S T A T I S T I C S :

November 2006


STATISTICS FROM AROUND THE DENOMINATION:  The following tournament
statistics have been submitted by conference and regional directors.  Quiz
directors are encouraged to send the stats from their monthly tournaments to
Mike Hopper for future Quiz-Mail Updates.

**************************
GREAT PLAINS QUIZ
October 7, 2006 - McPherson, KS - Acts 1-6
(18 teams from 7 churches)
Tournament Director:  Tyler Emery

Rookie Division (2 groups with playoff)
 1.. McPherson I                  5-0        740 pts
 2.. Wichita Northwest          3-1        540 pts
 3.. Topeka Blue                  4-1        660 pts
 4.. Omaha I                        2-2        360 pts
 5.. Topeka Orange              2-3        420 pts
 6.. McPherson II                 2-2        360 pts
 7.. Topeka Green                2-2        440 pts
 8.. Wichita Rivercrest          0-5        280 pts
 9.. Lincoln I                        0-4        300 pts

Veteran Division
 1.. McPherson III                5-0        940 pts
 2.. Lawrence                      3-2        500 pts
 3.. McPherson IV                3-2        420 pts
 4.. Topeka Red                   2-3        460 pts
 5.. Omaha II                       2-3        440 pts
 6.. Lincoln II                       0-5        200 pts

Rookie Individual Competition
 1.. Allison Craig, McPherson
 2.. Michelle Rue, Wichita NW
 3.. Sara Still, Topeka
 4.. Andrew Kjellin, McPherson
 5.. Mark Still, Topeka
 6.. Ben Potter, Omaha

Veteran Individual Competition
 1.. Jonathan Craig, McPherson
 2.. Jamie McVicker, McPherson
 3.. Josh Waterhouse, Topeka
 4.. Stephen Craig, McPherson
6. (tie) Lucas Potter, Omaha
6. (tie).Jeremy Gormley, McPherson

********************
MID-EAST REGIONAL QUIZ
November 4, 2006 - Winona Lake, IN - Acts 1-6
Tournament Director:  Dennis Charles

Senior Teen Veteran - A
1 John Wesley, Indianapolis, IN  1380 7/0
2 Aldersgate, Indianapolis, IN  1180 5/2
3 Vincennes 1, IN 1000 4/3
4 Hastings, MI1020 4/3
5 Anderson, IN1080 3/4
6 Vincennes 2, IN940 3/4
7 Bedford, IN880 2/5
8 Spring Arbor, MI600 0/7

Senior Teen Veteran - B
1 John Wesley 1, Indianapolis, IN  860 5/0
2 Evart, MI  860 4/1
3 Bedford, IN  760 3/2
4 John Wesley 2, Indianapolis, IN  560 2/3
5 Rocky Ford 1, Columbus, IN  660 1/4
6 Spring Arbor, MI  400 0/5

Senior Teen Veteran - C
1 Bridgeport, IL  800 5/0
2 Bloomington 1, IN  760 4/1
3 Columbus, IN  580 3/2
4 Rocky Ford 2, Columbus, IN  480 2/3
5 Clarkston, MI  260 1/4
6 Holland 1, OH  140 0/5

Senior Teen Veteran D
1 Mt. Carmel, IL  420 4/1
2 Light & Life, Indianapolis, IN  440 3/2
3 Petersburg, IN  460 3/2
4 Mooresville, IN  360 2/3
5 Bloomington 2, IN  400 2/3
6 Holland 2, OH  160 0/5

Senior Teen Rookie/Young Teen Veteran
1 Spring Arbor, MI  840 5/0
2 Anderson, IN  760 4/1
3 First Church, Indianapolis, IN  520 3/2
4 Evart, MI  620 3/2
5 Hastings, MI  440 1/4
6 Petersburg, IN  80 0/5

Young Teen Veteran
1 Wilmore, KY  1220 6/0
2 Spring Arbor 1, MI  740 4/2
3 West Morris St., Indianapolis, IN  740 4/2
4 Evart, MI  660 3/3
5 Bedford, IN  500 2/4
6 Cedar Springs, 420 2/4
7 Spring Arbor 2, MI  380 0/6

Young Teen Rookie A
1 Wilmore, KY  1000 5/0
2 Winona Lake, IN  740 3/2
3 Aldersgate, Indianapolis, IN  680 3/2
4 Anderson, IN  680 3/2
5 New Castle, IN  520 1/4
6 Bloomington, IN  300 0/5

Young Teen Rookie B
1 Spring Arbor, MI 580 4/1
2 Clarkston, MI  460 4/1
3 Columbus, IN  460 2/3
4 Light & Life, Indianapolis, IN  300 2/3
5 Mt. Carmel, IL  260 2/3
6 Bridgeport, IL  140 0/5

All Rookie A
1 Mooresville, IN   420 3/2
2 Bedford, IN  480 3/2
3 Spring Arbor, MI  500 3/2
4 West Morris St., Indianapolis,IN  560 3/2
5 Vincennes, IN  300 2/3
6 Cedar Springs, MI  320 1/4

All Rookie B
1 Columbus, IN  720 5/0
2 Spring Arbor 1, MI  660 4/1
3 Clarkston, MI  580 3/2
4 John Wesley, Indianapolis, IN  400 2/3
5 Spring Arbor 2, MI  520 1/4
6 Holland, OH  120 0/5

Senior Teen Veteran A
1 Stephen Coates - Aldersgate, Indianapolis, IN
2 Amy Bither - John Wesley, Indianapolis, IN
3 Derek Kramer - Anderson Wesley
4 Jonathan Class - John Wesley, Indianapolis, IN
5 Kenzie Reynen - John Wesley, Indianapolis, IN
6 Jonathan Hose - Vincennes, IN

Senior Teen Veteran B Division/Senior Teen Rookie Individuals
1 Vanessa Small - Rocky Ford, Columbus, IN
2 Sean Watson - John Wesley, Indianapolis, IN
3 Hannah Buckles - Hastings, MI
4 Brittany Holliman - Anderson, IN
5 Steven Owsley - Spring Arbor, MI
6 Jenny Delph - Anderson, IN

Young Teen Veteran Individuals
1 Megan Cox - Bedford
2 Jacob McDonald - Vincennes, IN
3 Sam Cooper - Wilmore, KY
4 Caleb Blankenship - Wilmore, KY
5 Nate Head - Bedford
6 Stephen Dickinson - Hastings, MI

Young Teen Rookie A Individuals
1 Benjamin Coates - Aldersgate, Indianapolis, IN
2 Jonah Francis - Winona Lake, IN
3 Wesley Gensch - Winona Lake
4 Heather Caples - Anderson, IN
5 Andrew Winters - Anderson, IN
6 Reuben Rubio - Spring Arbor, MI

Young Teen Rookie B Individuals
1 Lizzy Beebe - Spring Arbor, MI
2 Seth Kintigh - Spring Arbor, MI
3 Miranda Prichard - Bloomington, IN
4 Anthony Reinker - Spring Arbor, MI
5 Nathan Lake - Clarkston, MI
6 Rachel Gerrild - Clarkston, MI

****************
MID-WEST REGIONAL QUIZ
November 4, 2006 - East Peoria, IL - Acts 1-6
Tournament Directors:  Bob & Kelly Mueller, & Mark Scandrett

Senior Teen Veteran -A
(1)  Alton I, IL  4-0  820
(2)  Champaign, IL 3-1  620
(3)  Alton II, IL 2-2  560
(4)  Monee, IL  1-3  500
(5)  Cowden, IL  0-4  200

Senior Teen Veteran-B
(1)  Fillmore, MN  5-0  780
(2)  Marion, IA  3-1  740
(3)  Richland, IL  3-2  580
(4)  Greenville, IL  2-2  400
(5)  New Berlin, WI  1-4  560
(6)  Coffeen, IL  0-5  220

Senior Teen Rookie / Young Teen Veteran-A
(1)  Alton, IL  3-1  600
(2)  New Berlin, WI  3-0  500
(3)  Monee, IL  2-2  440
(4)  Champaign, IL  1-2  400
(5)  Greenville, IL  0-3  160

Senior Teen Rookie / Young Teen Veteran-B
(1)  Alton, IL  3-0  620
(2)  Decatur, IL  2-1  680
(3)  Richland, IL  2-2  340
(4)  Cowden, IL  1-3  220
(5)  Woodstock, IL  0-2  80

Young Teen Rookie-A
(1)  New Halls Ferry, MO girls  4-0  640
(2)  Alton, IL  2-2  500
(3)  New Halls Ferry, MO boys  2-1  380
(4)  Champaign, IL  1-3  340
(5)  Greenville, IL  0-3  280

Young Teen Rookie-B
(1)  Cowden, IL  4-0  420
(2)  East Peoria 1, IL  3-1  460
(3)  East Peoria 2, IL  2-2  300
(4)  Decatur, IL  1-3  180
(5)  Aurora, IL  0-4  200

All-Rookie
(1)  Waukegan 1, IL  4-0  560
(2)  Waukegan 2, IL  2-1  300
(3)  Monee, IL  2-1  280
(4)  Aurora, IL  1-3  220
(5)  Greenville, IL  0-4  120

Senior Teen Veteran Competition:
(1)  Matthew Scandrett (Alton) 100 (11)
(2)  Sarah Stephenson (Marion) 100 (13)
(3)  Jimmy Phillips  (Monee) 80
(4)  Robert Varner 30
(5)  Jessica Dothager 20
(6)  Bryce Ball (New Berlin)

Senior Teen Rookie/Young Teen Veteran Competition:
(1)  Brian Pickens 90
(2)  Christina Schmidt 100
(3)  Emily Dothager 80
(4)  Sarah Gooding 50
(5)  Emily Hardcastle (New Berlin) 40
(6)  Sharla Ball (New Berlin)

Young Teen Rookie Competition:
(1)  Jeffrey Tolar 100 (12)
(2)  Rebecca Stephenson (Marion) 100 (19)
(3)  Matthew Stephenson (Marion) 100 (20)
(4)  Kayla Grimett 20
(5)  Lydia Brandt 20
(6)  Caleb Moody

**********************
GENESEE/SUSQUEHANNA QUIZ
November 4, 2006 - Gowanda, NY - Acts 4-6
(98 youth on 29 teams from 10 churches)
Tournament Director: Tim Norton, Joel Norton, Jon Hess

Senior Teen Veteran:
1          Albion, NY                  6-0        193.33 (pts per quiz)
2          Gowanda, NY--1                        4-2        110.00
3          Pearce (North Chili), NY             5-2        146.86
4          Northgate (Batavia), NY              5-2        128.57
5          Gowanda, NY--2                        4-2        103.33
6          New Hope (Rochester), NY         3-3        106.67
7          Brockport, NY                            3-3        90.00
8          Cattaraugus, NY--2                    2-4        56.67
9          New Beginnings (Oneida), NY     1-4        72.00
10         Yorkshire, NY                            1-6        42.86
11         Cattaraugus, NY-1                   0-6        43.33

Young Teen Veteran:
1          Northgate (Batavia),NY               5-1        166.67
2          Albion, NY                                 5-1        126.67
3          Brockport, NY                            4-2        123.33
4          New Hope (Rochester), NY         4-2        140.00
5          Yorkshire, NY                            1-5        103.33
6          Akron, NY                                 1-5        86.67
8          Pearce (NorthChili), NY              1-5        40.00

Young Teen Rookie A:
1          Pearce (North Chili), NY--1          4-1        120.00
2          Yorkshire, NY                            3-2        108.00
3          Pearce (North Chili), NY--2          3-2        116.00
4          Albion, NY                                 1-4        56.00
5          Brockport, NY--1                        1-3        65.00

Young Teen Rookie B:
1          New Hope (Rochester), NY--2     5-1        146.67
2          Northgate (Batavia), NY--2          4-2        96.67
3          Northgate (Batavia), NY--1          4-2        106.67
4          New Hope (Rochester), NY--1     3-3        66.67
5          Gowanda, NY                            2-4        26.67
6          Brockport, NY                            0-6        20.00

Senior Teen Veteran Individuals
1. Eric Liddle (Albion) - quizzed out in 11
2. Stephanie Cockrell (Pearce) - quizzed out in 16
3. Jacob Liddle (Albion)
4. Jennifer Cockrell (Pearce)
5. Matthew Hess (Brockport)
6. Allen Bartter (New Hope)

Senior Rookie/Young Veteran Individuals
1. Lindsay Canon (Northgate) - quizzed out in 17
2. Emily Bannister (Albion)
3. Chris Abdella (Northgate)
4. Stephanie Hartung (Brockport)
5. Kyle Liddle (New Hope)
6. Aaron Caccamise (Northgate)

Young Teen Rookie Individuals
1. Jared Horton (Yorkshire) - quizzed out in 10
2. Karl Danningburg (Pearce)
3. Miriam Bailey (Pearce)
4. Taylor Doty (Northgate)
5. Emily Hess (Brockport)
6. Monica Hope (New Hope)

***********************
OREGON / PACIFIC NORTHWEST QUIZ - ST & YT
November 18, 2006 - Shoreline, WA - Acts 1-8
Tournament coordinators: Dave Clark, Glen Hasslinger Sr, Jeff Horton & Bill
Willis
(75 quizzers and 23 teams from 12 churches)

Senior Teen Veteran Division:
(1)  Auburn, WA.  6-0  (920)
(2)  Wenatchee, WA.  4-2  (900)
(3)  McMinnville ANT, OR.  4-2  (880)
(4)  Mountain Creek, WA.  4-2  (880)
(5)  Burien, WA.  4-2  (820)
(6)  Northern Peaks, WA.  3-3  (720)
(7)  Willamina, OR.  2-4  (740)
(8)  McMinnville JPP, OR.  2-4  (700)
(9)  Burien/Longview, WA.  0-6  (600)
(9)  Shoreline, WA.  0-6  (560)

Young Teen Veteran Division:
(1)  Rainier Avenue, WA.  5-1  (1,040)
(2)  Timberlake, WA.  5-1  (1,060)
(3)  Longview, Wa.  4-2  (1,060)
(4)  Willamina, OR.  4-2  (960)
(5)  Lakeview, WA.  3-3  (640)
(6)  McMinnville, OR.  2-4  (560)
(7)  Shoreline, WA.  1-5  (540)
(8)  Auburn, WA.  0-6  (160)

Teen Rookie Division:
(1)  Northern Peaks, WA.  4-1  (760)
(2)  Mountain Creek, WA.  3-2  (480)
(3)  Willamina Blue, OR.  2-3  (520)
(4)  Willamina Red, OR.  2-3  (500)
(5)  McMinnville, OR.  1-3  (380)

Senior Teen Veteran Individuals:
(1)  Isaac Talley  (Willamina, OR.)  100  (13)
(2)  Preston Wenger (McMinnville, OR.)  70
(3)  Alyssa Rademacher  (McMinnville, OR.)  100  (22)
(4)  Nessa Wenger  (McMinnville, OR.)  60  (22)
(5)  Suzanne Murray  (Longview, WA.)  40
(6)  Peter Nichols  (McMinnville, OR.)

Young Teen Veteran Individuals:
(1)  Charity Finley (Willamina, OR.)  100  (13)
(2)  Sarah Lindner  (Longview, WA.)  100  (18)
(3)  Maria Gray  (Rainier Avenue, WA.)  80
(4)  Jacque Black  (Wenatchee, WA.)  60  (23)
(5)  Corinne Card  (Shoreline, WA.)  40  (23)
(6)  Lydia Finley  (Willamina, OR.)

Teen Rookie Individuals:
(1)  Jolie Cowin  (Burien, WA.)  100  (16)
(2)  Daniel Saltvick  (Willamina, OR.)  100  (18)
(3)  Katie Coleman  (Northern Peaks, WA.)  60
(4)  Hailey Murray  (Longview, WA.)  80  (23)
(5)  Mark Stacy  (Mountain Creek, WA.)  40  (23)
(6)  Jenny Lacomb  (Willamina, OR.)

************************
PACIFIC NORTHWEST QUIZ - Juniors
November 18, 2006 - Lakeview, WA
(39 quizzers and 14 teams from 10 churches)
Tournament coordinators: Dan Bartholomew, Betty Clark, Dave Clark, Jeff
Horton & Bill Willis

Junior Veteran Division:
(1)  Lakeview, WA.  5-1  (800)
(2)  McMinnville, OR.  3-2  (660)
(3)  Seattle First, WA.  3-2  (660)
(4)  Shoreline AKR, WA.  3-2  (460)
(5)  Shoreline, WA.  2-3 (600)
(6)  Mountain Creek, WA.  2-3  (480)
(7)  Burien, WA.  0-5  (280)

Junior Rookie Division:
(1)  Longview, Wa.  5-0  (720)
(2)  McMinnville, OR.  5-1  (980)
(3)  Timberlake, WA.  3-2  (620)
(4)  Rainier Avenue Blue Angels, WA.  3-2  (580)
(5)  Rainier Avenue Crushers, WA.  1-4  (440)
(6)  Seattle First, WA.  1-4  (240)
(7)  Willamina, OR.  0-5  (140)

Junior Veteran Individuals:
(1)  Lauren Card  (Shoreline, WA.)  100  (15)
(2)  Kevin Cormier  (Mountain Creek, WA.)  80
(3)  Dillon Rogers  (McMinnville, OR.)  60
(4)  Elisabeth McKinney  (Lakeview, WA.)  80  (23)
(5)  Derek Ball  (Longview, WA.)  60  (23)
(6)  Genevieve Barlow  (Seattle First, WA.)  40  (23)

Junior Rookie Individuals:
(1)  Daniel Gray  (Rainier Avenue, WA.)  100  (11)
(2)  Andrew Murray  (Longview, Wa.)  100  (16)
(3)  James Chao  (Rainier Avenue, WA.)  50
(4)  Andie Dean  (Timberlake, WA.)  80  (23)
(5)  Emily Hall  (Shoreline, WA.)  60  (23)
(6)  Sierra Hawley  (Willamina, OR.)




						

Last Modified: Sunday, 15 February 2015