Free Methodist Bible Quizzing
... God's Word in the Hearts of Teens!        

BQ Info:
   Contacts
   Tourneys
   Brochure/Rules
   2017 Finals
   2017 Quotes
   Hall of Fame
   History
   International
   Quiz Cycle

BQ Stats:
   Index
   2016 Finals

BQ Store:
   Study Supplies
   Question Sets
   Quiz Hardware
   Quiz Software

BQ Links:
   FM Quizzing
   FM Colleges
   Social Media
   Concordance

BQ Multimedia:
   Finals Photos
   Videos
   Audio
Saturday, 22 July 2017
S T A T I S T I C S :

December 2006


STATISTICS FROM AROUND THE DENOMINATION:  The following tournament
statistics have been submitted by conference and regional directors.  Quiz
directors are encouraged to send the stats from their monthly tournaments to
Mike Hopper for future Quiz-Mail Updates.

*******************
PITTSBURGH/KEYSTONE QUIZ
November 4, 2006  - Rochester, PA - Acts 1-6
Tournament Coordinators Bill & Christine Kallquist
(111 quizzers on 17 teams from 9 churches)

Senior Teen Veteran Team
1 Monacrest - Monaca, Pa 4-0 170
2 Brooke Hills - Wellsburg, W.Va. 3-1 110
3 Cove Run - Lamont Furnace, Pa. 2-2 100
4 Oakland - East Liverpool Oh. 1-3 25.
5 Ellwood City - Ellwood City, Pa. 0-4 15

Senior Rookie/Young Veteran Team
1 Monacrest - Monaca, Pa 5-0 224
2 Cove Run- Lamont Furnace, Pa. 4-1 116
3 Whitehouse- Whitehouse, Pa. 3-2 64
4 New Rochester r- New Brighton, Pa. 2-3 44
5. Sarver -Sarver Pa. 1-4 36
6. Uniontown Uniontown, Pa. 0-5 8

Young Teen Rookie Team
1 Ellwood City (A) - Ellwood City, Pa. 5-0 108
2 Whitehouse- Whitehouse, Pa. 3-2 84
3 Monacrest - Monaca, Pa 3-2 116
4 Cove Run- Lamont Furnace, Pa. 2-3 76
5 Ellwood City (B) - Ellwood City, Pa. 2-3 64
6. Uniontown Uniontown, Pa 0-5 20

Senior Teen Individuals
1. Megan Sisson, Monacrest (5)
2. Olivia Bakke, Monacrest (2)
3. Luke Sisson, Monacrest
4. Matt Giesmann, Brooke Hills, Pa (2)
5. Brittany Yeager, Cove Run
6. Michael Revice, New Rochester (1)

Young Teen Individuals
1. Jillian Sisson, Monacrest (6)
2. Ryan Wadsworth, Cove Run (5)
3. Anna Giesmann, Brook Hills
4. Alania Boggs, Ellwood (4)
5. Billy Hartley, Monacrest (1)
6. Cody Yeager, Cove Run

21 quizzers said monthly quotes,
29 Total quiz outs (#) = personal quiz outs

****************
EAST & SOUTHERN MICHIGAN & OHIO QUIZ
November 11, 2006 - Acts 1-6 - Westland, MI
Directors:  Dawn & Lyle McCoon & Bill Walters

Senior Teen Veterans
1. West Branch, MI          4-0   480
2. Westland, MI               3-1    540
3. Lapeer, MI                   2-2    480
4. Alpena, MI                   1-3    240
5. Bad Axe, MI                 0-4   140

Senior Teen Rookie/Young Teen Vet
1. Lapeer, MI                4-0     700
2. Porter, MI                 3-1     660
3. Canton, MI                2-2    620
4. West Branch, MI       1-3    120
5. West Branch, MI       0-4     60

Young Teen Rookie A
1. Lapeer, MI             4-0      720
2. Dearborn, MI          3-1      660
3. West Branch, MI    2-2      460
4. Alpena, MI             1-3      340
5. Linden, MI              0-4     100

Young Teen Rookie B
1. Lapeer, MI             3-0      440
2. Westland, MI         2-1      360
3. Hillsdale, MI          1-2       240
4. Linden, MI             0-3       180

Individuals
Senior teen Veterans
1. Savanna Bedtelyon, West Branch, MI  100/6
2. Amy Selewski, Westland, MI 100/21
3. Kristyn Wilder, Alpena, MI  100/22
4. Megan McConnell, Alpena, MI
5. Dan Grant, Lapeer, MI

Senior Teen Rookies
1. Sarah Fredrick, Alpena, MI   100/15
2. Josh Fredrick, Porter, MI
3. Timothy O'Neil, Canton, MI
4. Marcela Barba, Porter, MI

Young Teen Veterans
1. Jereme Laberge, Lapeer,MI  100/17
2. Michael Bratt, Dearborn, MI
3. Matthew Durfee, West Branch, MI
4. Shannon Gruschke, Alpena, MI
5. Erin Bobola, Alpena, MI
6. Caitlin Blankenship, Alpena, MI

Young Teen Rookie
1. Andrew Laberge, Lapeer, MI  100/9
2. Julianne Harris, Lapeer, MI    100/13
3. Richard Demarois, Canton, MI 100/20
4. Antonio Heberling, Westland, MI
5. Hannah Smith, Dearborn, MI
6. Devon Piehl, Westland, MI

**********************
NORTH CENTRAL QUIZ
December 2, 2006 - Waukegon, IL - Acts 1-8
Tournament Directors: Mike Hopper & Phyllis Brauck
(37 youth on 12 teams from 6 churches)
(Note: 4 teams from Aurora & East Peoria canceled due to weather.)

Senior Teen Veteran:
(1) Marion, IA 4-0 760
(2) Fillmore, MN 3-1 580
(3) Monee, IL 2-2 580
(4) New Berlin, WI 1-3 460
(5) Richland, IL 0-4 420

Y. T. Veteran / S. T. Rookie:
(1) New Berlin, WI 3-0 600
(2) Monee, IL 1-3 260
(3) Richland, IL 1-3 200
(4) Waukegan, IL 1-3 220

Young Teen Rookie:
(1) Monee, IL 1-1 300
(2) Waukegan, IL 1-1 220
(3) Waukegan, IL 1-1 260

Senior Teen Veteran Individual Competition:
(1) Brett Krantz (Monee) 100 (12)
(2) Sarah Stephenson (Marion) 100 (14)
(3) Kristin Roberts (Fillmore) 100 (19)
(4) Stephen Hopper (Fillmore) 60
(5) Jimmy Phillips (Monee) 20
(6) Mariah Phillips (Monee)

Young Teen Veteran Individual Competition:
(1) Matthew Stephenson (Marion) 100 (14)
(2) Brandon Krantz (Monee) 60
(3) Rebecca Stephenson (Marion) 40
(3) Emily Harcastle (New Berlin) 40
(5) Sharla Ball (New Berlin) 20
(6) Brian Gertler (Monee)

Rookie Individual Competition:
(1) Samantha Kinard (Waukegan) 100 (10)
(2) Sarah Harcastle (New Berlin) 80
(3) Kristina Bolsoni (Monee) 40
(4) Joey Preston (Richland) 20
(5) Shawn Kimbrel (Monee)
(5) Kelse Banks (Waukegan)

*****************
GENESEE/SUSQUEHANNA QUIZ
December 2, 2006 - Batavia, NY - Acts 1-8
(100 youth on 33 teams from 10 churches)
Tournament Directors: Tim Norton, Joel Norton, Jon Hess

Senior Teen Veteran A:                                   (pts/quiz)
1          Albion, NY                                 6-0        170.00
2          Pearce (North Chili), NY             3-3        143.33
3          Northgate (Batavia), NY              4-2        133.33
4          Gowanda, NY--2                        1-5        96.67
5          Gowanda, NY--1                        0-4        70.00

Senior Teen Veteran B:
1          Rome, NY                                 5-2        102.86
2          Brockport, NY                            5-2        111.43
3          New Hope (Rochester), NY         5-2        102.86
4          Albion, NY                                 5-2        122.86
5          Cattaraugus, NY--2                    3-4        85.71
6          Yorkshire, NY                            2-5        54.29
7          Cattaraugus, NY--1                    2-5        74.29
8          Gowanda, NY                            1-6        34.29

Young Teen Veteran:
1          Northgate (Batavia), NY              6-0        163.33
2          Albion, NY                                 5-1        126.67
3          New Hope (Rochester), NY         3-3        130.00
4          Brockport, NY                            3-3        123.33
5          Pearce (North Chili), NY             2-4        70.00
6          Yorkshire, NY                            2-4        110.00
7          Akron, NY                                 0-6        23.33

Young Teen Rookie A:
1          Yorkshire, NY                            6-0        116.67
2          Pearce (North Chili), NY--2          4-2        113.33
3          Pearce (North Chili), NY--1          3-3        116.67
4          Northgate (Batavia), NY              3-3        73.33
5          Albion, NY                                 2-4        96.67
6          New Hope (Rochester), NY         0-6        63.33

Young Teen Rookie B:
1          New Hope (Rochester), NY--1     6-0        166.67
2          Brockport, NY--2                        4-2        60.00
3          Cattaraugus, NY                        3-3        53.33
4          Northgate (Batavia), NY              3-3        50.00
5          Brockport, NY--3                        2-4        43.33
6          Brockport, NY--1                        2-4        30.00
7          New Hope (Rochester), NY--2     1-5        40.00

Senior Teen Veteran Individuals
1. Eric Liddle (Albion) - quizzed out in 11
2. Charles Canon (Northgate)
3. Jacob Liddle (Albion)
4. Stephanie Cockrell (Pearce)
5. Allen Bartter (New Hope)
6. Kathleen Hirschman (Gowanda)

Senior Rookie/Young Veteran Individuals
1. Lindsay Canon (Northgate) - quizzed out in 21
2. Stephanie Hartung (Brockport)
3. Aaron Caccamise (Northgate) - quizzed out in 23
4. Erin Darling (Yorkshire)
5. Kyle Liddle (New Hope)
6. Chris Abdella (Northgate)

Young Teen Rookie Individuals
1. Karl Danningburg (Pearce) - quizzed out in 13
2. Jared Horton (Yorkshire) - quizzed out in 17
3. Miriam Bailey (Pearce)
4. Kirsten Liddle (Albion)
5. Kaela Sittig (New Hope)
6. Kamillah Ramos (New Hope)

*********************
PITTSBURGH / KEYSTONE QUIZ
December 2, 2006 Cove Run
Tournament Coordinators Bill & Christine Kallquist
(97 quizzers on 15 teams from 7 churches)

Senior Teen Veteran Team
1 Cove Run - Lamont Furnace, Pa. 5-0 120
2 Brooke Hills - Wellsburg, W.Va. 4-1 92
3 Ellwood City - Ellwood City, Pa. 3-2 100
4 Monacrest - Monaca, Pa 1-3 2-3 56
5. Uniontown Uniontown, Pa. 1-4 44
6. Whitehouse- Whitehouse, Pa. 0-5 36

Senior Rookie/Young Veteran Team
1 Monacrest - Monaca, Pa 4-0 200
2 Ellwood City - Ellwood City, Pa. 3-1 115
3 Oakland, Oakland, Oh. 1-3 25
4 Cove Run - Lamont Furnace, Pa. 1-3 10
5. New Rochester, New Brighton, Pa. 1-3 50

Young Teen Rookie Team
1 Monacrest - Monaca, Pa 3-0 140
2 Whitehouse- Whitehouse, Pa. 2-1 93.33
3 New Rochester, New Brighton, Pa. 1-2 86.66
4 Cove Run- Lamont Furnace, Pa. 0-3 40

Senior Teen Individuals
1. Olivia Bakke, Monacrest (6)
2. Caleb Boggs, Ellwood City
3. Luke Sisson, Monacrest
4. Ashley martin, Cove Run (1)
5. Jessica Robison, Brook Hills
6. Christine Johnson, Monacrest

Young Teen Individuals
1. Jillian Sisson, Monacrest (7)
2. Ryan Wadsworth, Cove Run (3)
3. Billy Hartley, Monacrest (2)
4. Alania Boggs, Ellwood (1)
5. Anna Giesmann, Brook Hills (3)

23 Quizzers Said Monthly Quotes
26 Total Quiz Outs (#) = Personal Quiz Outs

*********************
NORTH MICHIGAN QUIZ
December 9, 2006 - Cedar Springs, MI - Acts 1-8
Tournament Coordinators: Karen Phillips with Sue Main
(18 quizzers on 6 teams from 3 churches)
Earning the memory award: 14

Senior Teen:                W/L        Points
1    Evart STV  2/0          (460)
2    Evart STR  1/1          (160)
3    Lakeview STR  0/2     (200)

Young Teen:
1   Cedar Springs YTV  2/0   (280)
2   Evart YTV               1/1    (300)
3   Cedar Springs YTR  0/2    (220)

Senior Teen Veteran Individuals:
1  Krissey Engeland          100/15
2  Nathan Stein                  80
3  Lexi Mallo                      40
4  Michelle Bullock             20
5  Adam Phillips                  0

Senior Teen Rookie/ Young Teen Veteran:
1  Courtney Vincent      100/18
2  Lisa Bullock              100/19
3  Lacee Nadig               60
4  Courtney Hooker         60
5  Samuel Kinsey            0
6  Ashley Zinger              0

Young Teen Rookie:
1  Josh Tol                 100/11
2  Elijah Kinsey             40
3  Machaila Hawley        20
4  James Robertson       20
5  Ben Ryman                0
6  Lucas Wiles               0

********************
GREAT PLAINS / GATEWAY QUIZ
December 9, 2006 - Lawrence, KS - Acts 1-8
(20 teams from 8 churches)

Team Results

Veteran Division - Two subdivisions with playoff
 1.. McPherson II 5-1 1020 pts
 2.. Alton II 4-2 740 pts
 3.. Alton I 5-1 860 pts
 4.. Alton IV 4-2 880 pts
 5.. Alton III 5-1 780 pts
 6.. McPherson III 2-4 620 pts
 7.. Omaha 3-3 660 pts
 8.. Lawrence 1-5 420 pgs
 9.. Topeka 1-5 560 pts
 10.. Wichita 0-6 220 pts

Rookie Division - Two subdivisions with playoff
 1.. McPherson 5-1 960 pts
 2.. New Halls Ferry Girls 4-2 780 pts
 3.. Wichita NW 5-1 860 pts
 4.. New Halls Ferry Boys 4-2 760 pts
 5.. Topeka Green 3-3 660 pts
 6.. Alton I 2-4 660 pts
 7.. Omaha 2-4 520 pts
 8.. Topeka Red 3-3 720 pts
 9.. Alton II 2-4 520 pts
 10.. Topeka Blue 0-6 560

Individual Results

STV Division
 1.. Brendan Burge, McPherson-KS
 2.. Jamie McVicker, McPherson-KS
 3.. Jonathan Craig, McPherson-KS
6.        Lisa Hall, McPherson-KS
6.        Robert Varner, Alton-IL
6.        Stephen Craig, McPherson-KS

YTV Division
 1.. Sarah Gooding, Alton-IL
 2.. Christina Schmidt, New Halls Ferry-MO
 3.. Travis Jacobsen, Lawrence-KS
 4.. Danielle Schaefer, Alton-IL
 5.. Brian Pickens, New Halls Ferry-MO
 6.. Emily Dothager, Alton-IL

Rookie Division
 1.. Allison Craig, McPherson-KS
 2.. Matt Reames, Topeka-KS
 3.. Sara Still, Topeka-KS
 4.. Caleb Moody, Alton-IL
 5.. Nicole Rue, Wichita NW-KS
 6.. Ben Potter, Omaha-NE

********************
EAST & SOUTHERN MICHIGAN & OHIO QUIZ
December 9, 2007 - West Branch, MI - Acts 1-11
Directors:  Dawn & Lyle McCoon & Bill Walters

Senior Teen Veteran A
1. Hastings, MI            4-0   760
2. Hastings, MI            3-1   540
3. Spring Arbor, MI       2-2   460
4. Holland, OH             1-3   220
5. Clarkston, MI           0-4   140

Senior Teen Veteran B
1. Spring Arbor, MI       4-1   520
2. Lapeer, MI               4-1   560
3. Westland, MI           3-2   480
4. West Branch, MI      3-2   460
5. Alpena, MI               1-4   180
6. Holland, OH             0-5   120

Senior Teen  Rookies
1. Lapeer, MI             3-0    420
2. Canton, MI             2-1    400
3. West Branch, MI    1-2     80
4. West Branch, MI    0-3     20

Young Teen Veteran
1. Spring Arbor, MI     2-0   240
2. Spring Arbor, MI     1-1   100
3. Alpena, MI             0-2     40

Young Teen Rookie A
1. West Branch, MI      4-1   620
2. Spring Arbor, MI       4-1   700
3. Porter, MI                3-2   560
4. Spring Arbor, MI       2-3   500
5. Lapeer, MI               2-3    720
6. Clarkston, MI           0-5    320

Young Teen Rookie B
1. Westland, MI          4-1   760
2. Spring Arbor, MI      4-1   580
3. Lapeer, MI              4-1   600
4. Spring Arbor, MI      2-3   500
5. Clarkston, MI          1-4   440
6. Holland, OH            0-5   100

Individual Finals
Senior Teen Veteran
1. Andy Sweeney, Hastings, MI   100/9
2. Kelley Reeves, Spring Arbor, MI  100/14
3. Hannah Buckles, Hastings, MI
4. Stephen Reeves, Spring Arbor, MI
5. Amanda Pierson, Hastings, MI
6. Savanna Bedtelyon, West Branch, MI

Senior Teen Rookie
1. Rachel Hubbard, Spring Arbor, MI
2. Sarah Fredrick, Porter, MI
3. Marcela Barba, Alpena, MI
4. Timothy O'Neil, Canton, MI

Young Teen Veteran
1. Stephen Dickinson, Hastings, MI  100/8
2. Matthew Durfee, West Branch, MI
3. Andrew Fitzpatrick, Spring Arbor, MI
4. Shannon Gruschke, Alpena, MI
5. Jereme Laberge, Lapeer, MI
6. Clifton Chan, Spring Arbor, MI

Young Teen Rookie
1. Ruben Rubio, Spring Arbor, MI   100/14
2. Julianne Harris, Lapeer,MI
3. Richard Demarois, Canton, MI
4. Tessa Cryderman, Spring Arbor, MI
5. Antonio Heberling, Westland, MI
6. Nathan Lake, Clarkston, MI



						

Last Modified: Sunday, 15 February 2015