Free Methodist Bible Quizzing
... God's Word in the Hearts of Teens!        

BQ Info:
   Contacts
   Tourneys
   Brochure/Rules
   2017 Finals
   2017 Quotes
   Hall of Fame
   History
   International
   Quiz Cycle

BQ Stats:
   Index
   2016 Finals

BQ Store:
   Study Supplies
   Question Sets
   Quiz Hardware
   Quiz Software

BQ Links:
   FM Quizzing
   FM Colleges
   Social Media
   Concordance

BQ Multimedia:
   Finals Photos
   Videos
   Audio
Saturday, 22 July 2017
S T A T I S T I C S :

January 2007


STATISTICS FROM AROUND THE DENOMINATION:  The following tournament
statistics have been submitted by conference and regional directors.  Quiz
directors are encouraged to send the stats from their monthly tournaments to
Mike Hopper for future Quiz-Mail Updates.

************************
GREAT PLAINS QUIZ
January 6, 2007 - Wichita, KS - Acts 1-11
(13 teams from 6 churches)

Veteran Team Competition:
 1.. McPherson II 5-0 680 pts
 2.. Topeka 4-1 560 pts
 3.. McPherson I 2-3 520 pts
 4.. Lawrence 2-3 440 pts
 5.. Omaha 2-3 300 pts
 6.. Wichita Rivercrest 0-5 140 pts

Rookie Team Competition:
 1.. Wichita NW 5-0 800 pts
 2.. McPherson II 3-1 560 pts
 3.. McPherson I 3-1 440 pts
 4.. Topeka Orange 2-2 320 pts
 5.. Topeka Blue 2-3 300 pts
 6.. Topeka Red 1-3 280 pts
 7.. Omaha 0-4 260 pts

STV Individual Competition:
 1.. Jonathan Craig, McPherson
 2.. Jamie McVicker, McPherson
 3.. Chris Waterhouse, Topeka
 4.. Andrew Potter, Omaha
 5.. Travis Jacobsen, Lawrence
 6..  Stephen Craig, McPherson

Rookie Individual Competition:
 1.. Michelle Rue, Wichita NW
 2.. Allison Craig, McPherson
 3.. Sara Still, Topeka
 4.. Hannah Ediger, McPherson
 5.. Naomi Waterhouse, Topeka
 6.. William Kindel, Wichita Rivercrest

*********************
GATEBASH 2007 QUIZ
January 7, 2007 - Decatur, IL - Acts 1-11
Tournament Directors:  Kelly Mueller & Mark Scandrett

STV-A
(1)  Indy-John Wesley 6-1
(2)  Indy-Aldersgate 5-2
(3)  Alton, IL 4-3
(4)  Anderson, IN 4-3
(5)  Bedford, IN 4-3
(6)  Vincennes, IN 3-4
(7)  Redlands, CA 2-5
(8)  Champaign, IL 0-7

STV-B
(1)  Marion, IA
(2)  Spring Arbor, MI
(3)  Vincennes, IN
(4)  Indy-John Wesley
(5)  Fillmore, MN
(6)  Monee, IL
(7)  Columbus-Rocky Ford, IN
(8)  Bedford, IN

STV-C
(1)  Columbus, IN 5-0
(2)  Indy-Light-&-Life 3-2
(3)  Decatur, IL 3-2
(4)  Greenville, IL 3-2
(5)  Bridgeport, IL 1-4
(6)  Indy-Aldersgate 0-5

STV-D/STR
(1)  Spring Arbor, MI STR 6-0
(2)  Indy-First, STR 5-1
(3)  Mooresville, IN 4-2
(4)  Bloomington, IN 2-4
(5)  Coffeen, IL 2-4
(6)  Richland, IL 2-4
(7)  Waukegan, IL STR 0-6

YTV-A
(1)  Alton, IL 4-1
(2)  Redlands, CA 4-1
(3)  New Berlin, WI 3-2
(4)  Anderson, IN 3-2
(5)  Greenville, IL 1-4
(6)  Mt. Carmel, IL 0-5

YTV-B
(1)  Indy-West Morris 4-0
(2)  Bedford, IN 3-1
(3)  Cowden, IL 2-2
(4)  Monee, IL 1-3
(5)  Richland, IL 0-4

YTR-A
(1)  Anderson, IN 7-0
(2)  Winona Lake, IN 5-2
(3)  NewHallsFerry boys, MO 5-2
(4)  Indy-Aldersgate 4-3
(5)  Champaign, IL 3-4
(6)  NewHallsFerry girls, MO 3-4
(7)  Alton, IL 1-6
(8)  Columbus, IN 0-7

YTR-B
(1)  Bedford, IN 7-0
(2)  Indy-West Morris 6-1
(3)  New Castle, IN 4-3
(4)  Alton, IL 4-3
(5)  Monee, IL 3-4
(6)  Columbus, IN 2-5
(7)  East Peoria, IL 1-6
(8)  Decatur, IL 1-6

YTR-C
(1)  Mooresville, IN 6-0
(2)  Indy-Light-&-Life 5-1
(3)  Waukegan, IL 4-2
(4)  Indy-First 3-3
(5)  Indy-John Wesley 2-4
(6)  Greenville, IL 1-5
(7)  East Peoria, IL 0-6

YTR-D
(1)  Bridgeport, IL 5-0
(2)  Bloomington, IN 4-1
(3)  Indy-Light-&-Life 3-2
(4)  Greenville, IL 1-4
(5)  East Peoria, IL 1-4
(6)  Waukegan, IL 1-4

STV-A
(1)  Kyle Sanders (JW) 100 Q.O. 16
(2)  Matthew Scandrett (Alton) 100 Q.O. 17
(3)  Amy Bither (JW) 90
(4)  Jonathan Class (JW) 30
(5)  Miriam Burkhart (JW) 20
(5)  Hannah Yochum (Vincennes) 20

STV-B
(1)  Vanessa Small (Rocky Ford) 100 Q.O. 11
(2)  Jenny Delph (Anderson) 100 Q.O. 15
(3)  Brittany Holliman (Anderson) 100 Q.O. 19
(4)  Evan Romack (Decatur) 40
(4)  Mariah Phillips (Monee) 40

STR
(1)  Shawn Sullivan (Indy, First) 100 Q.O. 14
(2)  Rachel Hubbard (Spring Arbor) 100 Q.O. 15
(3)  Heather Runner (Indy, First) 40

YTV
(1)  Jacob McDonald (Vincennes) 90
(2)  Rachel Noble (Redlands) 80
(3)  Megan Cox (Bedford) 50
(4)  Nate Head (Bedford) 40
(5)  Kendra Coates (Redlands) 20
(6)  Caitlynn Canady (Anderson) 0

YTR-A
(1)  Matthew Stephenson (Marion) 100 Q.O. 14
(2)  Andrew Winters (Anderson) 90
(3)  Benjamin Coates (Aldersgate) 100 (playoff for 3rd)
(4)  Rebecca Stephenson (Marion) 40
(4)  Jeffrey Tolar (Champaign) 40
(6)  Jack Dempsey (Champaign) 0

YTR-B
(1)  Abby Fryman (West Morris) 60
(2)  Anna Pierce (Bedford) 40
(3)  Kayla Grimmett (NHF) 60 (playoff for 3rd)
(4)  Deanna Delphia (Bedford) 20
(5)  Shawn Kimbrel (Monee) 0
(5)  John Trotter (NHF) 0

*******************
PACIFIC NORTHWEST QUIZ
January 6, 2007 - Seattle (First), WA - Acts 1-11
Acts 1-11 for Senior Teen Veterans, Young Teen Veterans and Teen Rookies
Acts 1-10 for Juniors
Tournament coordinators: Glen Hasslinger Sr, Jeff Horton, Bill Willis, Dan
Bartholomew & Dave Clark
(65 quizzers on 21 teams from 10 churches)

Senior Teen Veteran Division:
(1)  Mountain Creek, WA.  5-1  (820)
(2)  Burien, WA.  5-1  (880)
(3)  Wenatchee, WA.  4-2  (780)
(4)  Auburn, WA.  2-4  (640)
(5)  Northern Peaks, WA.  2-4  (760)
(6)  Shoreline, WA.  0-6  (680)

Young Teen Division:
(1)  Rainier Avenue, WA.  4-1  (900)
(2)  Lakeview, WA.  4-1  (560)
(3)  Timberlake, Wa.  3-2  (580)
(4)  Northern Peaks, WA.  3-2  (460)
(5)  Mountain Creek, WA.  2-3  (480)
(6)  Shoreline, WA.  2-4  (600)
(7)  Burien, WA.  0-5  (140)

Junior Division:
(1)  Shoreline AEL, WA.  5-1  (860)
(2)  Lakeview, WA.  5-1  (840)
(3)  Shoreline KLR, WA.  4-2  (740)
(4)  Rainier Avenue Blue Angels, WA.  3-3  (760)
(5)  Burien, WA.  3-3  (500)
(6)  Rainier Avenue Crushers, WA.  2-4  (640)
(7)  Seattle First, WA.  1-5  (460)
(8)  Mountain Creek, WA.  1-5  (380)

Senior Teen Veteran Individuals:
(1)  Becky Black  (Wenatchee, WA.)  80
(2)  Joey Lince  (Shoreline, WA.)  60
(3)  Joel Krahn  (Northern Peaks, WA.)  40
(3)  John Bilbro  (Mountain Creek, WA.)  40
(5)  Ben Miller  (Mountain Creek, WA.)  30
(6)  Heather Earp  (Shoreline, WA.)  20

Young Teen Veteran Individuals:
(1)  Maria Gray (Rainier Avenue, WA.)  100  (14)
(2)  Rachel Olson  (Northern Peaks, WA.)  80
(3)  Susanna Lauder  (Lakeview, WA.)  60
(4)  Corinne Card  (Shoreline, WA.)  80  (22)
(5)  Garrett Duguay  (Lakeview, WA.)  40  (22)
(6)  Jacque Black  (Wenatchee, WA.)  20

Teen Rookie Individuals:
(1)  Jolie Cowin  (Burien, WA)  100  (9)
(2)  Katie Coleman  (Northern Peaks, WA)  60
(3)  Mark Stacy  (Mountain Creek, WA)  40
(4)  David Trent  (Timberlake, WA)

Junior Veteran Individuals:
(1)  Lauren Card  (Shoreline, WA.)  100  (15)
(2)  Sally Larson  (Mountain Creek, WA.)  80
(3)  Andrew Horton  (Shoreline, WA.)  60
(4)  Kevin Cormier  (Mountain Creek, WA.)  40
(5)  Evin Fairchild  (Lakeview, WA.)  60  (23)
(6)  Jennie Cowin  (Burien, WA.)  40  (23)

Junior Rookie Individuals:
(1)  Emily Hall  (Shoreline, WA)  100  (15)
(2)  Daniel Gray  (Rainier Avenue, WA)  100  (17)
(3)  Ellena Saechau  (Rainier Avenue, WA)  60  (23)
(4)  James Chao  (Rainier Avenue, WA)  40  (24)
(5)  Erick Smith  (Rainier Avenue, WA)  20  (24)
(6)  Andie Dean  (Timberlake, WA)

**********************
OREGON QUIZ
January 6, 2007 - McMinnville, OR - Acts 1-11
Acts 1-11 for Senior Teen Veterans, Young Teen Veterans and Teen Rookies
Acts 1-10 for Juniors
Tournament coordinators: Dave Clark & Bill Willis
(45 quizzers on 14 teams from 3 churches)

Senior Teen Veteran Division:
(1)  McMinnville Girls, OR.  5-1  (840)
(2)  Willamina Black, OR.  5-1  (780)
(3)  McMinnville Boys, OR.  2-4  (400)
(4)  Willamina Orange, OR.  0-6  (200)

Young Teen Division:
(1)  Longview, WA.  6-0  (1,160)
(2)  McMinnville Vets, OR.  4-2  (700)
(3)  Willamina Vets, OR.  4-2  (660)
(4)  McMinnville Rookies, OR.  2-4  (480)
(5)  Willamina Red, OR.  1-5  (560)
(6)  Willamina Blue, OR.  1-5  (460)

Junior Division:
(1)  McMinnville Vets, OR.  5-1  (960)
(2)  Longview, WA.  5-1  (880)
(3)  McMinnville Rookies, OR.  2-4  (660)
(4)  Willamina, OR.  0-6  (200)

Senior Teen Veteran Individuals:
(1)  Amanda Woodward  (Willamina, OR.)  100  (10)
(2)  Alyssa Rademacher  (McMinnville, OR.)  60
(3)  Tara Newby  (McMinnville, OR.)  40
(4)  Meredith Lockwood  (Willamina, OR.)  40  (23)
(5)  Dante Baca  (Willamina, OR.)
(6)  Josh Sizemore  (Willamina, OR.)

Young Teen Veteran Individuals:
(1)  Sarah Lindner  (Longview, WA.)  100  (11)
(2)  Eli Rademacher  (McMinnville, OR.)  100  (13)
(3)  Elizabeth Finley  (Willamina, OR.)  60
(4)  Charity Finley (Willamina, OR.)  40
(5)  Alivia Richardson  (Willamina, OR.)
(5)  Lydia Finley  (Willamina, OR.)

Teen Rookie Individuals:
(1)  Hailey Murray  (Longview, WA.)  100  (13)
(2)  Jenny Lacomb  (Willamina, OR.)  100  (17)
(3)  Daniel Saltvick  (Willamina, OR.)  60
(4)  Nathan Lee  (McMinnville, OR.)  40
(5)  Mackenzie Duvall  (Willamina, OR.)  20
(6)  Kaylyn Hill  (Willamina, OR.)

Junior Veteran Individuals:
(1)  Melissa Lindner  (Longview, WA.)  100  (9)
(2)  Dillon Rogers  (McMinnville, OR.)  100  (14)
(3)  Ashley Phillips  (McMinnville, OR.)  80
(4)  Derek Ball  (Longview, WA.)  20
(5)  Grace Nichols  (McMinnville, OR.)

Junior Rookie Individuals:
(1)  Andrew Murray  (Longview, WA.)  100  (5)
(2)  Sarah Porter  (McMinnville, OR.)  80
(3)  Jessica Phillips  (McMinnville, OR.)  60
(4)  Sierra Hawley  (Willamina, OR.)  40
(5)  Mariah Woodward  (Willamina, OR.)

******************
GENESEE/SUSQUEHANNA QUIZ
January 6, 2007 - Pearce (N. Chili, NY) - Acts 9-11
(93 youth on 29 teams from 10 churches)
Tournament Director: Tim Norton, Joel Norton, Jon Hess

Senior Teen Veteran A:                                   (pts/quiz)
1          Albion, NY                                 7-0        162.86
2          Pearce (North Chili), NY             5-2        137.14
3          Gowanda, NY--3                        3-4        131.43
4          Northgate (Batavia), NY              3-4        125.71
5          Gowanda, NY--1                        2-4        93.33
6          Gowanda, NY--2                        0-7        11.43

Senior Teen Veteran B:
1          Cattaraugus, NY--2                    6-0        113.33
2          New Hope (Rochester), NY         5-1        96.67
3          Northgate (Batavia), NY              4-2        136.67
4          Rome, NY                                 2-4        63.33
5          Cattaraugus, NY--1                    2-4        53.33
6          Brockport, NY                            2-4        36.67
7          Yorkshire, NY                            0-6        23.33

Young Teen Veteran:
1          New Hope (Rochester), NY--2     5-2        114.29
2          New Hope (Rochester), NY--1     6-1        137.14
3          Brockport, NY                            4-3        97.14
4          Yorkshire, NY                            3-4        100.00
5          Pearce (North Chili), NY             2-5        74.29
6          Akron, NY                                 0-6        73.33

Young Teen Rookie A:
1          Yorkshire, NY                            5-1        136.67
2          New Hope (Rochester), NY         5-1        126.67
3          Pearce (North Chili), NY             4-2        153.33
4          Albion, NY--2                             2-4        96.67
5          Albion, NY--1                             2-4        80.00
6          Northgate (Batavia), NY              0-6        66.67

Young Teen Rookie B:
1          Brockport, NY--1                        6-0        116.67
2          Brockport, NY--2                        3-3        63.33
3          Pearce (North Chili), NY             3-3        56.67
4          Cattaraugus, NY                        0-6        36.67

Senior Teen Veteran Individuals
1. Eric Liddle (Albion) - quizzed out in 11
2. Stephanie Cockrell (Pearce) - quizzed out in 20
3. Charles Canon (Northgate)
4. Ashley Tallchief (Gowanda)
5. Jacob Liddle (Albion)
6. Jennifer Cockrell (Pearce)

Senior Rookie/Young Veteran Individuals
1. Lauren Moody (Gowanda)
2. Stephanie Hartung (Brockport)
3. Alex Cornell (Pearce)
4. Lindsay Canon (Northgate)
5. Chris Abdella (Northgate)
6. Kyle Liddle (New Hope)

Young Teen Rookie Individuals
1. Jared Horton (Yorkshire) - quizzed out in 16
2. Karl Danningburg (Pearce)
3. Kaela Sittig (New Hope)
4. Andrew Messinger (Pearce)
5. Monica Hope (New Hope)
6. Emily Hess (Brockport)

*****************
NORTH MICHIGAN QUIZ
Jan. 13, 2007 - Lakeview, MI - Acts 1-11
Tournament coordinators: Karen Phillips/Sue Main
(24 quizzers on 9 teams from 4 churches)

Senior Teen - Blue:
1. Hastings STV (boys team)   2/0     360
2. Evart STV                           1/1     280
3. Lakeview STR                      0/2    100

Senior Teen- Gold:
1. Hastings STV ( girl's team)    2/0     210
2. Evart STR                            1/1     200
3. Lakeview STR                       0/2    240

Young Teen Team Score
1. Cedar Springs YTV                2/0    320
2. Evart YTV                              1/1   320
3. Cedar Springs YTR                 0/2   140

Senior Teen Veteran Individuals:
1. Hannah Buckles    100/10
2. Krissy Engeland    100/10
3. Andy Sweeney      100/19
4. Amanda Pierson     80
5. Bekah Quisenbery   60
6. Nate Stein               60
7. Lexi Mallo               20
8. Adam Phillips          0

Senior Teen Rookie/Young Teen Veteran Individuals
1. Stephen Dickenson    100/9
2. Lisa Bullock               100/18
3. Lacee Nadig                 80
4. Elijah Kinsey                20
5. Samuel Kinsey             20
6. Rachel Perron                0

Young Teen Rookie Individuals:
1. Lucas Wiles         100/18
2. Josh Tol                   80
3. Rachel Rathbun        60
4. James Robertson       0
5. Ben Ryman               0
6. Machaila Hawley       0

Childrens Bible Quiz Results:  Acts
Tournament coordinator: Marilyn Adams
  1. Evergreen       295
  2. Evart              292.5
  3. Cedar Springs 265
  4. Lakeview         250



						

Last Modified: Sunday, 15 February 2015