Free Methodist Bible Quizzing
... God's Word in the Hearts of Teens!        

BQ Info:
   Contacts
   Tourneys
   Brochure/Rules
   2017 Finals
   2017 Quotes
   Hall of Fame
   History
   International
   Quiz Cycle

BQ Stats:
   Index
   2016 Finals

BQ Store:
   Study Supplies
   Question Sets
   Quiz Hardware
   Quiz Software

BQ Links:
   FM Quizzing
   FM Colleges
   Social Media
   Concordance

BQ Multimedia:
   Finals Photos
   Videos
   Audio
Saturday, 22 July 2017
S T A T I S T I C S :

February 2007


STATISTICS FROM AROUND THE DENOMINATION:  The following tournament
statistics have been submitted by the conference and regional directors.

*******************

****************************
EAST & SOUTHERN MICHIGAN QUIZ
January 13, 2007 - Holland, OH - Acts 1-11
Co Directors-Lyle and Dawn McCoon, South MI Bill Walters

Senior Teen Vet A
1 Wilmore, KY            6-1   1120
2 Westland, MI           4-2    740
3 Alpena, MI               2-4    420
4 Spring Arbor, MI       0-6    280

Senior Teen Vet B
1 Lapeer, MI                4-0     460
2 Clarkston, MI            3-1     420
3 Holland, OH               2-2    300
4 Holland, OH              1-3     140
5 Bad Axe, MI              0-4     40

Senior Teen Rookie
1 Lapeer, MI                4-0       500
2 Alpena, MI                2-2      340
3 Canton, MI               1-3       260

Young Teen Vet
1 Wilmore, KY              6-0      1100
2 Spring Arbor, MI         3-3       500
3 Kalamazoo, MI          2-4        400
4 Spring Arbor, MI        1-5        420

Young Teen Rookie A
1 Lapeer, MI                4-0       620
2 Porter, MI                 2-2       400
3 Dearborn, MI             2-2       400
4 Spring Arbor, MI        2-2       340
5 Holland, OH              0-4       60

Young Teen Rookie B
1 Westland, MI             5-0       780
2 Spring Arbor, MI         4-1       620
3 Linden, MI                 2-3       400
4 Clarkston, MI             2-3       440
5 Clarkston, MI             1-4       380
6 Spring Arbor, MI         1-4       320

Senior Teen Individuals
1 Amy Selewski, Westland, MI          100/19
2 Lauren Moore, Clarkston, MI           100/25
3 Kristyn Wilder, Alpena, MI
4 Timothy O'Neil, Canton, MI
5 Megan McConnell, Alpena, MI
6 Erin Ziedman, Westland, MI

Young Teen Vet Individuals
1 Sam Cooper, Wilmore, KY              100/11
2 Caleb Blankenship, Wilmore, KY     100/18
3 Christa Stackhouse, Wilmore, KY
4 Hannah Schell, Wilmore, KY
5 Shannon Grushke, Alpena, MI
6 Michael Bratt, Dearborn, MI

Young Teen Rookie Individuals
1 Sara Frederick, Porter, MI               100/17
2 Antonio Heberling, Westland, MI      100/19
3 Julianne Harris, Lapeer, MI
4 Richard Demarois, Canton, MI
5 Antony Reinker, Spring Arbor, MI
6 Andrew Laberge, Lapeer, MI

*******************
PACIFIC NORTHWEST QUIZ
February 3, 2007 - Burien, WA - Acts 1-14
Tournament Coordinators: Dan Bartholomew, Glenn Hasslinger Sr, Jeff Horton,
 Bill Willis & Dave Clark
(70 quizzers and 22 teams from 10 churches)

Senior Teen Veteran Division:
(1)  Auburn, WA.  5-1  (880)
(2)  Wenatchee, WA.  4-2  (760)
(3)  Mountain Creek, WA.  3-3  (700)
(3)  Shoreline, WA.  3-3  (700)
(5)  Burien, WA.  2-4  (620)
(6)  Northern Peaks, WA.  1-5  (500)

Young Teen Division:
(1)  Timberlake, Wa.  5-0  (700)
(2)  Rainier Avenue, WA.  4-1  (780)
(3)  Lakeview, WA.  3-2  (500)
(4)  Northern Peaks, WA.  3-3  (540)
(5)  Shoreline, WA.  2-3  (400)
(6)  Mountain Creek, WA.  1-4  (400)
(7)  Auburn, WA.  0-5  (60)

Junior Division:
(1)  Rainier Avenue Crushers, WA.  5-0  (880)
(2)  Lakeview, WA.  5-1  (900)
(3)  Shoreline KLR, WA.  4-2  (840)
(4)  Seattle First, WA.  3-3  (700)
(5)  Rainier Avenue Blue Angels, WA.  2-3  (600)
(6)  Burien, WA.  2-3  (500)
(7)  Mountain Creek, WA.  1-4  (380)
(8)  Shoreline AEL, WA.  1-5  (620)
(9)  Timberlake, WA.  1-3  (380)

Senior Teen Veteran Individuals:
(1)  Bridgette Lorenzen,  (Auburn, WA)  100 (9)
(2)  Joey Lince  (Shoreline, WA.)  100  (16)
(3)  Ben Miller  (Mountain Creek, WA.)  100  (17)
(4)  Becky Black  (Wenatchee, WA.)  80
(5)  BJ Lorenzen  (Auburn, WA.)  20
(6)  Anthony Hart  (Shoreline, WA.)

Young Teen Veteran Individuals:
(1)  Maria Gray (Rainier Avenue, WA.)  100  (13)
(2)  Stephen Hasslinger  (Timberlake, WA.)  100  (18)
(3)  Corinne Card  (Shoreline, WA.)  80
(4)  Wesley Higbee  (Rainier Avenue, WA)  80  (23)
(5)  Jacque Black  (Wenatchee, WA.)  40  (23)
(6)  Susanna Lauder  (Lakeview, WA.)  20

Teen Rookie Individuals:
(1)  Jolie Cowin  (Burien, WA)  100  (7)
(2)  Katie Coleman  (Northern Peaks, WA)  80
(3)  Mark Stacy  (Mountain Creek, WA)  60
(4)  Joann Saechao  (Rainier Avenue, WA)
(4)  Adam Siegel  (Auburn, WA)
(4)  Melissa Wilkerson  (Northern Peaks, WA)

Junior Veteran Individuals:
(1)  Andrew Horton  (Shoreline, WA.)  100  (15)
(2)  Lee Cantrell  (Shoreline, WA.)  100  (16)
(3)  Elisabeth McKinney  (Lakeview, WA.)  60
(4)  Malia Heu  (Burien, WA.)  60  (23)
(5)  Genevieve Barlow  (Seattle First, WA.)  40  (23)
(6)  Jennie Cowin  (Burien, WA.)  20

Junior Rookie Individuals:
(1)  Daniel Gray  (Rainier Avenue, WA)  100  (11)
(2)  James Chao  (Rainier Avenue, WA)  100  (17)
(3)  Ellena Saechao  (Rainier Avenue, WA)  80
(4)  Sukey Black  (Wenatchee, WA)  40
(4)  Andie Dean  (Timberlake, WA)  40
(6)  Rita Browning  (Shoreline, WA)

********************
GREAT PLAINS QUIZ
February 3, 2007 - Topeka, KS - Acts 1-14
(14 teams from 7 churches)
Tournament Director:  Tyler Emery

Veteran Division
1.. McPherson I 5-0 820 pts
2.. Lawrence 4-1 540 pts
3.. Omaha 3-2 320 pts
4.. Lincoln 1-4 320 pts
5.. McPherson II 1-4 220 pts
6.. Wichita Rivercrest 1-4 200 pts

Rookie Division
1.. McPherson I 5-0 900 pts
2.. Wichita NW 4-1 700 pts
3.. Topeka Red 3-2 460 pts
4.. Omaha 3-2 320 pts
5.. Topeka Green 2-3 420 pts
6.. Topeka Orange 1-4 340 pts
7.. McPherson II 1-4 320 pts
8.. Topeka Blue 1-4 300 pts

Veteran Division
1.. Stephen Craig, McPherson
2.. Jonathan Craig, McPherson
3.. Jamie McVicker, McPherson
4.. Travis Jacobsen, Lawrence
5.. Lisa Hall, McPherson
6.. Lucas Potter, Omaha

Rookie Division
1.. Allison Craig, McPherson
2.. Hannah Ediger, McPherson
3.. Nicole Rue, Wichita NW
4.. Michelle Rue, Wichita NW
5.. Naomi Waterhouse, Topeka
6.. Zack Hensley, Topeka

*********************
GENESEE/SUSQUEHANNA QUIZ
February 3, 2007 - Albion, NY - Acts 12-14
(82 youth on 27 teams from 9 churches)
Tournament Directors: Tim Norton, Joel Norton, Jon Hess

Senior Teen Veteran A:                   (pts/quiz)
1    Albion, NY                    7-0        154.29
2    Gowanda, NY--3           5-2        131.43
3    Gowanda, NY--2           3-4        94.29
4    Gowanda, NY--1           2-5        114.29
5    Pearce, NY                    1-5        76.67
6    Northgate, NY               2-4        96.67

Senior Teen Veteran B:
1    Brockport, NY              6-0        116.67
2    New Hope, NY             3-3        33.33
3    Albion, NY                    2-4        66.67
4    Yorkshire, NY               1-5        40.00


Young Teen Veteran:
1    Pearce, NY                   6-1        111.43
2    Northgate, NY--1         6-1        151.43
3    Yorkshire, NY              5-2        131.43
4    Northgate, NY--2         5-2        131.43
5    New Hope, NY--1       3-4        111.43
6    Akron, NY                   2-5        60.00
7    Rome, NY                   1-6        34.29
8    New Hope, NY--2      0-7        11.43

Young Teen Rookie:
1    Yorkshire, NY            6-0        160.00
2    Pearce, NY--1            5-1        140.00
3    New Hope, NY           5-1        106.67
4    Albion, NY--1             4-2        90.00
5    Albion, NY--2             2-4        96.67
6    Brockport, NY--1       2-4        93.33
7    Pearce, NY--2            2-4        83.33
8    Northgate, NY             1-5        50.00
9    Brockport, NY--2       0-6        33.33

Senior Teen Veteran Individuals
1. Eric Liddle (Albion) - quizzed out in 6
2. Jacob Liddle (Albion) - quizzed out in 23
3. Ashley Tallchief (Gowanda)
4. Kathleen Hirschman (Gowanda)
5. Charles Canon (Northgate)
6. Dan Cooper (Gowanda)

Senior Rookie/Young Veteran Individuals
1. Lauren Moody (Gowanda) - quizzed out in 13
2. Juli Goodrich (Northgate) - quizzed out in 23
3. Stephanie Hartung (Brockport)
4. Chris Abdella (Northgate)
5. Lindsay Canon (Northgate)
6. Alex Cornell (Pearce)

Young Teen Rookie Individuals
1. Jared Horton (Yorkshire) - quizzed out in 20
2. Karl Danningburg (Pearce)
3. Kirsten Liddle (Albion)
4. Emily Hess (Brockport)
5. Andrew Messinger (Pearce)
6. Taylor Doty (Northgate)

*****************
GATEWAY QUIZ
February 3, 2007 - Vandalia, IL - Acts 1-14
Tournament Director:  Kelly Mueller
(70 people - 5 churches - 15 teams)

STV
1. Alton II   4-0
2. Alton I   3-1
3. Cowden 2-2
4. Greenville 1-3
5. Coffeen   0-4

YTV
1. Alton 3-1
2. NHF boys 3-1
3. Cowden 2-2
4. NHF girls 2-2
5. Greenville 0-4

YTR
1. Alton II  3-1
2. Greenville I  2-2   380
3. Alton III     2-2   360
4. Alton I    2-2     340
5. Greenville 1-3

Individuals

STV
1. Matthew Scandrett (Alton)  QO 7
2. Jessica Dothager (Alton) QO 16
3. Stephen Long (Cowden) 40

YTV
1. Brian Pickens (NHF) QO 8
2. Sarah Gooding (Alton) 60
3. Emily Dothager (Alton) 40

YTR
1. Caleb Moody (Alton) QO 12
2. Josie Paruch (Alton) QO 13
3. Jessica Varner (Alton) 20

*****************
WABASH QUIZ
Feb. 10, 2007 - Bedford, IN - Acts 1-14
Conference Director: Amy Colgan
Assistants:Dennis Charles, Gerald Coates, Mark Colgan

Senior Teen Veteran - A Division
1  Vincennes 2, IN  5/1  940
2   Aldersgate, Indianapolis, IN  4/2  940
3   Wilmore, KY  3/3  880
4   John Wesley Indianapolis, IN  3/3  960
5  Bedford, IN  3/3  780
6  Vincennes 1, IN  3/3  900
7  Anderson, IN  0/6  440

Senior Teen Veteran - B Division
1  Anderson, IN  4/1  780
2  Champaign, IL  4/1  680
3  Bedford, IN  3/2  600
4  John Wesley, Indianapolis, IN  3/2  660
5  Bloomington, IN  1/4  360
6  Rocky Ford, Columbus, IN  0/5  560

Senior Teen Veteran - C Division/ Young Teen Veteran
1  Bedford, IN  5/0  740
2  West Morris St., Indianapolis, IN  3/2  660
3  Light & Life, Indianapolis, IN  3/2  480
4  Indy First, Indianapolis,IN  2/3  380
5  Mooresville, IN  2/3  560
6  Bloomington, IN  0/5  220

Senior Teen Veteran - D Division
1  Columbus, IN  4/1  580
2  Mt. Carmel, IL  3/2  420
3  Bridgeport, IL  3/2  380
4  Rocky Ford, Columbus, IN  2/3  260
5  Aldersgate, Indianapolis, IN  2/3  280
6  Indy - First 2, Indianapols, IN  1/4  140

Young Teen Rookie - A Division
1  Wilmore, KY  5/0  980
2  Aldersgate, Indianapolis, IN  4/1  820
3  Anderson, IN  3/2  780
4  Champaign, IL  2/3  580
5  Bedford, IN  1/4  340
6  Mt. Carmel, IL  0/5  120

Young Teen Rooke - B Division
1  West Morris St., Indianapolis, IN  5/0  660
2  John Wesley, Indianapolis, IN  4/1  520
3  Columbus 2, IN  3/2  440
4  Bloomington, IN  2/3  400
5  Light & Life, Indianapolis, IN  1/4  200
6  Bridgeport, IL  0/5  220

Individuals Finals

Senior Teen Veteran
1  Stephen Coates, Aldersgate, Indianapolis, IN
2  Amy Bither, John Wesley, Indianapolis, IN
3  Tanner Bouchie, Vincennes, IN
4  Jonathan Coates, Aldersgate, Indianapolis, IN
5  Kyle Sanders, John Wesley, Indianapolis, IN
6  Jonathan Hose, Vincennes, IN

Young Teen Veteran
1  Megan Cox, Bedford, IN
2  Sam Cooper, Wilmore, KY
3  Caleb Blankenship, Wilmore, KY
4  Nate Head, Bedford, IN
5  Jacob McDonald, Vincennes, IN
6  Galen Nicol, Champaign, IL

Young Teen Rookie
1  Benjamin Coates, Aldersgate, Indianapolis, IN
2  Luke Hiatt, Wilmore, KY
3  Jeffrey Tolar, Champaign, IL
4  Abby Fryman, West Morris St., Indianapolis, IN
5  Andrew Winters, Anderson, IN
6  Matt Liversedge, Wilmore, KY

******************
 NORTH CENTRAL QUIZ
 February 10, 2007 - New Berlin, WI - Acts 1-14
 Coordinators: Mike Hopper & Celesta Ball
 (46 youth on 18 teams from 8 churches)

 Senior Teen Veteran:
 (1) Marion, IA 3-0 560
 (2) Fillmore, MN 1-2 320
 (3) Monee, IL 1-2 320
 (4) Richland, IL 1-2 280

 ST Rookie/YT Veteran:
 (1) New Berlin, WI 4-0 500
 (2) New Berlin, WI 3-1 580
 (3) Monee, IL 2-2 420
 (4) Richland, IL 1-3 320
 (5) Waukegon, IL 0-4 320

 Young Teen Rookie:
 (1) East Peoria, IL 4-0 580
 (2) Monee, IL 3-1 400
 (3) Waukegon, IL 4-1 540
 (4) Waukegon, IL 1-3 400
 (5) Aurora, IL 2-3 580
 (6) East Peoria, IL 1-3 280
 (7) Aurora, IL 0-4 180

 ST Veteran Individual Competition:
 (1) Sarah Stephenson (Marion) 100 (5)
 (2) Brett Krantz (Monee) 100 (OT)
 (3) Bryce Ball (New Berlin) 80
 (4) Stephen Hopper (Fillmore) 50
 (5) Jimmy Phillips (Monee) 20
 (6) Brian Elsasser (Richland)

 YT Veteran Individual Competition:
 (1) Matthew Stephenson (Marion) 100 (9)
 (2) Rebecca Stephenson (Marion) 50
 (3) Emily Hardcastle (New Berlin) 40
 (4) Alex Thompson (Monee) 20
 (5) Sharla Ball (New Berlin)
 (5) Carrie Barker (Richland)

 Rookie Individual Competition:
 (1) Anna Brannon (Waukegon) 100
 (2) Jenna Nelson (Waukegon) 80
 (3) Tyler McEndollar (E. Peoria) 60
 (4) Katie Hausmann (New Berlin) 40
 (4) Emily Campbell (E. Peoria) 40
 (6) Rachel Coad (Waukegon)

****************
OREGON QUIZ
February 3, 2007 - Longview, WA - Acts 1-14
Tournament coordinators: Bill Willis, Dave Murray,
Pam Stewart & Dave Clark
(46 quizzers and 16 teams from 3 churches)

Senior Teen Veteran Division:
(1)  Longview, WA.  5-1  (940)
(2)  Willimina Orange, OR.  5-1  (840)
(3)  McMinnville Girls, OR.  3-3  (640)
(4)  Willamina Black, OR.  3-3  (640)
(5)  McMinnville Boys, OR.  1-5  (500)
(6)  Willimina Blue, OR.  1-5  (380)

Young Teen Division:
(1)  Longview, WA.  6-0  (1,160)
(2)  Willamina Vets, OR.  4-2  (640)
(3)  McMinnville Vets, OR.  3-3  (600)
(4)  Willamina STR, OR.  2-4  (380)
(5)  McMinnville Rookies, OR.  2-4  (400)
(6)  Willamina YTR, OR.  1-5  (320)

Junior Division:
(1)  Longview, WA.  5-1  (880)
(2)  McMinnville Vets, OR.  5-1  (800)
(3)  McMinnville Rookies, OR.  2-4  (720)
(4)  Willamina, OR.  0-6  (360)

Senior Teen Veteran Individuals:
(1)  Isaac Talley  (Willamina, OR.)  100  (7)
(2)  Alyssa Rademacher  (McMinnville, OR.)  100  (18)
(3)  Suzanne Murray  (Longview, WA.)  90
(4)  Peter Nichols  (McMinnville, OR.)  60  (24)
(5)  Amanda Woodward  (Willamina, OR.)  30  (24)
(6)  Meredith Lockwood  (Willamina, OR.)  20  (23)

Young Teen Veteran Individuals:
(1)  Eli Rademacher  (McMinnville, OR.)  100  (11)
(2)  Sarah Lindner  (Longview, WA.)  100  (13)
(3)  Charity Finley (Willamina, OR.)  80
(4)  Lydia Finley  (Willamina, OR.)  60
(5)  Elizabeth Finley  (Willamina, OR.)  20
(6)  Alivia Richardson  (Willamina, OR.)

Teen Rookie Individuals:
(1)  Hailey Murray  (Longview, WA.)  100  (12)
(2)  Nathan Lee  (McMinnville, OR.)  40
(3)  Josiah Epperson  (McMinnville, OR.)  40
(4)  Ethan Epperson  (McMinnville, OR.)  20
(5)  Daniel Saltvick  (Willamina, OR.)  20
(6)  Jenny Lacomb  (Willamina, OR.)

Junior Veteran Individuals:
(1)  Melissa Lindner  (Longview, WA.)  100  (6)
(2)  Dillon Rogers  (McMinnville, OR.)  100  (13)
(3)  Derek Ball  (Longview, WA.)  80
(4)  Ashley Phillips  (McMinnville, OR.)  40
(5)  Josiah Wenger  (McMinnville, OR.)  20
(6)  Grace Nichols  (McMinnville, OR.)

Junior Rookie Individuals:
(1)  Andrew Murray  (Longview, WA.)  100  (9)
(2)  Tasha Wenger  (McMinnville, OR.)  80
(3)  Sierra Hawley  (Willamina, OR.)  40
(4)  Jessica Phillips  (McMinnville, OR.)  30
(5)  Mariah Woodward  (Willamina, OR.)  20

*******************
EAST & SOUTHERN MICHIGAN QUIZ
February 10, 2007 - Hastings, MI - Acts 1-14
Tournament Directors:  Dawn & Lyle McCoon & Bill Walters

Senior Teen Veteran A
1. Hastings, MI         4-0   680
2. Evart, MI               3-1   500
3. Spring Arbor, MI    1-3   420
4. Spring Arbor, MI   1-3   400
5. Hastings, MI        1-3   320

Senior Teen Veteran B
1.  Westland, MI       5-0    720
2.  Lapeer, MI           3-2    540
3. Alpena, MI            3-2    440
4. Clarkston, MI        2-3    340
5. Holland, OH          2-3    260
6. Bad Axe, MI         0-5     60

Senior Teen Rookie
1. Evart, MI              4-0    540
2. Westland, MI        3-1    420
3. Lapeer, MI            2-2    440
4. Lakeview, MI        1-3     340
5. West Branch, MI   0-4    100

Young Teen Rookie A
1. Dearborn, MI          5-0    740
2. Lapeer, MI             4-1    800
3. Spring Arbor, MI     3-2    600
4. Kalamazoo, MI       2-3    480
5. Spring Arbor, MI     1-4    400
6. Holland, OH           0-5     20

Young Teen Rookie B
1. Lapeer, MI             4-0     520
2. Spring Arbor, MI     3-1     340
3. West Branch, MI    2-2     300
4. Clarkston, MI         1-3     240
5. Cedar Springs, MI   0-4    160

Young Teen Rookie C
1. Linden, MI              3-1    360
2. Porter, MI               3-1    480
3. Clarkston, MI          2-2    400
4. Cedar Springs, MI   2-2    340
5. Spring Arbor, MI      0-4    160

Senior Teen Vet Individuals
1. Andy Sweeney, Hastings, MI    100/9
2. Krissy England, Evart, MI          100/12
3. Steven Owsley, Spring Arbor, MI
4. Amy Selewski, Westland, MI
5. Kelley Reeves, Spring Arbor, MI
6. Angie Rubio, Spring Arbor, MI

Senior Teen Rookie Individuals
1. Samuel Kinsey, Lakeview, MI
2. Elijah Kinsey, Lakeview, MI
3. Rachel Hubbard, Spring Arbor, MI
4. Timothy O'Neil, Canton, MI
5. Erin Ziedman, Westland, MI

Young Teen Veteran Individuals
1. Stephen Dickinson, Hastings, MI     100/8
2. Michael Bratt, Dearborn, MI
3. Richard Marino, Lapeer, MI
4. Jacob Matuz, Kalamazoo, MI
5. Jocelyn Moore, Clarkston, MI
6. Matthew Durfee, West Branch, MI

Young Teen Rookie Individuals
1. Julianne Harris, Lapeer, MI    100/11
2. Antonio Heberling, Westland, MI
3. Sarah Fredrick, Porter, MI
4. Leah Hubbard, Spring Arbor, MI
5. Hannah Smith, Dearborn, MI
6. Emily  Bemis, Linden, MI


						

Last Modified: Sunday, 15 February 2015