Free Methodist Bible Quizzing
... God's Word in the Hearts of Teens!        

BQ Info:
   Contacts
   Tourneys
   Brochure/Rules
   2017 Finals
   2017 Quotes
   Hall of Fame
   History
   International
   Quiz Cycle

BQ Stats:
   Index
   2016 Finals

BQ Store:
   Study Supplies
   Question Sets
   Quiz Hardware
   Quiz Software

BQ Links:
   FM Quizzing
   FM Colleges
   Social Media
   Concordance

BQ Multimedia:
   Finals Photos
   Videos
   Audio
Tuesday, 25 July 2017
S T A T I S T I C S :

March 2007


STATISTICS FROM AROUND THE DENOMINATION:  The following tournament
statistics have been submitted by conference and regional directors.  Quiz
directors are encouraged to send the stats from their monthly tournaments to
Mike Hopper for future Quiz-Mail Updates.

******************
GENESEE/SUSQUEHANNA QUIZ
March 3, 2007 - New Hope FMC (@Brockport)- Acts 15-17
(83 youth on 26 teams from 10 churches)
Tournament Director: Tim Norton, Joel Norton, Jon Hess

Senior Teen Veteran A:                  (pts/quiz)
1  Albion, NY                        5-1        163.33
2  Pearce (North Chili), NY   3-3        90.00
3  Northgate (Batavia), NY    3-3        83.33
4  Gowanda, NY                   1-5        83.33

Senior Teen Veteran B:
1  Rome                                 3-2        56.00
2  Brockport, NY                   3-2        36.00
3  Cattaraugus, NY--1            3-2        64.00
4  Yorkshire, NY                    2-3        20.00
5  Cattaraugus, NY--2            1-3        30.00

Young Teen Veteran:
1  Northgate (Batavia), NY     6-0        190.00
2  Albion, NY                         5-1        116.67
3  Pearce (North Chili), NY    4-2        86.67
4  Brockport, NY                   3-3        73.33
5  New Hope (Rochester), NY  2-4        73.33
6  Yorkshire, NY                    1-5        40.00
7  Akron, NY                         0-6        40.00

Young Teen Rookie A:
1  Pearce (North Chili), NY-1  6-0        156.67
2  Yorkshire, NY                    3-3        96.67
3  New Hope (Rochester), NY-2     3-3        76.67
4  Albion, NY                         3-3        80.00
5  New Hope (Rochester), NY-1     1-5        66.67
6  Pearce (North Chili), NY-2  2-4        80.00

Young Teen Rookie B:
1  Northgate (Batavia), NY      6-0        106.67
2  Brockport, NY--1               4-2        66.67
3  Cattaraugus, NY                  1-5        16.67
4  Brockport, NY--2               1-5        13.33

Senior Teen Veteran Individuals
1. Eric Liddle (Albion) - quizzed out in 9
2. Jacob Liddle (Albion)
3. Stephanie Cockrell (Pearce)
4. Dan Cooper (Gowanda)
5. Ethan Bannister (Albion)
6. Charles Canon (Northgate)

Senior Rookie/Young Veteran Individuals
1. Aaron Caccamise (Northgate) - quizzed out in 12
2. Lindsay Canon (Northgate) - quizzed out in 21
3. Chris Abdella (Northgate)
4. Emily Bannister (Albion)
5. Stephanie Hartung (Brockport)
6. Juli Goodrich (Northgate)

Young Teen Rookie Individuals
1. Karl Danningburg (Pearce) - quizzed out in 11
2. Jared Horton (Yorkshire) - quizzed out in 16
3. Miriam Bailey (Pearce)
4. Kaela Sittig (New Hope)
5. Andrew Messinger (Pearce)
6. Taylor Doty (Northgate)

*******************
PACIFIC NORTHWEST QUIZ
March 3, 2007 - Sedro Woolley, WA - Acts 1-17
Tournament coordinators: Dan Bartholomew, Glenn Hasslinger Sr, Jeff Horton,
Bill Willis & Dave Clark
(104 quizzers and 32 teams from 13 churches)

Senior Teen Veteran Division:
(1)  Burien, WA.  5-0  (700)
(2)  Willamina Orange, OR.  5-1  (800)
(3)  McMinnville, OR.  4-2  (720)
(4)  Mountain Creek, WA.  4-2  (680)
(5)  Northern Peaks, WA.  3-2  (460)
(6)  Shoreline, WA.  1-4  (300)
(7)  Willamina Black, OR.  1-4  (340)
(8)  Auburn, WA.  1-4  (200)
(9)  Willamina Blue, OR.  0-5  (100)

Young Teen Division:
(1)  Longview, Wa.  6-0  (1,120)
(2)  Willamina, OR.  5-1  (600)
(3)  Rainier Avenue, WA.  4-2  (820)
(4)  Timberlake, WA.  3-3  (680)
(5)  Burien, WA.  3-3  (420)
(6)  Shoreline, WA.  2-4  (620)
(7)  Lakeview, WA.  1-5  (440)
(8)  Auburn, WA.  0-6  (180)

Teen Rookie Division:
(1)  Mountain Creek, WA.  6-0  (640)
(2)  Northern Peaks, WA.  4-2  (460)
(3)  Willamina STR, OR.  2-4  (460)
(4)  Willamina YTR, OR.  0-6  (160)

Junior Veteran Division:
(1)  Shoreline, WA.  5-0  (720)
(2)  McMinnville, OR.  4-1  (640)
(3)  Lakeview, WA.  3-2  (560)
(4)  Mountain Creek, WA.  1-4  (480)
(5)  Burien, WA.  1-4  (340)
(6)  Seattle First, WA.  1-4  (460)

Junior Rookie Division:
(1)  Longview, WA.  3-1  (580)
(2)  Rainier Avenue Junior Jumping Rhinos, WA.  3-1  (540)
(3)  Rainier Avenue Blue Angels, WA. 3-1  (560)
(4)  Timberview (Spokane, WA)  1-3  (380)
(5)  Willamina, OR.  0-4  (180)

Senior Teen Veteran Individuals:
(1)  Nessa Wenger  (McMinnville, OR.)  80
(2)  John Bilbro  (Mountain Creek, WA.)  60
(3)  Preston Wenger  (McMinnville, OR.)  20
(4)  Joey Lince  (Shoreline, WA.)  20
(5)  Amanda Woodward  (Willamina, OR.)  20
(6)  Heather Earp  (Shoreline, WA.)

Young Teen Veteran Individuals:
(1)  Sarah Lindner  (Longview, WA.)  100  (11)
(2)  Eli Rademacher  (McMinnville, OR.)  100  (14)
(3)  Wesley Higbee  (Rainier Avenue, WA)  80  (23)
(4)  Maria Gray  (Rainier Avenue, WA.)  50  (23)
(5)  Charity Finley  (Willamina, OR.)  40
(6)  Susanna Lauder  (Lakeview, WA.)

Teen Rookie Individuals:
(1)  Hailey Murray  (Longview, WA)  100  (12)
(2)  Jolie Cowin  (Burien, WA)  100  (14)
(3)  Jenny Lacomb  (Willamina, OR.)  100  (19)
(4)  Daniel Saltvick  (Willamina, OR.)  40
(5)  Mark Stacy  (Mountain Creek, WA)  20
(6)  Melissa Wilkerson  (Northern Peaks, WA)

Junior Veteran Individuals:
(1)  Dillon Rogers  (McMinnville, OR.)  100  (20)
(2)  Andrew Horton  (Shoreline, WA.)  60
(3)  Kevin Cormier  (Mountain Creek, WA.)  50
(4)  Melissa Lindner  (Longview, WA.)  80  (24)
(5)  Elisabeth McKinney  (Lakeview, WA.)  60  (24)
(6)  Sally Larson  (Mountain Creek, WA.)  30

Junior Rookie Individuals:
(1)  James Chao  (Rainier Avenue, WA)  100  (20)
(2)  Daniel Gray  (Rainier Avenue, WA)  100  (21)
(3)  Andrew Murray  (Longview, WA)  80  (21)
(4)  Esther Hunt  (Timberview in Spokane, WA)  60
(5)  Ellena Saechao  (Rainier Avenue, WA)  60  (23)
(6)  Andie Dean  (Timberlake, WA)  20  (23)

******************
GREENVILLE QUIZ
March 10, 2007 - Acts 1-17
Coordinators: Mark Scandrett & Kelly Mueller
325 participants (youth and adult) from 67 teams representing 30 churches
(Note:  Teams are from IN unless otherwise indicated.)

Senior Teen Veteran - A:
(1) John Wesley  6-1
(2) Vincennes   6-1
(3) Alton, IL  5-2
(4) Marion, IA  4-3
(5) Aldersgate 3-4
(6) Anderson  3-4
(7) Bedford 1-6
(8) New Berlin, WI 0-7

Senior Teen Veteran - B:
(1) John Wesley 7-0
(2) Champaign, IL 5-2
(3) Anderson 5-2
(4) McPherson, KS 5-2
(5) Greenville, IL 3-4
(6) Decatur, IL 2-5
(7) Monee, IL 1-6
(8) Bedford 0-7

Senior Teen Veteran - C:
(1) Cowden, IL 6-1
(2) Lawrence, KS 6-1
(3) Rocky Ford 4-3
(4) Light-&-Life 4-3
(5) John Wesley 4-3
(6) Bloomington 2-5
(7) Mooresville 1-6
(8) Columbus 1-6

Senior Teen Veteran - D / Senior Teen Rookie:
(1) Indy First STR  6-1
(2) Waukegan, IL STR  5-2
(3) Omaha, NE STR 5-2
(4) Mt. Carmel, IL STR 4-3
(5) Bridgeport, IL 3-4
(6) Aldersgate 3-4
(7) Coffeen, IL STR 1-6
(8) Indy First 1-6

Young Teen Veteran:
(1) Wilmore, KY 5-0
(2) West Morris 4-1
(3) Alton, IL 3-2
(4) Bedford 2-3
(5) Greenville, IL 1-4
(6) Monee, IL 0-5

Young Teen Rookie - A:
(1) Wilmore, KY 7-0
(2) Aldersgate 6-1
(3) Champaign, IL 5-2
(4) McPherson, KS 3-4
(5) Alton, IL 3-4
(6) Anderson 2-5
(7) Bedford 2-5
(8) Greenville, IL 0-7

Young Teen Rookie - B:
(1) New Halls Ferry, MO I 7-0
(2) Alton, IL 5-2
(3) New Halls Ferry, MO II 5-2
(4) Monee, IL 3-4
(5) Columbus 3-4
(6) Greenville, IL 2-5
(7) McPherson, KS 2-5
(8) John Wesley 1-6

Young Teen Rookie - C:
(1) Mooresville 4-2
(2) Columbus 4-2
(3) Waukegan, IL 4-2
(4) West Morris 4-2
(5) Waukegan, IL 2-4
(6) Cowden, IL 2-4
(7) Decatur, IL 1-5

Young Teen Rookie - D:
(1) Light-&-Life 5-0
(2) Mt. Carmel, IL 4-1
(3) Bridgeport, IL 3-2
(4) E. Peoria, IL 2-3
(5) Bloomington 1-4
(6) Indy First 0-5

INDIVIDUALS
Senior Teen Veteran - A:
(1) Tanner Bouchie (Vincennes) 110
(2) Amy Bither (John Wesley) 100
(3) Kyle Sanders (John Wesley)  80
(4) Matthew Scandrett (Alton)  70
(5) Stephen Coates (Aldersgate) -10
(6) Kenzie Reynen (John Wesley) 0

Senior Teen Veteran - B:
(1) Vanessa Small (Rocky Ford) 100
(2) Jenny Delph (Anderson) 100
(3) Kent Wohlberg (Anderson)  100
(4) Jamie McVicker (McPherson) 80
(5) Travis Polen (John Wesley) 0
(6) Sean Watson (John Wesley) -50

Young Teen Veteran / Senior Teen Rookie:
(1) Caleb Blankenship (Wilmore) 100
(2) Jacob McDonald (Vincennes)  100
(3) Sam Cooper (Wilmore) 100
(4) Hannah Schell (Wilmore) 60
(5) Grace Fryman (West Morris) 0
(6) Brian Pickens (NHF) -20

Young Teen Rookie - A:
(1) Luke Hiatt (Wilmore) 100
(2) Benjamin Coates (Aldersgate) 100
(3) Allison Craig (McPherson) 80
(4) Anna Pierce (Bedford) 60
(5) Andrew Withers (Anderson) 50
(6) Caleb Moody (Alton) 40

Young Teen Rookie - B:
(1) Abby Fryman (West Morris) 100
(2) Camille Anderson (McPherson) 60
(3) Samantha Kinard (Waukegan) 60
(4) John Trotter (NHF)  40
(5) Kristina Bolsoni (Monee) 10
(6) Hannah Burkhart (John Wesley) 0

******************
ALL MICHIGAN QUIZ
March 10, 2007 - Kalamazoo, MI - Acts 1-17
Dawn & Lyle McCoon East MI Directors, Bill Walters South MI Director

Senior Teen Vet A
1. Hastngs, MI          5-0  780
2. Westland, MI        3-2  560
3. Spring Arbor, MI    3-2 460
4. Spring Arbor, MI    3-2  420
5. Lapeer, MI            1-4   160
6. Holland, OH          0-5   40

Senior Teen Vet B
1. Evart, MI                5-0   840
2. Alpena, MI             4-1   380
3. Bad Axe, MI          3-2    160
4. Spring Arbor, MI     2-3    240
5. Clarkston, MI         1-4    100
6. West Branch, MI    0-5     40

Senior Teen Rookie
1. Hillsdale, MI           2-0   200
2. Lapeer, MI             1-1   140
3. Westland, MI         0-2     80

Young Teen Vet
1. Alpena, MI              2-0   180
2. Cedar Springs, MI   1-0    120
3. West Branch, MI     0-2     40

Young Teen Rookie A
1. Lapeer, MI             4-0    720
2. Winona Lake, IN    3-1    400
3. West Branch, MI   1-3    340
4. Kalamazoo, MI      1-3    320
5. Spring Arbor, MI     1-3   260

Young Teen Rookie B
1. Dearborn, MI          3-1    560
2. Linden, MI             3-1    453
3. Hastings, MI          2-2    500
4. Lapeer, MI             1-3    340
5. Spring Arbor, MI     0-4    340

Young Teen Rookie C
1. Evart, MI                3-1     460
2. Spring Arbor, MI     3-1     420
3. Cedar Springs, MI   3-1    440
4. Clarkston, MI          1-3    260
5. Linden, MI              0-4     80

Senior Teen Veteran Individuals
1. Andy Sweeney, Hastings, MI         100/12
2. Hannah Buckles, Hastings, MI
3. Amy Selewski, Westland, MI
Finalists
Steven Owsley, Spring Arbor, MI
Kelley Reeves, Spring Arbor, MI
Angie Rubio, Spring Arbor, MI

Senior Teen Rookie Individuals
1. Rachel Hubbard, Spring Arbor, MI
2. Kyle Drake, Spring Arbor, MI
3. Timothy O'Neil, Canton, MI
Finalist
Erin Ziedman

Young Teen Veteran Individuals
1. Stephen Dickinson, Hastings, MI  100/7
2. Michael Bratt, Dearborn, MI
3. Richard Marino, Lapeer, MI
Finalists
Matthew Durfee, West Branch, MI
Jacob Matuz, Kalamazoo, MI
Arianna Stewart, Hillsdale, MI

Young Teen Rookie Individuals
1. Julianne Harris, Lapeer, MI   100/13
2. Jonah Francis, Winona Lake, IN
3. Emily Bemis, Linden, MI
Finalists
Andrew Laberge, Lapeer, MI
Hannah Smith, Dearborn, MI
Leah Hubbard, Spring Arbor, MI



						

Last Modified: Sunday, 15 February 2015