Free Methodist Bible Quizzing
... God's Word in the Hearts of Teens!        

BQ Info:
   Contacts
   Tourneys
   Brochure/Rules
   2017 Finals
   2017 Quotes
   Hall of Fame
   History
   International
   Quiz Cycle

BQ Stats:
   Index
   2016 Finals

BQ Store:
   Study Supplies
   Question Sets
   Quiz Hardware
   Quiz Software

BQ Links:
   FM Quizzing
   FM Colleges
   Social Media
   Concordance

BQ Multimedia:
   Finals Photos
   Videos
   Audio
Saturday, 22 July 2017
S T A T I S T I C S :

October 2007


STATISTICS FROM AROUND THE DENOMINATION:  The following October
tournament statistics have been submitted by conference and regional
directors.  Quiz directors are encouraged to send the stats from their
monthly tournaments to Mike Hopper for future Quiz-Mail Updates.


***********************


GREAT PLAINS QUIZ
October 6, 2007 - McPherson, KS  Galatians 1-3
Tournament Director:  Tyler Emery
(9 teams from 4 churches)


Team Results in Combined Division:
(1)  McPherson III    4-0 680 pts
(2)  Topeka I            3-2 660 pts
(3)  McPherson II     4-1 840 pts
(4)  McPherson I      3-2 680 pts
(5)  Lawrence I         3-2 780 pts
(6)  Topeka III          1-3 340 pts
(7)  Topeka II           2-2 420 pts
(8)  Lincoln              0-5 360 pts
(9)  Lawrence II        0-3 180 pts


Rookie Individual Competition:
(1)  Addison Fields, McPherson
(2)  Elizabeth Tyrell, Lincoln
(3)  Camille Anderson, McPherson
(4)  Katie Jacobsen, Lawrence
(5)  Amy Brandt, Lincoln
(6)  Matthew Gemmer, McPherson


Veteran Individual Competition:
(1)  Stephen Craig, McPherson
(2)  Brendan Burge, McPherson
(3)  Travis Jacobsen, Lawrence
(4)  Allison Craig, McPherson
(5)  Sara Still, Topeka
(6)  Naomi Waterhouse, Topeka


******************
NORTH CENTRAL QUIZ
October 6, 2007 - Waukegan, IL - Galatians 1-3
Tournament Coordinator: Mike Hopper
(46 quizzers on 14 teams from 9 churches)


Senior Teen Veteran:
(1) Fillmore, MN 2-0 340
(2) Marion, IA 1-1 320
(3) Monee, IL 0-2 220


Young Teen Veteran:
(1) New Berlin, WI 4-0 800
(2) Monee, IL 3-1 520
(3) Aurora, IL 2-2 320
(4) Waukegan, IL 1-3 380
(5) Waukegan, IL 0-4 220


Rookie:
(1) Platteville, WI 5-0 860
(2) Fillmore, MN 3-2 640
(3) East Peoria, IL 3-2 660
(4) Platteville, WI 2-3 440
(5) East Peoria, IL 1-4 480
(6) Richland, IL 1-4 480


STV Individual Competition:
(1) Stephen Hopper (Fillmore) 100 (10)
(2) Brett Krantz (Monee) 80
(3) Sarah Stephenson (Marion) 60
(4) Brandon Krantz (Monee) 40
(5) Kristin Roberts (Fillmore) 20
(6) Sharla Ball (New Berlin)


YTV Individual Competition:
(1) Matthew Stephenson (Marion) 100 (9)
(2) Rebecca Stephenson (Marion) 100 (13)
(3) Katie Roberts (Fillmore) 60
(4) Kristiana Bolsoni (Monee) 20
(4) Lizette Gordillo (Aurora) 20
(6) Boris Pena (Aurora)


Rookie Individual Competition:
(1) Emily Cushman (Platteville) 100 (8)
(2) Megan Sweetland (Platteville) 100 (15)
(3) Ali Kilty (East Peoria) 40
(4) Christopher Harkness (Platteville) 20
(4) Andriana Cantrel (Richland) 20
(6) Allison Sweetland (Platteville)


*****************
     WABASH QUIZ
     October 6, 2007 - Indy (Aldersgate), IN - Galatians 1-3


     Senior Teen Veteran - A Division Points  Record
     1 Aldersgate, Indianapolis, IN 980   5/1
     2 Wilmore, Ky      860     3/3
     3 Vincennes, IN 860   2/4
     4 Bedford, IN 820   2/4


     Senior Teen Veteran - B Division Points  Record
     1 Anderson, IN 1120    6/0
     2 Champaign, IL 900   5/1
     3 Bloomington, IN 740     4/2
     4 Columbus, IN 780   3/3
     5 Rocky Ford, Columbus. IN 620   3/3
     6 Mooresville, IN 660   1/5
     7 Indianapolis First, IN 340   0/6


     Senior Teen Rookie A / Young Teen Veteran A Points  Record
     1 Wilmore, KY STR 1220   6/1
     2 Wilmore, KY YTV 1000   5/0
     3 Anderson, IN YTV 820   3/3
     4 Bedford YTV 1, IN 800   3/3
     5 Champaign, IL YTV 860   2/4
     6 Bedford , IN STR 700   2/4
     7 Bridgeport, IL


     Senior Teen Rookie B / Young Teen Veteran B Points Record
     1 West Morris St., Indianapolis, IN YTV 900   6/0
     2 Winona Lake, IN YTV 1020   5/1
     3 Champaign, IL YTV 1000   4/2
     4 Columbus, IN YTV 580   2/4
     5 Light & Life, Indianapolis, IN YTV 560   2/4
     6 Bridgeport, IL  600   1/5
     7 Petersburg, IN  STR 400   1/5


     Young Teen Rookie Division Points Record
     1 Bedford, IN 1040   6/0
     2 Anderson, IN 1060   4/2
     3 West Morris St., Indianapolis, IN 720   3/3
     4 Bloomington, IN 900   3/3
     5 Columbus, IN 680   3/3
     6 John Wesley, Indianapolis, IN 440   2/4
     7 Mt. Carmel, IL 260   0/6


     All Rookie Paul Division Points Record
     1 Bedford 1, IN 880   6/0
     2 Indianapolis First, IN 420   4/2
     3 Ritter Ave. 2, Indianapolis, IN 320   3/3
     4 Aldersgate, Indianapolis, IN 240   1/5
     5 Mooresville, IN 120   1/5


     All Rookie Peter Division Points Record
     1 Bedford 2, IN 800   6/0
     2 Wilmore, KY 620   4/2
     3 Ritter Ave., Indianapolis, IN 440   4/2
     4 Light & Life, Indianapolis, IN 420   1/5
     5 Columbus, IN 200   1/5


    Individual Finals


    Senior Teen Veteran
     1 Tanner Bouchie - Vincennes
     2 Justin McGriffin - Vincennes
     3 Jonathon Coates - Aldersgate
     4 Jacob McDonald - Vincennes
     5 Vanessa Small - Rocky Ford
     6 Jenny Delph - Anderson Wesley


    Senior Teen Rookie
     1 Alex Norris - Bedford
     2 Julia Scherschel - Bedford
     3 Tyler Zweifel - Wilmore


    Young Teen Veteran
     1 Caleb Blankenship - Wilmore
     2 Sam Cooper - Wilmore
     3 Matt Liversedge - Wilmore
     4 Deanna Delphia - Bedford
     5 Peter Norcross - Champaign
     6 Christa Stackhouse - Wilmore


    Young Teen Rookie
     1 Heather Caples - Anderson Wesley
     2 Joel Greenwood - Vincennes
     3 Chris Hartzell - Vincennes
     4 Paul Armstrong - Bedford
     5 Jameson Pierce - Bedford
     6 Amber Chastain - Bedford


****************
EAST COAST REGIONAL QUIZ
October 6, 2007 - Brockport, NY - Galatians 1-3
Tournament Directors:  Eric Young & Dave Ashton


Senior Teen Veteran "A" Side Team
1. Brooke Hills (Wellsburg), WV  5-2  150.00ppq
2. Northgate (Batavia), NY-1  5-2  160.00ppq
3. Gowanda, NY  2-5  120.00ppq
4. Rome, NY  2-5  96.67ppq
5. Brockport, NY  0-7  30.00ppq


Senior Teen Veteran "B" Side Team
1. Monacrest, PA  7-0  183.33ppq
2. New Hope (Rochester), NY  6-1  156.67ppq
3. Northgate (Batavia), NY-2  5-2  156.67ppq
4. Pearce (North Chili), NY  2-5  123.33ppq
5. Yorkshire, NY  1-6  36.67ppq


Senior Teen Rookie/Young Teen Veteran Team
1. New Brighton, PA  6-0  120.00ppq
2. New Hope (Rochester), NY-2 4-2  126.67ppq
3. Albion, NY-2  4-2  110.00ppq
4. Albion, NY-1  4-2  109.17ppq
5. Brockport, NY  3-3  100.00ppq
6. Cove Run, PA  3-3  103.33ppq
7. New Hope (Rochester), NY-1  1-5  83.33ppq
8. Ellwood City, PA-2  1-4  80.00ppq
9. Ellwood City, PA-1  0-6  33.33ppq


Young Teen Rookie "A" Side Team
1. Pearce (North Chili), NY-2  7-0  166.67ppq
2. Brockport, NY-1  6-1  136.67ppq
3. New Hope (Rochester), NY-1  5-2  116.67ppq
4. Gowanda, NY  3-4  93.33ppq
5. Albion, NY-2  3-4  80.00ppq
6. Rome, NY  1-5  80.00ppq
7. Northgate (Batavia), NY-2  0-7  60.00ppq


Young Teen Rookie "B" Side Team
1. Monacrest, PA  7-0  156.67ppq
2. Pearce (North Chili), NY-1  6-1  150.00ppq
3. Northgate (Batavia), NY-1  4-3  133.33ppq
4. New Hope (Rochester), NY-2  3-4  93.33ppq
5. Yorkshire, NY  2-5  66.67ppq
6. Albion, NY-1  2-5  53.33ppq
7. Brockport, NY-2  0-7  36.67ppq


Senior Teen Veteran Individuals
1. Michael Revis, New Brighton, PA  QO:11
2. Ryan Wadsworth, Cove Run, PA  QO:15
3. Charles Canon, Northgate (Batavia), NY  QO:17
4. Matthew Geismann, Brooke Hills (Wellsburg), WV
5. Olivia Bakke, Monacrest, PA
6. Elyssia Primus, New Hope (Rochester), NY


Senior Teen Rookie/Young Teen Veteran Individuals
1. Stephanie Hartung, Brockport, NY  QO:11
2. Emilee Smith, Monacrest, PA  QO:12
3. Kyle Liddle, New Hope (Rochester), NY
4. Taylor Doty, Northgate (Batavia), NY
5. Emily Bannister, Albion, NY
6. Kirsten Liddle, Albion, NY


Young Teen Rookie Individuals
1. Kaela Sittig, New Hope (Rochester), NY  QO:16
2. Billy Hartley, Monacrest, PA  QO:18
3. Andrew Messinger, North Chili (Pearce), NY
4. Karl Daningburg, North Chili (Pearce), NY
5. Jarrod Boggs, New Brighton, PA
6. Brianna Boggs, Ellwood City, PA


Top STV Quizzers
1. Charles Cannon, Northgate (Batavia), NY, 7.63ppqi and 9 quizouts
2. Lauren Moody, Gowanda, NY, 7.13ppqi and 6 quizouts
3. Ronnie Mitchell, Rome, NY  7.08ppqi and 4 quizouts


Top SRYV Quizzers
1. Mike Revis, New Brighton, PA, 9.18ppqi and 7 quizouts
T2. Stephanie Hartung, Brockport, NY  8.79ppqi and 8 quizouts
T2. Ryan Wadsworth, Cove Run, PA  8.79ppqi and 8 quizouts


Top YTR Quizzers
1. Kaela Sittig, New Hope (Rochester), NY  9.78ppqi and 9 quizouts
2. Karl Daningburg, Pearce (North Chili), NY  9.56ppqi and 7 quizouts
3. Taylor Doty, Northgate (Batavia), NY  8.94ppqi and 7 questions


notes:
* 97 quizzers on 34 teams from 13 churches
* stats and updates on www.nequiz.org


*****************
GATEWAY QUIZ
October 13, 2007 - NHF, MO - Galatians 1-3
Tournament Coordinator: Kelly Mueller
(88 attendees, 15 teams, 8 churches)


Veteran Division:
(1) NHF I   7-0 1300
(2) Alton I   6-1  1080
(3) Alton II  5-2   1080
(4) Greenville  3-4   720
(5) NHF II   2-5  780
(6) Longs  2-5  580
(7) Decatur   2-5  480
(8) Cowden  1-6  540


Rookie Division:
(1) Alton  6-0 1100
(2) Greenville  5-1  920
(3) Centralia STR  4-2  1080
(4) NHF 3-3  880
(5) Centralia YTR  1-5  700
(6) Decatur  1-5  460
(7) Coffeen  0-6  240


STV Individual Competition:
(1) Matthew Scandrett (Alton) 100 (6)
(2) Danielle Gines (Alton) 100 (20)
(3) Stephen Long 80
(4) Sam Long 40
(5) Matt Long  20
(6) Brandon Caldwell (Alton) 0


YTV Individual Competition:
(1) Christina Schmidt (NHF) 100 (12)
(2) Sarah Gooding (Alton) 60
(3) Caleb Moody (Alton) 60
(4) Brian Pickens (NHF)  40
(5) Lydia Brandt (Centralia) 20
(6) Christina Long  0


YTR Individual Competition:
(1) Josie Paruch (Alton) 70
(2) Dellon Sanders (Greenville) 60
(3) Jessica Grimmett (NHF) 40
(4) Anna Brannon (Greenville) 40
(5) Rachel Grimmett (NHF) 20
(6) Amber Pickens (NHF)  0


****************
NORTH MICHIGAN QUIZ
October 13, 2007 - Evart, MI - Galatians 1-3
Tournament Coordinator: Karen Phillips
17 quizzers on 6 teams from 3 churches)


Senior TEEN:                      pts         w/l
         1. Evart-A   STV        840         3/0
         2. Evart-B   STV        280         2/1
         3. Cedar Springs STV 220        1/2
         4. Millbrook               100         0/3


Young TEEN:
         1. Cedar Springs YTR 420        2/1
          2. Evart YTR             420        1/2


STV  Individuals:
          1. Krissy Engeland (Evart)        100/5
           2. Lisa Bullock  (Evart)             100/16
           3. Lexi Mallo (Evart)                  60
           4. Lacee Nadig (Evart)               20


YTV/STR Individuals
         1. Courtney Hooker(Evart)          100/12
          2. Shelby Zachow  (Evart)          100/16
          3. Cody Decker (Millbrook)          20
          4. Ben Ryman (C.S.)                  20


YTR   Individuals
          1. Josh Tol (C.S.)                      100/12
           2. Lucas Wiles (C.S.)               100/14
           3. Machaila Hawley (C.S.)           80
           4. Brittany Yarger (Evart)             60


# Earning memory award 16
# quizzers quizzing out at least once: 6


*****************
EAST & SOUTHERN MICHIGAN & OHIO QUIZ
October 13, 2007 - Hastings, MI  Galatians 1-3
Directors:  Dawn & Lyle McCoon & Bill Walters


Senior Teen Veteran A
1. Hastings, MI            2-1   580
2. Spring Arbor, MI        2-1  360
3. West Branch, MI         1-2   220
4. Lapeer, MI              0-3   120


Senior Teen Veteran B
1. Clarkston, MI           4-0   780
2. Spring Arbor, MI     3-1   500
3. Alpena, MI              2-2   500
4. Lapeer, MI              1-3  300
5. Holland, OH             0-4   140


Senior Teen Rookies/Young Teen Veterans
1. STR Westland, MI        5-0    680
2. STR Porter, MI          3-2     560
3. YTV Spring Arbor, MI    3-2    660
4. YTV Alpena, MI          2-3    340
5. STR Hillsdale, MI       2-3    460
6. Bad Axe, MI             0-5    60


Young Teen Veteran
1. Dearborn, MI            5-0    860
2. West Branch,MI         4-1    720
3. Lapeer, MI              2-3    760
4. Spring Arbor,MI        2-3    620
5. Clarkston, MI           2-3    660
6. Spring Arbor, MI     0-5    120


Young Teen Rookie A
1. Spring Arbor, MI        2-0    480
2.  Westland, MI            2-1    400
3. Spring Arbor, MI        1-2    360
4.  Kalamazoo, MI           1-2    340


Young Teen Rookie B
1. Lapeer, MI  4-0   760
2. Clarkston, MI           2-2   560
3. Hastings, MI            2-2  480
4. Spring Arbor, MI        2-2   520
5. Hillsdale, MI           0-4  180


Young Teen Rookie C
1. Spring Arbor, MI        3-1   460
2. Linden, MI       3-1   420
3. Holland, MI             2-2   420
4. Clarkston, MI           2-2  540
5. Heritage Hills, MI      0-4   140


Individual FinalsSenior Teen Veteran
1. Andy Sweeney, Hastings, MI   100/7
2. Rachel Hubbard, Spring Arbor,MI  100/11
3. Lauren Moore, Clarkston, MI
4. James Appling, Clarkston, MI
5. Jenny Ikeler,  Clarkston, MI
6. Rebecca Henke, Westland, MI


Senior Teen Rookie
1. Lindsay Flood, Westland, MI  100/16
2. Jake Perry, Spring Arbor,MI
3. Stephen White, Spring Arbor, MI
4. Stephanie Lubeck, Westland, MI


Young Teen Veteran
1. Stephen Dickinson, Hastings, MI  100/7
2. Michael Bratt, Dearborn, MI      100/15
3. Ruben Rubio, Spring Arbor, MI
4. Nathan Lake, Clarkston, MI
Finalist  Hannah Smith, Dearborn
Finalist  Leah Hubbard, Spring Arbor, MI


Young Teen Rookie A
1. Julainne Harris, Lapeer, MI   100/6
2. Allison Harris, Lapeer,MI     100/10
3. Drew Philson, Spring Arbor, MI
4. Devan Piehl, Westland, MI
5. Cayla Radilcki, Clarkston, MI
6. Raqueela Rubio, Spring Arbor, MI


Young Teen Rookie B
1. Antonio Heberling, Westland, MI   100/10
2. David Bain, Clarkston, MI
3. Samantha Drowley, Porter, MI
4. Hudson Portner, Hastings, MI
Finalist Paul Raymond, Lapeer, MI
Finalist Daniel Selden, Spring Arbor, MI




						

Last Modified: Sunday, 15 February 2015