Free Methodist Bible Quizzing
... God's Word in the Hearts of Teens!        

BQ Info:
   Contacts
   Tourneys
   Brochure/Rules
   2017 Finals
   2017 Quotes
   Hall of Fame
   History
   International
   Quiz Cycle

BQ Stats:
   Index
   2016 Finals

BQ Store:
   Study Supplies
   Question Sets
   Quiz Hardware
   Quiz Software

BQ Links:
   FM Quizzing
   FM Colleges
   Social Media
   Concordance

BQ Multimedia:
   Finals Photos
   Videos
   Audio
Tuesday, 25 July 2017
S T A T I S T I C S :

March 2008

STATISTICS FROM AROUND THE DENOMINATION:  The following tournament
statistics have been submitted by conference and regional directors.  Quiz
directors are encouraged to send the stats from their monthly tournaments to
Mike Hopper for future Quiz-Mail Updates.


***************
COLUMBIA RIVER/OREGON/PNW QUIZ
March 1, 2008  Redmond, WA (Timberlake)  Galatians, Ephesians, Colossians
1-2 (Teens), Ephesians, Colossians 1-2 (Juniors)
Tournament coordinators: Dan Bartholomew, Betty Clark, Glenn Hasslinger Sr.,
Jeff Horton, Jane Schocken, Bill Willis, Dave Clark
(104 quizzers and 34 teams from 14 churches)


Senior Teen Veterans "A" Division:
(1)  McMinnville Cardinals, OR.  5-1  (860)
(2)  McMinnville Nightingale, OR.  5-1  (840)
(3)  Rainier Avenue Rhinos, WA.  3-3  (780)
(4)  Shoreline A, WA.  3-3  (740)
(5)  Wenatchee, WA.  2-4  (720)
(6)  Burien, WA.  0-6  (540)


Senior Teen Veterans "B" Division:
(1)  Northern Peaks Guys, WA.  5-0  (460)
(2)  Northern Peaks Girls, WA.  3-2  (300)
(3)  Lakeview, WA.  2-3  (220)
(4)  Shoreline B, WA.  2-3  (180)
(5)  Willamina, OR.  0-4  (80)


Young Teen Veterans A Division:
(1)  McMinnville Blackbirds, OR.  6-0  (920)
(2)  Willamina, OR.  4-2  (720)
(3)  Timberlake, WA.  3-3  (740)
(4)  Spokane, WA.  3-3  (660)
(5)  Shoreline, WA.  3-3  (440)
(6)  Rainier Avenue, WA.  0-6  (240)


Young Teen Veteran B Division:
(1)  House of Oaks, Tukwila, WA.  4-1  (380)
(2)  Lakeview , WA .  3-2  (260)
(3)  McMinnville Robin, OR.  3-2  (240)
(4)  McMinnville Blue Jay, OR.  2-3  (260)
(5)  Renton Living Hope, WA.  0-4  (120)


Junior Veteran Division:
(1)  Shoreline, WA.  6-0  (920)
(2)  Rainier Avenue Blue Angels, WA.  4-2  (820)
(3)  McMinnville Swan, OR.  1-5  (520)
(4)  Mountain Creek, WA.  1-5  (320)


Junior Rookie Division:
(1)  McMinnville Canary, OR.  5-1  (840)
(2)  House of Oaks, Tukwila, WA.  5-1  (540)
(3)  Shoreline, WA.  4-2  (540)
(4)  Lakeview, WA.  3-3  (520)
(5)  Timberlake, WA.  3-3  (500)
(6)  Willamina, OR.  2-4  (420)
(7)  Moses Lake, WA.  2-4  (500)
(8)  Burien, WA.  0-6  (60)


Senior Teen Veteran Individuals:
(1)  Nick Myrick  (Shoreline, WA.)  100  (15)
(2)  John Bilbro  (Mountain Creek, WA.)  60  (23)
(3)  Stefan Carey  (Burien, WA.)  50  (23)
(4)  Alyssa Rademacher (McMinnville, OR.)  50
(5)  Becky Black  (Wenatchee, WA.)  20
(6)  Nessa Wenger  (McMinnville, OR.)  10


Young Teen Veteran Individuals:
(1)  Maria Gray  (Rainier Avenue, WA.)  100  (10)
(2)  Charity Finley  (Willamina, OR.)  110  (20)
(3)  Stephen Hasslinger  (Timberlake, WA.)  20
(4)  Anna Holtzman  (Timberlake, WA.)  20  (23)
(5)  Lydia Finley  (Willamina, OR.)  20  (24)
(6)  Dillon Rodgers  (McMinnville, OR.)


Teen Rookie (Senior & Young Teens) Individuals:
(1)  Ann Kane (Rainier Avenue, WA.)  100  (20)
(2)  Nathan MacRenalds  (Spokane, WA.)  80
(3)  Esther Hunt  (Spokane, WA.)  40
(4)  Paul Kane (Rainier Avenue, WA.)  20
(5)  Hannah  Brekke  (Spokane, WA.)
(5)  Kiesha  Lee  (Shoreline, WA.)


Junior Veteran Individuals:
(1)  Daniel Gray  ( Rainier Avenue, WA .)  100  (9)
(2)  Lee Cantrell  (Shoreline, WA.)  100  (18)
(3)  Kevin Cormier  ( Rainier Avenue, WA .)  60
(4)  Sarah Pond  (Willamina, OR.)  20
(5)  Kenny Surdyk  (Shoreline, WA.)  10
(6)  Tasha Wenger  (McMinnville, OR.)


Junior Rookie Individuals:
(1)  Charlie Surdick  (Shoreline, WA.)  100  (12)
(2)  Franklin Davis-Bell  (House of Oaks, Tukwila, WA.)  100  (20)
(3)  Moriah  Wenger  (McMinnville, OR.)  80  (23)
(4)  Jared Lee  (Shoreline, WA.)  40  (23)
(5)  Katiana Rodgers  (McMinnville, OR.)  60  (23)
(6)  Tim Bartlett  (Moses Lake, WA.)  20  (23)


QUIC Quiz Individuals (Former Quizzer Division):
(1)  Jon Bartlett  (Moses Lake, WA)  100  (10)
(2)  Dan Willis  (Burien, WA.)  100  (17)
(3)  Joey Lince  (Shoreline, WA.)  20
(3)  Charles Schaefer  (Burien, WA.)  20


QUIC Quiz Individuals (Novice Division):
(1)  Linda Fairchild  (Lakeview, WA.)  100  (13)
(2)  Eric Fairchild  (Lakeview, WA.)  80
(3)  Christalyn  40
(4)  Katie Scott  (Shoreline, WA.)


***************
ALL-MICHIGAN REGIONAL QUIZ
March 8, 2008 - Holland, OH - Galatians - Colossians 2
Lyle & Dawn McCoon East Michigan Directors, Bill Walters South Michigan
Director, Karen Phillips North Michigan


Senior Teen Vet Division B1
1. Clarkston, MI          3-0   540
2. Evart, MI                 2-1   480
3. Alpena, MI              1-2   340
4. Spring Arbor, MI      0-3   240


Senior Teen Vet Division B2
1. Spring Arbor, MI       4-0  680
2. Hastings, MI            3-1  620
3. Evart, MI                 2-2  500
4. West Branch, MI     1-3  220
5. Holland, OH             0-4 120


Senior Teen Rookie
1. New Hope, MI           2-2  360
2. Alpena, MI               0-4  300


Young Teen Vet
1. Lapeer, MI               4-0  520
2. Dearborn, MI            3-1  460
3. Alpena, MI               1-3   160


Young Teen Rookie A
1. Clarkston, MI            3-0   280
2. Spring Arbor, MI        2-1   380
3. Westland, MI            1-2    60
4. Holland, OH              0-3    20


Young Teen Rookie B
1. Lapeer, MI               3-0  340
2. Clarkston, MI           2-1  280
3. Spring Arbor, MI       1-2  240
4. Evart, MI                  0-3  100


Senior Teen Individuals
1. Stephen Dickinson, Hastings      100/14
2. Krissy Engeland, Evart
3. Rachel Hubbard, Spring Arbor 3rd place tie break 100/18
4. Amy Selewski, Westland
5. James Appling, Clarkston
6. Lauren Moore, Clarkston


Young Teen Vet Individuals
1. Nathan Lake, Clarkston      100/10
2. Julianne Harris, Lapeer
3. Leah Hubbard, Spring Arbor
4. Michael Bratt, Dearborn
5. Hannah Smith, Dearborn
6. Ruben Rubio, Spring Arbor


Young Teen Rookie Individuals
1. Hudson Portner, Hastings    100/8
2. Paul Raymond, Lapeer
3. Daniel Selden, Spring Arbor
4. Josh Raymond, Lapeer
5. Allison Harris, Lapeer
6. Annesley Moore-Jumonville


****************
FLORIDA QUIZ
(Churches represented:  Kissimee & St. Petersburg)
Tournament Directors:  Don Kaufmann & Bruce Kaufmann


Individual Competition:
(1)  Brian Cook      100/16
(2)  Janelle Kaufmann    100/20th
(3)  Tristin Thielbar     60/20


Team Competition Individual Scoring:


Kissimmee/St. Petersburg:
Janelle Kaufmann           200
Rebecca Rodriques            20
Charis LaVoie                40
Tristin Thielbar               20
Wins 0 Losses 2  -  2nd Place


Kum By Yah (Cornerstone 1 - St. Petersburg):
James Picker                120
Brian Cook                    180
Tyler Jackson                      20
Tristan Thielbar      40
Wins 2 Losses 0  1st Place


*****************
MID-WEST REGIONAL QUIZ
March 15, 2008 - Greenville, IL - Galatians - Colossians 2
(315 people/61 teams/34 churches)


STV-A
Wilmore    5    1    980    1st
Bedford    4    2    900    2nd
Alton    4    2    840    3rd
Vincennes    3    3    880    4th
Aldersgate    2    4    800    5th
Marion    2    4    900    6th
John Wesley    1    5    640    7th


STV-B
Monee    6    0    960    1st
Anderson    5    1    960    2nd
Bedford    3    3    480    3rd
Topeka    3    3    720    4th
Columbus    2    4    320    5th
Omac    2    4    320    6th
Rocky Ford    0    6    100    7th


STV-C / YTV-B
Woodstock    6    0    920    1st
Lawrence    5    1    800    2nd
Monee    3    3    420    3rd
Mooresville    2    4    360    4th
Cowden YTV    2    4    440    5th
Bridgeport YTV    1    5    240    6th
Indy 1st    1    5    180    7th


YTV-B
New Berlin    5    0    660    1st
Columbus    4    1    640    2nd
Decatur    2    3    360    3rd
Aurora    2    3    340    4th
Waukegan    1    4    280    5th
Monee    1    4    280    6th


STR
Anderson    5    0    800    1st
Wilmore    4    1    900    2nd
Centralia    3    2    600    3rd
E Peoria    2    3    180    4th
Woodstock    1    4    220    5th
Mooresville    0    5    80    6th


YTV-A
Wilmore    5    0    960    1st
Bedford    4    1    640    2nd
Champaign    3    2    740    3rd
Waukegan    2    3    440    4th
West Morris    1    4    260    5th
McPherson    0    5    260    6th


YTR-A
Bedford    5    1    980    1st
Wilmore    4    2    900    2nd
Greenville    4    2    680    3rd
NHF    3    3    680    4th
Anderson    3    3    660    5th
McPherson    2    4    600    6th
John Wesley    0    6    200    7th


YTR-B
NHF    5    1    660    1st
Greenville    4    2    760    2nd
Bedford    4    2    520    3rd
Alton    3    3    600    4th
West Morris    3    3    520    5th
Centralia    1    5    180    6th
Mt. Carmel    0    6    240    7th


YTR-C
Bloomington    6    0    580    1st
Indy 1st    4    2    440    2nd
Columbus    3    3    340    3rd
Ritter Ave.    3    3    500    4th
E Peoria    2    3    300    5th
Mt. Carmel    2    4    200    6th
Greenville    1    3    180    7th
Coffeen    0    6    40    8th


Individual Competition
 STV
Megan Cox       1st
Tanner Bouchie  2nd
Matthew Scandrett  3rd
Sarah Stephenson  4th
Kenzie Reynen   5th
Jacob McDonald  6th


 STR/YTV - B
Jordan Brauck   1st
Tyler Zweifel    2nd
Kayla Johnson   3rd
Venessa Desinor   4th
Lexie Mahaffey
Thomas Svymbersky


YTV-A
Caleb Blankenship   1st
Matt Liversedge   2nd
Christa Stackhouse   3rd
Sam Cooper   4th
Deanna Delphia   5th
Brian Pickens  6th


YTR - A
Jameson Pierce  1st
Austin Zweifel  2nd
Joel Greenwood  3rd
Jessica Grimmett   4th
David Hou  5th
Caleb Moody


YTR - B
Sarah Blankenship  1st
Holly Stockhover  2nd
Naomi Waterhouse  3rd
Amanda Craighill  4th
Miranda Prichard
Katie Jacobson



Last Modified: Sunday, 15 February 2015