Free Methodist Bible Quizzing
... God's Word in the Hearts of Teens!        

BQ Info:
   Contacts
   Tourneys
   Brochure/Rules
   2017 Finals
   2017 Quotes
   Hall of Fame
   History
   International
   Quiz Cycle

BQ Stats:
   Index
   2016 Finals

BQ Store:
   Study Supplies
   Question Sets
   Quiz Hardware
   Quiz Software

BQ Links:
   FM Quizzing
   FM Colleges
   Social Media
   Concordance

BQ Multimedia:
   Finals Photos
   Videos
   Audio
Saturday, 22 July 2017
S T A T I S T I C S :

May 2008

STATISTICS FROM AROUND THE DENOMINATION:  The following tournament
statistics have been submitted by conference and regional directors.  Quiz
directors are encouraged to send the stats from their monthly tournaments to
Eric Young for future Quiz-Mail Updates.


********************
PITTSBURGH QUIZ FINALS
April 26, 2008 - Cove Run, PA - Galatians - Philemon
Tournament Directors:  Bill & Christine Kallquist
(9 teams from 5 churches)


STV
1st Monacrest, PA


STR
1st New Brighton, PA
2nd Cove Run, PA


YTR
1st Monacrest, PA
2nd Ellwood City, PA
3rd Rochester, PA


*******************
EAST & SOUTHERN MICHIGAN QUIZ
April 19, 2008 - Spring Arbor, MI - Galatians - Philemon
Dawn & Lyle McCoon & Bill Walters


Senior Teen Veteran
1. Hastings, MI             4-0  860
2. Spring Arbor, MI      3-1  540
3. Alpena, MI               2-2  400
4. Holland, OH             1-3  200
5. Spring Arbor, MI      0-4  140


Senior Teen Rookie
1. Lapeer, MI              3-0   360
2. New Hope, MI        1-2   240
3. Alpena, MI               1-2  220
4. West Branch, MI      1-2  180


Young Teen Veteran
1. Dearborn, MI             5 -0    600
2. Spring Arbor, MI        4-1    720
3. West Branch, MI        3-2    540
4. Alpena, MI                 2-3    420
5. Linden/Heritage Hills   1-4    140
6. Holland, OH               0-5      40


Young Teen Rookie A
1. Spring Arbor, MI        4-0    700
2. Lapeer, MI                 3-1    760
3. Clarkston, MI             2-2    460
4. Westland, MI             1-3     100
5. Spring Arbor, MI        0-4    120


Young Teen Rookie B
1. Spring Arbor, MI       4-0   520
2. Hillsdale, MI              2-2   320
3. Heritage Hills, MI       2-2   160
4. Clarkston, MI            1-3    240
5. Porter, MI                 1-3    120


Senior Teen Veteran Individuals
1. Stephen Dickinson, Hastings        100/9
2. Rachel Hubbard, Spring Arbor    100/17
3. Sarah Frederick, Porter
 Kristyn Wilder, Alpena
 Amy Selewski, Westland
 Shannon Gurschke, Alpena


Young Teen Veteran Individuals
1. Julianne Harris, Lapeer
2. Ruben Rubio, Spring Arbor
3. Leah Hubbard, Spring Arbor
4. Brian Durfee, West Branch
5. Michael Bratt, Dearborn
6. Stephen White, Spring Arbor


Young Teen Rookie Individuals
1. Drew Philson, Spring Arbor   100/7
2. Hudson Portner, Hastings       100/13
3. Danile Selden, Spring Arbor
 Paul Raymond, Lapeer
 David Bain, Clarkston
 Lauren Wildt, Spring Arbor


Top Teams of the Year
Senior Teen Veteran - Hastings, MI
Senior Teen Rookie - Alpena, MI
Young Teen Veteran - Lapeer, MI
Young Teen Rookie - Spring Arbor, MI


Top Teens of the Year
Senior Teens
1. Andy Sweeney, Hastings           9.49 PPQI
2. Rachel Hubbard, Spring Arbor  7.97 PPQI
3. Sarah Fredrick, Porter              7.70  PPQI
4. Stephen Dickinson, Hastings      6.77 PPQI
5. Amy Selewski, Westland           5.18 PPQI


Young Teens
1. Julieanne Harris, Lapeer            10.69 PPQI
2. Nathan Lake, Clarkston              8.79 PPQI
3. Hudson Portner, Hastings           6.36 PPQI
4. Michael Bratt, Dearborn             5.87 PPQI
5. Brian Durfee, West Branch         5.71 PPQI


*******************
WABASH MULTI-REGIONAL QUIZ
May 3, 2008 - Indianapolis (W. Morris St), IN


Senior Teen Veteran A
1 Marion, IA 4/1 800
2 Vincennes, IN 4/1 840
3 Aldersgate, Indianapolis, IN 3/2 820
4 Hastings, MI 2/3 560
5 Wilmore, KY 1/4 720
6 Bedford, IN 1/4 540


Senior Teen Veteran B
1 Monacrest, PA 4/1 700
2 Anderson, IN 4/1 500
3 Clarkston, MI 3/2 560
4 Monee, IL 2/3 440
5 Rocky Ford, Columbus, IN 2/3 540
6 Spring Arbor, MI 0/5 320


Senior Teen Veteran C
1 Columbus, IN 5/0 540
2 Monee, IL 4/1 400
3 Alpena, MI 3/2 380
4 Mooresville, IN 2/3 80
5 First Church, Indianapolis, IN 1/4 100
6 Holland, OH 0/6 40


Senior Teen Rookie
1 Anderson, IN 5/0 780
2 Wilmore, KY 4/1 780
3 New Brighton, PA 3/2 560
4 Lapeer, MI 2/3 520
5 East Peoria, IL 1/4 120
6 Alpena, MI 0/5 60


Young Teen Veteran A
1 Wilmore, KY 7/0 1360
2 Bedford, IN 6/1 920
3 Champaign, IL 5/2 1080
4 Winona Lake, IN 3/4 540
5 New Halls Ferry, MO 3/4 740
6 Columbus, IN 2/5 580
7 New Berlin, WI 2/5 600
8 Wesley, Waukegan, IL 0/4 120


Young Teen Veteran B
1 West Morris St., Indianapolis, IN 6/1 680
2 Spring Arbor, MI 6/1 720
3 Decatur, IL 5/2 620
4 Alpena, MI 2/5 220
5 Light & Life, Indianapolis, IN 2/5 200
6 Holland, OH 2/5 100
7 Cowden, IL 3/4 380
8 Monee, IL 1/6 220


Young Teen Rookie A
1 Wilmore, KY 6/1 1180
2 Spring Arbor, MI 6/1 1040
3 Bedford, IN 5/2 1060
4 Anderson, IN 5/2 900
5 Lapeer, MI 3/4 700
6 Cornerstone, FL 2/5 540
7 Clarkston, MI 1/6 220
8 Waukegan, IL 0/7 340


Young Teen Rookie B
1 Greenville, IL 6/0 700
2 Monacrest, PA 5/1 820
3 Spring Arbor, MI 3/3 540
4 New Halls Ferry, MO 2/4 660
5 Bloomington, IN 2/4 420
6 John Wesley, Indianapolis, IN 2/4 580
7 Bedford. IN 1/5 540


Young Teen Rookie C
1 Hastings, MI 6/0 760
2 Clarkston, MI 4/2 600
3 Ellwood City, PA 4/2 740
4 Aldersgate, Indianapolis, IN 3/3 340
5 Spring Arbor, MI 3/3 460
6 First Church, Indianapolis, IN 1/5 100
7 West Morris St., Indianapolis, IN 0/6 180


Young Teen Rookie D
1 Greenville, IL 6/0 600
2 Clarkston, MI 4/2 420
3 Ritter Ave., Indianapolis, IN 4/2 440
4 Light & Life, Indianapolis, IN 3/3 560
5 Westland, MI 2/4 320
6 Mt. Carmel, IL  1/5 180
7 East Peoria, IL 1/5 160


Senior Teen Veteran
1 Jonathan Coates, Aldersgate, Indianapolis, IN
2 Tanner Bouchie, Vincennes, IN
3 Vanessa Small, Rocky Ford, Columbus, IN
4 SarahStephenson, Marion, IA
5 Nate Head, Bedford, IN
6 Jacob McDonald, Vincennes, IN


Senior Teen Rookie
1 Tyler Zweifel, Wilmore, KY
2 Stephen White, Spring Arbor, MI


Young Teen Veteran A
1 Stephen Dickinson, Hastings, MI
2 Christa Stackhouse, Wilmore, KY
3 Benjamin Coates, Aldersgate, Indianapolis, IN
4 Matthew Stephenson, Marion, IA
5 Matt Liversedge, Wilmore, KY
6 Jeffrey Tolar, Champaign, IL


Young Teen Veteran B
1 Jameson Pierce, Bedford, IN
2 Joel Greenwood, Vincennes, IN
3 Adam Schell, Wilmore, KY
4 Heather Caples, Anderson, IN
5 Julianna Harris, Lapeer, MI
6 Allison Harris, Lapeer, MI


Young Teen B-1
1 Emilee Smith, Monacrest, PA
2 Alaina Boggs, Ellwood City, PA
3 Jared Boggs, Ellwood City, PA
4 Brandon Gilstrap, Bedford, IN
5 Billy Hartley, Monacrest, PA
6 Lauren Wildt, Spring Arbor, MI


Young Teen B-2
1 Abram Morton, Anderson, IN
2 David Bain, Clarkston, MI
3 Cayla McDonald, Anderson, IN
4 Amber Chastain, Bedford, IN
5 Rachel Rathbun, Hastings, MI
6 Cameren Evans, New Brighton, PA


*******************
WEST COAST REGIONAL QUIZ FINALS
April 26, 2008  Eugene, OR - Galatians-Philemon
Tournament coordinators: Dan Bartholomew, Betty Clark, Dawn Lindner, Bill
Willis, Dave Clark
(106 quizzers and 36 teams from 17 churches)


Double Elimination Tournament + Last Chance Tournament


Senior Teen Veteran Division:
(1)  Rainier Avenue Rhinos, Seattle, WA.  5-1  (860)
(2)  McMinnville Nightingale, OR.  3-2  (680)
(3)  McMinnville Cardinals, OR.  3-2  (500)
(4)  Wenatchee, WA.  3-2  (700)
(5)  Shoreline, WA.  3-3  (620)
(6)  Burien, WA.  4-2  (620)


Others:
      Lakeview, WA.  2-3  (140)
      Longview, WA.  1-3  (220)
      Mountain Creek, WA  2-3  (400)
      Northern Peaks, WA.  0-3  (60)
      Willamina, OR.  0-3  (40)


Young Teen Veteran Division:
(1)  Timberlake, WA.  4-1  (680)
(2)  Eugene Living Hope, OR.  4-2  (840)
(3)  Willamina, OR.  3-2  (580)
(4)  McMinnville Blackbirds, OR.  2-1  (340)
(5)  McMinnville Blue Jay, OR.  3-3  (260)


Others:
      Lakeview, WA.  2-3  (300)
      McMinnville Robin, OR.  0-3  (0)
      Shoreline, WA.  1-3  (200)


Teen Rookie Division:
(1)  Spokane, WA.  3-0  (420)
(2)  Eugene Living Hope, OR.  2-2  (360)
(3)  House of Oaks, WA.  2-2  (300)
(4)  Renton Three T's, WA.  2-2  (160)


Others:
      Redlands, CA.  2-3  (260)
      Willamina, OR.  0-2  (120)


Junior Veteran Division:
(1)  Rainier Avenue Blue Angels, WA.  4-0  (620)
(2)  Shoreline, WA.  2-2  (500)
(3)  McMinnville Swan, OR.  0-4  (260)


Junior Rookie Division:
(1)  Timberlake, WA.  4-0  (500)
(2)  McMinnville Canary, OR.  3-2  (460)
(3)  Shoreline, WA.  3-2  (500)
(4)  Willamina, OR.  2-2  (340)
(5)  Lakeview, WA.  2-2  (220)
(6)  Moses Lake, WA.  2-3  (380)


Others:
      Burien, WA.  0-3  (20)
      McMinnville Owl, OR.  1-3  (180)


Senior Teen Veteran Individuals:
(1)  Nessa Wenger  (McMinnville, OR.)  100  (14)
(2)  Stefan Carey  (Burien, WA.)  100  (19)
(3)  Nick Myrick  (Shoreline, WA.)  100  (20)
(4)  Becky Black  (Wenatchee, WA.)  40
(5)  Ben Miller  (Mountain Creek, WA.)  20
(6)  Alyssa Rademacher (McMinnville, OR.)  -10


Young Teen Veteran Individuals:
(1)  Charity Finley  (Willamina, OR.)  100  (12)
(2)  Maria Gray  (Rainier Avenue, WA.)  100  (13)
(3)  Sarah Lindner  (Eugene, OR.)  80
(4)  Melissa Lindner  (Eugene, OR.)  40
(5)  Hailey Murray  (Longview, WA.)  0
(6)  Jordan McKinney  (Lakeview, WA.)  -10


Teen Rookie (Senior & Young Teens) Individuals:
(1)   Nathan MacRenalds  (Spokane, WA.)  110  (17)
(2)  Ann Kane (Rainier Avenue, WA.)  100  (19)
(3)  Esther Hunt  (Spokane, WA.)  100  (23)
(4)  Shanna Myers  (Eugene, OR.)  80  (23)
(5)  Lindy Myers  (Eugene, OR.)  20  (25)
(6)  Hannah Brekke  (Spokane, WA.)  0  (25)


Junior Veteran Individuals:
(1)  Daniel Gray  ( Rainier Avenue, WA .)  100  (7)
(2)  Lee Cantrell  (Shoreline, WA.)  80
(3)  Kevin Cormier  (Rainier Avenue, WA.)  80  (23)
(4)  Kenny Surdyk  (Shoreline, WA.)  60  (23)
(5)  Andie Dean  (Timberlake, WA.)  40  (23)
(6)  Tasha Wenger  (McMinnville, OR.)


Junior Rookie Individuals:
(1)  Moriah Wenger  (McMinnville, OR.)  100  (16)
(2)  Katiana Rodgers  (McMinnville, OR.)  100  (19)
(3)  Tim Bartlett  (Moses Lake, WA.)  60
(4)  Ana Castellani  (Timberlake, WA.)  60  (28)
(5)  Sarah Pond  (Willamina, OR.)  40  (28)
(6)  Jared Lee  (Shoreline, WA.)  20


QUIC Quiz Individuals (Non-Former Quizzer Division):
(1)  Linda Campbell  (Shoreline, WA.)  100  (16)
(2)  Linda Fairchild  (Lakeview, WA.)  40
(3)  Eric Fairchild  (Lakeview, WA.)  60  (27)
(4)  Liz H.  40  (27)
(5)  Katie Scott  (Shoreline, WA.)  20  (23)


Year-End Awards:


Team Spirit Award:  Shoreline, WA
9-Year Quizzers:  Suzanne Murray  (Longview, WA), Sadie Olson  (Northern
Peaks, WA)


Senior Awards:  Anthony Hart  (Shoreline, WA),  Jenny Lacomb  (Willamina,
OR),  Suzanne Murray  (Longview, WA),  Nick Myrick  (Shoreline, WA.),  Sadie
Olson  (Northern Peaks, WA),  Alyssa Rademacher  (McMinnville, OR)


Coach of the Year:  Linda Campbell  (Shoreline, WA)
Quizmaster of the Year:  Marvin Gray  (Rainier Avenue, WA)
Junior Rookie Quizzer of the Year:  Franklin Davis-Bell  (House of Oaks, WA)
Junior Veteran Quizzer of the Year:  Daniel Gray  (Rainier Avenue, WA)
Young Teen Quizzer of the Year:  Charity Finley  (Willamina, OR)
Teen Rookie Quizzer of the Year:  Nick Myrick  (Shoreline, WA)
Senior Teen Quizzer of the Year:  Alyssa Rademacher  (McMinnville, OR)
Director's Inspirational Award:  Stefan Carey  (Burien, WA)


*********************
GENESEE/SUSQUEHANNA QUIZ
May 17, 2008 - Covenant Acres Camp - Galatians-Philemon
Tournament Coordinators  Eric Young & Joel Norton


Senior Teen Veteran Team  A division
1   Albion, NY 7-0
2   Northgate 2, NY 5-2
3   Northgate 1, NY 5-2
4   New Hope, NY 4-3
5   N. Chili (Pearce), NY 3-4
6   Rome, NY  3-4
7   Gowanda, NY 1-6
8   Cattaraugus, NY  0-7


Senior Rookie/Young Veteran Team
1   N. Chili (Pearce 2), NY  5-0
2   N. Chili (Pearce 1), NY  4-1
3   New Hope - 1, NY  3-2
4   New Hope - 2, NY  1-4
5   Albion 1, NY  0-5


Young Teen Rookie Team
1   New Hope, NY  7-0
2   Park Ridge, NY 5-2
3   Northgate, NY  4-3
4   N. Chili (Pearce), NY  3-4
5   Albion, NY  3-3
6   Yorkshire, NY  1-6
7   Rome, NY  0-6


Senior Teen Veteran Individuals
1. Jacob Liddle (Albion)  quizzed out in 11
2. Charles Canon (Northgate)  quizzed out in 16
3. Lindsay Canon (Northgate)
4. Jennifer Cockrell (Pearce)
5. Lauren Mullen (Northgate)
6. Elyssa Primus (New Hope)


Senior Rookie/Young Veteran Individuals
1. Kirsten Liddle (Albion)  quizzed out in 16
2. Miriam Bailey (Pearce)  quizzed out in 19
3. Kaleigh Distaffen (Pearce)
4. Taylor Doty (Northgate)
5. Ashlea Wattenbe (Rome)
6. Adam Becker (New Hope)


Young Teen Rookie Individuals
1. Kaela Sittig (New Hope)  quizzed out in 19
2. Karl Daningburg (Pearce)
3. Andrew Messinger (Pearce)
4. Bethany Pulice (Park Ridge)
5. Aaron Curtis (Pearce)
6. Robbie Chmielewski (Rome)


Most Outstanding Quizzer (Highest PPQI in the Conference)
Jacob Liddle (Albion)                            9.43 PPQI, 60 quizouts


Senior Teen Veteran All-Star Team
Jacob Liddle (Albion)                            9.43 PPQI, 60 quizouts
Charles Canon (Northgate)                     6.12 PPQI, 32 quizouts
Lindsay Canon (Northgate)                     4.77 PPQI, 21 quizouts
Jennifer Cockrell (Pearce)                      4.49 PPQI, 24 quizouts
Liasor Dima (New Hope)                        4.43 PPQI, 15 quizouts


Young Teen Veteran All-Star Team
Stephanie Hartung (Brockport)               7.71 PPQI, 49 quizouts
Miriam Bailey (Pearce)                           5.22 PPQI, 28 quizouts
Kirsten Liddle (Albion)                           5.07 PPQI, 29 quizouts
Kaleigh Distaffen (Pearce)                     4.96 PPQI, 26 quizouts
Taylor Doty (Northgate)                         4.78 PPQI, 25 quizouts


Young Teen Rookie All-Star Team
Kaela Sittig (New Hope)                         8.07 PPQI, 55 quizouts
Karl Danningburg (Pearce)                     7.95 PPQI, 49 quizouts
Andrew Messinger (Pearce)                    5.82 PPQI, 34 quizouts
Bethany Pulice (Park Ridge)                   4.57 PPQI, 14 quizouts
Kaitlin Tyrrell (Brockport)                        4.37 PPQI, 15 quizouts


Charmin Award (most questions in)
Kirsten Liddle (Albion)  987 questions in


Red Hot Award (given to 3 quizzers with the most quiz outs for the year)
Jacob Liddle (Albion)  60 quizouts (quizzed out every quiz he was in)
Kaela Sittig (New Hope)  55 quizouts
Karl Daningburg (Pearce)  49 quizouts


Our Seniors
Matthew Hess (Brockport)  7 Years
Miranda Zittel (Gowanda)  7 Years
Dan Cooper (Gowanda)  7 Years
Andre Primus (New Hope)  8 Years
Amy Spade (Rome)  7 Years
Ronnie Mitchell (Rome)  7 Years
Hillary Bartoszek (Yorkshire)  7 Years



Last Modified: Sunday, 15 February 2015