Free Methodist Bible Quizzing
... God's Word in the Hearts of Teens!        

BQ Info:
   Contacts
   Tourneys
   Brochure/Rules
   2017 Finals
   2017 Quotes
   Hall of Fame
   History
   International
   Quiz Cycle

BQ Stats:
   Index
   2016 Finals

BQ Store:
   Study Supplies
   Question Sets
   Quiz Hardware
   Quiz Software

BQ Links:
   FM Quizzing
   FM Colleges
   Social Media
   Concordance

BQ Multimedia:
   Finals Photos
   Videos
   Audio
Tuesday, 25 July 2017
S T A T I S T I C S :

October 2008

East MI/South MI Conference Quiz			
October 4,2008			
Hastings, MI			
				
			
Senior Teen Veteran A	W/L	Points
1  Spring Arbor, MI	4/0	820
2  Hastings, MI	3/1	560
3  Clarkston, MI	2/2	580
4  Canton, MI	1/3	380
5  Westland, MI	0/4	280
 				
Senior Teen Veteran B 	W/L	Points
1  West Branch, MI	4/0	520
2  Alpena, MI	2/2	460
3  Spring Arbor, MI	2/2	400
4  Holland, OH	2/2	420
5  Heritage Hills, MI	0/4	280
				
Senior Teen Rookie/Young Teen Veteran	W/L	Points
1  Hastings, MI	3/1	600
2  Lakeview, MI	3/1	480
3  Spring Arbor, MI	2/2	380
4  Alpena, MI	2/2	440
5  Heritage Hills, MI	0/4	120
				
Young Teen Veteran	W/L	Points
1  Spring Arbor, MI	4/0	780
2  Lapeer, MI	3/1	640
3  Spring Arbor, MI	2/2	580
4  Heritage Hills, MI	1/3	220
5  Porter, MI	0/4	140
 				
Young Teen Rookies A	W/L	Points
1  Clarkston, MI	4/0	620
2  Spring Arbor, MI	3/1	520
3  Holland, OH	1/3	340
4  Hillsdale, MI	1/3	340
5  Alpena, MI	1/3	160
 				
Young Teen Rookies B	W/L	Points
1  Spring Arbor, MI	3/0	360
2  Spring Arbor, MI	2/1	300
3  Clarkston, MI	1/2	200
4  Holland, OH	0/3	240
				
Young Teen Rookies C	W/L	Points
1  Spring Arbor, MI	4/0	620
2  Pleasantview, MI	3/1	580
3  Westland, MI	2/2	540
4  Clarkston, MI	1/3	400
5  Hastings, MI	0/4	320
				

				
Individual Finals			
				
Senior Teen 			
1  Stephen Reeves - Spring Arbor, MI	80		
2  Rachel Hubbard - Spring Arbor, MI	60		
3  Stephen Dickinson - Hastings, MI	80	(18)	
4  Stephen White - Spring Arbor, MI	60	(18)	
T5 Amy Selewski - Westland, MI	20		
T5 Bekah Quisenberry - Lakeview, MI	20		
				
Young Teen Veteran			
1  Julianne Harris - Lapeer, MI	80		
2  Nathan Lake - Clarkston, MI	60		
3  Leah Hubbard - Spring Arbor, MI	80	(18)	
4  Daniel Selden - Spring Arbor, MI	60	(18)	
5  Hannah Smith - Dearborn, MI	40		
6  Drew Philson - Spring Arbor, MI	30		
				
Young Teen Rookie			
1  Allison Harris - Lapeer, MI	100	(12)	
2  David Bain - Clarkston, MI	100	(16)	
3  Josh Raymond - Pleasantview, MI	100	(17)	
4  Devan Piehl - Westland, MI	20		
T5 Cassie Rathburn - Hastings, MI	0		
T5 Ethan Strodtbeck - Spring Arbor, MI	0		


Gateway Conference Quiz			
October 11, 2008			
Hillsboro, IL			
				
Senior Teen Veteran
1  Alton, IL			
2  New Halls Ferry, MO			
3  Decatur, IL			
 				
Young Teen Veteran
1  Decatur, IL			
2  Alton, IL			
3  New Halls Ferry, MO			
4  Cowden, IL			
				
Young Teen Rookie
1  Alton, IL			
2  Decatur, IL			
3  Coffeen, IL			
4  Cowden, IL			
				
				
Individual Finals			
				
Veteran				
1  Danielle Gines - Alton, IL			
2  Brian Pickens - New Halls Ferry, MO			
3  Daniel Schaefer - Alton, IL			
				
Rookie				
1  Jed Moody - Alton, IL			
2  David Gines - Alton, IL			
3  Sam Rathgeb - Alton, IL			


Genesis Conference Quiz			
September 27, 2008			
Gowanda, NY			
				
Senior Teen Veteran	W/L	Points
1	Northgate (Batavia), NY -- 1	6/0	920
2	Albion, NY	4/2	940
3	Northgate (Batavia), NY -- 2	4/2	820
4	New Hope (Rochester), NY -- 1	4/2	760
5	New Hope (Rochester), NY -- 2	2/4	560
6	Pearce (North Chili), NY	1/5	500
7	Brockport, NY	0/6	580
 				
Young Teen Veteran	W/L	Points
1	Pearce (North Chili), NY -- 1	6/0	1040
2	Park Ridge (Rochester), NY	4/2	720
3	Pearce (North Chili), NY -- 2	4/2	660
4	New Hope (Rochester), NY -- 2	3/3	860
5	Northgate (Batavia), NY	3/3	740
6	New Hope (Rochester), NY -- 1	3/3	680
7	Albion, NY	3/3	560
8	Rome, NY	1/5	500
9	Yorkshire, NY	0/6	320
				
Young Teen Rookie	W/L	Points
1	New Hope (Rochester), NY	6/0	1140
2	Pearce (North Chili), NY -- 2	5/1	900
3	Albion, NY	4/2	780
4	Pearce (North Chili), NY -- 1	3/3	660
5	Gowanda, NY	2/4	320
6	Crosspoint (Parma), NY	1/5	280
7	Rome, NY	0/6	160
				
				
Individual Finals			
				
Senior Teen Veteran			
1	Jacob Liddle - Albion, NY	100	(16)	
2	Stephanie Hartung - Brockport, NY	100	(18)	
3	Charles Canon - Northgate (Batavia), NY	60	(23)	
4	Liasor Dima - New Hope (Rochester), NY	50	(23)	
5	Juli Goodrich - Northgate (Batavia), NY	40	(23)	
6	Miguel Ortiz - New Hope (Rochester), NY	20		
				
Senior Teen Rookie/Younng Teen Veteran			
1	Miriam Bailey - Pearce (North Chili), NY	100	(10)	
2	Kaela Sittig - New Hope (Rochester), NY	100	(19)	
3	Kyle Liddle - New Hope (Rochester), NY	80	(23)	
4	Kaleigh Distaffen - Pearce (N. Chili), NY	80	(23)	
5	Kirsten Liddle - Albion, NY	40		
6	Spencer Lukowski - Pearce (N. Chili), NY	0		
				
Young Teen Rookie			
1	Marth Smith - Albion, NY	100	(9)	
2	Nicole Liddle - New Hope (Rochester), NY	100	(16)	
3	Meghan Kettinger - Park Ridge (Roch), NY	80		
4	Melanie Cockrell - Pearce (N. Chili), NY	40		
5	Hannah Distaffen - Pearce (N. Chili), NY	20		
6	Dinali Till - New Hope (Rochester), NY	0		


Great Plains Conference Quiz			
October 11, 2008			
McPherson, KS			
				
Veteran		W/L	Points
1  McPherson, KS -- 2 (YTV)	4/1	760
2  McPherson, KS -- 3 (YTV)	4/1	760
3  Topeka/Lawrence, KS (STV)	2/3	700
4  Lincoln, NE (STV)	0/5	200
 				
Rookies		W/L	Points
1  Omaha, NE (YTR)	5/0	780
2  Topeka, KS -- Red (YTR)	4/1	640
3  Lincoln, NE -- 2 (STR)	3/2	660
4  Lawrence, KS (YTR)	2/3	560
5  Leoti (W. Bethany), KS (YTR)	1/4	300
6  McPherson, KS -- 1 (YTR)	0/5	300
				
				
Individual Finals			
				
Senior Teen Veteran			
1  Allison Craig	100	(15)	
2  Addison Fields	100	(17)	
3  Jillette Odermann	100	(19)	
4  Hannah Ediger	40		
5  Naomi Waterhouse	20		
6  Katie Jacobson	0		
				
Young Teen Veteran			
1  Travis Jacobson	100	(7)	
2  Sara Still	100	(13)	
3  Erik Anderson	80		
T4 Deana Aden	0		
T4 Ben Stollar	0		
				
Young Teen Rookie			
1  Amy Brandt	100	(10)	
T2 Liz Tyrell	60		
T2 Logan Talkington	60		
4  Camille Anderson	40		
5  Zane Ward	20		
6  Kaitlyn York	0		


North Central Conference Quiz			
October 4, 2008			
Waukegan, IL			
				
Senior Teen Veteran	W/L	Points
1	Marion, IA	5/0	1080
2	Woodstock, IL -- 1	3/2	680
3	Woodstock, IL -- 2	2/3	660
4	Monee, IL	2/3	600
5	Platteville, WI	2/3	480
6	New Berlin, WI	1/4	380
 				
Young Teen Veteran	W/L	Points
1	Aurora, IL -- 1	3/0	500
2	Waukegan, IL	2/1	300
3	Monee, IL	1/2	180
4	Aurora, IL -- 2	0/3	120
				
All Rookie	W/L	Points
1	Platteville, WI	5/0	860
2	East Peoria, IL	4/1	640
3	Janesville, WI (YR)	3/2	680
4	Waukegan, IL	2/3	640
5	Woodstock, IL	1/4	500
6	Janesville, WI (SR)	0/5	200
				
				
Individual Finals			
				
Senior Teen Veteran			
1	Sarah Stephenson - Marion, IA	100	(11)	
2	Matthew Stephenson - Marion, IA	110	(20)	
3	Anna Johnson - Woodstock, IL	60		
T4	Jimmy Phillips - Monee, IL	40		
T4	Daniel Shinabarger - Woodstock, IL	40		
6	Rebecca Stephenson - Marion, IA	20		
				
Young Teen Veteran			
1	Omar Delgado - Aurora, IL	60		
2	Boris Pena - Aurora, IL	80	OT	
3	Jordan Brauk - Waukegan, IL	80	OT	
4	Thomas Svymbersky - E. Peoria, IL	60	OT	
T5	Emily Cushman - Platteville, WI	40		
T5	Christopher Harkness - Platteville, WI	40		
				
All Rookie (Senior & Young Teens)			
1	Ben Coakley - Janesville, WI	100	(15)	
2	Josh Ewing - E. Peoria, IL	60		
T3	Nathan Herr - Platteville, WI	20		
T3	Martin Gaytan - Aurora, IL	20		
T5	Luke Fish - Woodstock, IL	0		
T5	Kellie Perleburg - Platteville, WI	0		


					
Pittsburgh Conference Quiz				
October 4, 2008				
Brooke Hills (Wellsburg), WV				
					
Senior Teen Veteran	Points	
 1  Monacrest, PA	110	ppq
2  Ellwood City, PA	90	ppq
					
Young Teen Rookie	Points	
1  New Brighton, PA	213	ppq
2  Monacrest, PA	106	ppq
3  Brooke Hills (Wellsburg), WV	26	ppq
					
					
Individual Finals				
					
Senior Teen				
1  Anna Giesmann - Brooke Hills, WV				
2  Kaitlyn Davidson - Monacrest, PA				
3  Alaina Boggs - Ellwood City, PA				
					
Young Teen				
1  Jared Boggs - New Brighton, PA				
2  Billy Hartly - Monacrest, PA				
3  Emily Shafer - New Brighton, PA				


Wabash Conference Quiz			
October 4, 2008			
Indianapolis (Aldersgate), IN			
				
Senior Teen Veteran A	W/L	Points
1	Indianapolis (Aldersgate), IN	5/1	1000
2	Wilmore, KY	3/3	1000
3	Vincennes, IN	3/3	900
4	Bedford, IN	1/5	680
 				
 Senior Teen Veteran B	W/L	Points
1	Anderson, IN	5/0	840
2	Columbus, IN  	3/2	700
3	Indianapolis (Ritter Ave.), IN	3/2	640
4	Indianapolis (W. Morris St.),  IN	3/2	600
5	Indianapolis (First), IN	1/4	260
6	Mooresville, IN	0/5	220
				
Senior Teen Rookie	W/L	Points
1	Wilmore, KY	5/0	820
2	Vincennes, IN	4/1	840
3	Greenville, IL -- 2	3/2	580
4	Oakdale, KY	2/3	540
5	Greenville, IL -- 1	1/4	480
6	Mt. Carmel, IN	0/5	260
				
Young Teen Veteran A	W/L	Points
1	Anderson, IN	5/0	940
2	Wilmore, KY	4/1	960
3	Bedford, IN -- 1	3/2	740
4	Bedford, IN -- 2	2/3	700
5	Winona Lake, IN	1/4	640
6	Champaign, IL	0/5	260
				
Young Teen Veteran B	W/L	Points
1	Columbus, IN	4/1	680
2	Indianapolis (Light & Life), IN -- 1	4/1	640
3	Greenville, IL	3/2	680
4	Indianapolis (Light & Life), IN -- 2	3/2	660
5	Bloomington, IN	1/4	460
6	Mt. Carmel, IL	0/5	360
 				
Young Teen Rookie A	W/L	Points
1	Indianapolis (First), IN	5/0	960
2	Wilmore, KY	4/1	780
3	Aldersgate, IN	3/2	620
4	St. Francisville, IL	2/3	400
5	Anderson, IN	1/4	540
6	Indianapolis (W. Morris St.),  IN	0/5	500
 				
Young Teen Rookie B	W/L	Points
1	Bedford, IN	5/0	720
2	Winona Lake, IN	4/1	680
3	Indianapolis (W. Morris St.),  IN	2/3	440
4	Indianapolis (Ritter Ave.), IN	2/3	420
5	Mt. Carmel, IL	2/3	420
6	Indianapolis (John Wesley), IN	0/5	200
 				
All Rookie A	W/L	Points
1	Bedford, IN	5/1	640
2	Indianapolis (First), IN	4/2	600
3	Columbus, IN -- 1	4/2	820
4	Indianapolis (Light & Life), IN	4/2	840
5	Wilmore, KY	3/3	700
6	Indianapolis (Ritter Ave.), IN	1/5	420
7	Columbus, IN -- 2	0/6	280
 				
				
Individual Finals			
				
Senior Teen Veteran A			
1	Caleb Blankenship- Wilmore, KY			
2	Sam Cooper - Wilmore, KY			
3	Jonathan Coates - Indianapolis (Aldersgate), IN			
4	Jacob McDonald - Vincennes, IN			
5	Christa Stackhouse - Wilmore, KY			
6	Erika Chastain - Bedford, IN			
				
Senior Teen Rookie			
1	D J Danner - Vincennes, IN			
2	Michael Saucedo - Oakdale, KY			
3	Vanessa Tabor - Oakdale, KY			
4	Larissa Deen - Indianapolis (First), IN			
				
Young Teen Veteran - A			
1	Benjamin Coates - Indianapolis (Aldersgate), IN			
2	Karl Winters - Anderson (Wesley), IN			
3	Adam Schell - Wilmore, KY			
4	Anna Pierce - Bedford, IN			
5	Matthew Liversedge, Wilmore, KY			
6	Joel Greenwood - Vincennes, IN			
				
Young Teen Rookie - A			
1	Victoria White- Indianapolis (First), IN			
2	Jonathan Liversedge - Wilmore, KY			
3	Abram Morton - Anderson (Wesley), IN			
4	Rebecca Greenwood - Vincennes, IN			
5	Kiel Harris, Indianapolis (First), IN			
6	Tonya Umphress - Bedford, IN			
				
Young Teen Rookie - B			
1	Levi Stout - Winona Lake, IN			
2	Mike Reed - Indianapolis (Light & Life), IN			
3	Nathaniel Stout - Winona Lake, IN			
4	Katie Fellows - Indianapolis (Ritter Ave.), IN			
5	Arielle Phillippe - Indianapolis (Ritter Ave.), IN			
6	Morgan Blackwell - Indianapolis (First), IN			


Columbia River/Oregon/Pacific Northwest Conference Quiz			
September 25, 2008			
Auburn, WA			
				
Senior Teen Veteran 'Good News'			
	Team	W/L	Points
1	Mountain Creek, WA	5/1	1060
2	Spokane, WA	5/1	820
3	Rainier Avenue, WA -- Rhinos	4/2	1160
4	McMinnville, OR -- Crimson	2/4	860
5	Willamina, OR -- A	2/4	420
6	House of Oaks, WA	0/6	420
 				
 Senior Teen Veteran 'Great Joy'	W/L	Points
1	McMinnville, OR -- Magenta	5/0	840
2	McMinnville, OR -- Vermillion	3/2	760
3	Wenatchee, WA	3/2	660
4	Willamina, OR -- B	3/3	860
5	Timberlake, WA	2/3	580
6	Lakeview, WA	2/3	540
7	Northern Peaks, WA	1/4	480
				
Young Teen Veteran	W/L	Points
1	Rainier Avenue, WA -- Blue Angels	4/1	860
2	Eugene (Living Hope), OR	4/1	920
3	McMinnville, OR -- Chartreuse	3/2	760
4	Shoreline, WA.  4-2	4/2	880
5	McMinnville, OR -- Aquamarine	2/3	620
6	Lakeview, WA	1/4	200
7	Wenatchee, WA	0/5	220
				
All Rookie	W/L	Points
1	Opportunity, WA	5/1	600
2	Moses Lake, WA	4/2	500
3	Willamina, OR	3/3	500
4	Omak, WA	0/6	280
 				
Junior Veteran	W/L	Points
1	Moses Lake, WA	6/0	1060
2	Timberlake, WA	4/2	900
3	McMinnville, OR -- Sunflower	4/2	840
4	Shoreline, WA	3/3	820
5	Willamina, OR	3/3	880
6	McMinnville, OR --  Indigo	3/3	900
7	Longview, WA	1/5	720
8	House of Oaks, WA	0/6	680
 				
Junior Rookies	W/L	Points
T1	Spokane, WA	6/0	1220
T1	McMinnville, OR -- Goldenrod	6/0	960
3	Eugene (Living Hope), OR	4/2	940
4	Shoreline, WA	4/2	800
5	Lakeview, WA	3/3	820
6	Rainier Avenue, WA -- Junior Rhinos	3/3	940
7	Rainier Avenue, WA -- Blue Angels	2/4	660
T8	Omak , WA -- A	1/5	580
T8	Omak , WA -- B	1/5	460
10	Rainier Avenue Girls, WA	0/6	540
				
				
Individual Finals			
				
Senior Teen Veteran			
1	Maria Gray - Rainier Avenue, WA	100	(18)	
2	Charity Finley - Willamina, OR	80		
3	Nessa Wenger - McMinnville, OR	60		
4	Ben Miller - Mountain Creek, WA	20		
5	Preston Wenger - McMinnville, OR	20		
6	Stefan Carey -` Renton Living Hope, WA	0		
				
Young Teen Veteran			
1	Esther Hunt   - Spokane, WA	100	(9)	
2	Daniel Gray - Rainier Avenue, WA	100	(13)	
3	Sarah Lindner - Eugene, OR	80		
4	Melissa Lindner - Eugene, OR	60		
5	Andrew Horton - Shoreline, WA	40		
6	Paul Kane - Rainier Avenue, WA	-10		
				
All Rookie (Senior & Young Teens)			
1	Julie Nowak - Spokane, WA	100	(14)	
2	Tyler Hill - Opportunity, WA	80		
3	Tyran Coblentz - Willamina, OR	20		
4	Christian Jenne - Willamina, OR	40	(25)	
5	Brittany Gaskill - Moses Lake, WA	20	(25)	
6	Oryanne Knowles - Omak, WA	0		
				
Junior Veteran			
1	Franklin Davis-Bell - House of Oaks, WA	100	(17)	
2	Moriah Wenger - McMinnville, OR	80		
3	Matthew Lauder - Lakeview, WA	80	(24)	
4	Erick Smith - Rainier Avenue, WA	70	(24)	
5	Elisha Porter - McMinnville, OR	50		
6	Charlie Surdyk - Shoreline, WA	20		
				
Junior Rookie			
1	Joe Bartlett - Moses Lake, WA	100	(12)	
2	Emma Reid  - Spokane, WA	100	(18)	
3	Katie Bartlett - Moses Lake, WA	80		
4	Brevin Russnogle - Eugene, OR	60		
5	Claire Reid - Spokane, WA	60	(23)	
6	William Smith - Rainier Avenue, WA	40	(23)	




Last Modified: Sunday, 15 February 2015