Free Methodist Bible Quizzing
... God's Word in the Hearts of Teens!        

BQ Info:
   Contacts
   Tourneys
   Brochure/Rules
   2017 Finals
   2017 Quotes
   Hall of Fame
   History
   International
   Quiz Cycle

BQ Stats:
   Index
   2016 Finals

BQ Store:
   Study Supplies
   Question Sets
   Quiz Hardware
   Quiz Software

BQ Links:
   FM Quizzing
   FM Colleges
   Social Media
   Concordance

BQ Multimedia:
   Finals Photos
   Videos
   Audio
Saturday, 22 July 2017
S T A T I S T I C S :

National Quiz-Mail Update 1999-2000 Vol. 2


******************************************

PACIFIC NORTHWEST QUIZ-Lynnwood, Washington-October 2, 1999
(96 quizzers on 33 teams from 10 churches & 2 conferences)
(8 of the teams competed in an elementary grades division.)

STV Team Competition:
(1)     Auburn, WA
(2)     Willamina, OR
(3)     Mountain Creek, WA
(4)     Auburn, WA
(5)     Olympia, WA
(6)     Springfield, OR
(7)     Sedro Woolley, WA
(8)     Sedro Woolley, WA
(9)     Hillcrest, WA

STR Team Competition:
(1)     Hillcrest, WA
(2)     Willamina, OR

YTV Team Competition:
(1)     Willamina, OR
(1)     Auburn, WA
(2)     Shoreline, WA
(2)     Mountain Creek, WA
(3)     Burien, WA
(4)     Sedro Woolley, WA
(7)     Sedro Woolley, WA
(8)     Mountain Creek, WA
(9)     Sedro Woolley, WA
(10)    Willamina, OR

YTR Team Competition:
(1)     Auburn, WA
(2)     Willamina, OR
(3)     Willamina, OR
(4)     Hoquiam, WA


*************************************

FLORIDA TOURNAMENT-St. Petersburg, Florida-October 9, 1999
Galatians 1-3

Team Competition:
(1)     Kissimmee, FL
(2)     St. Petersburg, FL
(3)     St. Petersburg, FL
(Holiday, FL also had quizzers present.)

**************************************************

NORTHEAST REGIONAL KICKOFF-Gowanda, New York-October 16, 1999
Galatians 1-3
Tournament Director:  Eric Young

STV Team                                STV Individual
1st - Brockport, NY (6-0)               1st - Kimberly Ellis, Brockport (10.29 PPQI)  
2nd - Ellwood City, PA (6-1)            2nd - Carrie Ross, Apollo (9.86)
3rd - New Brighton, PA (6-2)            3rd - Roy Smith, Albion (8.83)
4th - Oneida, NY (6-2)                  4th - Angie Blair, Oneida (8.17)
5th - Albion, NY (5-2)                  5th - Tim Norton, Brockport (7.44)

SR/YV Team                              SR/YV Individual
1st - Park Ridge (Rochester, NY) (6-0)  1st - Brian Bennett, Parkridge (6.50 PPQI)
2nd - Brockport, NY (5-1)               2nd - Adam Kelly, Gowanda (5.91)
3rd - Gowanda, NY 1 (4-2)               3rd - Joel Norton, Brockport (5.12)
4th - Gowanda, NY 2 (3-3)               4th - Ashley Farner, Gowanda (4.52)
5th - Oakland-East Liverpool, PA (2-4)  5th - Monique Balis, Oakland-E. Liverpool  (3.23)

YTR "A" Side Team                       YTR Individual
1st - Monacrest, PA (8-0)               1st - Oliver Smith, Albion (10.61 PPQI)
2nd - Albion, NY 3 (6-1)                2nd - Christopher Pulice, Monacrest (8.26)
3rd - Gowanda, NY 1 (4-3)               3rd - Kevin Kennedy, Pearce (6.86)
                                        4th - Kevin Radzyminski, Pearce (6.60) 
                                        5th - Thomas Bodnar, Apollo (5.86)
YTR "B" Side Team                       
1st - Pearce 3 (North Chili, NY) (6-2)
2nd - Albion, NY 2 (5-2)
3rd - Pearce 1 (North Chili, NY) (4-4)


******************************************

PACIFIC NORTHWEST QUIZ-Willamina, Oregon-October 30,
1999*******************************

(32 teams from 9 churches from 2 conferences)
(8 of the teams competed in an elementary grades division.)

STV Team Competition:
(1)     Willamina, OR
(2)     Auburn, WA
(3)     Mountain Creek, WA
(4)     Springfield, OR
(5)     Olympia, WA
(6)     Sedro Woolley, WA
(7)     Shoreline, WA
(8)     Hillcrest, WA

STR & YTR Team Competition:
(1)     Willamina, OR
(2)     Hillcrest, WA
(3)     Willamina, OR
(4)     Willamina, OR
(5)     Auburn, WA

YTV Team Competition:
(1)     Shoreline, WA
(2)     Mountain Creek, WA
(3)     Sedro Woolley, WA
(4)     Willamina, OR
(5)     Burien, WA
(6)     Sedro Woolley, WA
(7)     Sedro Woolley, WA
(8)     Willamina, OR
(9)     Sedro Woolley, WA
(10)    Auburn, WA
(11)    Mountain Creek, WA


*****************************************************

ARMSTRONG, IOWA TOURNAMENT-November 6, 1999
Galatians 1-6 
Tournament Director:  Jodi Boyd
Host:  Dwight Raddatz

Team Competition:
1st:   Armstrong, IA A    4-0
2nd:   Blue Earth, MN     3-1
3rd:   Armstrong, IA B    2-2
4th:   Swea City B        1-3
5th:   Swea City A        0-4
(Open Door Bible Church in Swea City, Iowa was invited)
Individual Point Leaders:
1)      Tara Speltz (Armstrong)
2)      Krystal Bennett (Blue Earth)
3)      Clark Burgeson (Armstrong)
4)      Clara from Swea City
5)      Deanna Buchan (Blue Earth)
6)      Tori Raddatz (Armstrong)


*******************************

MID-EAST REGIONAL TOURNAMENT-Winona Lake, Indiana-November 6, 1999
Galatians 1-6
Tournament Director:  Jay Vincent
Total teams:  69

STV A                           Record          Points
Bedford, IN II                  7-0             1080
Hastings, MI                    5-2             1240
Spring Arbor, MI II             5-2             1160
Spring Arbor, MI  I             4-3             1240
Bedford, IN I                   5-2             1080
Vincennes, IN                   4-3              940
Aldersgate, IN                  4-3             1100
Linden, MI                      1-6              600
Anderson, IN
Winona Lake, IN I
Champaign, IL
Green Oak, MI

STV - C
1.  Terre Haute, IN             6-0       920
2.  John Wesley, Indy           5-1      1120
3.  Green Oak, MI II            3-3       620
4.  Linden, MI II               3-3       760
5.  Clarkston, MI               2-4       620
6.  Spring Arbor, MI III        1-5       360
7.  Winona Lake, IN II          1-5       480

STV- D
1.  Columbus, IN                4-1        640
2.  Petersburg, IN              4-1        700
3.  Aldersgate, Indy II         3-2        720
4.  Porter, MI                  3-2        520
5.  Mt Carmel, IL               1-4        440
6.  Spring Arbor, MI IV         0-5        240

STR
1.  Oakdale, KY I               5-0        920
2.  Nicholasville, KY           4-1        860
3.  Bedford, IN                 3-2        760
4.  Oakdale, KY II              3-2        600
5.  Anderson, IN                1-4        440
6.  Attica, IN                  0-5         40

YTV
1.  Champaign, IL               5-1        1020
2.  West Morris, Indy           4-2         840    (disqualified for rules: had a 10th grader)
3.  Lakeview, MI                6-1        1040
4.  Spring Arbor, MI I          4-3        1000
5.  Clarkston, MI               4-2         780
6.  Spring Arbor, MI III        3-3         820
7.      John Wesley, Indy
8.      West Morris, Indy II
9.      Winona Lake, IN
10.     Holland, MI
11.     Spring Arbor, MI II

YTR - A
1.  Nicholasville, KY           6-0        1100
2.  Hastings, MI                4-2          940
3.  Indy First                  4-2          880
4.  Porter, MI                  3-3          900
5.  Anderson, IN                2-4          820
6.  Clarkston, MI I             2-4          760   
7.  John Wesley, Indy I         0-6          780

YTR - B
1.  East Peoria, IL             6-0         1200
2.  Oakdale, KY                 5-1         1000
3.  Clarkston, MI II            5-1          960
4.  Spraytown, IN               3-3          560
5.  Terre Haute, IN             2-4          620
6.  West Morris, Indy           1-5          640
7.  Heritage Hills, MI          0-6          140

YTR - C
1.  John Wesley, Indy II        4-1        480
2.  Green Oak, MI               3-2        620
3.  Winona Lake, IN I           3-2        580
4.  Holland, MI                 3-2        500
5.  Lakeview, MI                2-3        560
6.  Irvine, KY                  0-5         60

YTR - D
1.  Clarkston, MI III           6-0        820
2.  Kokomo, IN                  4-2        680
3.  Spring Arbor, MI            3-3        740
4.  Linden, MI                  3-3        660
5.  Winona Lake, IN II          2-4        380
6.  Aldersgate, IN              2-4        500
7.  Vincennes, IN               0-6        220

************************************

SUNFLOWER REGIONAL TOURNAMENT-Lawence, Kansas-November 6, 1999
Galatians 1-6
Tournament Director:  Lyle McCoon, Jr.

Team Competition
STV
1st     Springfield, IL (5-1)
2nd     Alton, IL (5-1)
3rd     Greenville, IL (4-2)
4th     Lawrence, KS (2-4)
5th     Decatur, IL (2-4)
6th     Janesville, WI (0-6)

STR/YTV
1st     Lawrence, KS (STR) (4-2)
2nd     Alton, IL (4-2)
3rd     Janesville, WI (4-2)
4th     Decatur, IL (2-4)
5th     Lawrence, KS (2-4)
6th     Greenville, IL (1-5)

YTR
1st     Fillmore, MN (6-0)
2nd     Alton, IL (4-1)
3rd     Lawrence, KS (5-1)
4th     Hillsboro 2, IL (3-2)
5th     Rushville, IL (3-2)
6th     Hillsboro 1, IL (3-3)
7th     Janesville 1, WI (3-3)
8th     Hillsboro 3, IL (1-4)
9th(tie)        Decatur, IL (1-4)
9th(Tie)        Janesville 2, WI (0-4)
11th    Pana, IL (0-5)

Individuals
STV
1st     Nathan Luehr 100/11  (Greenville, IL)
2nd     Andrew Mueller 100/12  (Alton, IL)
3rd     Kyle Coates 80  (Springfield, IL)
4th     Rachel Coates 70  (Springfield, IL)
5th     Semay Johnston 20  (Springfield, IL)
6th     Melody Sanders 20  (Greenville, IL)

YTV
1st     Nathan Scandrett 100/7  (Alton, IL)
2nd     Kristi Moody 100/14  (Alton, IL)
3rd     Kristen Kraak 100/18  (Janesville, WI)
4th     Lynn Yoder 40  (Lawrence, KS)
5th     Laura Fletcher 20  (Lawrence, KS)
6th     Andrew Monshizadeh 20  (Lawrence, KS)

YTR
1st     Bryce Landon 100/10  (Lawrence, KS)
2nd     Stephen Hopper 100/17 (Fillmore, WI)
3rd     Emily Whitlock 60 (Springfield, IL)
4th     Katie Heacock 40  (Lawrence, KS)
5th     Christian Strasen 20 (Alton, IL)
6th     Bobby Evaul 20  (Lawrence, KS)

****************************************

GENESEE/SUSQUEHANNA TOURNAMENT-Park Ridge, New York-November 13, 1999
Galatians 1-6
Tournament Director:  Eric Young

STV Team                                STV Individual
1. Brockport, NY (6-0) 200ppq           1. Kimberly Ellis, Brockport - 6
2. Albion, NY (6-0) 186.67 ppq          2. Tim Norton, Brockport - 17
3. Onedia, NY (4-2)                     3. Matthew Kennedy, Pearce
4. Pearce, NY 2 (3-3)                   4. Sarah Donker, Oneida
                                        5. Alistair Davis, Brockport

SRYV Team                               SRYV Individual
1. Brockport, NY (5-0)                  1. Roy Smith, Albion - 10
2. Gowanda, NY 2 (4-1)                  2. Ashley Farner, Gowanda - 14
3. Park Ridge, NY (3-2)                 3. Joel Norton, Brockport - 17
4. Gowanda, NY 1 (2-3)                  4. Katie Murray, Akron
                                        5. John Thrush, Gowanda

YR Team                         YR Individual
1. Gowanda, NY 2 (4-1)                  1. Oliver Smith, Albion - 9
2. Gowanda, NY 1 (4-1)                  2. Julia Szymanski, Gowanda -19
3. Albion, NY 3 (4-1)                   3. Elizabeth Thrush, Gowanda - 20 
4. Pearce, NY 3 (3-2)                   4. Kevin Kennedy, Pearce 
5. Albion, NY 1 (3-2)

*******************************************

PITTSBURGH CONFERENCE TOURNAMENT-Hookstown, Pennsylvania-November 13, 1999
Galatians 1-6
Tournament Director:  Lois Allman

17 Teams from 11 churches participated.
New Brighton,  Hookstown,  Brooke Hills,  Monacrest,  Greensburg,  Ellwood
City,  Apollo,  Oakland,  Butler  and Guests from Layhill community, and
Park Days (both from Maryland)
New teams: Cove Run, Greensburg, Oneida,  Butler

Results of team competition:
        STV
         First    Silver Springs (Layhill), MD
         Second   Apollo, PA
         Third    New Brighton, PA

        STR & YTV (combined)
         First    E. Liverpool (Oakland), OH
         Second   Apollo, Pa
         Third    Hookstown, PA

        YTR A
         First    Apollo, PA
         Second   Brooke Hills, WV
         Third    New Brighton, PA

        YTR B
         First    Monacrest, PA
         Second   Hookstown, PA
         Third    Ellwood City, PA

Individual Results
Senior Teen
First   Carrie Ross           (Apollo)
Second  Joshua Stoneburner    (Layhill)
Third   Brian Daniels         (New Brighton)

Young Teen
First   Syrene Settles        (Layhill)
Second  Christian Stoneburner (Layhill)
Third   Chris Pulice          (Monacrest)

********************************

ZEELAND, MICHIGAN TOURNAMENT-November 13, 1999
Galatians 1-6
Tournament Director:  Sue Main

We had both the jump quiz and the children's quiz events, 53 and 60 in
attendance, respectively.  We had 8 churches for the jump quizzing:  Alpena
(2), Bad Axe, and Owosso (2)from the East Mi. Conf, and Cedar Springs,
Hastings (3), Lakeview (2), Niles, and Zeeland for the North Mi. Conf., for
a total of 13 teams.
Stats for the jump quiz:
Senior Teen Team:
1st-Lakeview, MI
2nd-Hastings, MI A
3rd-Hastings, MI B

Young Teen Rookie:
1st-Hastings, MI
2nd-Lakeview, MI
3rd-Alpena, MI

Individuals:
Senior Teen:
1st-Elizabeth Dickinson, Hastings
2nd-Scott Wheeler, Alpena

Young Teen Vet:
1st-Daniel Dickenson, Hastings
2nd-Meagan Wilkinson, Lakeview
3rd-Ben Cobel, Lakeview

Young Teen Rookie:
1st-Evan Wisner, Hastings
2nd-Matthew Dickinson, Hastings
3rd-John Coolidge, Hastings
						
						

Last Modified: Sunday, 15 February 2015