Free Methodist Bible Quizzing
... God's Word in the Hearts of Teens!        

BQ Info:
   Contacts
   Tourneys
   Brochure/Rules
   2017 Finals
   2017 Quotes
   Hall of Fame
   History
   International
   Quiz Cycle

BQ Stats:
   Index
   2016 Finals

BQ Store:
   Study Supplies
   Question Sets
   Quiz Hardware
   Quiz Software

BQ Links:
   FM Quizzing
   FM Colleges
   Social Media
   Concordance

BQ Multimedia:
   Finals Photos
   Videos
   Audio
Saturday, 22 July 2017
S T A T I S T I C S :

National Quiz-Mail Update 1999-2000 Vol. 7


*************************************
GATEWAY CONFERENCE FINALS-Alton, Illinois-April 1, 2000 
Galatians & Ephesians & Philippians & Colossians & Philemon
Tournament Director: Kelly Mueller

Team Competition (all from Illinois)
STV             points

1- Vandalia        620
2- Greenville      720
3- Springfield     620
4- Alton           640
YTV
1- Alton           760
2- Cowden          520
3- Vandalia        320

YTR
1- Alton 1         380
2- Hillsboro       340
3- Alton 2         300

INDIVIDUALS
STV
1- Andrew Mueller (Alton) q.o.19
2- Nathan Luehr (Greenville)  80
3- Rachel Coates (Springfield) 50
4- Kyle Coates (Springfield)  40
5- David Sanders (Greenville) 40
6- Lydia Scandrett (Alton)  40
YTV
1- Blake Houghtaling (Vandalia) q.o.16
2- Nathan Scandrett (Alton) q.o.17
3- Tracy Mueller (Alton) 90
4- Kendra Houghtaling (Vandalia) 60
5- Kristy Moody (Alton) 20
6- Becky Long (Cowden) 20

YTR
1- Emilie Garman (Hillsboro) q.o.11
2- Matthew Scandrett (Alton) q.o.18
3- Ryan Jenkins (Alton) 80
4- Emily Whitlock (Springfield) 40
5- Jessica Dothager (Alton) 0
6- Christian Strasen (Alton) 0

*****************************************
Gateway Conference 1999/2000 season stats
Quizzer of the Year - Nathan Luehr (Greenville)
Most Quiz Outs - Andrew Mueller (41) (Alton)
Most Improved Quizzer - Danny Kennedy (Decatur)
Rookie of the Year - Emilie Garman (Hillsboro)

ALL STAR TEAMS (Top 4 veteran quizzers in each division):
STV All Star Team--- Captain - Andrew Mueller (A)
                Nathan Luehr (G), Rachel Coates (S), Kyle Coates (S)
YTV All Star Team--- Captain - Blake Houghtaling (V)
                Tracy Mueller (A), Nathan Scandrett (A), Kendra Houghtaling
(V)
Teams of the Year: (based on wins for the season)
STV
1-      Alton
2-      Springfield
3-      Vandalia

YTV
1-      Alton
2-      Cowden
3-      Vandalia

YTR
1-      Alton
2-      Hillsboro
3-      Rushville

*************************************
WABASH CONFERENCE FINALS-Indianapolis Aldersgate-April 1, 2000 
Galatians & Ephesians & Philippians & Colossians & Philemon
Tournament Director: Dennis Charles

Senior Teen Veteran
2 divisions with playoff (10 teams)

1st place    Bedford I, IN
2nd place    Champaign, IL
3rd place    Vincennes, IN
4th place    Bedford II, IN

Young Teen Veteran
1st place    Champaign, IL    
2nd place    Indy--John Wesley
3rd place    Indy--West Morris St.

Young Teen Rookie
2 divisions with playoff   (10 teams)

1st place    Indy First Church
2nd place    Winona Lake II, IN
3rd place    Bedford, IN
4th place    Vincennes, IN

Individuals
Senior Teen Veteran
1st place    Kyle Riddle Indy--Aldersgate
2nd place    Hillary Whitaker  Bedford, IN
3rd place    Adam Dawson  Bedford, IN

Young Teen Veteran
1st place    Nicki Oliver  Indy--John Wesley
2nd place    Adam King  Vincennes, IN
3rd place    Charlotte Winston   Winona Lake, IN

Young Teen Rookie
1st place    David Colgan   Anderson, IN
2nd place    Ashley Head    Bedford, IN
3rd place    Stacie Keevil  Indy--First Church


*************************************************
NORTH CENTRAL CONFERENCE FINALS-Mason City, IA-April 8, 2000 
Galatians & Ephesians & Philippians & Colossians & Philemon
Tournament Director: Mike Hopper

Veteran Team Competition:
(1)  McConnell, IL STV          6-0     1100
(2)  Janesville, WI YTV         3-3      700
(3)  Armstrong, IA YTV          3-3      620
(4)  Janesville, WI  STV        0-6       80

Young Teen Rookie Team Competition:
(1)  East Peoria, IL           5-0     1000
(2)  Fillmore, MN              4-1      940
(3)  Janesville, WI            3-2      460
(4)  McConnell, IL             2-3      580
(5)  Armstrong, IA             1-4      300
(6)  Blue Earth, MN            0-5       80
 
Veteran Individual Competition:
(1)  Gretchen Elsasser (McConnell)      100 (q.o. 14)
(2)  Kristin Kraak (Janesville)         100 (q.o. 19)
(3)  Shannon Elsasser (McConnell)       100 (q.o. 20)
(4)  Susanna Hopper (Fillmore)          80
(5)   Jackson Colflesh (Waterloo)

Rookie Individual Competition:
(1)  Stephen Hopper (Fillmore)          100 (q.o. 8)
(2)  Jonathan Shinabarger (E. Peoria)   100 (q.o. 20)
(3)  Luke Lubahn (Fillmore)             80
(4)  Tara Giebelhausen (E. Peoria)      40
(5)  Sarah Hopper (Fillmore)            20
(6)  Rachel Traxler (Peoria-Bethel)

Veteran Team Division Individual Points:
Kristin Kraak (Janes)           600
Gretchen Elsasser (McC)         520
Shannon Elsasser (McC)          500
Jackson Colflesh (Waterloo)     280
Grant Raddatz (Arm)             200
Garrett Raddatz (Arm)           140
Katie Mansur (Janes)            100
Jeff LaDow (McC)                80
Paul Cox (Janes)                80
Also quizzing were Nichole Goodrich and Bethany Thompson (Janesville).
Rookie Team Division Individual Points:
Stephen Hopper (Fill)           500
Jonathan Shinabarger (EP)       480
Eric Elsasser (McC)             480
Tara Giebelhausen (EP)          380
John Mansur (Janes)             300
Tori Raddatz (Arm)              240
Susanna Hopper (Fill)           200
Sarah Hopper (Fill)             140
Jill Kraak (Janes)              120
Larisa Leif (McC)               100
Luke Lubahn (Fill)              100
Katie Weedon (EP)               100
Krystal Bennett (BE)            60
Leah Burgeson (Arm)             60
Karley Mansur (Janes)           40
Rachel Traxler (EP)             40
Deanna Buchan (BE)              20
Also quizzing was Amy Wiersma (Blue Earth).

*******************************************
PITTSBURGH CONFERENCE FINALS-Greensburg, PA-April 8, 2000 
Galatians & Ephesians & Philippians & Colossians & Philemon
Tournament Director: Harold and Lois Allman

12 teams from the following churches attended (all from Pennsylvania except
Brooke Hills, WV and Layhill, MD):
Apollo, Brooke Hills, Butler, Cove Run, Ellwood City, Greensburg,
Monacrest,New Brighton, East Liverpool Oakland, Oneida Valley, and guests
from the Maryland Virginia Conference, Layhill.

Results of the competition:
Senior Teen Veteran Division
      First place               New Brighton
      Second Place              Layhill (MD-VA)

Senior Teen Rookie Division
        First place             Greensburg
Young Teen Veteran
        First place             Apollo
Young Teen Rookie
        First place             Monacrest
        Second place            Butler
        Third place             Cove Run

Senior Teen Individual
        First place             Brian Daniels, New Brighton
        Second place            Joshua Stoneburner,  Layhill (MD-VA)
        Third place             Karen Newell,  Greensburg

Young Teen Individual
         First place            Chris Pulice, Monacrest
         Second place           Steve DeFelice,  Butler
         Third place            Ericka Moorehead,  Apollo


*******************************************************
MICHIGAN FINALS-Spring Arbor, MI-April 8, 2000 
Galatians & Ephesians & Philippians & Colossians & Philemon
Tournament Director: Sylvia Stevenson

Teams participating: North Mich - Hastings, S. Mich. - Spring Arbor, Westland
E. Mich. - Alpena, Bad Axe, Clarkston, Green Oak, Linden, Pontiac, Porter
2 churches did not attend because of the bad roads- Owosso, Heritage Hills

Senior Teen Veteran - 12 teams 
     A DIV.                 B DIV.
1.  Spring Arbor       Green Oak
2.  Hastings           Westland
3.  Green Oak          Living Hope (Pontiac)

Young Teen Veteran - 3 teams
1.      Spring Arbor
2.      Linden

Young Teen Rookie - 10 teams
     A DIV.              B DIV.
1.  Hastings          Porter
2.  Clarkston         Clarkston
3.  Clarkston         Linden

Senior Teen Individuals
1.  James Slager  - Spring Arbor - 100 on 7th  -$750 scholarship to SAC
2.  Ben Meador    - Spring Arbor - 100 on 14th - $500 scholarship to SAC
3.  Andrew Green - Green Oak   - 100 on 15th
4.  Elizabeth Dickinson - Hastings- 60
5.  Matt Green  -  Green Oak - 40
6.  David Runyon - Spring Arbor

Young Teen Veteran Individuals
1.      Daniel Dickinson - Hastings - 100 on 11th
2.      Johathon Meador - Spring Arbor - 100 on 19th
3.      Scott Bigger - Clarkston - 80
4.      Jonathan Collins - Linden - 40
5.      Brian Bigger - Clarkston
6.      Nick Walters - Green Oak

Young Teen Rookie Individuals
1.      Jeremy Slager - Spring Arbor - 100 on 12th
2.      TJ Thompson - Clarkston - 100 on 18
3.      Evan Wisner - Hastings - 60
4.      Matthew Dickinson - Hastings - 50
5.      Ryan Ikeler - Clarkston - 40
6.      Amy Anderson - Clarkston

        83 quizzers were awarded attendance pins, year bars, and
Certificates of
        Participation
        Team of the Year - with a check for  team registration to Nationals
        STV - Hastings
        YTV - Spring Arbor
        YTR - Clarkston

        SENIOR TEEN ALL -STAR TEAM - top 5 quizzers in ST Div.
        Daniel Dickinson - Hastings
        James Alager - Spring Arbor
        Ben Meador - Spring Arbor
        Mark Henke - Westland
        Andrew Green -Green Oak

        YOUNG TEEN ALL-STAR TEAM - top 5 in YT Div.
        Scott Bigger - Clarkston
        TJ Thompson - Clarkston
        Brian Bigger - Clarkston
        Matthew Dickinson - Hastings
        Daniel Little - Porter

Quizzers learning all memory verses:
Alpena - Chris Gohl
Hasting- Matthew Dickinson, Evan Wisner, Taylor Wisner,
                Daniel Dickinson, Elizabeth Dickinson
Linden:  Brittany Anderson, Jonathan Collins, Isaac Blitchok,
                Amanda Cryderman, 
Porter:   Rebecca Boog, Michael Little,
                Daniel Little, Molly Little
Spring Arbor: Jeremy Slager, James Slager
Westland: Karen Henke
**************************************************
NORTH MICHIGAN CONFERENCE FINALS-April 29, 2000 
Galatians & Ephesians & Philippians & Colossians & Philemon
Tournament Director: Sue Main


Churches Participating: Zeeland, Niles, Lakeview
Team Competition:
1st-Lakeview Veteran
2nd-Lakeview Rookie
3rd-Niles
Individual Competition:
Young Teen Veteran:
1st-Meagan Wilkinson, Lakeview
2nd-Sarah Quisenberry, Lakeview
Young Teen Rookie: 
1st-Caleb Decker, Lakeview
2nd-Jim Halgren, Niles
Year-End Awards:
Individuals:
        Overall 1st Place, YTV:  Sarah Quisenberry, Lakeview
        Overall 1st Place, YTR:  Jim Halgren, Niles
Memory Award (all 40 quotes for the year):
        Lakeview: Sarah Quisenberry, Magan Quisenberry, Meagan Wilkinson, Caleb Decker
        Niles: Jim Halgren


						
						

Last Modified: Sunday, 15 February 2015