Free Methodist Bible Quizzing
... God's Word in the Hearts of Teens!        

BQ Info:
   Contacts
   Tourneys
   Brochure/Rules
   2017 Finals
   2017 Quotes
   Hall of Fame
   History
   International
   Quiz Cycle

BQ Stats:
   Index
   2016 Finals

BQ Store:
   Study Supplies
   Question Sets
   Quiz Hardware
   Quiz Software

BQ Links:
   FM Quizzing
   FM Colleges
   Social Media
   Concordance

BQ Multimedia:
   Finals Photos
   Videos
   Audio
Saturday, 22 July 2017
S T A T I S T I C S :

National Quiz-Mail Update June 2000 Vol. 8


***************************************************
WEST MORRIS ST. TOURNAMENT-Indianapolis, IN-May 13, 2000 
Galatians & Ephesians & Philippians & Colossians & Philemon
Tournament Director: Jay Vincent

Senior Teen Veteran
1) Vandalia, IL 
2) Greenville, IL
3) Alton, IL
4) Indy--Aldersgate
5) Springfield, IL
6) Hastings, MI
7) Spring Arbor, MI I
8) Vincennes, IN
9) Bedford, IN
10 ) Champaign, IL
 
Senior Teen Vet C
1) Nicholasville, KY (actually a rookie team)
2) Anderson, IN
3) Green Oak, MI
4) Spring Arbor, MI
5)  Decatur, IL
6) Petersburg, IN
7) Clarkston, MI
 
Senior Teen Vet. D
1) Westland, MI
2) Sugarcreek, OH II
3) Indy--West Morris
4) Winona Lake, IN
5) Indy--First (a rookie team)
6) Sugarcreek, OH I
7) Janesville, WI
 
Young Teen Veteran
1) Alton, IL
2) Indy--John Wesley I
3) Spring Arbor, MI
4) Janesville, WI
5) Indy--John Wesley II
6) Greenville, IL
7) Clarkston, MI
8) Fillmore, MN
9) Vandalia, IL
10) Lakeview, MI
11) Indy--Aldersgate
 
Young Teen Rookie A
1) Nicholasville, KY
2) Anderson, IN
3) East Peoria, IL
4) Fillmore, MN
5) Indy--First
6) Bedford, IN
7) Clarkston, MI
8) Alton, IL
 
Young Teen Rookie B
1) Hastings, MI
2) Clarkston, MI
3) Winona Lake, IN
4) Niles, MI
5) Vincennes, IN
6) Kokomo, IN
7) Mooresville, IN
 
Young Teen Rookie C
1) Lakeview, MI
2) Indy--John Wesley
3) Attica, IN
4) Green Oak, MI
5) Janesville, WI
6) Indy--Aldersgate
7) Indy--West Morris
 
Individuals
 
STV 
1) Andrew Mueller - Alton, IL
2) Ben Meador - Spring Arbor, MI
3) Nathan Luer - Greenville, IL
 
YTV
1) Blake Houghtaling - Vandalia, IL
2) Nathan Scandrett - Alton, IL
3) Tracy Mueller - Alton, IL
 
YTR A
1) David Colgan - Anderson, IN
2) Jeremy Slager - Spring Arbor, MI
3) Jonathon Shinabarger - East Peoria, IL
 
YTR B
1) Matthew Dickinson - Hastings, MI
2) Jill Halgren - Niles, MI
3) Sarah Hopper - Fillmore, MN

*************************************
PITTSBURGH CONFERENCE FINALS-Cove Run, PA-May 20, 2000 
Galatians & Ephesians & Philippians & Colossians & Philemon
Tournament Directors: Harold and Lois Allman

12 teams from the following churches attended (all from Pennsylvania):
Apollo, Butler, Cove Run, Ellwood City, Hookstown, Monacrest,
New Brighton, East Liverpool Oakland, and Oneida Valley.

Results of the competition:
Senior Teen Veteran
        First place             Apollo
        Second Place            New Brighton

Young Teen Veteran
        First place             East Liverpool Oakland
        Second place            Apollo

Young Teen Rookie
        First place             Monacrest
        Second place            Butler
        Third place             Cove Run
        Fourth place            New Brighton

Senior Teen Individual
        First place             Jessica Kording,  Apollo
        Second place            Brian Daniels, New Brighton
        Third place             Carrie Ross, Apollo

Young Teen Individual
        First place             Steve DeFelice, Butler
        Second place            Chris Pulice, Monacrest
        Third place             Jacob Raymond, Cove Run

A heartfelt thanks to the Cove Run Church for hosting this Conference Final.
Their coach, Becky Wadsworth, and her team, really went all out with
Biblical props, musical skit, and their church family served a delicious
lunch.
In keeping with Gal. 5:22-23, they surprised Harold and Lois with a gift of
a fruit basket and a plaque with scripture reference.

***********************************
NORTHERN MINDANAO CONFERENCE MEET- Butuan, Philippines-May 26, 2000 
John 6-10
Tournament Directors: Ronald Gonzales, Pastora Diane, Roger Stone

     1. Butuan B        6-0      960 pts
     2. Butuan A        4-2      940 pts
     3. Buena Vista     2-3      560 pts
     4. Tablon          2-3      540 pts
     5. Carmen          1-1      180 pts
     6. Ampayon         1-1      180 pts
     7. Bad-as          0-2      160 pts
     8. Gingoog         0-2      140 pts
     9. Ubod-Ubod       0-2       20 pts

        *Note: Initially there were 3 groups of 3 teams who quizzed a round
robin.  The winners of each group and a wild card advanced to another round
robin followed by a championship with the top 2 teams.
        Top Quizzers
     1. Kris Joy Guimary          600 pts (6 quizzes)
     2. Robbie Tuan               560 pts (6 quizzes)
     3. Rachel Gomez              420 pts (6 quizzes)


						
						

Last Modified: Sunday, 15 February 2015